jak poprosić o podwyżkę

Rozmowa o podwyżkę jest często odwlekana i unikana przez pracowników. Jednak czekanie na inicjatywę pracodawcy zwykle nie ma sensu. Masz poczucie, że z Twoim doświadczeniem i kompetencjami zasługujesz na lepsze zarobki? Nie czekaj i weź sprawy w swoje ręce! Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, kiedy i jak rozmawiać z szefem o podwyżce? O czym należy pamiętać, a czego lepiej unikać? Sprawdź, czy taka rozmowa z szefem może mieć negatywne konsekwencje.

Jak poprosić o podwyżkę – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak przygotować się do rozmowy o podwyżkę?

Przede wszystkim nie czekaj na decyzję przełożonego, sam wyjdź z propozycją rozmowy. Nie rób tego łapiąc szefa w biegu pomiędzy spotkaniami. Jak zacząć rozmowę o podwyżkę? Daj mu znać, że chciałbyś porozmawiać o swoim rozwoju w firmie – nowych wyzwaniach czy obowiązkach, które wykonujesz. Nie musisz mówić wprost, że będzie to rozmowa o podwyżkę. Twój szef sam się tego domyśli.

Jesteś w dobrej sytuacji jeśli trafiłeś do firmy, która posiada tzw. plany podwyżkowe i z góry ustalony system awansów. 

W takiej sytuacji najlepiej już podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub pod koniec okresu próbnego porozmawiać o ścieżce rozwoju i związanych z nią podwyżkach. Dzięki temu dowiesz się, co dokładnie musisz zrobić, aby otrzymać wyższe wynagrodzenie, a Twój przełożony nie będzie mógł Ci odmówić.

Podwyżka w pracy – przykład:

Podczas rozmowy szef jasno określa, że każde zwiększenie sprzedaży produktów o 5 proc. skutkuje podwyżką w wysokości 500 zł brutto. Wszystko jest jasne i zaplanowane, a Ty nie musisz stresować się proszeniem o podwyżkę.

Co jeszcze warto zrobić?

 • Zajrzyj do swojej umowy o pracę, aby sprawdzić, jak długo jesteś już członkiem zespołu i w jakim stopniu znasz firmę oraz jej potrzeby.
 • Wynotuj kluczowe zadania i ponadprogramowe obowiązki, które robisz dla firmy.
 • Stwórz raport swoich sukcesów.
 • Wartość podwyżki określ w widełkach i zastanów się jaka najniższa kwota będzie dla Ciebie akceptowalna.
 • Możesz uzasadnić, jak podwyżka wpłynie na jakość Twojej pracy.
 • Warto wcześniej przećwiczyć swoją prezentację i kolejność wypowiedzi.
 • Przygotuj odpowiedź zarówno na pozytywny odzew, jak i odmowę.
podwyżka w pracy

Tak, jak wspomnieliśmy wyżej – ustal wcześniej datę spotkania. Wypadniesz nieprofesjonalnie, jeśli podejmiesz temat w drodze z kubkiem kawy lub w natłoku spraw, między jednym a drugim telefonem. Zrezygnuj z rozmowy, gdy zauważysz, że szef ma urwanie głowy, jest zdenerwowany i zajęty innym tematem. Chyba że wiesz, że spokojne dni należą do rzadkości w Twojej firmie i wyznaczenie innego terminu będzie problematyczne, wtedy po prostu zrealizuj zaplanowane spotkanie.

Struktura organizacyjna w firmie – jak może wyglądać hierarchia w firmie?

Jaki jest najlepszy dzień proszenia o podwyżkę?

Kiedy prosić o podwyżkę? Trudno jest określić idealny moment na podwyżkę, ale jeśli masz poparcie swojej pracy w formie wyników lub zwiększył Ci się zakres obowiązków i czujesz, że powinieneś zarabiać więcej – pomyśl o takiej rozmowie. Dobrą okazją do tego jest często ocena okresowa pracownika.

Inne korzystne sytuacje, które zwiększą Twoje szanse na powodzenie to:

 • moment po spektakularnym osiągnięciu;
 • nowe obowiązki – jeśli wiesz, że w związku z nowymi obowiązkami czeka Cię więcej pracy, możesz śmiało zapytać o podwyżkę;
 • przed końcem kwartału lub na koniec roku finansowego w firmie – pracodawcy często z wyprzedzeniem planują budżet na podwyżki, dlatego jeśli nie sygnalizujesz wcześniej takiej potrzeby – później może nie być to możliwe.

Rozmowa o podwyżce argumenty

Przed spotkaniem z przełożonym dokładnie przemyśl, które argumenty zaprezentujesz. Żeby ułatwić sobie zadanie możesz zabrać sporządzone notatki, które pomogą Ci przekazać wszystko to, co chcesz. Jak argumentować podwyżkę?

Dopiero szukasz zatrudnienia? Sprawdź, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

Argumenty przemawiające za podwyżką:

rozmowa o podwyżce argumenty
 • Większa liczba wykonywanych zadań i obowiązków – jeśli w ostatnim czasie przybywa Ci zadań, koniecznie wspomnij o tym pracodawcy. Opisz dokładnie swoje obowiązki, aby udowodnić, że zasługujesz na podwyżkę.
 • Większy zakres odpowiedzialności – pod Twoje skrzydła trafił ważny projekt? Ponosisz za niego całkowitą odpowiedzialność? To świetny argument o podwyżkę.
 • Podniesienie kwalifikacji zawodowych pracownika – jeśli odbyłeś ostatnio dodatkowe kursy lub szkolenia, pokaż pracodawcy, że jesteś bardziej wykwalifikowany, a dodatkowe kompetencje wpłyną na korzyść firmy.
 • Dobre wyniki pracy, które przełożyły się na sukces firmy – na rozmowie o podwyżkę koniecznie pochwal się swoimi osiągnięciami, które miały realny wpływ na funkcjonowanie firmy. W ten sposób pokażesz, że wyróżniasz się na tle innych i świetnie realizujesz powierzone Ci zadania.
 • Awansowałeś – oficjalnie awansowałeś na wyższe stanowisko, ale poza zwiększoną odpowiedzialnością nie otrzymałeś wyższej pensji? Powinieneś wymagać od pracodawcy poniesienia wynagrodzenia.
 • W innych firmach na tym samym stanowisku zarabia się więcej – rozmowa o podwyżkę powinna zostać poprzedzona dokładnym researchem ofert innych firm. W ten sposób poznasz zarobki oferowane osobom z Twoimi kwalifikacjami i doświadczeniem na podobnych stanowiskach. Pokaż pracodawcy, że zatrudniając kogoś na Twoje miejsce, musiałby zaoferować zdecydowanie wyższe wynagrodzenie. 

Ile wynosi średnia krajowa?

Jak rozmawiać o podwyżce? Jaką kwotę zaproponować?

Jeśli przygotowałeś dobre argumenty o podwyżkę, zaproponuj przedział kwotowy, ku któremu pracodawca będzie chciał się skłonić. Suma zarobków powinna być nieco wygórowana, ale przy tym racjonalna. Jeśli zażądasz dwa razy większego wynagrodzenia – Twój szef prawdopodobnie odmówi. Z drugiej strony zawyżona kwota pozwala w trakcie negocjacji zejść niżej i jednocześnie otrzymać satysfakcjonującą pensję.

Miej na uwadze, że wyższe zarobki bardzo często wiążą się także z większą odpowiedzialnością. Pracodawca może zgodzić się na podwyżkę, ale pod pewnymi warunkami np. przyznając dodatkowe obowiązki lub wymagając konkretnych kwalifikacji. W takiej rozmowie trzeba zakładać pójście na ustępstwa i kompromisy.

Zobacz też: jak napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia? 

Argumenty za podwyżką a plan B

Przygotuj się również na sytuację, w której pracodawca kategorycznie odmówi Ci udzielenia podwyżki. Jak zareagować? Co powiedzieć? Czy zakończyć spotkanie i zostać w takiej samej pozycji, czy zastanowić się nad zmianą pracy? Powinieneś być przygotowany na każdą ewentualność, dlatego może nie warto skupiać się jedynie na pieniądzach?

Zastanów się, czy jest coś, na czym poza podwyżką Ci zależy? Może elastyczny czas pracy, szkolenia, dodatkowe benefity pracownicze, dofinansowanie dojazdów do pracy? Przemyśl już wcześniej, co odpowiesz na odmowę ze strony szefa, pod wpływem stresu możesz nie wymyślić nic konkretnego.

Scenariusz rozmowy o podwyżkę z pewnością nie będzie wyglądał dokładnie tak, jak go przygotujesz, ale sporządzony skrypt lub zarys takiego spotkania pozwoli Ci być bardziej pewnym siebie i odczuwać niższy poziom stresu, a co za tym idzie, umożliwi swobodne negocjacje.

jak rozmawiać o podwyżce

Postaraj się zrozumieć przełożonego i wsłuchać w to, co mówi. Nie przerywaj jego wypowiedzi i nie atakuj kolejnym argumentem, a także precyzyjnie odpowiadaj na pytania. Jeśli nie usłyszysz odpowiedzi od razu, zapytaj, kiedy będziesz mógł ponownie podjąć z nim rozmowę. Może się zdarzyć, że szef zechce przeanalizować wyniki Twojej pracy, dostępny budżet, którym dysponuje firma lub po prostu potrzebuje czasu na zastanowienie. Ale to w Twoim interesie jest umówienie kolejnego terminu spotkania, aby nie przeciągać sprawy.

CEO – co oznacza popularny skrót CEO?

Rozmowa o podwyżce – przykład czego unikać

Najważniejsza rada: nie kieruj się emocjami, nie nastawiaj się negatywnie i nie obrażaj. Rozmowa z szefem o podwyżce powinna być spokojna i rzeczowa. Lepiej też unikać słowa podwyżka, co może sugerować, że chcesz wyższą pensję za tę samą pracę. Znacznie korzystniej wypadniesz, gdy zasugerujesz przełożonemu, że chcesz dostosować swoją pensję do nowych obowiązków czy stanowiska.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

W rozmowie o podwyżkę unikaj wątków osobistych:

 • powiększyła mi się rodzina;
 • wzrosła moja rata kredytu;
 • kolega z innej firmy zarabia więcej;
 • zasługuje na lepszą pensję;
 • jeśli nie dostanę podwyżki to odejdę.

Nie możesz też dać się zbyt łatwo zbyć. Jeśli zaakceptujesz odmowę podwyżki i nadal pozostaniesz na swoim stanowisku, będzie to sygnał dla pracodawcy, że nie musi zwiększać Twojej pensji.  

Bądź pewny siebie i trzymaj się swojego zdania. Twarde argumenty sprawiają, że zasługujesz na podwyżkę.

jak zapytać o podwyżkę

Jak zapytać o podwyżkę? Jak się zachowywać podczas rozmowy?

Postaraj się by wyspany i zrelaksowany. Bardzo ważny jest sposób, w jaki zachowasz się podczas rozmowy. Utrzymaj równowagę pomiędzy pewnością siebie a wyrażeniem pasji do wykonywanej pracy. Pamiętaj również o okazaniu wdzięczności za dotychczasowe warunki zatrudnienia.  Ponadto zadbaj o schludny wygląd, uśmiech na twarzy i łagodne przysposobienie.

Przed samym spotkaniem daj sobie chwilę na zebranie myśli, nie rób tego w biegu. Być może Cię to zaskoczy, ale poza przygotowaniem psychicznym, warto pamiętać też o fizycznym. Zjedz posiłek i załatw wszystkie inne potrzeby, aby w trakcie rozmowy nie burczało Ci w brzuchu lub żebyś nie musiał wychodzić do toalety.

Jaki strój do pracy jest odpowiedni?

Rozmowa o podwyżkę – czy naprawdę jest się czego bać?

Twój szef jest człowiekiem, jak każdy. Nie zakładaj, że na pewno nie zgodzi się na Twoją propozycję. Być może on sam zauważył, że zasługujesz na lepszą pensję, ale czeka na inicjatywę z Twojej strony? Pamiętaj, że decydując się na rozmowę możesz więcej wygrać niż stracić. Jeśli nie otrzymasz podwyżki, możesz poprosić o to, co musisz zrobić, aby otrzymać ją w przyszłości. To da Ci jasną i klarowną sytuację.

W rozmowie o podwyżkę kluczowym argumentem jest dobro firmy. Nie opowiadaj co zamierzasz, skup się na tym, co już zrobiłeś i co robisz. Sprawnie rozwiązujesz problemy? Wychodzisz z inicjatywą? Jesteś proaktywny? Twoje szanse na lepsze wynagrodzenia rosną!

Spróbuj swoich sił! Nie poddawaj się już na starcie! Życzymy powodzenia!

Zajrzyj też do pozostałych artykułów od Ciekawego CV:

Straż Graniczna zarobki – jak dostać się do Straży Granicznej? Straż graniczna praca – na czym polega?
Zwolnienie od psychiatry – ile można być na zwolnieniu lekarskim od psychiatry?
Portfolio – co to jest portfolio? Jak stworzyć portfolio?
Jak wygląda proces rekrutacyjny pracownika?
Praca w Kanadzie – czy emigracja do Kanady to dobry pomysł?
Barman – jak zostać barmanem? Na czym polega praca barmana?
CV bez doświadczenia – stwórz CV dla początkujących
Aneks do umowy – jak napisać aneks do umowy o pracę? Aneks do umowy – wzór
Wynagrodzenie zasadnicze – co to jest wynagrodzenie zasadnicze?
Umowa na czas określony – ile umów na czas określony 2023?
Urlop na poszukiwanie pracy – ile dni na poszukiwanie pracy?
Europass CV