Wiele osób na etapie tworzenia CV, który później zostanie przesłany jako odpowiedź na ogłoszenie o pracę, zastanawia się, czy wpisać zainteresowania w CV. Z pozoru może wydawać się, że potencjalnego pracodawcy nie interesuje nasze hobby i nie ma sensu umieszczać tego rodzaju adnotacji. Tymczasem, jest to błędne podejście – właściwe opisanie naszych pasji pozwoli rekruterowi lepiej nas poznać.  O tym, dlaczego wpisywanie swojego hobby w CV jest takie ważne, przeczytasz w dalszej części artykułu. 

Jakie zainteresowania wpisać w CV – Spis Treści

Czy wpisywać w zainteresowania w CV?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta i zawsze jednoznaczna – oczywiście, że tak! Jest to istotne głównie z dwóch powodów. Po pierwsze lista hobby pozwoli nam pokazać się pracodawcy z zupełnie innej perspektywy, nieco bardziej ludzkiej. Dajemy wówczas do zrozumienia, że oprócz tego iż jesteśmy np. świetnym nauczycielem, bankowcem czy koordynatorem sprzedaży, mamy też swoje pasje, w których świetnie się realizujemy. Umiejętne i ciekawe opowiadanie o swoich zainteresowaniach na rozmowie kwalifikacyjnej pozwoli pokazać pracodawcy, że angażujemy się w stu procentach w każdą dziedzinę życia. Po drugie, hobby w CV to możliwość wyróżnienia się na tle innych kandydatów.

Zwykle o jedno stanowisko ubiega się kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób. Rekruter ma więc do przejrzenia dziesiątki CV, które mogą wyglądać niemal identycznie. Chcesz otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? W Twoim interesie jest więc stworzenie takiego życiorysu, który sprawi, że rekruter zapamięta właśnie Ciebie, a sekcja z zainteresowaniami jest właściwym do tego miejscem.

Co więcej, może się również zdarzyć, że potencjalny pracodawca będzie miał podobne zainteresowania co Ty i dzięki temu w pierwszej kolejności rozważy Twoją kandydaturę. Wszyscy lubimy się bowiem otaczać ludźmi o podobnych zainteresowaniach i podobnej energii. Jak widać, nie ma więc nic gorszego niż potraktowanie zainteresowań po macoszemu lub całkowite odpuszczenie tej sekcji w CV. Pochwal się swoim hobby!

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Co robisz w wolnym czasie? Kiedy zainteresowania w CV są szczególnie ważne?

Ciekawymi zainteresowaniami warto pochwalić się szczególnie na początku swojej kariery zawodowej, gdy nie do końca wiesz, co napisać w CV bez doświadczenia. Dlatego przykłady hobby zawrzyj, gdy:

Rynek pracy jest otwarty i choć doświadczenie zawodowe odgrywa kluczową rolę w poszukiwaniu zatrudnienia – wielu pracodawców zwraca uwagę na to, jak zaprezentuje się dany kandydat. Pokaż, jak spędzasz wolny czas i udowodnij, że chcesz pracować – W ten sposób znacząco zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie.

Jakie umiejętności związane z zainteresowaniami wpisać w CV?

Dodatkowe umiejętności związane z zainteresowaniami nie powinny wzbudzać kontrowersji. Wybierz więc bezpieczne zainteresowania, o których jesteś w stanie wiele powiedzieć. Jeśli ubiegasz się o stanowisko wymagające pełnej dyspozycyjności, lepiej skup się na opisywaniu hobby, które nie jest zbyt wymagające i absorbujące. Jeśli jednak ubiegasz się o pracę, w której pracodawca wymaga przebojowości i kreatywności, opisz ciekawe hobby i kilka rodzajów zainteresowań, które pokażą, że jesteś prawdziwym wulkanem energii.

Tworząc swój życiorys możesz także wpisać zainteresowania do CV związane ściśle ze stanowiskiem, na które aplikujesz, w ten sposób z pewnością przyciągniesz uwagę rekrutera. Dla przykładu – jeśli chcesz zostać baristą możesz wpisać w tej sekcji, że interesujesz się historią kawy lub Twoją pasją jest latte art, jeśli zaś chcesz zostać trenerem w zakresie jogi, możesz wpisać, że interesujesz się filozofią indyjską lub medytacją.  

zainteresowania CV

CV zainteresowania – tego unikaj!

O czym jeszcze pamiętać tworząc rubrykę zainteresowania? Przede wszystkim nie opisuj swoich zainteresowań zbyt obszernie. Pamiętaj, że w dalszym ciągu ma być to jedynie dodatek, a nie główna merytoryczna zawartość CV. Najlepiej opisz jedynie dwa lub trzy rodzaje hobby, które są dla Ciebie naprawdę istotne i na temat których jesteś w stanie wypowiedzieć się nieco szerzej i ciekawiej.

W zainteresowaniach unikaj wpisywania przykładów związanych z religią czy polityką. Może się bowiem okazać, iż rekruter będzie miał poglądy odmienne od Twoich i rozmowa kwalifikacyjna skończy się z niesmakiem. Warto unikać również zainteresowań o pejoratywnym zabarwieniu i takich, które mogą się negatywnie kojarzyć, jak np. myślistwo czy gry hazardowe, ponieważ to prawdopodobnie od razu postawi Cię w negatywnym świetle. Pamiętaj, aby w zainteresowaniach wpisywać prawdę – możesz trafić na rekrutera, który dzieli hobby, które opisałeś.

Zobacz inne najczęstsze błędy podczas pisania CV

CV zainteresowania zawodowe – jakich jeszcze błędów unikać?

Wydaje Ci się, że opis zainteresowań nie zaciekawi rekrutera, ponieważ Twoje hobby nie jest oryginalne? Nie każdy uprawia sporty ekstremalne czy gra w gry zespołowe – zdecydowanie lepiej wpisać coś, czym pasjonujesz się naprawdę. Uwierz, że przesadne ubarwienie wyjdzie na jaw podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a wtedy z pewnością nie zrobisz dobrego wrażenia. Przykłady zainteresowań mają przedstawiać rzeczywistość, a nieprawdziwa “sekcja zainteresowania” w CV to strzał w kolano. Na koniec pamiętaj, że przykłady hobby w życiorysie mają zainteresować pracodawcę i tym samym zwiększyć Twoją przewagę nad innymi kandydatami.

CV zainteresowania – jak długi powinien być opis zainteresowań?

Jak opisać zainteresowania? Nie musisz bardzo się rozpisywać. Tak naprawdę wystarczy zamknąć się w 2-3 zdaniach. Pamiętaj, że dobre CV musi zawierać wszystkie wymagane sekcje, dlatego cenne miejsce lepiej zachować na dodatkowe umiejętności i kwalifikacje. Ciekawe zainteresowania najlepiej zamieścić na pierwszej stronie, na końcu dokumentu (tuż przed klauzulą CV). Jest to ostatnia rubryka, którą zamieszcza się w CV.

Dowiedz się jak napisać CV!

Przykładowe zainteresowania w CV

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jakie ciekawe zainteresowania wpisać w CV, w tej części artykułu znajdziesz przykładowe propozycje, które pozwolą Ci pokazać się w dobrym świetle. Pamiętaj, że warto pojedyncze hasła rozbudowywać dodatkowo w taki sposób, aby dookreślić, co konkretnie Cię interesuje. Unikaj tworzenia zbitego bloku haseł np. w postaci: książki, teatr, gotowanie. Taka forma przedstawienia hobby nic o Tobie nie mówi. Warto więc rozbudować te słowa kluczowe o kilka podstawowych informacji. Taki opis powinien wówczas wyglądać następująco:

 • czytasz książki?- książki (kryminał, thriller, horror),
 • uwielbiasz teatr? – teatr (komedia, monodram, musical),
 • kochasz gotować? – gotowanie (kuchnia włoska i śródziemnomorska). 

Zobacz nowoczesne wzory CV!

przykładowe zainteresowania w CV

CV zainteresowania – przykładowa lista hobby

 • fotografia (artystyczna, produktowa),
 • historia (okres międzywojenny, II wojna światowa), 
 • bieganie (rekreacyjne, udział w zawodach zorganizowanych), 
 • mikropodróże (wycieczki piesze i rowerowe), 
 • podróżowanie (zwiedzanie Afryki i Azji),
 • sporty zespołowe (koszykówka, piłka nożna),
 • gry komputerowe (gry strategiczne, gry logiczne),
 • muzyka (pop, rock, jazz), 
 • taniec towarzyski (samba, rumba);
 • dobra książka (kryminał);
 • sporty indywidualne (pływanie, wspinaczka). 

Zainteresowania w CV – przykłady według zawodów

Zainteresowania w CV warto wpisywać również adekwatnie do stanowiska, na które aplikujesz. Poniżej znajdziesz kilka przykładów, które pozwolą dobrać Ci ciekawe hobby odpowiednio do ogłoszenia o pracę. 

Zwiększ swoją wiedzę i sprawdź: Co napisać w mailu z CV, czyli skuteczna wiadomość do pracodawcy

Przykładowe zainteresowania w CV dla nauczyciela

W przypadku nauczycieli sekcja zainteresowań w CV może prezentować się następująco:

 • psychologia (publikacje związane z prawidłową komunikacją, kształtowaniem umiejętności właściwego zachowania się w nowych sytuacjach i rozbudowywaniem kreatywności), 
 • sztuka (rysowanie ołówkiem, teatr – musical, dramat, komedia),
 • sport (bieganie, fitness).

Dzięki temu pokażesz, że jesteś otwarty na doskonalenie swoich umiejętności z zakresu metod kształcenia i komunikacji z uczniami. Ponadto sprawisz wrażenie osoby wrażliwej i otwartej na sztukę oraz energicznej. 

umiejętności w CV

Zobacz szablon CV dla nauczyciela

Przykładowe zainteresowania w CV – praca biurowa

Jeśli ubiegasz się o stanowisko pracownika biurowego, umieść w CV następujące zainteresowania:

 • książki (powieści biograficzne, literatura faktu), 
 • prowadzenie bloga (tworzenie treści poradnikowych i lifestylowych), 
 • komputery i nowe technologie.

Dzięki takim zainteresowaniom, pokażesz pracodawcy, że masz lekkość mówienia i szeroki zasób słownictwa. Ponadto przedstawisz szerokie spektrum zainteresowań na wielu płaszczyznach, co jest wyjątkowo pożądane w tego typu pracy.

Szablon CV do biura

Przykładowe zainteresowania w CV – sprzedawca

Jeśli aplikujesz na stanowisko sprzedawcy w sklepie odzieżowym, umieść następujące zainteresowania w swoim CV:

 • aktualne trendy modowe, 
 • prowadzenie bloga o tematyce lifestylowej i modowej, 
 • techniki sprzedaży. 

Dzięki temu jesteś w stanie pokazać pracodawcy, że moda to Twoja szczególna pasja. Dodatkowo pokażesz także, że wiesz jak odpowiednio sprzedawać i komunikować się z potencjalnymi klientami.

Szablon CV sprzedawcy

Przykładowe zainteresowania w CV – dietetyk

Jeśli ubiegasz się o pracę jako dietetyk, powinieneś mieć adekwatne zainteresowania w CV. Zdrowe odżywianie, bieganie, cross-fit czy inne treningi kondycyjne lub wysiłkowe będą w tym przypadku mile widzianymi zainteresowaniami. 

Szablon CV dietetyka

Przykładowe zainteresowania w CV do drogerii

Jeśli ubiegasz się o pracę w drogerii, Twoje zainteresowania mogą wyglądać w sposób następujący: 

 • trendy i nowości w branży kosmetycznej (kosmetyki naturalne, wegańskie), 
 • metody pielęgnacji skóry, włosów i paznokci, 
 • książki (kryminał, science-fiction). 

Dzięki temu pokażesz, że znasz się na kosmetykach i wiesz, jakie są aktualne trendy. Ostatnia pozycja, niezwiązana ze stanowiskiem, sprawi, że opis zainteresowań nie będzie wydawał się sztuczny i stworzony wyłącznie na potrzeby tego konkretnego CV.

CV zainteresowania – co jeśli nie masz hobby?

Wydaje Ci się, że nie masz pasji? Zastanów się o czym lubisz rozmawiać? Być może hodujesz rośliny? Uprawiasz warzywa i owoce? Może oglądasz programu kulinarne? Dużo podróżujesz? Pieczenie ciast to także hobby! Wystarczy ująć je w odpowiednie słowa i gotowe.

Zobacz też nasze pozostałe artykuły:

Umowa o pracę – jak wygląda umowa o pracę? Podstawowe zasady
Europass CV
Jak przygotować CV magazyniera? 
Jak zostać taksówkarzem? Ile kosztuje licencja taxi?
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – jak się do niej przygotować?
Praca Norwegia – Ile zarabia się w Norwegii?
Czym się zajmuje i ile zarabia fizjoterapeuta? 
Mały ZUS – Ile wynosi Mały ZUS 2023?
Urlop okolicznościowy śmierć babci
Porzucenie pracy – jakie są konsekwencje porzucenia pracy?
Lebenslauf, czyli jak napisać CV po niemiecku?
Urlop okolicznościowy śmierć bliskiej osoby
Praca na akord – jak obliczyć akord?

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV