Znalezienie nowej pracy zazwyczaj jest czasochłonne, ale warto poświęcić ten czas, aby dostać lepsze zatrudnienie. Wysyłając CV na dostępne ogłoszenia o pracę zawsze czeka się na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli tak się stanie, trzeba dobrze przygotować się do rozmowy, żeby  zrobić korzystne pierwsze wrażenie oraz uzyskać ważne informacje dotyczące przyszłego zatrudnienia i warunków współpracy.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej – Spis Treści:

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania

Przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej warto rozpocząć od zapoznania się z informacjami o przyszłym pracodawcy. Dobrze jest przejrzeć stronę internetową firmy, dowiedzieć się czym dokładnie się zajmuje, jaka jest grupa docelowa klientów. Gdy to zrobisz, polecamy przygotować się na najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Podobne pytania rekrutacyjne mogą pojawić się w większości rozmów kwalifikacyjnych, dlatego warto wcześniej się do nich przygotować.  Pamiętaj, żeby podczas udzielania odpowiedzi podkreślić, jakie firma będzie mieć korzyści z zatrudnienia właśnie Ciebie, co wyróżnia Cię wśród innych aplikujących na to stanowisko kandydatów. Płynna odpowiedź na zadane przez pracodawcę pytania zostanie doceniona, ponieważ będzie świadczyć o tym, że poświęciłeś swój czas na przygotowanie się do tego spotkania.

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon – zobacz jak się przygotować.

Pytania na rozmowę o pracę

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, są pytania, które pojawiają się często na rozmowach rekrutacyjnych, dlatego możesz się na nie przygotować. Typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej pojawiają się na bardzo wielu spotkaniach, niezależnie od tego na jakie stanowisko aplikujesz.

Przykładowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

  • Dlaczego chciałbyś pracować w naszej firmie?
  • Dlaczego chcesz zmienić pracę?
  • Gdzie widzisz się za 5 lat?
  • Jakie zarobki Cię interesują?

O tym jak przygotować odpowiedzi na te i inne pytania dowiesz się z artykułu: Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i gotowe odpowiedzi

Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Kiedy zapoznasz się z informacjami o potencjalnym przyszłym pracodawcy oraz przygotujesz się na prawdopodobne pytania, które może zadać rekruter podczas spotkania, to możesz przejść do następnego kroku. Kolejną rzeczą, którą warto zaplanować wcześniej są pytania, które Ty zadasz rekruterowi na rozmowie kwalifikacyjnej. Jakie pytania należy zadać pracodawcy? Poniżej przygotowaliśmy listę pytań, które warto zadać i które mogą pomóc Ci zdobyć zatrudnienie. 

Czy można zadawać pytania pracodawcy podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Wielu osobom nasuwa się pytanie, czy w ogóle wypada o coś pytać podczas rozmowy rekrutacyjnej. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Pomoże Ci to zdobyć informacje dotyczących przyszłych obowiązków na danych stanowisku, doprecyzować warunki zatrudnienia oraz poznać szczegółowo oczekiwania pracodawcy. Dzięki zadawaniu odpowiednich pytań rekruter zauważy, że jesteś dobrze przygotowany do rozmowy oraz wykazujesz zaangażowanie i determinację w staraniu się o stanowisko. O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Wszystko zależy od tego, gdzie aplikujesz, czyli od branży, stanowiska, rodzaju pracy. Można wyróżnić także pytania ogólne, które sprawdzą się na każdym spotkaniu, niezależnie od formy zatrudnienia. Właśnie na nich skupimy się w artykule.

Sprawdź nowoczesne szablony CV

Pytania do pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej

Jeśli zastanawiasz się, o co zapytać na rozmowie o prace, to poniżej przestawiamy listę przydatnych pytań rekrutacyjnych. Pamiętaj, żeby zastanowić się przed rozmową, jakie pytania chcesz zadać oraz jakie masz oczekiwania względem przyszłego pracodawcy. Pomoże to uniknąć rozczarowań lub niedomówień po podpisaniu umowy o pracę. 

Zrób dobre pierwsze wrażenie i zobacz jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

Jakie pytania zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej? Pytania do rekrutera:

Jakie są obowiązki na tym stanowisku pracy?

Lista obowiązków często jest wymieniona w ogłoszeniu o pracę, jednak warto zadać takie pytanie podczas spotkania, aby doprecyzować zakres czynności zawodowych, które masz wykonywać.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Czy oferują Państwo możliwość korzystania ze szkoleń? Jeśli tak, to jakich?

Pytając rekrutera o szkolenia zaprezentujemy się jako osoba, która chce zdobywać nowe doświadczenie, pogłębiać swoją wiedzę oraz jak najlepiej wykonywać swoją pracę.

Czy jest możliwość rozwoju i awansu w Państwa firmie?

Wiele osób zmienia dotychczasową pracę ze względu na brak możliwości rozwoju. Jeśli zapytasz pracodawcę o perspektywy doskonalenia się i awansu, zaprezentujesz się jako osoba ambitna, która chce się związać z miejscem pracy na dłużej.

Jaki jest czas i godziny pracy na tym stanowisku?

Firmy pracują w różnych godzinach, dlatego dobrze jest upewnić się, jaki będzie czas Twojej pracy. W wielu branżach będzie to praca na jedną zmianę, najczęściej w godzinach 8-16 czy 9-17, ale jest to zależne od zawodu i stanowiska, na które aplikujesz. Osoby pracujące w sklepach, w ochronie, na budowie mogą pracować w systemie zmianowy, czyli również  w godzinach popołudniowych czy nocnych. Przed podjęciem zatrudnienia zorientuj się, w jaki przedziale czasowym będziesz pracować, żeby ocenić czy taki system Ci odpowiada.

Jakie są plany rozwoju Państwa firmy?

Niewiele osób podczas rozmowy kwalifikacyjnej pyta pracodawcę o plany rozwoju firmy. Tymczasem właśnie to pytanie warto zadać na rozmowie o pracę. Dlaczego? Dzięki niemu pracodawca może założyć, że jesteś gotowy zaangażować się w rozwój firmy i chcesz proponować nowe, kreatywne rozwiązania. 

Ile osób pracuje w dziale, do którego mam dołączyć?

Wielkość zespołu zależy zazwyczaj od stanowiska, zakresu obowiązków i branży, w której szukasz pracy.  Jest to istotna kwestia, ponieważ każdy pracownik ma w tym zakresie indywidualne preferencje: niektórzy wolą pracować w dużych zespołach, inni w mniejszych lub indywidualnie, Pytanie o wielkość działu, do którego masz dołączyć, pozwoli Ci sprawdzić, czy praca w takiej formie będzie dla Ciebie zadowalająca i komfortowa. Dodatkowo pracodawca może zauważy, że chcesz jak najlepiej poznać miejsce pracy i dobrze przygotować się do zatrudnienia, co będzie dodatkowym atutem.

Jaki rodzaj umowy proponują Państwo na tym stanowisku?

Jeżeli w trakcie spotkania pracodawca nie poinformuje Cię o rodzaju umowy, którą masz podpisać, powinieneś o to zapytać. Może to być umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło lub kontrakt (B2B). To ważna kwestia dla każdego pracownika, dlatego należy ją ustalić już na rozmowie kwalifikacyjnej. 

Jakie są warunki płacowe? Czy wynagrodzenie obejmuje także premię?

Wysokość wynagrodzenia to nadal temat tabu dla wielu pracowników i pracodawców. Jeśli w ogłoszeniu nie zamieszczono informacji dotyczącej warunków wynagrodzenia, a pracodawca nie poruszył tego tematu na spotkaniu, rekrutacyjnym,  to możesz sam zadać pytanie o wysokość zarobków. Dla pracodawcy jest zrozumiałe, że poza możliwością  zdobycia nowego doświadczenia i rozwoju, kwestia wynagrodzenia jest istotna przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu się w danej firmie. 

Jakie są warunki otrzymania premii do wynagrodzenia?

W wielu branżach pracownik ma możliwość otrzymania premii do wynagrodzenia. Jeżeli aplikujesz na stanowisko, które umożliwia staranie się o premie oraz wiesz, że pracodawca może Ci ją zaoferować,  warto  doprecyzować wysokość oraz warunki, które trzeba spełnić, aby premię otrzymać. Dodatkowa gratyfikacja jest dla wielu pracowników dobrym motywatorem i wyróżnieniem.

Zobacz też, jakie są najczęstsze błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Sprawdź nasze poradniki

Jak napisać CV
Jakie umiejętności wpisać w CV?
Jak napisać list motywacyjny
Zdjęcie do CV

Pytania – rozmowa kwalifikacyjna – Podsumowanie

O co pytać pracodawcę podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Jakie pytania może zadać pracodawcy pracownikowi? Jakie pytanie wypada zadać przyszłemu pracodawcy? Przed pierwszym spotkaniem z potencjalnym pracodawcą możesz mieć obawy oraz wątpliwości dotyczące przebiegu rozmowy. Musisz pamiętać, żeby odpowiednio przygotować  się do rozmowy, zadbać o odpowiedni ubiór, a przede wszystkim się nie stresować. Rozmowa kwalifikacyjna ma na celu wzajemne poznanie się pracodawcy i pracownika, uzyskanie dokładnych informacji dotyczących zatrudnienia i wymianę oczekiwań. Jest to rozmowa, dlatego możesz zadawać pytania, które umożliwią Ci podjęcie decyzji o zatrudnieniu. 

Warto pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach przed pójściem na rozmowę rekrutacyjną:

  1. Zdobycie informacji o przyszłym pracodawcy.
  2. Przygotowanie się na pytania, które może nam zadać rekruter podczas rozmowy.
  3. Przemyślenie, jakie pytania warto zadać pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej.
  4. Zadbanie o odpowiedni ubiór.
  5. Pewna siebie postawa, pozytywne nastawienie.

Jeżeli zadbasz o te kwestie, na rozmowie rekrutacyjnej zaprezentujesz się jako osoba zaangażowana i przygotowana, czyli jako idealny kandydat na dane stanowisko, niezależnie od branży.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zobacz inne popularne artykuły na naszym blogu