Starając się o pracę warto, oprócz CV i listu motywacyjnego, udostępnić rekruterowi również możliwość łatwego sprawdzenia naszych kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i posiadanej wiedzy. Dzięki temu będziesz bardziej wiarygodny i być może będzie to element, który sprawi, że wyprzedzisz pozostałych kandydatów. Tylko jak to zrobić? Otóż w dokumentach aplikacyjnych jest na to specjalne miejsce – są to referencje firmy, w której już nie pracujesz. Brzmi groźnie? Być może tak, więc tym bardziej od tej pory powinieneś dbać o dobre relacje z Twoim każdym następnym przełożonym, nawet w trakcie i po swoim odejściu. Tylko wtedy będziesz mógł mieć pewność, że Twoi pracodawcy wypowiedzą się o Tobie dobrze. Co to referencje? Jak napisać referencje? Jak wpisać je do CV? Na te pytania odpowie poniższy artykuł.

Referencje w CV – spis treści

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Referencje – co to?

Co to jest referencja? Co to jest rekomendacja? Mówiąc najprościej – jest to polecenie. Polecenie Ciebie, jako pracownika, przez Twojego poprzedniego pracodawcę. Po co komu takie polecenie? Jest ono bardzo wartościową informacją dla Twojego nowego, potencjalnego pracodawcy. Choć w Polsce ich sprawdzanie nie jest jeszcze tak popularne, jak na zachodzie, to mimo wszystko, starając się o pracę musisz być świadomy, że możesz być poproszony przez rekrutera właśnie o referencje. Jeśli tak się stanie, jest to dobry znak. Oznacza to, że myśli poważnie o Twojej kandydaturze, ale chce jeszcze potwierdzić kompetencje, które wymieniłeś w CV oraz na rozmowie kwalifikacyjnej. W tym celu najpewniej zechce poznać opinię Twoich poprzednich pracodawców. Referencje od pracodawcy można przekazać rekruterowi w formie ustnej i pisemnej. 

Dowiedz się też, jak napisać dobre CV

Kiedy warto pochwalić się rekomendacją?

Jeżeli firma, w której ubiegasz się o pracę prosi w ogłoszeniu o referencje – nie masz wyjścia – musisz je umieścić. W przeciwnym razie są małe szanse, że Twoja kandydatura będzie wzięta pod uwagę. Oznacza to, że firma zwraca dużą uwagę na rozbudowaną sieć kontaktów osób, które zatrudnia. Wielu pracodawców prosi o referencje podczas drugiego etapu rekrutacji, jakim jest rozmowa kwalifikacyjna (sprawdź, jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej), dlatego jeżeli jesteś pewien, że w Twoich poprzednich miejscach pracy są osoby, które z całą pewnością wypowiedzą się dobrze o Twoich kompetencjach, pochwal się tym już w CV.

Są jednak sytuacje, w których lepiej pominąć kwestię referencji. Na pewno nie powinieneś podawać kontaktów do byłych przełożonych/współpracowników, z którymi nie rozstałeś się w dobrej atmosferze i nie jesteś pewien, jak oceniają Ciebie jako pracownika. Rekomendacji nie zamieszczaj także wtedy, gdy dopiero zaczynasz swoją karierę w danej branży, jesteś świeżo po ukończeniu studiów (stwórz profesjonalne CV studenta) i nie możesz pochwalić się rozbudowaną siecią kontaktów. Jeżeli więc posiadasz mniej, niż trzy kontakty, lepiej będzie pominąć kwestię referencji w CV do momentu, aż nie zostaniesz o nie poproszony na rozmowie.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Znajdź wymarzoną pracę z naszymi poradami:

Opisz poziomy znajomości języka w CV
Dowiedz się, jak i gdzie szukać pracy
Kursy i Certyfikaty w CV pomogą Ci się wyróżnić
Napisz profesjonalne CV po angielsku
Sprawdź, czym charakteryzuje się pokolenie Z

Referencje od pracodawcy – przykłady

Pisemne referencje z pracy

Referencja pisemna to inaczej list polecający, który zamieszcza się w formie załącznika w mailu wraz z CV i listem motywacyjnym. List referencyjny od pracodawcy obecnie odchodzi już w zapomnienie, ponieważ zbyt często takie referencje dla firmy pisali sami kandydaci, a rola ich przełożonych kończyła się zaledwie na złożeniu podpisu, być może nawet bez uprzedniego przeczytania treści. Takie sytuacje zdarzały się nagminnie. Z tego względu referencje od obecnego pracodawcy w formie pisemnej przestały być dla rekruterów wiarygodne. Zastąpiły je więc tzw. referencje dostępne na życzenie czyli referencje ustne.

Referencje, jak napisać? Referencje wzór dokumentu:

Jeżeli jesteś pracodawcą i zastanawiasz się, jak napisać referencje dla firmy, bo poprosił Cię o nie Twój były pracownik, z którego pracy byłeś zadowolony,  prezentujemy krótki przykład

Miejscowość, data

List referencyjny

Pan___ był zatrudniony w firmie ___ od ___ do ___ na stanowisku ___.

Do jego obowiązków należało:____ . Na ww. stanowisku Pan___ zdobył umiejętności____. Pana____ cechuje____.

Z całą pewnością mogę zarekomendować Pana____. Uważam, że sprawdzi się na stanowisku związanym z____.

Z poważaniem

Podpis i pieczątka wystawiającego

Ustne referencje CV

Pisemna referencja – co to? Już wiemy. Czym natomiast jest numer referencyjny w CV? To nic innego, jak numer do Twojego poprzedniego przełożonego. Ustne rekomendacje różnią się od pisemnych między innymi tym, że nie zamieszczamy ich jako załącznika w mailu – bo jest to po prostu technicznie niemożliwe – tylko dodajemy rubrykę o nich bezpośrednio w CV. Najlepiej jest umieścić ją tuż po najważniejszych elementach czyli po Twoim celu zawodowym, wykształceniu, doświadczeniu i umiejętnościach. Są to obowiązkowe sekcje CV, a referencje – mimo że robią wrażenie i mogą wyróżnić Cię pozytywnie na tle konkurencji – są dodatkową informacją i nie należy umieszczać ich wyżej. 

Popularność zyskuje także rozmowa rekrutacyjna przez telefon – przygotuj się do niej odpowiednio!

Numer referencyjny CV – jak go wpisać?

Referencje zamieszcza się w CV podając numer telefonu lub/i adres mailowy osoby, która może pozytywnie wypowiedzieć się na temat twojej wiedzy, kompetencji i umiejętności. Nie należy umieszczać zbyt wielu kontaktów. Spokojnie wystarczą 3/4 osoby, które bez problemu wypowiedzą się na temat Ciebie jako pracownika.

Adam Kowalski

Prezes firmy X.

Tel.: 600 400 800

E-mail: akowalski@firmax.com

Alicja Pawlak

Kierownik działu sprzedaży w firmie Y.

Tel.: 500 322 740

E-mail: pawlakalicja@yfirma.com

CV referencje – kto może je wystawić?

Najczęściej w CV – co jest zrozumiałe – pojawia się numer do byłego, bezpośredniego przełożonego: do szefa, kierownika, lidera. Najwyższe znaczenie mają natomiast rekomendacje od osób z wyższych szczebli: od prezesa czy dyrektora regionalnego. Jeżeli masz taką możliwość, koniecznie poproś te osoby o ich opinię w razie potrzeby. Dobrze jest jednak poprosić o rekomendację osoby, z którymi na co dzień współpracowałeś i które bez problemu będą potrafiły wypowiedzieć się na Twój temat. Możesz więc poprosić o nie byłego współpracownika, który był Twoim partnerem przy wielu projektach, opiekuna grupy, partnera biznesowego czy nawet swojego stałego klienta. Jeżeli sam nie udostępnisz rekruterowi kontaktów – możesz być spokojny – bez Twojej wiedzy nie zadzwoni on do nikogo po opinię na Twój temat.

Co ważne…

… pamiętaj, by uprzednio poprosić każdą z osób, które wymieniasz w CV, o rekomendację. Dzięki temu będą one mogły odpowiednio przygotować się do rozmowy. Stanowczo odradzamy wpisywanie kontaktów do osób, których nie uprzedziłeś o możliwości telefonu do nich w sprawie opinii na temat Twoich zawodowych kompetencji. Wtedy – w najlepszym wypadku – rozmowa będzie chaotyczna, w najgorszym – nie odbędzie się wcale, ponieważ Twój poprzedni pracodawca/współpracownik nie będzie wiedział czy jest upoważniony do przekazywania jakichkolwiek informacji na Twój temat. Po pierwsze – dbaj więc o swoje relacje w pracy, po drugie – odchodząc poproś o możliwość wydania w razie potrzeby rekomendacji, po trzecie – zapytaj czy woli to zrobić telefonicznie, czy mailowo.

O co będzie pytał rekruter?

Na koniec pozostaje jeszcze jedna wątpliwość? Czego będzie dotyczyła rozmowa rekrutera z osobą rekomendującą? Oczywiście będzie dotyczyła Ciebie i tego, jakim jesteś pracownikiem. Pytania, jakie mogą paść będą dotyczyły Twoich:

  • kompetencji twardych (wiedzy) i miękkich (umiejętności interpersonalnych, pracy w grupie);
  • zawodowych osiągnięć;
  • zakresu obowiązków, jakie wykonywałeś na poprzednim stanowisku;
  • cech charakteru;
  • stylu pracy.

Sprawdź też, jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Podsumowując

Umieszczając referencje w swoim CV pamiętaj:

  • uprzedzić o tym każdą osobę, której dane kontaktowe podajesz; zapytaj też czy woli kontakt mailowy czy telefoniczny;
  • postaw lepiej na referencje ustne, a nie pisemne;
  • umieść je zaraz po doświadczeniu, wykształceniu i umiejętnościach;
  • nie podawaj zbyt wielu kontaktów; najlepiej jeśli to będą trzy nazwiska.

Poszerz swoją wiedzę i zwiększ szanse na zatrudnienie:

Najlepiej płatne zawody w Polsce
Cel zawodowy w CV [podsumowanie w CV/profil CV] – jak napisać?
CV do biura – Jak wygląda list motywacyjny pracownika biurowego?
Przebranżowienie i przekwalifikowanie
Rekrutacja w formie AC – jak wygląda? jak się do niej przygotować?
Umiejętności miękkie i twarde – Rodzaje umiejętności
Jaki zawód wybrać, by do mnie pasował?
Jak napisać CV – Napisz profesjonalne CV