jak pisać CV

Profesjonalne, a zarazem dobre CV, powinno zawierać przede wszystkim podstawowe elementy, takie jak dane osobowe, podsumowanie zawodowe, doświadczenie, umiejętności, wykształcenie i zainteresowania. Najlepiej, aby zmieściło się na jednej stronie A4 i eksponowało informacje, które są szczególnie istotne w rekrutacji na dane stanowisko. Zastanawiasz się, jak napisać CV do pracy zgodne z aktualnymi wymogami? W tym artykule nauczymy Cię, jak napisać CV krok po kroku.

Jak napisać CV? – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak pisać CV, które pozwoli Ci zdobyć pracę?

Wydaje się logiczne, że każdy rekruter oczekuje, aby CV odpowiadało na ofertę pracy, jednak niektórzy wciąż o tym zapominają. Pisanie CV wymaga odrobiny wiedzy – informacje powinny być odpowiednio rozmieszczone i podzielone na sekcje. Dobrze napisane CV musi zawierać następujące rubryki:

 1. Dane osobowe – umieszczone na samej górze, powinny zawierać imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail oraz opcjonalnie nazwę stanowiska;
 2. Zdjęcie w CV – nie jest obowiązkowe, jednak profesjonalna fotografia może wzbudzić zaufanie pracodawcy, a dokument będzie znacznie lepiej się prezentował;
 3. Podsumowanie zawodowe – krótki opis Twojej kandydatury powinien znaleźć się na samej górze życiorysu;
 4. Doświadczenie zawodowe – musi zawierać nazwy firm, okresy zatrudnienia, a przede wszystkim zakres wykonywanych obowiązków;
 5. Umiejętności – warto w CV zawrzeć zarówno umiejętności twarde jak i miękkie;
 6. Wykształcenie – w tej sekcji podawaj jedynie ostatnio ukończoną szkołę lub edukację, która ma związek ze stanowiskiem, o które się starasz;
 7. Kursy, szkolenia i certyfikaty – pokaż, że rozwój jest dla Ciebie ważny i chętnie podnosisz swoje kwalifikacje;
 8. Zainteresowania – choć nie jest to obowiązkowa sekcja w CV, to udowodnienie, że praca jest Twoją pasją, może pozytywnie wpłynąć na dalszy przebieg rekrutacji;
 9. Klauzula CV – zgodna na przetwarzanie danych osobowych jest obligatoryjna, bez niej Twoja kandydatura nie zostanie uwzględniona w procesie rekrutacji.

Jak napisać CV wzór:

Dane osobowe:
Weronika Makarewicz
Product Manager
Tel. 667297341
E-mail: weronika.makarewicz@gmail.com

Podsumowanie zawodowe:
Jestem managerem z 4-letnim doświadczeniem. Pracowałam zarówno w SCRUM, jak i AGILE. Biegle posługuję się językiem angielskim, co ułatwia mi negocjacje z zagranicznymi kontrahentami. Szukam pracy, która umożliwi mi dalszy rozwój na stanowisku Product Managera.

Doświadczenie zawodowe:
06.2017 08.2021 – Product Manager
SLP Poland

Opis stanowiska:

 • Kreowanie wizji produktu oraz realizacja długofalowej strategii rozwoju produktu;
 • Współpraca z Developerami, Testerami i Konsultantami Wdrożeniowymi;
 • Udział w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań biznesowych;
 • Monitorowanie efektywności podejmowanych inicjatyw;
 • Budowanie świadomości produktu wewnątrz.

Umiejętności:

 • Zarządzanie pracą zespołu
 • Praca w metodyce SCRUM i Agile
 • Praca z bazami danych i systemami ERP
 • Dobra organizacja pracy
 • Umiejętność pracy pod presją czasu

Wykształcenie:
09.2011 – 08.2016 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Kierunek: Marketing i Zarządzanie
Uzyskany tytuł: Magister

Kursy:
06.2020 – Kurs “Organizacja i zarządzanie”, Organizator: www.academyofbusiness.pl

01.20020 – Kurs “Zarządzanie zespołem pracowniczym”, Organizator: IBD Business School

Zainteresowania:
Interesuję się marketingiem internetowym i psychologią konsumenta. 

Powyższy wzór CV to przykład, jak powinien wyglądać przykładowy życiorys. Bardzo łatwo dopasować go do własnych umiejętności i predyspozycji. Jeśli zastanawiasz się, jak napisać dobre CV – możesz skorzystać z naszej podpowiedzi.

Zobacz inne CV dla managera:

CV 2023 – od czego zacząć?

Dla wielu osób tworzenie CV to nic przyjemnego, prawdopodobnie dlatego, że nie zaplanowali odpowiednio tego zadania, a także nie posiadają przystosowanych narzędzi przyspieszających cały proces. Na samym początku wybierz odpowiednią strategię, która po pierwsze pozwoli Ci uniknąć ciągłego poprawiania dokumentu, a po drugie zaoszczędzi Twój cenny czas.

Najlepsze CV – wybierz odpowiedni rodzaj:

Rodzaj CV wybierz w zależności od tego, jakie umiejętności i kwalifikacje chcesz podkreślić. Możesz wybrać:

 • CV chronologiczne – nie należy do najbardziej kreatywnych, ale to bezpieczna forma i trudno w tym przypadku popełnić błąd;
 • CV funkcjonalne – to propozycja dla osób z niewielkim doświadczeniem. Ten wzór CV pozwala uwypuklić umiejętności ważne dla pracodawcy – to one mają większe znaczenie niż to, gdzie wcześniej pracowałeś;
 • CV mieszane – format łączący oba poprzednie rodzaje, pozwalający uwydatnić Twoje największe zalety.
jak się pisze cv

CV jak napisać – przeczytaj dokładnie ofertę pracy

Oferta pracy, na którą chcesz aplikować, powinna być jedną z Twoich najważniejszych inspiracji podczas Tworzenia CV. Dlaczego? Ponieważ zawiera dokładnie określone wymagania względem kandydatów, w tym: długość doświadczenia, konkretne umiejętności czy poziom znajomości języków obcych. Właśnie dlatego ogłoszenie najlepiej przeczytać kilkakrotnie i jako pierwsze wypisać te kompetencje, których oczekuje pracodawca (oczywiście pod warunkiem, że je posiadasz). Możesz dodatkowo użyć takich samych sformułowań, tym samym pracodawca odniesie wrażenie, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko.

CV o pracę powinno zawierać profesjonalne zdjęcie

Chcesz podnieść wartość wizualną swojego CV? Zdjęcie to świetny wybór! Pod warunkiem, że jest profesjonalne. Wszelkie rozmazane i rozpikselowane propozycje lub fotografie z wakacji oraz tzw. selfie z dzióbkiem odpadają. Zadbaj o biznesowe zdjęcie do CV, tylko w ten sposób zostaniesz profesjonalnie odebrany. 

Co napisać w CV w poszczególnych sekcjach?

Zaczynając od samej góry dokumentu, przedstawimy Ci pomocne wskazówki w wypełnianiu poszczególnych rubryk. Nie wszyscy Twoi konkurenci będą je znali, dlatego w prosty sposób zdobędziesz nad nimi przewagę.

Dane kontaktowe – jedynie najważniejsze informacje

napisać cv

Na samej górze CV powinny się znaleźć Twoje najistotniejsze dane osobowe. Ważne, aby imię i nazwisko były widoczne i od razu rzucały się w oczy, dlatego dobrze napisać je większą czcionką lub pogrubić. Co uwzględnić poza tym? 

 • Nazwę stanowiska;
 • adres e-mail;
 • numer telefonu;
 • link do profilu na LinkedIn/ strony internetowej/ portfolio (jeśli posiadasz).

Wiele osób podaje też adres zamieszkania, płeć, a nawet stan cywilny – to zupełnie zbędne informacje, ponieważ nikt nie będzie kontaktował się z Tobą drogą pocztową. Ważne! Sprawdź dokładnie poprawność wpisanych danych osobowych – nawet literówka może uniemożliwić potencjalnemu pracodawcy zaproszenie Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe, inaczej cel zawodowy nie jest jeszcze w Polsce tak popularne, jak za granicą (np. w CV po angielsku jest jednym z obowiązkowych elementów), dlatego dzięki niemu się wyróżnisz. Wystarczy kilka krótkich zdań, które pozwolą pracodawcy Cię poznać, gdy tylko sięgnie po Twoją aplikację. Nie wiesz, jak poprawnie stworzyć taki opis? Skorzystaj z poniższego schematu.

 1. Napisz kim jesteś i jakie masz doświadczenie np. “jestem kelnerką z 5-letnim doświadczeniem w pracy w restauracji”;
 2. Wymień swoje kluczowe umiejętności przydatne na tym stanowisku np. “profesjonalna obsługa gości, także w języku angielskim”;
 3. Wymień swoje sukcesy zawodowe np. “100% pozytywnych opinii w ankiecie badającej zadowolenie gości z obsługi”;
 4. Napisz o tym, dlaczego chcesz pracować w danym miejscu np. “praca w Państwa restauracji to dla mnie szansa na rozwój w branży gastronomicznej”.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Co wpisać w CV w doświadczeniu zawodowym?

Pisząc o doświadczeniu zawodowym, musisz pamiętać o kolejności odwrotnie chronologicznej. W praktyce oznacza to tyle, że ostatnie miejsce pracy powinno znaleźć się na samej górze listy, a każde poprzedniej poniżej. Tym samym przedstawisz je od najnowszego do najstarszego, a pracodawca będzie mógł od razu sprawdzić Twoje aktualne kompetencje.

jak dobrze bnapisać cv

CV jak napisać wzór doświadczenia zawodowego:

10.2014 – obecnie Restauracja Krakowska
Kelnerka/ barmanka

Opis stanowiska:

 • Przyjmowanie zamówień oraz podawanie dań z karty;
 • Prezentowanie propozycji z karty;
 • Obsługa klienta w języku polskim i angielskim z zachowaniem najwyższych standardów;
 • Przygotowywanie drinków z karty;
 • Budowanie pozytywnego wizerunku restauracji;
 • Przyjmowanie rezerwacji;
 • Obsługa kasy fiskalnej i terminalu płatniczego.

Szczególne osiągnięcia:
100% pozytywnych opinii w ankiecie badającej satysfakcję klientów. 

Wybierz CV kelnerki idealne dla siebie:

Oczywiście same daty i nazwy firmy to nie wszystko – profesjonalne CV musi zawierać zajmowane przez Ciebie stanowisko i należące do Ciebie obowiązki. Dobrze jest też dodać wybrane osiągnięcia zawodowe, które pokażą Cię jako zaangażowanego pracownika. Wbrew pozorom wcale nie muszą to być zdobyte puchary i dyplomy – chodzi przede wszystkim o działania i pomysły, które w jakiś sposób usprawniły działanie firmy lub przyniosły jej korzyści w dłuższej perspektywie. Jeśli jesteś z czegoś naprawdę dumny, postaraj się wyrazić to w liczbach lub w procentach, takie konkretne dane zawsze wyglądają wiarygodnie i robią wrażenie na rekruterach.  

Co wpisać do CV w rubryce umiejętności?

Umiejętności w CV są bardzo ważne, o czym najlepiej świadczy fakt, że wymienienia się je jako oczekiwania niemalże w każdej ofercie pracy. Tym bardziej zadbaj o to, aby pracodawca mógł od razu się z nimi zapoznać. Punktualność, odpowiedzialność, obsługa klienta – zanim wpiszesz podobne kompetencje, zastanów się, czy rzeczywiście zainteresują one pracodawcę i czy są potrzebne na stanowisku, o które się ubiegasz.

Najlepiej jeśli umiejętności rozbijesz na dwie grupy. Kompetencje miękkie, takie jak komunikatywność, umiejętność pracy w zespole lub dobra organizacja, są coraz częściej pożądane przez pracodawców, którzy dbają o dobrą atmosferę w firmie i umiejętność współpracy. Z kolei kompetencje twarde potwierdzają, że możesz wykonywać konkretne zadania. Techniczne umiejętności w CV księgowej to np.:

 • znajomość ustawy o rachunkowości;
 • znajomość przepisów podatkowych;
 • znajomość programu Symfonia;
 • znajomość programu Płatnik.

Stwórz profesjonalne CV księgowej:

Co wpisujemy w CV w wykształceniu?

Jeśli chodzi o wykształcenie to mamy dla Ciebie dwie najważniejsze rady. Po pierwsze – wpisz jedynie ostatnio ukończoną szkołę lub ten etap edukacji, który jest związany z pracą o którą się ubiegasz. Jeśli skończyłeś studia, informacja o szkole średniej jest zbędna, ponieważ to oczywiste, że musiałeś ją ukończyć. Po drugie – nie wnikaj bardzo w szczegóły. W tym miejscu najważniejsze i jedyne informacje, które musisz uwzględnić to lata nauki, nazwa szkoły, kierunek i uzyskany tytuł. 

Przykład wykształcenia – CV Dietetyka:
09-2020 – 08.2015 – Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Kierunek: Dietetyka
Uzyskany tytuł: Magister

Przykładowe CV dietetyka:

Znajomość języków obcych w CV

Znajomość języków obcych jest dzisiaj dość powszechnym wymaganiem, dlaczego więc nie stworzyć osobnej sekcji, w której pochwalisz się taką umiejętnością? Bardzo ważne jest, aby w CV określić poziom znajomości języka obcego. Możesz to zrobić na trzy sposoby:

 • za pomocą skali Rady Europy (A1, A2, B1, B2, C1, C2);
 • w sposób opisowy (poziom zaawansowany, średnio zaawansowany);
 • za pomocą graficznej skali.

Zobacz też, jak napisać CV po angielsku?

Kursy i certyfikaty w CV

Mówi się, że na dzisiejszym rynku pracy, kursy mają większe znaczenie niż zdobyte wykształcenie i jest w tym ziarno prawdy. Umiejętności praktyczne są bardzo cenione przez pracodawców, a jeśli możesz je potwierdzić zdobytym certyfikatem, stajesz się jeszcze bardziej wiarygodny. Co więcej, branie udziału w szkoleniach potwierdza, że jesteś osobą ambitną, która chce się rozwijać. W swoim CV wpisuj jedynie te szkolenia, które wiążą się z branżą, w której chcesz pracować – inne zajmują tylko miejsce, które możesz wykorzystać znacznie lepiej. 

cv 2022

CV – jak napisać zainteresowania?

Niewiele osób uwzględnia w swoim CV zainteresowania, ponieważ uznają, że prawdopodobnie nie odgrywają one żadnego znaczenia. Takie myślenie to jednak błąd. Dobrze opisane hobby pozwoli Ci zdobyć dodatkowe punkty w procesie rekrutacji. Jeśli wydasz się ciekawą osobą, z którą można porozmawiać na wiele tematów, pracodawca zechce Cię mieć w swoim zespole. A może pasjonujesz się branżą, w której planujesz się rozwijać? To dodatkowa zaleta, ponieważ pracownicy, wykonujący zadania, które są dla nich przyjemnością, najczęściej wkładają w nie znacznie więcej serca i uwagi.

Klauzula CV

Możesz mieć bogate doświadczenie, liczne umiejętności i naprawdę atrakcyjne CV, a mimo to zostaniesz wykluczony z procesu rekrutacji, jeśli nie umieścisz w nim zgody na przetwarzanie danych osobowych. Aktualna klauzula RODO powinna znaleźć się na samym dole dokumentu, najlepiej drobniejszym drukiem, aby nie zajmować zbyt wiele miejsca. Treść aktualnej klauzuli brzmi:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji oraz przyszłych procesów rekrutacyjnych  (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Dowiedz się więcej – na naszym blogu znajdziesz wiele rzetelnych informacji:

Jak założyć Profil Zaufany?
Zawody przyszłości – jakie branże mają przyszłość?
Praca kurier – ile zarabia kurier i jak nim zostać?
Wniosek o mieszkanie socjalne
Pokolenie Z – Kim są i co ich charakteryzuje?
Nowoczesne CV – jak je napisać?
Przykładowe CV
Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon
Jaki zawód wybrać, by do mnie pasował?

Jak wygląda CV?

Wiesz już, jak poprawnie napisać CV, ale pozostaje jeszcze kwestia wyglądu – samo wypełnienie treścią nie wystarczy, aby zainteresować rekrutera swoją kandydaturą. Zadbaj o detale, które z pozoru nie są nieistotne, między innymi:

 • rodzaj czcionki – zbyt wymyślna, może popsuć profesjonalne wrażenie;
 • rozmiar czcionki – zbyt mała, może nie być czytelna;
 • kolorystyka – zbyt krzykliwe kolory nie wyglądają dobrze;
 • elementy graficzne/ ikony – warto je dodać, aby podnieść walory wizualne dokumentu, ale w tym przypadku także nie warto przesadzać, chyba że Tworzysz kreatywne CV.
jak napisać cv wzór

Druga ważna kwestia to długość dokumentu. Najlepiej zmieścić się na jednej stronie A4, dzięki czemu zyskasz pewność, że druga nie zostanie pominięta. Oczywiście jeśli posiadasz duże doświadczenie zawodowe – nic nie stoi na przeszkodzie, abyś przedstawił je na dwóch stronach. 

CV w PDF sprawdzi się znacznie lepiej niż w formacie JPG czy DOC. Przede wszystkim masz pewność, że pracodawca zobaczy je w odpowiedniej formie i nikt nie będzie mógł wprowadzać w nim zmian. Dodatkowo tak zapisany dokument jest skanowalny przez system ATS, coraz częściej stosowany do wyszukiwania słów kluczowych.

Pracodawca nie wymaga listu motywacyjnego? Mimo wszystko warto go napisać i przesłać. Być może przesądzi on o Twoim zatrudnieniu. 

Jak się pisze CV? Gotowe wzory:

Jeśli chcesz, aby pisanie CV było przyjemniejsze i jeszcze szybsze – skorzystaj z kreatora i wybierz gotowe wzory CV do wypełnienia w kilka minut. Program krok po kroku poprowadzi Cię przez cały proces – wystarczy, że wpiszesz swoje dane w puste miejsca, wgrasz zdjęcie i odpowiednio nazwiesz plik, który następnie pobierzesz w przyjaznym formacie PDF.

Zobacz gotowe wzory CV, które znajdziesz  w naszym kreatorze:

Jak napisać dobre CV? – Nowoczesne CV

Boczny pasek w wybranej wersji kolorystycznej to zdecydowanie coś, czym wyróżnia się ten wzór CV. Przejrzysty układ sekcji pozwoli odpowiednio wyeksponować Twoje kwalifikacje. Tworzysz CV prawnika, CV geodety lub CV lekarza? Postaw na taki szablon.

Jak się pisze CV? – Uniwersalne CV

Uniwersalne CV jest jednym z chętniej wybieranych szablonów. Sprawdzi się w każdej branży. Niezależnie od tego czy posiadasz już wieloletnie doświadczenie, czy dopiero wkraczasz na rynek pracy – okaże się doskonałym rozwiązaniem. Stwórz profesjonalne CV pracownika socjalnego, CV ratownika medycznego, CV sprzedawcy, CV studenta.

Jak zrobić CV? – Kreatywne CV

Tworzysz CV managera, CV copywritera, a może CV grafika komputerowego? To kreatywne branże, dlatego Twoje CV też powinno takie być. Dwukolumnowy podział świetnie zaprezentuje Twoje kwalifikacje.

Jak pisać CV? – Wyróżniające CV

Dobre pierwsze wrażenie to podstawa, a najlepsze zrobisz, wybierając wyróżniające CV. Liczne elementy graficzne wzbogacają tę propozycję i sprawiają, że zdecydowanie trudno jej nie zauważyć. CV barista, CV fotograf, CV kosmetyczka – przedstawiciel każdej z tych profesji może postawić na ten szablon.

Jak dobrze napisać CV?

Stanowisko jest jedno, a kandydatów – wielu. Co zatem zrobić, aby je zdobyć? Pierwszym krokiem do Twojej kariery zawodowej jest profesjonalne CV, dopasowane do aktualnych trendów rekrutacyjnych. Stwórz je tak, aby odpowiedzieć na oczekiwania pracodawcy, jednocześnie podkreślając swoje kompetencje i atuty. Korzystając z powyższych wskazówek, masz duże szanse na powodzenie i zdobycie wymarzonej pracy. Pamiętaj jednak, aby nie wysyłać tego samego CV do każdej firmy, ponieważ oczekiwania mogą być różne i nie osiągniesz przez to zamierzonego efektu. Ponadto bądź zawsze szczery, otwarty i nie popełniaj podstawowych błędów podczas rozmowy rekrutacyjnej. Nie poddawaj się i dąż do wyznaczonych celów!

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Sprawdź też:

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i gotowe odpowiedzi
Umowa B2B – co to jest umowa B2B?
Rozmowa kwalifikacyjna – jakie są najczęstsze błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Maszynista: jak zostać maszynistą? Ile zarabia maszynista?
Pierwszy dzień w nowej pracy – jak go przeżyć i jak pokonać stres przed nową pracą
Becikowe 2023 – dla kogo becikowe i jak wypełnić wniosek o becikowe 2022 + wzór
Szablony CV
Wniosek o wczasy pod gruszą – ile trzeba przepracować, żeby dostać wczasy pod gruszą?
Szukam pracy za granicą, czyli gdzie znaleźć zatrudnienie i jak wygląda życie za granicą?
Najlepiej płatne zawody w Polsce
Ratownik medyczny – zarobki, kariera, CV ratownik medyczny – Ciekawe CV