pośrednik nieruchomości

Pośrednictwo nieruchomości nie jest zajęciem dla każdego. Bezpośredni kontakt z klientem i praca w nienormowanych godzinach zniechęcają wiele osób do podjęcia tego zawodu. Dla innych jest to z kolei perfekcyjna praca oferująca prowizje – nierzadko dość wysokie – a do tego elastyczny wymiar czasu pracy. Dla wielu agentów nieruchomości już sam fakt oglądania mieszkań i domów oraz pomaganie klientom w znalezieniu idealnej posiadłości jest interesujący i staje się motorem napędowym do działania. Jeżeli Ty również uważasz, że to praca dla Ciebie, a może wciąż rozważasz jej wady i zalety – koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, aby poznać więcej szczegółów.

Pośrednik nieruchomości – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Kim jest pośrednik w branży nieruchomości?

Pojęcia agent nieruchomości i pośrednik nieruchomości odnoszą się do tej samej profesji. Różnica znajduje się tylko w nazwie. Na czym jednak właściwie polega ta praca? Czy stereotyp “niepotrzebnego” pośrednika jest prawdziwy? Zacznijmy od tego, że osoby pracujące na tym stanowisku są niejako łącznikami pomiędzy klientem a firmą lub sprzedającym / wynajmującym posiadłość. Ich zadaniem jest po prostu uzyskanie porozumienia pomiędzy tymi stronami. 

Praca agent nieruchomości – jakie zadania?

Agent nieruchomości jest bezpośrednią, a przy tym często jedyną osobą, która spotyka się z klientem, by pośredniczyć w sprzedaży, zamianie lub wynajmie nieruchomości – nie są to jednak jego jedyne zajęcia. Co leży w zakresie obowiązków osoby zatrudnionej jako pośrednik nieruchomości

 • Przygotowywanie oferty na strony internetowe;
 • pozyskiwanie nowych ofert poprzez kontakt telefoniczny oraz bezpośredni;
 • przedstawianie proponowanych ofert (najlepiej, gdy pośrednik zna otoczenie przy posiadłości – może wtedy poinformować o odległości od centrum, najbliższych sklepach czy placówkach oświaty – jeśli klienci mają dzieci);
 • przygotowywanie umów oraz negocjowanie warunków z wynajmującym / sprzedającym, a także z klientem;
 • przekazywanie nieruchomości;
 • budowanie relacji z klientami na podstawie marketingu relacyjnego – tworzenie lojalności oraz więzi, aby zwiększyć poziom retencji klientów;
 • doradzanie klientom, aby jak najbardziej zaspokoić ich potrzeby i preferencje;
 • stałe analizowanie konkurencji – ich działań, stosowanych rozwiązań oraz atrakcyjnych propozycji;
 • śledzenie rynku nieruchomości;
 • analizowanie ofert i dostosowywanie ich do specyfiki klienta (czy jego motywacja jest biznesowa, inwestycyjna, czy może prywatna);
 • przewidywanie wahań cen oraz potrzeb konsumentów.
agent nieruchomości

Podobne zadania ma doradca klienta – zobacz przykładowe CV dla dorady klienta

Agent nieruchomości praca – charakterystyka

Praca agenta nieruchomości ma dwojaki charakter. Dzieli się na zadania wykonywane przy biurku oraz w terenie. Jaka jest ich specyfika?

Praca w biurze polega na przygotowywaniu ofert, śledzeniu rynku i działalności konkurencji, opracowywaniu strategii, szkoleń, szukaniu nowych klientów czy umawianiu spotkań z aktualnymi. To też czas na dopracowywanie umów oraz szczegółów transakcji. 

Z kolei praca agenta nieruchomości w terenie, opiera się na bezpośrednim kontakcie z klientami. Co oznacza:

 • prezentowanie budynku, do którego musisz jednak pojechać wcześniej, aby sprawdzić czy posiadłość jest odpowiednio przygotowana, 
 • dbałość i o prezencję nieruchomości (tzw. home staging), 
 • zapoznanie się z otoczeniem
 • przygotowanie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania gości. 

Pamiętaj, że równie ważny, co wygląd nieruchomości, jest Twój wygląd – do Twoich obowiązków należy także kreowanie pozytywnego wizerunku firmy. Najlepszym krokiem będzie elegancki ubiór, np. garnitur. Musisz zaprezentować się jak najlepiej, żeby uchodzić za osobę odnoszącą sukces na polu zawodowym.

Przed Tobą rozmowa o pracę? Zobacz, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Podejmując zatrudnienie na tym stanowisku pamiętaj, że często będzie ono wymagało od Ciebie wykonywania zadań w weekendy czy popołudniami – zwłaszcza, jeśli chodzi o spotkania z klientami. Jest to po prostu wolny czas dla większości z nich, dzięki czemu będą mogli go poświęcić na oglądanie posiadłości. 

ile zarabia agent nieruchomości

Jak zostać agentem nieruchomości?

Chociaż studia będą z pewnością cenione przez pracodawcę, agent nieruchomości nie musi posiadać wykształcenia wyższego. Co więcej, wbrew powszechnej opinii, pośrednik nieruchomości nie ma obowiązku wyrabiania licencji. Ma prawo wykonywać zawód bez niej. Wymóg ten został zniesiony 1 stycznia 2014 roku. Aktualnie licencja jest jednak nadal bardzo pomocna – dzięki niej klienci nabiorą przekonania co do Twoich kompetencji oraz chętniej Ci zaufają.  

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Agent nieruchomości – licencja PFRN

Za nadawanie licencji pośrednika jest odpowiedzialna Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN). Licencje służą do regulowania rynku oraz usług pośrednictwa, a także dają klientom gwarancję rzetelnego przedstawiciela, który przekazuje im wszystkie potrzebne informacje. 

Możesz uzyskać:

 • Licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (uzyskując przy tym tytuł: Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami PFRN);
 • Licencję Zarządcy Nieruchomości Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (z tytułem:Zarządcy Nieruchomości PFRN).

Tytuły te są zastrzeżone w Urzędzie Patentowym, dzięki czemu inne organy nie mogą z nich korzystać – pozwala to na jeszcze dokładniejszą weryfikację. 

Jedyne wymagania do uzyskania licencji, które możesz spotkać, to:

 • konieczność posiadania średniego wykształcenia;
 • akceptacja Regulaminu nadawania licencji Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami i Zarządcy Nieruchomości PFRN;
 • przyjęcie obowiązku postępowania według Kodeksu Etyki Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości.

Oczywiście możesz też skończyć studia na kierunku pokrewnym do branży, czyli przykładowo pośrednictwa lub zarządzania nieruchomościami. Jeśli odbyłeś stosowną praktykę zawodową – podczas edukacji możesz ubiegać się o licencję nawet bez kursów i egzaminu, wystarczy, że przedstawisz komisji odpowiednie dokumenty.

Zobacz również: Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów

Stwórz profesjonalne CV pośrednika nieruchomości

Pośrednik – obowiązkowe ubezpieczenie 

Choć licencja nie jest już wymagana – bez OC lepiej nie pracować jako pośrednik. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni pracownika, a przez to również klienta. W sytuacji gdy agent nieruchomości popełni błąd, który zaszkodziłby nabywcom domu czy mieszkania, mogą oni liczyć na odszkodowanie z polisy pośrednika. Jest to niezwykle istotne, aby ani firma ani pracownik nie musieli pokrywać tej sumy z własnej kieszeni. 

Powody do wypłacenia należnego odszkodowania to między innymi:

 • szkody spowodowane przez banery reklamowe, które zostały umieszczone na nieruchomościach;
 • szkody spowodowane niewłaściwym wykonaniem ekspertyzy przedsprzedażowej;
 • zaginięcia czy zniszczenia w dokumentacji.

Pośrednik nieruchomości – wymagania na stanowisko

Pracodawcy zatrudniający kandydatów na stanowisko agenta nieruchomości, nie zwracają większej uwagi na wykształcenie w CV. Oczywiście, jest to niewątpliwie zaleta, jeśli posiadasz już całą potrzebną wiedzę, masz ukończone studia czy tytuł uzyskany z licencją. Jednakże najistotniejsze będą Twoje umiejętności oraz dotychczasowe doświadczenie. Zazwyczaj pracodawcy oczekują:

jak zostać agentem nieruchomości
 • wykształcenia minimum średniego;
 • zainteresowania rynkiem nieruchomości;
 • umiejętności interpersonalnych (w tym łatwości w nawiązywaniu kontaktów z klientami oraz utrzymywaniu z nimi pozytywnych relacji);
 • zdolności perswazyjnych przy sprzedaży oraz negocjacji;
 • dobrej organizacji czasu;
 • dyspozycyjności;
 • prawa jazdy kat. B (pomoże Ci to w dojazdach do miejsc spotkań z klientami).

Jak już pewnie zauważyłeś – biura nieruchomości nie wymagają od Ciebie żadnych ukończonych kursów branżowych. Nie musisz wydawać dodatkowych pieniędzy, czy tracić czasu, na robienie czegoś, na co pracodawca prawdopodobnie i tak nie zwróci uwagi. Wobec tego nie martw się jeżeli jeszcze nie posiadasz kwalifikacji, a zamierzasz zatrudnić się już teraz. Pracodawcy często sami organizują szkolenia, aby mieć jak najlepiej przygotowany do działania personel. Jeśli jednak chcesz szukać pracy na tym stanowisku już z wykształceniem – lepsze od internetowych kursów będą studia. 

Jakie możliwości rozwoju zawodowego będziesz mieć, jako agent nieruchomości? Możesz pracować u kogoś w firmie, założyć z spółkę ze znajomymi lub własne biuro. Pamiętaj jednak, żeby podejść do tego racjonalnie – najważniejsze na początku to zdobyć doświadczenie. Z tego powodu najlepiej byłoby, gdybyś zaczął od znalezienia zatrudnienia u kogoś.

Agent nieruchomości zarobki – na ile możesz liczyć?

Zastanawiasz się ile zarabia agent nieruchomości? W tej branży, jak w wielu innych, stawka jest uzależniona od stanowiska oraz umiejętności i doświadczenia pracownika – jednak nie tylko! Oprócz stałej pensji pracownik agencji nieruchomości zarabia również z tytułu prowizji. Ich wysokość jest zależna od wartości transakcji, w których pośredniczył z sukcesem. Wobec tego ciężko byłoby podać konkretne kwoty zarobków. Możemy jednak sprawdzić jakie są średnie zarobki w tej branży.

Najlepiej płatne zawody w Polsce – zobacz czy pośrednik nieruchomości jest na tej liście

agent nieruchomości zarobki

Ile zarabia pośrednik nieruchomości?

Jak podaje portal wynagrodzenia.pl średnie zarobki agentów nieruchomości wynoszą 5 530 zł brutto na miesiąc. Najwyższe stawki przekraczają nawet 6 830 zł brutto.

Weź pod uwagę, że oprócz czynników wymienionych powyżej, znaczenie będzie miało także województwo, w którym pracujesz, oraz wielkość firmy – od tego zależy w dużej mierze to, jakich transakcji będziesz się podejmował.

Zwróć koniecznie uwagę na zapisy w umowie dotyczące zarobków. Pracodawca może bowiem zmniejszyć dochód stały na rzecz prowizji, czy też odwrotnie, czyli zachować wyższą pensję, a ograniczyć dodatkowe zarobki. Zastanów się, która wersja byłaby dla Ciebie korzystniejsza.

Jak zostać agentem nieruchomości – gdzie i jak zacząć?

Najważniejsze na początek będzie znalezienie odpowiedniej oferty. Możesz to zrobić przez właściwą stronę internetową, za pomocą której bezpośrednio wyszukasz ogłoszenia na dane stanowisko. Warto też sprawdzić bezpośrednio na stronach biur nieruchomości, zwłaszcza, jeśli masz już określone preferencje. Możesz znaleźć tam informacje o prowadzonej rekrutacji lub odszukać kontakt, aby zapytać o możliwość wysłania CV i listu motywacyjnego z myślą o poszukiwaniu kandydatów w przyszłości.

Przeszukując oferty kieruj się opisem stanowiska, a nie tylko jego nazwą. Specjalista do spraw sprzedaży może mieć dużo wspólnego z pośrednikiem nieruchomości. Warto dokładnie zapoznać się z obowiązkami dla danej posady.

praca pośrednik

Pamiętaj też, aby przygotować swoje CV i list motywacyjny wcześniej. Zadbaj o estetykę i profesjonalizm. Uzupełnij je przede wszystkim takimi informacjami, które mogą okazać się istotne dla pracodawcy. 

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów odnośnie pisania Curriculum Vitae, możesz przeczytać artykuł jak napisać ciekawe CV. Jeśli chcesz stworzyć życiorys już teraz, polecamy Ci skorzystać z kreatora CV. Zawiera on przykładowe CV, dzięki czemu łatwo odnajdziesz wzór dla porównania. Poprowadzi Cię też krok po kroku, aż do uzyskania dokumentu, który zachwyci pracodawcę!

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Interesuje Cię inna branża? Sprawdź:

Czym zajmuje się hostessa? Jak stworzyć CV hostessy?
Maszynista: jak zostać maszynistą? Ile zarabia maszynista?
Jak się dostać do wojska i jak wygląda praca w wojsku?
Praca kurier – ile zarabia kurier i jak nim zostać?
Państwowa Straż Pożarna – jak zostać strażakiem?
Praca na statku – jak zostać marynarzem?
Podanie do policji – jak napisać CV i list motywacyjny do policji?
Freelancer – kim jest freelancer i jak zacząć?
List motywacyjny pracownik socjalny – stwórz CV pracownika socjalnego
CV recepcjonistka/ recepcjonista – jak wygląda praca recepcjonistki?
List motywacyjny geodeta – jak stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne?
CV psycholog – Jak stworzyć list motywacyjny i profesjonalne CV psychologa?