emerytury stażowe

14 grudnia 2021 roku Prezydent RP Andrzej Duda, skierował do Sejmu projekt ustawy, który miałby zmodyfikować dotychczasowe zasady przyznawania emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy umożliwiałyby przechodzenie na wcześniejsze emerytury, poniżej ustawowego wieku emerytalnego. Tzw. emerytury stażowe miałyby być przyznawane ze względu na staż pracy. Wciąż jednak pojawia się pytanie: czy wejdą emerytury stażowe i na jakich zasadach będą przyznawane? Zobacz najnowsze wiadomości o emeryturach stażowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Co to jest emerytura stażowa?

Wcześniejsze emerytury stażowe miałyby być wypłacane osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które po przepracowaniu określonego w ustawie czasu, kończą działalność zawodową. Przypomnijmy, że obecnie prawo do emerytury zdobywamy, osiągając wiek emerytalny, który dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat, przy stażu pracy odpowiednio 20 i 25 lat. 

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie rządowej:

Celem projektowanej ustawy jest wprowadzenie emerytury stażowej. Projekt umożliwia przechodzenie na wcześniejsze emerytury – poniżej ustawowego wieku emerytalnego – osobom, które mają odpowiednio wysoki staż pracy – 39 lat w przypadku kobiet oraz 44 lata w przypadku mężczyzn, oraz zgromadzony kapitał emerytalny wystarczający na emeryturę w wysokości co najmniej najniższej emerytury.

Projekt obejmuje regulacją ubezpieczonych w powszechnym systemie emerytalnym, a także tych objętych rolniczym systemem ubezpieczeń społecznych.

emerytury stażowe od kiedy

Stażowe emerytury to projekt poruszany przez obywateli już od lat, bowiem wprowadzenie emerytur stażowych, Andrzej Duda obiecał w trakcie swojej kampanii wyborczej. Okazuje się jednak, że to nie prezydent jako pierwszy złożył propozycje do sejmu, a NSZZ Solidarność.

Emerytura stażowa 2023 – projekt NSZZ Solidarność

Jak wspomnieliśmy wcześniej, związkowcy NSZZ Solidarność jako pierwsi złożyli do sejmu swój projekt ustawy, zaraz po tym – zrobił to Andrzej Duda. Jednak założenia obu tych propozycji nieco się różnią. Od kiedy emerytura stażowa? – wiele osób zadaje sobie to pytanie. Według prezydenta, aby móc z niej skorzystać będzie trzeba mieć przepracowany określony czas, który wynosi:

  • 39 lat – dla kobiet;
  • 44 lata – dla mężczyzn.

Dodatkowo, aby przejść na taką emeryturę, należy zebrać kapitał emerytalny, który wystarczyłby na pokrycie co najmniej najniższej emerytury.

NSZZ Solidarność proponuje jednak mniejszy staż pracy potrzebny do przejścia na emeryturę, czyli:

  • 35 lat – dla kobiet
  • 40 lat – dla mężczyzn.

Według związkowców sama wysokość świadczenia nie mogłaby być niższa od obowiązującej aktualnie minimalnej emerytury. W propozycji Solidarności chodzi też o uwzględnienie zarówno okresów składkowych, jak i nieskładkowych (okres wychowywania dzieci czy pobierania zasiłku dla bezrobotnych). Pierwsze czytanie tego projektu odbyło się 15 grudnia 2021 roku, niestety od tej pory brak jakichkolwiek informacji dotyczących dalszych postępów nad pracami w tym temacie.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

ZUS – emerytury stażowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustosunkował się do projektu ustawy. Przygotował dokument, w którym jasno stwierdza, że uzależnienie przyznania emerytury stażowej także od wysokości tej emerytury, która musi być co najmniej równa kwocie najniższej emerytury – może zostać odebrane jako naruszenie zasady równego traktowania. Dodatkowo prognozuje zwiększenie rocznych wydatków ZUS na emerytury przez pierwsze kilkanaście lat, zmniejszenie wpływów składkowych, wzrost liczby emerytur oraz obniżenie wysokości przyznawanych emerytur.

stażowe emerytury

Emerytury stażowe – od kiedy wejdą w życie?

Z powyższych informacji wynika, że w sejmie są obecnie dwa projekty ustawy o emeryturach stażowych. Warto podkreślić, że emerytura stażowa miałaby w pewnym sensie być nagrodą dla osób, które w młodym wieku rozpoczęły pracę zawodową. Oczywiście byłaby to możliwość – ci którzy wciąż chcieliby pracować, mogliby nadal realizować się zawodowo.

Emerytury stażowe – od kiedy? Obecnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Nie wiadomo od kiedy emerytury stażowe wejdą w życie i czy w ogóle dojdzie do przyjęcia projektu, choć proponowana przez prezydenta data jego realizacji to 1 stycznia 2023 r. Tak naprawdę wszystko zależy od procesu legislacyjnego i rządzących.

Emerytury stażowe – najnowsze informacje od rządzących 

Na ten moment wszystkie kluby poselskie – poza Konfederacją – są za dalszym procedowaniem ustawy. Politycy z różnych partii zgłaszają swoje poprawki. Na przykład przedstawiciele Lewicy uważają, że to sprawiedliwe rozwiązanie, jednak konieczne jest zagwarantowanie odpowiedniej wysokości świadczeń. Dodatkowo chcą, aby do lat pracy niezbędnych do uzyskania emerytury stażowej były wliczane również okresy zatrudnienia na tzw. umowach śmieciowych. Podobnego zdania jest Koalicja Polska, która twierdzi, że warto docenić osoby, które od lat ciężko pracują i odprowadzają składki.

emerytury stażowe od kiedy wejdą w życie

Czy i kiedy emerytury stażowe wejdą w życie?

Póki co kwestia emerytur stażowych jest wciąż niepewna. Andrzej Duda zapewnia jednak, że planuje zrealizować projekt. Wydaje się, że niezbędny będzie kompromis uwzględniający założenia propozycji Prezydenta RP oraz NSZZ Solidarność. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Po więcej porad zajrzyj na naszego bloga:

CV dla ucznia – jak napisać przykładowe CV ucznia?
Jak założyć Profil Zaufany?
Zawody przyszłości – jakie branże mają przyszłość?
Jak się dostać do wojska i jak wygląda praca w wojsku?
Co to jest public relations i jak wygląda praca w PR?
Jak napisać wniosek do sądu o nabycie spadku?
Wniosek o urlop macierzyński – gotowy wzór
Staż z urzędu pracy – jak wygląda staż?
Freelancer – kim jest freelancer i jak zacząć?
Urlop ojcowski 2023 – ile trwa urlop ojcowski?