przyszłościowe zawody

Pojęcie zawód przyszłości może brzmieć dla wielu osób abstrakcyjnie, dlatego warto wiedzieć, że wcale nie chodzi o branże, które prowadzą badania w kosmosie lub zajmują się innowacyjnymi wynalazkami, a o najbardziej aktualne trendy na rynku pracy. Chcesz dowiedzieć się, jakie będą najbardziej pożądane zawody za 5 lub 10 lat? Czego warto się uczyć i w którym kierunku podążać? Nasz poradnik pomoże Ci zaplanować przyszłość w taki sposób, aby znaleźć pewne zatrudnienie, a dodatkowo całkiem nieźle zarabiać. Zobacz, jakie są nowe zawody przyszłości.

Zawody przyszłości – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Przyszłościowe zawody

Słyszałeś od rodziców, że najlepiej zostać prawnikiem lub lekarzem? Z pewnością są to profesje postrzegane jako prestiżowe, ale zastanów się, czy na pewno gwarantują pewne zatrudnienie. Warto pamiętać, że prace przyszłości szybko zyskują popularność, co przekłada się na wzrost liczby zainteresowanych osób, którzy chcą je wykonywać i kształcić się w ich kierunku. W praktyce rynek się nasyca i mimo wielu lat nauki oraz posiadania kluczowych kompetencji, znalezienie dobrej posady wcale nie jest takie proste. Jeśli chcesz zdobyć wykształcenie wyższe, sprawdź, jakie są najbardziej przyszłościowe kierunki studiów.

Ponieważ w Polsce wzrasta liczba osób z wykształceniem wyższym, zaczyna brakować wyspecjalizowanych pracowników fizycznych, techników i robotników. Dynamicznie rozwijają się branże kreatywne oraz profesje związane z technologią, automatyzacją i nauką. Według LinkedIn zawody przyszłości 2030 są związane z kreowaniem wirtualnej rzeczywistości, ochroną środowiska naturalnego- wśród najbardziej potrzebnych specjalistów będą także kontrolerzy ruchu dronów czy twórcy organów z komórek macierzystych. 

zawody przyszłości

Nie da się nie zauważyć, że są to prognozy związane z tym, z czym obecnie mierzy się cały świat. Jest to między innymi kryzys klimatyczny i szybko rozwijające się nowe technologie. Ale wróćmy do realnej rzeczywistości – sprawdź zapotrzebowanie na rynku pracy w Polsce.

Branże przyszłości

Według raportu Barometr Zawodów w 2022 roku w Polsce będzie brakować między innymi pracowników fizycznych i budowlanych, kierowców samochodów ciężarowych, lekarzy, pielęgniarek, magazynierów, mechaników, księgowych i psychologów. Dlaczego akurat te branże są deficytowe? Przede wszystkim brakuje chętnych kandydatów, wielu nie ma odpowiedniego doświadczenia, wykształcenia czy uprawnień, a zarobki często nie są satysfakcjonujące.

Jak sam widzisz – zawód deficytowy wcale nie oznacza wymarzony. 

Informatyka, telekomunikacja, nanotechnologia – według prognoz te branże będą cieszyć się dużą popularnością w Polsce. Prawdopodobnie pojawią się też zupełnie nowe zawody, takie jak manager ds. rozwoju sztucznej inteligencji, choć na razie to jedynie spekulacje. Jaką ścieżkę kariery zawodowej warto wybrać?

Jakie będą popularne zawody w Polsce?

Specjalista IT

Branża IT już od dłuższego czasu rozwija się niezwykle dynamicznie, a zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny pozostaje ogromne. Oczywiście jest to związane z błyskawicznym postępem technologicznym, co oznacza, że w najbliższej przyszłości pojawią się zupełnie nowe stanowiska pracy oraz specjalizacje. Na ten moment jako najbardziej poszukiwane zawody 2022 można uznać: programistę, web developera, Big Data specialist czy UX designera. W najbliższych latach można spodziewać się rozwoju sztucznej inteligencji i wirtualnej rzeczywistości, już teraz można spotkać oferty pracy dla Virtual Reality Engineera. Kto wie, jakie nowoczesne zawody mogą pojawić się niedługo? Warto rozwijać swoją karierę w IT, a najlepiej wyspecjalizować się w konkretnym obszarze.

Dowiedz się, jak zostać programistą?

popularne zawody

Zobacz profesjonalne CV programisty

Pracownik usług medycznych

Choć lekarz czy pielęgniarka nie brzmią jak zawody przyszłości, a ich zarobki w Polsce są znacznie niższe niż na Zachodzie, to można założyć, że sytuacja będzie się poprawiać – w końcu to w większości prestiżowe zawody, a ponieważ dobrych specjalistów wciąż brakuje, zaczną być doceniani na rynku pracy. Warto też zauważyć rosnącą tendencję Polaków do dbania o swoje zdrowie fizyczne oraz psychiczne oraz wygląd zewnętrzny. Dlatego na znaczeniu zyskają chirurdzy medycyny estetycznej, fizjoterapeuci, psychologowie i psychoterapeuci.

Stwórz CV lekarza!

Trener/ dietetyk

Zmieniający się tryb życia ludzi przyczynił się także do rozwoju branży fitness. Wielu Polaków chcąc wyglądać i czuć się lepiej, korzysta z usług dietetyka i trenera personalnego. Coraz częściej można zauważyć przenikanie się tych dwóch profesji – np. trenerzy personalni świadczą również usługi dietetyczne. Może warto rozwijać się w tym kierunku? 

Biotechnolog

Biotechnolodzy są bardzo cenieni i dobrze wynagradzani za granicą. W Polsce ta branża dopiero się rozwija, ale można wnioskować, że bardzo szybko zyska na znaczeniu. Biotechnologia to multidyscyplinarna dziedzina nauki, dzięki czemu można sprawdzić się na różnych polach i specjalizować w dużej liczbie obszarów, co przekłada się na atrakcyjność tego zawodu. Jeśli myślisz właśnie o tym kierunku studiów, nie musisz martwić się o problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Branża farmaceutyczna, kosmetyczna, medyczna, a także rolnictwo czy produkcja żywności mogą zapewnić Ci pracę oraz rozwój. Ta profesja uznawana jest za jedną z bardziej przyszłościowych.

nowe zawody

Analityk big data/ Data scientist

Mówi się, że nadeszły złote czasy dla analityków big data, a ich profesję można określić zawodem przyszłości. Dlaczego? Już teraz firmy gromadzą ogromne ilości danych i informacji, których będzie przybywać, a ich analiza jest często kluczowa dla rozwoju biznesu. Obecnie analitycy mają wręcz nieograniczone możliwości rozwoju zawodowego, a prognozy wskazują, że będą jeszcze bardziej pożądani na rynku pracy. Wiedziałeś, że ścieżka kariery analityka może obejmować różne stopnie? Data Cruncher, Junior Data Scienitst i ostatni Data Scientist. Warto również wyspecjalizować się w konkretnej dziedzinie, co zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie. Możesz zostać Data Software Developerem lub Data Software Architectem.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Grafik komputerowy

W tym zawodzie niewątpliwie liczy się kreatywność. Graficy komputerowi często mają duży wpływ na sukces firmy, ponieważ projekt strony internetowej, billboardu lub reklamy ma być na tyle porywający, aby przyciągnąć uwagę klienta. Funkcjonalność produktu jest ważna, ale często schodzi na drugi plan, obecnie liczy się pierwsze wrażenie. Potrzeby konsumentów wymuszają na przedsiębiorstwach wybicie się spośród konkurencji reklamą wizualną, a grafik komputerowy specjalizuje się w projektowaniu stron www i tworzeniu obrandowania marki. Zakres jego działań jest szeroki i wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z trendem rosnącym. 

branże przyszłości

Specjalista ds. finansowych

Doradztwo finansowe i bankowe jest branżą, która w dzisiejszych czasach zyskuje na popularności. Wzrasta ogólna świadomość finansowa Polaków, a niepewna sytuacja na rynku sprawia, że zaczynają myśleć o swoich oszczędnościach i emeryturach. Jeśli chcesz zostać doradcą finansowym, zadbaj o konkretną specjalizację, możesz zostać doradcą emerytalnym, ubezpieczeniowym, podatkowym lub inwestycyjnym. 

Poszerz swoja wiedzę z naszymi poradnikami:

Co to jest public relations i jak wygląda praca w PR?
Praca kurier – ile zarabia kurier i jak nim zostać?
Świadczenie postojowe – jak złożyć wniosek o postojowe?
Jak napisać wniosek do sądu o nabycie spadku?
Staż z urzędu pracy – jak wygląda staż?
List motywacyjny bez doświadczenia zawodowego
Państwowa Straż Pożarna – jak zostać strażakiem?

Inżynier odnawialnych źródeł energii

Cały świat rozwija się w kierunku odnawialnych źródeł energii, a inwestycje w ten sektor gospodarki są naprawdę pokaźne. Co się z tym wiąże? Specjaliści wykształceni w tym kierunku są coraz bardziej poszukiwani. Możliwości w tej branży są naprawdę ogromne: konstrukcja oraz budowa elektrowni wiatrowych, instalacje solarne, pompy ciepła, procesy sterownicze, utrzymanie ruchu – to tylko część dziedzin, w których możesz znaleźć zatrudnienie.

zawody z przyszłością

Traffic manager

Traffic manager to stosunkowo młoda profesja, która jest jednocześnie bardzo przyszłościowa. Osoba na takim stanowisku zajmuje się sprawdzaniem ruchu na stronie internetowej. Dokładnie analizuje, ile czasu odbiorcy spędzają w witrynie, które teksty są chętnie czytane i jakie słowa kluczowe generują wejścia. Dokładnie prowadzone obserwacje służą do sporządzania raportów i statystyk, a jednocześnie pomagają w rozwijaniu strony www i pozyskiwaniu jak największej liczby odbiorców.

Pracownik fizyczny i budowlany

Choć automatyzacja postępuje, pewnych czynności nie da się wykonać bez wsparcia człowieka. Na rynku brakuje wyspecjalizowanych pracowników: operatorów maszyn, ślusarzy czy monterów. Budownictwo ciągle się rozwija i gwarantuje naprawdę stabilne zatrudnienie. Jeśli interesują Cię zawody przyszłości bez studiów – celuj w zawody związane z budownictwem.

CV pracownika budowalnego

Zobacz też: najlepiej płatne zawody w Polsce

Praca przyszłości – jakich wymaga kompetencji?

Znajomość języka angielskiego? W dobie postępującej globalizacji ta umiejętność nie wyróżni Cię na tle innych. Pożądany pracownik doskonale korzysta z narzędzi online, jest elastyczny, potrafi podporządkować się panującym zasadom, a jednocześnie wykazuje się kreatywnością. Oczywiście terminowość, odpowiedzialność i sumienność są niezbędne w każdym zawodzie, ale dzisiaj musisz umieć odnaleźć się w cyfrowym świecie. W przeciwnym wypadku nie znajdziesz satysfakcjonującej i dochodowej pracy.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Trudno jednoznacznie przewidzieć rozwój rynku pracy, jednak na podstawie obserwacji można wysnuć pewne prognozy. Z pewnością warto zapoznać się z taką listą, by określić swoją ścieżkę rozwoju zawodowego.

Dowiedz się więcej:

Gotowe wzory CV do wypełnienia – Zobacz 24 szablony CV do pobrania
Jak napisać list motywacyjny do urzędu? – CV do urzędu
Program do pisania CV
Praca dla nieletnich – Zobacz 11 przykładów prac dla nieletnich
CV kelner / CV kelnerka -Zobacz jak napisać CV dla kelnera
Jak napisać dobre CV i wyróżnić je na tle innych kandydatów?
Jak i gdzie szukać pracy?
Przebranżowienie i przekwalifikowanie
Przykładowe CV
Jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony (wady i zalety)?
Szablony CV