Wieloletnia praca na tym samym lub podobnym stanowisku może spowodować wypalenie zawodowe i  brak chęci do pracy. Nie warto jest tkwić wtedy w tym martwym punkcie, lepiej rozważyć przebranżowienie i – dzięki temu – otwarcie sobie nowej ścieżki kariery. Chcesz lepiej zarabiać? Chcesz robić to co lubisz? A może po prostu chcesz nauczyć się czegoś nowego i zmienić swoją przyszłość zawodową? W tym artykule omówimy najważniejsze kwestie przekwalifikowania.

Przebranżowienie i przekwalifikowanie – Spis treści

1. Czym jest przebranżowienie się
2. Jak się przebranżowić
3. Na jaki zawód się przekwalifikować
4. Czy zmiana zawodu po 40 jest możliwa
5. Dlaczego warto przekwalifikować się na inną branżę
6. List motywacyjny – zmiana branży
7. Jak umieścić przekwalifikowanie się w CV? Dokumenty aplikacyjne
8. Czy przekwalifikowanie zawodowe jest opłacalne?

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

1. Czym jest przebranżowienie się

Według słownika języka polskiego PWN przebranżowić / przebranżawiać  to znaczy „zmienić branżę czegoś”, natomiast przekwalifikować / przekwalifikowywać  oznacza „zmienić czyjeś kwalifikacje”. W naszym artykule używamy tych pojęć w kontekście zmiany branży dotyczącej pracy, na przykład jeśli nauczyciel chce znaleźć zatrudnienie jako przedstawiciel handlowy albo kierowca ciężarówki chciałby pracować jako operator maszyn CNC. Mogłoby się wydawać, że nie wszyscy mogą zmienić pracę na inną, ze względu na posiadane już wykształcenie i doświadczenie. Nic bardziej mylnego! Każdy może spróbować swoich sił w innych zawodach, a zdobyte już kwalifikacje mogą się przydać w najróżniejszych branżach. Trzeba tylko umieć je odpowiednio wykorzystać.

2. Jak się przebranżowić

Jeśli robi się to, co się lubi, to wykonuje się swoje zadania dużo dokładniej i z większym zapałem. Dlatego nie warto męczyć się w niesatysfakcjonującej pracy, lepiej pomyśleć co chciałoby się robić i jak się przekwalifikować na ten zawód. Proces przekwalifikowywania się jest często czasochłonny, więc niewiele osób chce się tego podjąć. Czasem jednak warto poświęcić swój czas i zdecydować się na przekwalifikowanie się ze względu na korzyści związane z zarobkami lub z satysfakcją z wykonywanej pracy. Praca to jedna z integralnych części życia każdego człowieka, dobrze więc jeśli się ją lubi i z chęcią do niej chodzi. 

W takim razie jak się przebranżowić? 

 1. Rozpocznij swoją przygodę od wizyty u doradcy zawodowego, który pomoże Ci zaplanować Twoją własną ścieżkę przebranżowienia się. Dzięki takiej wizycie uświadomisz sobie jakie masz możliwości psychofizyczne, jakie są potrzeby rynku pracy i na jakim stanowisku będzie Ci się dobrze pracowało.
 2. Zrób research jakie umiejętności, kursy, certyfikaty są potrzebne, aby dostać zatrudnienie na interesującym Cię stanowisku. Popytaj znajomych, którzy pracują w tej branży, poczytaj informacje o firmach, w których planujesz w przyszłości zaaplikować na nowe stanowisko, zapoznaj się z obowiązkami pracowników. 
 3. Sprawdź na jakie zarobki możesz liczyć na początku kariery w nowej branży i przekalkuluj czy jest to dla Ciebie opłacalne. Wiadomo, że pieniądze nie zawsze są najważniejsze, ale po to chodzimy do pracy, żeby zarobić 🙂 Przeanalizuj ile musisz wydać na kursy i certyfikaty potrzebne w nowej pracy i porównaj to z proponowanymi zarobkami. 
 4. Poszukaj darmowych kursów, webinarów, ciekawych książek i artykułów na temat nowej branży. Wpisz w wyszukiwarkę hasła takie jak „kursy przebranżowienie branża …”, „darmowe webinaria z branży …” itp. Zdobądź jak największą wiedzę na ten temat, pomoże Ci to również podczas rozmów kwalifikacyjnych. Możesz wówczas wspomnieć, że jesteś na bieżąco z tematem i powiedzieć skąd czerpiesz wiedzę.
 5. Zapisz się na praktyki, staż lub wolontariat, aby poznać daną branżę od środka bez zbędnego ryzyka. Zobaczysz jakie obowiązki na Ciebie czekają, na czym polega praca, jakie są ścieżki rozwoju itp.
 6. Zorientuj się czy aktualnie można otrzymać dofinansowanie na przebranżowienie. Takie dofinansowania są dostępne dla osób bezrobotnych lub osób powyżej 50. roku życia. Czasem może to pomóc podjąć ostateczną decyzję, ponieważ zmniejsza ryzyko finansowe. Sprawdź czy w Twoim regionie jest możliwość takiego dofinansowania i czy dotyczy ono branży, która Cię interesuje.

3. Na jaki zawód się przekwalifikować

Każdy sam musi zastanowić się na co się przekwalifikować, ponieważ każdy ma inne umiejętności, doświadczenie zawodowe, priorytety. Nie ma jednej odpowiedzi na pytania typu „Jestem nauczycielem, chcę zmienić zawód. Na jaki zawód się przekwalifikować?”. Nie wszyscy nauczyciele są tacy sami, nie wszyscy mają takie same plany zawodowe i umiejętności. Wybór zawodu, na jaki się przekwalifikować jest indywidualną decyzją każdego z osobna. Trzeba znać swoje słabe i mocne strony, wiedzieć czy mamy predyspozycje fizyczne i psychiczne na dane stanowisko i czy w ogóle chcemy się takiej pracy podjąć. 

Jedyną możliwością, aby znaleźć odpowiedź na co się przebranżowić jest przeanalizowanie swojej osoby – życia zawodowego, mocnych i słabych stron, zainteresowań, umiejętności itp. Tylko to może pomóc w wybraniu odpowiedniej ścieżki kariery, aby praca przynosiła satysfakcję oraz dobre zarobki. W tym temacie bardzo pomocny może okazać się doradca zawodowy, u którego możemy zrobić test na predyspozycje zawodowe, co w wielu przypadkach pomaga naprowadzić na odpowiednią branżę. Dowiedz się jaki zawód wybrać?

Jesteś w trakcie szukania nowego zawodu? Przeczytaj nasze poradniki, które pomogą ci się do tego przygotować.

4. Czy zmiana zawodu po 40 jest możliwa?

Przebranżowienie po 30., zmiana zawodu w wieku 35. lat, przekwalifikowanie zawodowe po 40., zmiana zawodu po 45. roku życia – to wszystko jest możliwe, wiek nie gra tu dużej roli, jeśli ma się chęci i motywację do zmian w swoim życiu zawodowym. Kluczowym jest, aby swój wiek i lata doświadczenia w innej pracy zaprezentować w sposób, który przekona pracodawcę do zatrudnienia w całkiem nowej branży. 

Co zrobić, aby się to udało? – Jak się skutecznie przebranżowić niezależnie od wieku

 • Rozszerz swoje kontakty zawodowe i odśwież stare znajomości. Pokaż innym, że jesteś gotowa/gotowy na nowe wyzwania zawodowe i że chcesz się rozwijać. Popytaj znajomych, czy szukają nowych pracowników, może akurat trafi się stanowisko, które Cię interesuje.
 • Zastanów się nad swoimi sukcesami zawodowymi. Pomyśl co sprawiło, że dostałaś/dostałeś awans albo podwyżkę i zastanów się dlaczego będziesz cennym pracownikiem dla firm z innej branży. 
 • Pokaż, że szybko się uczysz i masz wielką chęć rozwoju zawodowego.
 • Przeanalizuj swoje doświadczenie, być może część nabytych już umiejętności przyda Ci się w nowej branży. Wykaż się kreatywnością, zastanów się czy możesz zaproponować innowacyjne rozwiązania w nowej firmie. Twoja świeżość w branży i inny punkt widzenia może wnieść dużo korzyści. 

Sprawdź nasze Szablony CV

Jak to mówią – dla chcącego nic trudnego, więc jeżeli chcesz spróbować czegoś nowego to nie martw się o to, czy Twój wiek będzie przeszkodą i czy zmiana pracy po 40. ma sens. Jeżeli tego naprawdę chcesz i potrzebujesz, to taka zmiana jest zasadna niezależnie od wieku. Grunt, to myśleć pozytywnie i podejść do tego z optymizmem i odpowiednim przygotowaniem.

5. Dlaczego warto przekwalifikować się na inną branżę

Zmiana zawodu wielu kojarzy się z ryzykiem, stresem i niepewnością. Jest to jednak mylne wyobrażenie, ponieważ przekwalifikowanie zawodowe przynosi więcej korzyści niż może się wydawać. Jeśli już wiesz jak się przekwalifikować, to teraz wyjaśnimy Ci dlaczego warto to zrobić 🙂 Tak naprawdę kucharz może zostać sprzedawcą, przedstawiciel handlowy może wybrać przebranżowienie na IT, a księgowa może zdecydować się na nowy zawód po 40-tce. 

PRZEBRANŻOWIENIE = LEPSZE ZAROBKI

Nie zadowalają Cię zarobki na aktualnym stanowisku? Marzysz o lepszej pensji, aby móc podróżować podczas urlopu? Znajomi chwalą swoją pracę oraz wypłatę i Ty też chciałabyś/chciałbyś podnieść swój standard życia? To najwyższy czas, aby zaczerpnąć wiedzy jak zmienić zawód i zastanowić się, gdzie chcesz pracować w przyszłości. Przekwalifikowanie zawodowe często wiąże się z lepszymi zarobkami, ponieważ mało kto chciałby zmienić pracę na mniej płatną 😉 

Zobacz: Najlepiej płatne zawody w Polsce

WYPALENIE ZAWODOWE? → PRZEKWALIFIKOWANIE 

Syndrom wypalenia zawodowego polega na utracie satysfakcji z wykonywanej pracy, braku chęci do rozwoju oraz uczuciu chronicznego zmęczenia i przepracowania. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest przekwalifikowanie zawodowe. Zmiana zawodu wiąże się z wyrwaniem ze schematu i monotonii poprzedniej pracy oraz wrzuca pracownika w wir nowych informacji, umiejętności i obowiązków, wprowadza świeżość i wywołuje chęć rozwoju i nauki. Jeżeli czujesz wypalenie zawodowe, to zacznij szukać nowego zatrudnienia i poczytaj jak zmienić branżę na taką, która Cię interesuje.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

BRAK MOŻLIWOŚCI AWANSU – ZMIANA ZAWODU

U Twojego pracodawcy nie ma możliwości otrzymania awansu? Szef nie inwestuje w szkolenia dla pracowników? Sytuacja, w której pracownik nie ma możliwości rozwoju ani awansu może szybko doprowadzić do wypalenia zawodowego. Nie ma nic gorszego niż zatrzymanie się w martwym punkcie swojej kariery zawodowej bez perspektyw na zdobycie nowego doświadczenia. Awanse i szkolenia najlepiej motywują pracowników do pracy, więc brak takich możliwości może tylko zniechęcać i spowalniać pracownika. Jeżeli u Twojego pracodawcy panuje taki klimat, to czym prędzej zajmij się szukaniem nowych wyzwań i nie hamuj swoich ambicji. Interesuje Cię przebranżowienie się na programistę? A może myślisz jak przekwalifikować się po 40.? Zasięgnij potrzebnych informacji i rozpocznij proces przebranżowienia, aby rozpocząć nową, lepszą ścieżkę swojej kariery zawodowej.

6. List motywacyjny – zmiana branży

Podejmując decyzję o przekwalifikowaniu trzeba wiedzieć jak dobrze się zaprezentować i wyróżnić wśród bardziej doświadczonych kandydatów. Musisz wykazać się dużym sprytem i kreatywnością, aby swój brak doświadczenia w branży nie rzucił się w oczy rekruterowi i skupić uwagę na cechach, które będą przydatne na danym stanowisku. Aplikując na ogłoszenia o pracę z innej branży niż dotychczas wyślij CV wraz z listem motywacyjnym, nawet jeśli nie jest wymagany. Jak już wiemy – nie tak łatwo jest się przekwalifikować, więc dołączenie listu motywacyjnego pokaże potencjalnemu pracodawcy, że jesteś osobą ambitną i zaangażowaną. Napisz list w taki sposób, aby został on w pamięci rekrutera na dłużej, aby był oryginalny i żebyś przekonała/przekonał pracodawcę do zatrudnienia właśnie Ciebie. Wymień swoje mocne strony, nawiąż do tego w jaki sposób Twoje dotychczasowe doświadczenie może przydać się w nowej branży i jakie korzyści będzie miała firma, jeśli Cię zatrudni. W tym wypadku język korzyści jest niezwykle istotny, ponieważ musisz dobrze zaprezentować swoją osobę i efektywnie „sprzedać” się rekruterowi. Uwierz, że rekruterzy nie zapoznają się tylko z CV 😉 Z wielką chęcią czytają też list motywacyjny. Przebranżowienie możesz wykorzystać też jako swoją mocną stronę – jesteś osobą ambitną, nie bojącą się nowych wyzwań, dążącą do rozwoju. Przedstaw siebie jako pracownika, którego sama/sam byś chciała/chciał zatrudnić 🙂 

Dowiedź się więcej czytając inne nasze artykuły

7. Jak umieścić przekwalifikowanie się w CV? Dokumenty aplikacyjne

Aplikowanie na stanowiska z nowej branży jest trudniejsze niż standardowe szukanie pracy w swoim zawodzie. Dlaczego? Należy przygotować i przesłać więcej dokumentów. Nieważne czy jest to przebranżowienie na programistę, czy też przebranżowienie z budownictwa – w każdym przypadku trzeba poświęcić więcej czasu na znalezienie odpowiedniego zatrudnienia oraz na jeszcze większe przyłożenie wagi do odpowiedniego zaprezentowania swojej kandydatury przyszłemu pracodawcy

Jakie dokumenty przygotować?

 • CV – Stwórz wyróżniający się życiorys, użyj ciekawych szablonów, wyjdź poza schemat zwykłych czarno-białych dokumentów. Napisz konkretne podsumowanie zawodowe w CV, wymień po krótce dotychczasowe stanowiska, ale skup się na umiejętnościach zdobytych w poszczególnych firmach i informacjach, w jaki sposób przekładają się one na Twoją korzyść przy aplikacji na to konkretne stanowisko, dodaj profesjonalne zdjęcie. Daj się zauważyć i nie daj się zapomnieć. Sprawdź jak napisać CV!
 • List motywacyjny – Tak jak opisaliśmy wyżej – koniecznie przygotuj list motywacyjny. Poza opisaniem swojej osoby możesz też zaproponować innowacyjne rozwiązania dla firmy, które chciałabyś/chciałbyś wprowadzić jeśli otrzymasz tę posadę. Udowodnij, że będziesz korzystną inwestycją dla firmy i wniesiesz wiele dobrego w jej rozwój. Zobacz jak napisać list motywacyjny
 • Dyplomy, zaświadczenia, certyfikaty z ukończonych kursów i szkoleń – Przygotuj wszystkie dokumenty z ukończonych kursów i szkoleń, które będą mile widziane w nowej branży. Pochwal się swoimi osiągnięciami i zaprezentuj dobre wyniki. Dzięki temu będziesz postrzegany jako osoba, która szybko się uczy i chętnie przyswaja nową wiedzę.

8. Czy przekwalifikowanie zawodowe jest opłacalne?

  Jak mówi znane przysłowie – czas to pieniądz, a jeśli chcesz się przebranżowić, to musisz najpierw poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie do tego procesu, żeby później móc lepiej zarabiać. Przekwalifikowanie zawodowe jest opłacalne, ponieważ niewiele osób decyduje się na zmianę branży na mniej płatną. Chyba, że dzięki temu można realizować się zawodowo poprzez spełnianie swoich pasji. Wiadomo, że pieniądze nie są najważniejsze i lepiej jest robić to co się lubi za mniejsze pieniądze, niż męczyć się w niezadowalającej pracy, która daje nam wyższą wypłatę. Jednak każdy sam kreuje swoją ścieżkę kariery, mamy wolny rynek i wszyscy mogą dowolnie zmieniać, rozwijać, kreować swoje plany zawodowe. Na przekwalifikowanie nigdy nie jest za późno, każdy może podjąć próbę zmiany pracy niezależnie od swojego wieku. Czasy się zmieniają, zmienia się też zapotrzebowanie na rynku pracy, powstają nowe stanowiska, nowe profesje, a inne odchodzą w zapomnienie i nie są już tak niezbędne. Ta dynamika uczy też, że trzeba być elastycznym, nie bać się nowych rzeczy, zawsze być gotowym na spełnianie swoich marzeń i pragnień, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Nie bój się sięgać po nowe, ponieważ świat należy do odważnych. Na pewno poradzisz sobie w nowej pracy, zaadoptujesz się u nowego pracodawcy, wszystko zależy od Twoich chęci i pozytywnego podejścia.

Zobacz inne ciekawe artykuły na Ciekawe CV: