podanie o praktyki

Praktyki zawodowe to jeden ze sposobów na zdobycie kwalifikacji i cennego doświadczenia zawodowego, a także szansa poznania konkretnej branży lub specjalizacji od środka. Dlaczego warto się o nie ubiegać? Wiele osób dopiero podczas trwania praktyk decyduje o tym, czy dany zawód spełnia ich oczekiwania i czy na pewno jest odpowiedni dla nich. Dodatkowo część pracodawców postanawia zatrudnić stażystów na stałe w swojej firmie. Ostateczna decyzja należy do Ciebie- jeśli zdecydujesz się na podjęcie praktyki, pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego wniosku. Jak napisać podanie o praktyki? Tego dowiesz się z naszego artykułu. 

Podanie o praktyki – dowiedz się:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Czy warto składać wniosek o praktyki?

Często praktyki zawodowe są pierwszym krokiem do podjęcia pracy. Firmy przyjmujące praktykantów właśnie w ten sposób mogą sygnalizować gotowość do ich późniejszego zatrudnienia. Takie rozwiązanie jest korzystne dla obu stron: kandydat ma okazję poznać środowisko pracy i poszerzyć swoje kompetencje, a przedsiębiorca zweryfikować, czy dana osoba jest odpowiednia i spełnia konkretne wymagania. 

Mimo tego temat praktyk budzi wiele kontrowersji. Wiele z nich odbywa się bezpłatnie, co według niektórych opinii jest wykorzystywaniem pracowników. Z drugiej strony, dla osób startujących w danej branży często nie ma lepszego sposobu na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego. Być może również Ty otworzysz w ten sposób drzwi do swojej kariery? Zacznij od napisania odpowiedniego podania o praktyki.

Podstawowe zasady dotyczące praktyk studenckich

W wielu przypadkach odbycie praktyk jest niezbędnym elementem ukończenia studiów. Według Rozporządzenia Rady Ministrów takie praktyki nie mogą trwać dłużej niż rok, z kolei minimalny czas określany jest przez uczelnie. 

Aby rozpocząć praktyki studenckie, musisz posiadać:

 • skierowanie na praktyki studenckie od uczelni;
 • ważne ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków);
 • ważne ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej);
 • umowę o praktyki studenckie.
podanie o praktykę

Warunkiem zaliczenia praktyk jest złożenie do dziekanatu wniosku o zaakceptowanie dziennika praktyk wraz z egzemplarzem umowy o praktyki, zaświadczeniem o odbyciu praktyk i wypełnionym dziennikiem praktyk.

Podstawowe zasady dotyczące praktyk dla uczniów szkół średnich

W przypadku uczniów szkół średnich najczęściej szkoła organizuje miejsca odbywania praktyk. Mimo wszystko możesz samodzielnie zadbać o swoje praktyki. Wystarczy, że wybierzesz miejsce pracy, a następnie przygotujesz i dostarczysz podanie o praktykę do potencjalnego pracodawcy.

Zobacz 11 przykładów prac dla nieletnich

Gdzie szukać praktyk?

Studenci atrakcyjne oferty praktyk i staży mogą znaleźć w biurze karier swojej uczelni- ten sposób pozwoli na ograniczenie wielu formalności. Praktyki dostępne są także na:

 • stronach internetowych z ofertami pracy;
 • targach pracy;
 • LinkedIn;
 • stronach internetowych firm (możesz napisać maila z prośbą o praktyki).

Sprawdź też, Jak i gdzie szukać pracy?

Do kogo skierować podanie o odbycie praktyk?

Podanie o praktykę zawodową zawsze musi być kierowanie do konkretnego adresata, dlatego podaj jego imię i nazwisko wraz z nazwą zajmowanego stanowiska. Ważne, aby uwzględnić nazwę firmy. Dzięki temu nie będzie żadnych wątpliwości co do tego, gdzie chcesz aplikować.

Często prośba o przyjęcie na praktyki jest odpowiedzią na konkretne ogłoszenie widniejące w internecie. W jego treści z pewnością znajdziesz dane odbiorcy, do którego należy kierować aplikację. Istnieją sytuacje, w których osoba aplikująca chce złożyć podanie o staż lub praktyki, ale nie wie do kogo je skierować. Jeśli nie wiesz, kto będzie odbiorcą podania w danej firmie, zajrzyj na profil przedsiębiorstwa na LinkedIn. Tam prawdopodobnie znajdziesz rekrutera lub szefa działu, w którym chcesz odbyć praktyki.

jak napisać podanie o praktyki

Pamiętaj też o zawarciu odpowiednich form grzecznościowych na początku wniosku. Najlepiej zastosować zwrot: Szanowna Pani lub Szanowny Panie.

Dowiedz się więcej – Zwroty grzecznościowe w mailu

Jak napisać podanie na praktyki i co w nim zawrzeć?

wniosek. Podanie o przyjęcie na praktyki jest formalnym pismem, które musi zawierać wszystkie podstawowe elementy dokumentu. Podczas tworzenia posługuj się stosownym, formalnym językiem. Nie nadużywaj form grzecznościowych, które podobnie jak kolokwialny styl wypowiedzi nie zostaną dobrze odbierane. Wystrzegaj się zwrotów sugerujących wyższość lub brak szacunku względem adresata. Najlepiej przeczytaj dokument ponownie po kilku dniach lub poproś bliską osobę, aby zrobiła to za Ciebie i zweryfikowała ewentualne błędy.

Podanie o praktyki powinno zawierać:

 • miejscowość i datę;
 • dane osobowe i kontaktowe kandydata (te same co w CV);
 • dane adresata (imię i nazwisko wraz z nazwą stanowiska);
 • nazwę firmy;
 • prośbę o przyjęcie na praktyki;
 • nazwę uczelni, kierunek studiów i specjalizację;
 • krótkie umotywowanie prośby;
 • zwroty grzecznościowe;
 • własnoręczny podpis.

Warto wiedzieć, że podanie o praktyki nie zawsze jest wymagane. W wielu przypadkach wystarczy wysłać jedynie swoje CV. Nie wiesz, jak napisać CV bez doświadczenia? Podpowiadamy! Taki dokument pozwala osobie rekrutującej bliżej poznać Twoje wykształcenie, umiejętności i kompetencje. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Dane osobowe – które należy uwzględnić?

Prośba o odbycie praktyk musi zawierać pełne imię i nazwisko, adres mailowy oraz numer telefonu kandydata. Umieść je w  lewym górnym rogu, żeby pracodawca z łatwością mógł się z nimi zapoznać. Zadbaj o neutralne informacje, szczególnie jeśli chodzi o e-mail. Najlepiej jeśli będzie się składał z Twojego imienia i nazwiska (np. anna.nowak@gmail.com), unikaj zdrobnień i pseudonimów.

Dane firmy/ instytucji/ adresata

W prawym, górnym rogu, tuż pod nazwą miejscowości oraz datą wysłania wniosku powinny znaleźć się dane firmy. W tym przypadku zwróć uwagę na poprawność językową, szczególnie gdy firma posiada nazwę anglojęzyczną. Literówki mogą być źle postrzegane. Poniżej imienia i nazwiska adresata, do której kierujesz podanie o przyjęcie na praktyki zawodowe, umieść nazwę zajmowanego przez tę osobę stanowiska. 

Prośba o praktyki

Podanie na praktyki zawodowe powinno zawierać prośbę o przyjęcie na praktyki na konkretnym stanowisku oraz określenie miejsca, w którym obecnie się uczysz (technikum, liceum, studia). Jeśli odbyłeś już jakieś praktyki, wzbogać swój profil o informacje na ten temat (wpisz nazwę firmy, zdobyte kompetencje i umiejętności). We wniosku warto napisać coś o sobie i podać motywacje do podjęcia praktyk. Poprawnie napisany wniosek przypomina nieco list motywacyjny, ponieważ ma zachęcić pracodawcę, aby to właśnie Ciebie przyjął na praktyki.

Zakończenie

Na samym końcu umieść informację o załączonym CV i prośbę o pozytywne rozpatrzenie podania. Następnie użyj jednego z popularnych zwrotów grzecznościowych np. z wyrazami szacunku i własnoręcznie się podpisz. 

prośba o przyjęcie na praktyki

Jak wygląda wniosek o przyjęcie na praktyki?

Warto wiedzieć, że podanie o praktykę studencką często wygląda nieco inaczej niż tradycyjny wniosek. Zwykle odbycie takich praktyk jest obowiązkowe, aby zaliczyć kolejny rok studiów. Poza prośbą i uzasadnieniem musi zawierać specjalne miejsce na opinię opiekuna praktyk wydawaną po zakończonych praktykach. W miejscu danych osobowych możesz dodać rok studiów i numer legitymacji studenckiej. 

Sprawdź, jak stworzyć inne wnioski:

Wniosek o urlop macierzyński – gotowy wzór
Wniosek o urlop wypoczynkowy – pobierz gotowy wzór wniosku o urlop
Urlop wychowawczy 2021 – Jak napisać wniosek o urlop wychowawczy?
Podanie do policji – jak napisać CV i list motywacyjny do policji?
Jak napisać wypowiedzenie z pracy? Wzór wypowiedzenia umowy o pracę

Podanie o praktyki zawodowe wzór:

……………………….…………………
(miejscowość i data)

……………………………….…….
(dane praktykanta)

………………………….…………..
(dane pracodawcy)

Podanie o przyjęcia na praktyki

Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mnie na praktykę zawodową w Państwa firmie na stanowisku/ w dziale  …………………………………. (nazwa stanowiska lub działu). Obecnie uczę się w .…………………………………………………. (nazwa szkoły) ze specjalizacją ………………………………………. (nazwa specjalizacji).

Swoją prośbę motywuję …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Z wyrazami szacunku

……………………………………..……
(podpis praktykanta)

Załączniki:

 1. Curriculum Vitae

Pobierz wniosek o praktyki:

Wzór podania o praktyki studenckie:

……………………….………………
(miejscowość i data)

……………………………………………
(imię i nazwisko praktykanta)

…………………………………………….…
(wydział/ kierunek)

……………………………..………………
(rok studiów/ nr albumu)

……………………………….………….
(dane pracodawcy)

Podanie o praktyki studenckie

Proszę o możliwość odbycia praktyk zawodowych w Państwa firmie na stanowisku/ w dziale …….……………………………………………. (nazwa stanowiska lub działu). Obecnie studiuję .………………………………………..…………………. (nazwa kierunku) na …………………………………………………………… (nazwa uczelni) ze specjalizacją ……………………………………………………………………… (nazwa specjalizacji). 

Prośbę swoją motywuję ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

…….………………………..…………….
(data i podpis studenta)

Opinia opiekuna praktyk:

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Pobierz wniosek o praktyki studenckie:

Dowiedz się też, jak wygląda staż z urzędu pracy

wniosek o praktyki

Twoje podanie jest już gotowe? Mamy dla Ciebie jeszcze jedną ważną wskazówkę. Na samym dole strony, mniejszą czcionką dodaj aktualną klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Wtedy będziesz mieć już pewność, że Twojej aplikacji niczego nie brakuje i na pewno zostaniesz uwzględniony w procesie rekrutacji. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Przeczytaj również nasze pozostałe poradniki:

Szukam pracy za granicą, czyli gdzie znaleźć zatrudnienie i jak wygląda życie za granicą?
List motywacyjny bez doświadczenia zawodowego
Państwowa Straż Pożarna – jak zostać strażakiem?
Zasiłek dla bezrobotnych 2023 (kuroniówka) – komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?
Praca na statku – jak zostać marynarzem?
Karta MultiSport – co to jest karta MultiSport i jak ją zdobyć?
Jak napisać CV i dopasować je do konkretnej oferty pracy?
Gotowe wzory CV
Szablony CV
Przykładowe CV
Jak powinno wyglądać i co powinno zawierać idealne CV?