Praca fotografa nie polega jedynie na robieniu zdjęć, a na utrwalaniu momentów, rzeczy, osób oraz martwej natury za pomocą aparatu cyfrowego lub analogowego. Poza tym fotograf zajmuje się organizacją stanowiska pracy – czyli planu zdjęciowego i studia, dobieraniem rekwizytów oraz materiałów fotograficznych do poszczególnych ujęć, a także najczęściej prowadzi własną działalność gospodarczą. Osoba na tym stanowisku powinna wykazywać się kreatywnością, dlatego warto, by CV fotografa również takie było. W tym artykule znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne i zwiększyć Twoje szanse na zatrudnienie. 

CV fotograf – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

CV fotograf: jak wyróżnić się już na wstępie?

Chcesz już na wstępie zaciekawić rekrutera? Istnieje na to jeden skuteczny sposób, którego wiele osób w Polsce wciąż jeszcze nie zna. Jest nim przygotowanie podsumowania zawodowego, często też określanego, jako cel zawodowy. To nic innego, jak krótka charakterystyka Twojej osoby z uwzględnieniem najbardziej istotnych faktów. Nie możesz zapomnieć w nim o kilku kwestiach:

 • informacji o tym, kim jesteś, czym się zajmujesz i w czym się specjalizujesz. Pokaż zainteresowanie i pasję do dziedziny, w której chcesz pracować;
 • informacji o Twoich największych osiągnięciach. To miejsce, by pochwalić się swoimi najbardziej spektakularnymi sukcesami, kwalifikacjami i umiejętnościami, które są niezbędne na stanowisku, o które się ubiegasz. Warto również wspomnieć o zdobytych nagrodach oraz certyfikatach;
 • wyjaśnieniu, dlaczego aplikujesz właśnie do tej firmy. Postaraj się udowodnić, że nieprzypadkowo wysłałeś swoje CV fotografa właśnie tutaj. Napisz o tym, jak Twoje umiejętności mogą poprawić efektywność pracy i określ swoje cele zawodowe. 

Każdy pracodawca szuka idealnego kandydata i nie ma w tym nic dziwnego, dlatego stwórz takie wrażenie. Nie wiesz jak to zrobić? Dopasuj swoje podsumowanie zawodowe do oferty pracy. Skup się na umiejętnościach, które są wymagane w ogłoszeniu, oczywiście jeśli je posiadasz. Nigdy nie kłam w CV, rozmowa kwalifikacyjna zweryfikuje posiadane kwalifikacje, a jeżeli nieprawda wyjdzie na jaw, Twoja kandydatura zostanie wyeliminowana już na starcie, a Ty stracisz szansę na wymarzoną pracę.

Odpowiednio się przygotuj się i sprawdź, jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej

Stwórz profesjonalne CV fotografa

Przykładowa oferta pracy dla fotografa

Wymagania:

 • kilkuletnie doświadczenie jako profesjonalny fotograf
 • kreatywność
 • dobra praca w grupie
 • zainteresowanie aranżacją i stylem wnętrz
 • płynny język angielski oraz polski
 • plus: prowadzisz odnoszące sukcesy konto w mediach społecznościowych lub blog fotograficzny. Jeśli tak, dołącz link do materiałów aplikacyjnych

CV fotografa wzór podsumowania zawodowego:

Jestem kreatywnym fotografem z 4-letnim doświadczeniem w fotografii produktowej. Ukończyłem liczne kursy fotograficzne, a zdobyte umiejętności chętnie wykorzystuję w swojej pracy. Biegle posługuję się językiem angielskim. Interesuję się mediami społecznościowymi. Aplikuję do Państwa firmy, ponieważ szukam pracy, która pozwoli mi na rozwój w zakresie social mediów oraz zdobycie nowych umiejętności w dziedzinie fotografii. 

Jak opisać doświadczenie? CV fotograf

Poszczególne miejsca pracy wpisuj według odwróconej chronologii. Oznacza to, że ostatnie stanowisko powinno znaleźć się na samej górze rubryki “doświadczenie”, a pierwsze na samym dole. Jeśli miałeś okazję prowadzić wiele projektów lub udało Ci się nawiązać wieloletnie współprace, stworzysz w ten sposób wrażenie prawdziwego profesjonalisty, który zna się na swoim fachu. 

Koniecznie uwzględnij także opis obowiązków, które wykonywałeś w poprzednich pracach. To jeden z najważniejszych elementów CV, który pozwoli zweryfikować Twoją wiedzę i umiejętności. Postaraj się, by ująć je w możliwie najbardziej atrakcyjny sposób, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które zwiększą Twoje szanse na zatrudnienie:

 • podobnie, jak podsumowanie zawodowe, doświadczenie również powinno zostać dopasowane do oferty pracy, dlatego dokładnie zapoznaj się z wymaganiami i w pierwszej kolejności wypisz te obowiązki, które będą spełniać oczekiwania potencjalnego pracodawcy;
 • ogólne hasła, jak “wykonywanie zdjęć” raczej się nie sprawdzą, a z pewnością nie udowodnisz w ten sposób, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko. Znacznie lepiej stawiać na konkrety, postaraj się precyzować poszczególne zadania np. “sprawnie posługiwałem się wieloma lampami błyskowymi na różnorodnych planach zdjęciowych”;
 • nie bój się pisać o swoich sukcesach, to najlepszy sposób, aby zyskać przewagę nad innymi. W naszym kreatorze CV utworzyliśmy specjalną sekcję “szczególne osiągnięcia”, która będzie najlepszym dowodem na posiadane przez Ciebie kwalifikacje.
 • opis obowiązków powinien być czytelny, dlatego stosuj punktory, podpunkty, odstępy między wierszami, a najważniejsze kwestie pogrubiaj. Jednolity blok tekstu nie przyciągnie uwagi żadnej osoby, a w szczególności rekrutera, który codziennie przegląda dziesiątki podobnych aplikacji. 

Dowiedz się więcej:

Co powinno zawierać idealne CV?
Jak napisać CV dla kierowcy?
Program do pisania CV
Referencje w CV
Jak i gdzie szukać pracy?
Najczęstsze błędy podczas pisania CV

CV fotografa wzór: poprawny opis doświadczenia

03.2016 – 05.2021 – Kreatywni
Stanowisko: Fotograf/Grafik

Opisując swoje doświadczenie, pamiętaj, aby podać datę rozpoczęcia i zakończenia pracy. Jeśli nadal pracujesz w tym miejscu – zawrzyj dopisek “obecnie” lub “w trakcie”. Równie ważne jest uwzględnienie nazwy firmy oraz zajmowanego stanowiska. Możesz pochwalić się szczególnym osiągnięciem? Wyodrębnij w tym celu dodatkową sekcję.

Główne obowiązki:
tworzyłem fotografie produktowe 3D
prowadziłem sesje produktowe
projektowałem znaki graficzne (logo, piktogramy), identyfikacje wizualne oraz layouty
wykonywałem zdjęcia typu packshot
obrabiałem zdjęcia w Adobe Photoshop

Szczególne osiągnięcia:
Dzięki współpracy z działem marketingu przy kampaniach reklamowych udało się osiągnąć 10% wzrostu zysków ze sprzedaży.

Jak nie opisywać doświadczenia w CV fotografa

2015 – obecnie Fotograf
wykonywanie zdjęć
obróbka zdjęć
współpraca z działem marketingu

CV fotografia – jakie wpisać umiejętności?

W zawodzie fotografa niezbędne są specjalistyczne kompetencje, sama umiejętność robienia zdjęć może nie wystarczyć, by zyskać pracę marzeń, dlatego postaraj się uwzględnić jak najwięcej szczegółów. Okażą się one szczególnie ważne, jeśli nie możesz pochwalić się dużym doświadczeniem zawodowym, ale chcesz udowodnić pracodawcy, że mimo to spełniasz jego wymagania. Fotograf powinien charakteryzować się: ostrością wzroku, rozróżnianiem barw, refleksem, koncentracją uwagi, spostrzegawczością, komunikatywnością, cierpliwością, dokładnością oraz dobrą koordynacją wzrokowo-ruchową.

Poniżej znajdziesz listę przykładowych umiejętności twardych w CV fotografa:

 • wykonywanie zdjęć w plenerze i w studiu;
 • fotografia ślubna;
 • fotografia produktowa;
 • fotografia modowa;
 • przygotowywanie tła oraz oświetlenia;
 • ustawianie kompozycji;
 • nagrywanie i montaż wideo;
 • znajomość studyjnego sprzętu oświetleniowego;
 • znajomość programu Adobe Photoshop; Capture One Pro, Capture Shot;
 • znajomość systemów ModeVid oraz WebRotate.

Dla pracodawców równie ważne są kompetencje miękkie, takie jak:

 • dotrzymywanie terminów;
 • kreatywność;
 • zaangażowanie;
 • sprawna komunikacja;
 • wysokie poczucie estetyki;
 • pełna dyspozycyjność.

Jako pierwsze wymień te umiejętności, które pracodawca zawarł w ogłoszeniu.

Umiejętności miękkie i twarde – dowiedz się więcej

Do aplikacji warto dołączyć również portfolio z wykonanymi zdjęciami i zrealizowanymi projektami. To najlepszy sposób, by udowodnić, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zdjęcie do CV: u fotografa jakie powinno być?

Jednym z najważniejszych elementów każdego CV jest zdjęcie. Szczegółowe wskazówki na temat jego doboru znajdziesz w artykule: Jakie zdjęcie do CV? Jednak czy takie same zasady obowiązują w przypadku zdjęcia dla fotografa? Jakie powinno ono być? Z pewnością zrezygnuj z fotografii wykonanej do dowodu osobistego, takie zasady już dawno odeszły w zapomnienie. Możesz pójść w klasykę i zdecydować się na biznesowe zdjęcie do CV u fotografa lub wykazać się kreatywnością i umieścić fotografię dopasowaną do swojego zawodu, czyli np. z aparatem w ręku. 

Fotograf CV: jak opisać wykształcenie?

Fotografem może zostać każda osoba niezależnie od wykształcenia, jeśli tylko posiada odpowiednie umiejętności lub ukończyła specjalistyczne kursy i szkolenia np.:

 • kurs podstaw fotografii;
 • obsługa i praktyczne wykorzystanie lamp błyskowych;
 • kurs obsługi lustrzanki i bezlusterkowców;
 • fotografia produktowa dla eCommerce;
 • praca w studio od A do Z;
 • ciemnia fotograficzna i fotografia analogowa;
 • warsztaty fotografii ślubnej.

Wykształcenie jest istotne dla pracodawcy, jeśli bezpośrednio wiąże się z fotografią lub tworzysz CV bez doświadczenia zawodowego. Opis wykształcenia nie musi być długi, wystarczy, jeśli podasz lata nauki, nazwę uczelni lub szkoły, a także uzyskany tytuł lub certyfikat. 

Czy wiesz, że istnieją specjalistyczne studia w tym zakresie? Możesz zdecydować się na kierunek: Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii lub typowo fotograficzne studia. Poza wiedzą czysto techniczną studia kształtują również wrażliwość artystyczną przyszłego fotografa. 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł: jak wpisać wykształcenie w CV?

Wykształcenie fotografa: przykłady

10.2014 – 09.2019 Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Fotografia, Magister

10.2009 – 09.2013 Zespół Szkół Fototechnicznych, Technik fotografii i multimediów

Czy w CV fotografa należy wpisać zainteresowania?

Zainteresowania to jedna z sekcji, która powinna znaleźć się w każdym życiorysie, również w CV fotografa. Osoby pełne pasji zawsze postrzegane są jako takie, które mają coś do powiedzenia. Jeśli dodatkowo Twoje hobby związane jest z fotografią, pokażesz, że praca jest jednocześnie Twoją pasją, co dla rekrutera najczęściej oznacza wzmożoną kreatywność i większe zaangażowanie.

Opis zainteresowań zwykle umieszcza się na samym końcu dokumentu. Jest to jedno lub dwa zdania, które pokazują Twoją kandydaturę w innym świetle. Jeśli udowodnisz, że posiadane przez Ciebie pasje, przekładają się na efektywność pracy – jest duża szansa, że zachwycisz rekruterów. 

Aktualna klauzula w CV – fotograf

Jeśli szukasz pracy i wysyłasz dokumenty aplikacyjne, z pewnością zależy Ci na wzięciu udziału w rekrutacji. Niestety jeżeli nie umieścisz w swoim CV oraz liście motywacyjnym, aktualnej klauzuli RODO wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych, pracodawca zobowiązany jest zniszczyć nadesłane dokumenty i wykluczyć je z procesu rekrutacyjnego. Firmy skrupulatnie przestrzegają tych przepisów z obawy o wysokie kary obowiązujące za ich złamanie. Klauzula powinna być zamieszczona w tym samym języku, co pozostałe dane, dlatego jeśli przygotowujesz CV po angielsku, sprawdź, jak powinien wyglądać jej zapis w artykule: Klauzula CV, czyli zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Korzystając z internetowego kreatora – jak CiekaweCV – masz pewność, że odpowiednia klauzula zostanie dodana automatycznie, więc nie musisz się o ten element martwić.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak napisać list motywacyjny? Fotograf

List motywacyjny fotografa powinien jednocześnie pokazywać Twoją kreatywność i profesjonalizm. Należy uwzględnić w nim specjalistyczne umiejętności oraz poczucie estetyki. Dobrym pomysłem dla fotografa jest przygotowanie kreatywnego listu motywacyjnego w wybranym programie graficznym np. w Adobe Photoshop. Estetycznie wyglądające dokumenty zawsze przyciągają uwagę rekrutera. Chcesz zwiększyć swoje szanse na powodzenie w rekrutacji? Zadbaj również o treść oraz odpowiedni układ dokumentu. 

Tworzenie listu motywacyjnego fotografa zacznij od formalności. W prawym górnym rogu powinna znaleźć się miejscowość i data, z kolei w lewym – Twoje dane osobowe i dane adresata, takie jak imię i nazwisko, stanowisko, nazwa i adres firmy. 

Zachęć rekrutera do przeczytania Twojego listu, tworząc ciekawy wstęp. Możesz krótko opisać swoje doświadczenie, osiągnięcia oraz uzasadnić, dlaczego zależy Ci na pracy w tej właśnie firmie.

W rozwinięciu opisz swoje doświadczenie zawodowe oraz posiadane umiejętności, które udało Ci się wykorzystać w swojej dotychczasowej pracy. Staraj się nie powielać treści CV, podawane informacje, popieraj konkretnymi sytuacjami z życia zawodowego. Liczby i przykłady są zawsze mile widziane, ponieważ świadczą o Twoim profesjonalizmie. 

List motywacyjny najlepiej zakończyć wyrażając nadzieję na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Podkreśl, że znasz kulturę firmy, do której aplikujesz i podzielasz jej wartości. Nie zapomnij również o odpowiednim zwrocie grzecznościowym (z poważaniem/ z wyrazami szacunku) i podpisie.

Jeśli swój list motywacyjny dopasujesz do wymagań przedstawionych w ofercie pracy, udowodnisz, że traktujesz ją naprawdę poważnie i nie wysyłasz masowo tego samego dokumentu do każdej firmy. 

Jak napisać list motywacyjny – zajrzyj po więcej cennych wskazówek

Gdzie może pracować fotograf?

Fotograf może pracować w wielu miejscach: zakład fotograficzny, instytucja, prywatne mieszkanie czy otwarta przestrzeń. Zwykle obowiązuje go elastyczny czas pracy uzależniony od potrzeb klienta, pory dnia i pogody. Swoje obowiązki może wykonywać także w niedziele oraz święta i często tak się dzieje, szczególnie jeśli zajmuje się fotografowaniem imprez okolicznościowych. 

Jeśli poszukujesz pracy, warto byś sprawdził oferty redakcji gazet, agencji modelek, domów mody oraz wszelkiego rodzaju placówek, gdzie wiedza i umiejętności artystyczne są mile widziane. Wielu fotografów decyduje się też na założenie własnej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji należy liczyć się z elastycznymi zarobkami, uzależnionymi od liczby przyjmowanych zleceń. Fotograf może wyceniać pojedyncze zdjęcia, serie fotografii lub obsługę jednej imprezy. 

Jak widzisz, możliwości zatrudnienia jest naprawdę wiele. Przygotuj profesjonalne CV, korzystając z naszego kreatora, list motywacyjny i portfolio. Jeśli zastosujesz powyższe wskazówki, znacząco zwiększysz swoje szanse na wymarzoną pracę. Wyróżnij się na tle konkurentów. Życzymy powodzenia!

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykładowe wzory CV

Ciekawe CV to zbiór cennych porad:

Programista – jak zostać programistą i co robi programista?
Jak napisać list motywacyjny do urzędu? – CV do urzędu
CV copywriter – Praca copywritera, kim jest copywriter
Jak znaleźć pracę? – Dowiedz się jak znaleźć pracę
Spis nazw zawodów w Polsce, czyli szukanie pracy idealnej dla nas
Przebranżowienie i przekwalifikowanie
CV księgowa – jak zostać księgowym i jakie ma obowiązki?
Graficzne CV – oryginalne spojrzenie na życiorys zawodowy
Jak napisać CV – Napisz profesjonalne CV