ile stron powinno mieć CV

Twoim celem jest znalezienie pracy – tworzysz więc CV, ale wydaje się to coraz bardziej skomplikowane. Wiesz, co chcesz napisać, ale nie masz pojęcia, jak to ująć. Nagle w Twojej głowie pojawia się mnóstwo cennych informacji, z których można by stworzyć kilkustronicowe opowiadanie. Pozwolić sobie na długie rozbudowane CV czy lepiej maksymalnie je skrócić? Wielu kandydatów zastanawia się na ile stron napisać życiorys i czy CV może mieć dwie strony? Wszystko zależy od indywidualnego przypadku – dowiedz się więcej!

Ile stron powinno mieć CV? Spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

CV ile stron?

Ile stron powinno mieć CV? Zgodnie z tym, co twierdzą rekruterzy, idealne CV powinno mieć maksymalnie dwie strony. Nie masz jeszcze dużego doświadczenia zawodowego? Zupełnie wystarczająca jest jedna strona. Jeśli jednak potrzebujesz nieco więcej miejsca, aby udowodnić, że jesteś doświadczonym i kompetentnym pracownikiem – stwórz CV na 2 strony. Dłuższe życiorysy zarezerwowane są tylko dla niektórych branż. 

Oczywiście tworząc CV, nie możesz zapomnieć o podstawowych elementach, które muszą się w nim znaleźć. Są to cztery sekcje: dane kontaktowe, doświadczenie, umiejętności i wykształcenie. Mile widziane są również zainteresowania, na które pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę. Bez tych rubryk Twoja aplikacja nie będzie skuteczna.

Ile stron CV? Co powinno zawierać, a czego unikać?

Tworzysz CV bez doświadczenia? Mimo wszystko postaraj się podać jakieś dane np. o praktykach, stażach czy wolontariatach. Twoje CV staje się zbyt długie? Spróbuj je skrócić w obrębie tych sekcji. Być może nie wszystkie informacje będą istotne dla nowego pracodawcy.

Pamiętaj również, że to, co jeszcze kilkanaście lat temu było standardem, dzisiaj nie znajduje już zastosowania. Dlatego nie podawaj w CV informacji o swojej dacie urodzenia, miejscu zamieszkania, stanie cywilnym, wyznaniu czy liczbie dzieci – dla rekrutera są to całkowicie nieistotne dane, a zajmują wiele cennego miejsca. Podobnie jest z wykształceniem. W CV najlepiej wpisać jedynie ostatnio ukończony etap edukacji chyba że poprzednie są powiązane z branżą, w której chcesz podjąć zatrudnienie.

CV jedna czy dwie strony?

CV na jedną czy dwie strony? Tak naprawdę nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od Twojego doświadczenia zawodowego i przede wszystkim oferty pracy. Może przecież zdarzyć się tak, że pracodawca przedstawił tak wiele wymagań, że trudno zmieścić na jednej stronie wszystkie swoje kwalifikacje, aby odpowiednio się zaprezentować. 

Dlatego nie bój się dwustronicowego CV, jednak zacznij się martwić, gdy zacznie ono przeskakiwać na trzecią stronę. Wtedy rzeczywiście może okazać się zbyt obszerne.

Najważniejsze jest to, aby w CV nie wpisywać treści na siłę. Jeśli dopiero wkraczasz na rynek pracy, skup się na jakości, a nie ilości. Warto również umieścić krótkie, aczkolwiek treściwe podsumowanie zawodowe, dzięki niemu nawet krótki życiorys zyska w oczach rekrutera. 

Druga istotna kwestia podczas tworzenia CV to odpowiednie formatowanie. Gdy Twój dokument jest mocno nasycony treścią, wówczas szczególnie zadbaj o jego przejrzystość. Przy prawidłowym rozmieszczeniu sekcji może wyglądać bardzo dobrze nawet na jednej stronie.

CV jedna czy dwie strony

Pomoc w formatowaniu CV – Kreator CV

Formatowanie życiorysu często jest sporym wyzwaniem. W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnego narzędzia, które samo zadba o optymalny układ sekcji i odpowiednio rozmieści treść na wybranym szablonie CV. Dzięki wzorom stworzonym przez specjalistów ds. rekrutacji jesteś w stanie zmieścić zdecydowanie więcej treści niż na zwykłej stronie w Wordzie. 

Wszystko dzięki temu, że Kreator CV krok po kroku poprowadzi Cię przez cały proces tworzenia życiorysu, zyskasz możliwość bieżącego podglądu dokumentu, a praktycznie wskazówki pozwolą Ci maksymalnie wykorzystać potencjał każdej sekcji życiorysu.

Czy CV może mieć 2 strony?

Oczywiście, że możesz przesłać CV na dwóch stronach. Zresztą, skoro zadajesz sobie pytanie – czy CV może być na dwie strony – to znaczy, że masz wiele do zaoferowania przyszłemu pracodawcy. Mimo wszystko jesteś w lepszej sytuacji niż osoby, które kombinują, jak zapełnić jedną stronę.

Najczęściej są to kandydaci, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy, mają mniej niż 5 lat doświadczenia lub wiele lat pracują w jednej firmie. 

Niekiedy zdarza się, że takie osoby próbują na siłę zapełnić swoje CV, aby było możliwie najbardziej rozbudowane. Wpisują więc wszystkie etapy edukacji, niezliczone szkolenia i konkursy, które nie mają żadnego związku z branżą, w której chcą pracować. 

czy CV może mieć 2 strony

Co jeśli CV jest za krótkie?

 • Dokładniej wyjaśnij – jeśli Twoje doświadczenie zawodowe zawiera tylko jedną pozycję to opisz dokładnie zakres swoich obowiązków i realizowane zadania.
 • Podaj więcej umiejętności – umiejętności można zdobywać także poza pracą, warto podzielić je na kompetencje miękkie i twarde, aby pokazać pracodawcy, że posiadasz niezbędną wiedzę, a dodatkowo odnajdziesz się w nowym środowisku.
 • Zadbaj o oprawę graficzną – wybieraj ciekawe wizualnie wzory CV, które są na tyle bogate, że optycznie wypełnią pustą przestrzeń.

Wskazówka: Zmieniłeś branże lub postawiłeś na przekwalifikowanie? Nie opisuj zbyt wnikliwie swoich swoich poprzednich doświadczeń zawodowych. Wybierz te kompetencje, które wykorzystasz na nowym stanowisku.

CV na dwie strony

CV dwie strony – czy CV musi być na jednej stronie?

Nawet jeśli wszyscy mówią, że CV powinno mieć jedną stronę – CV na dwie strony wciąż może być skuteczne. Sprawdza się dla kandydatów, którzy mają za sobą wiele lat pracy i sporo osiągnięć zawodowych. Najczęściej są to artyści zajmujący się sztuką, naukowcy czy programiści, którzy mają na swoim koncie wiele kursów i szkoleń niezbędnych do pracy w branży.

Ogólna zasada mówi, że maksymalny czas, który powinien obejmować doświadczenie w CV, wynosi 10 lat. Chyba że szybko się rozwijasz i możesz pochwalić się naprawdę imponującą ścieżką kariery –  wtedy CV na dwie strony będzie uzasadnione.

CV na 2 strony – przykłady:

Warto również wziąć pod uwagę fakt, że rekruterzy mają niewiele czasu na przyjrzenie się każdej nadesłanej aplikacji, dlatego jeśli zdecydują zagłębić się w Twoje dwustronicowe CV, muszą wiedzieć, że było warto, a z pewnością otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

CV na ile stron? Kiedy sprawdza się jednostronicowe CV?

Jednostronicowe CV jest przede wszystkim praktycznym dokumentem i świetnie się sprawdzi, jeśli jesteś na początku swojej kariery zawodowej. 

Nasza rada: jeśli Twoje CV jest za długie jedynie o kilka wierszy, nie ma sensu przeciągać go na dwie strony i sztucznie wypełniać. Znacznie lepiej je skrócić i uwzględnić kluczowe informacje.

CV na jedną stronę – dla kogo?

Jeszcze jedna ważna kwestia! Pamiętaj, że zarówno jednostronicowe CV, jak i CV na strony może zniekształcić swoje formatowanie w czasie drukowania. Jak rozwiązać taki problem? Koniecznie zapisz swój dokument w formacie PDF, a nie DOC. Zyskasz wtedy pewność, że na każdym urządzeniu wyświetli się dokładnie w takiej formie, w jakiej go przesłałeś.

CV na ile stron? Jak zmieścić najważniejsze informacje na jednej stronie?

Jak skondensować treść, aby zawrzeć wszystkie istotne informacje, a jednocześnie zmieścić się na jednej stronie?

 • Stwórz CV dopasowane do oferty pracy – zastanów się, czy wszystko, co chcesz zawrzeć jest istotne dla stanowiska, na które aplikujesz. Być może znajdziesz w nim wzmiankę o stażu, który odbyłeś bardzo dawno, albo kursie gotowania, który np. w branży logistycznej jest zupełnie zbędny?
 • Odpowiednio rozłóż treść – bardzo dobrze sprawdza się rozłożenie tekstu życiorysu w dwóch kolumnach, dzięki czemu zyskasz dużo dodatkowego wolnego miejsca.
 • Umieść podsumowanie zawodowe, dzięki któremu w skondensowanej formie przedstawisz pracodawcy swoje największe atuty. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Na ile stron CV? Podsumowanie

 • Jeśli jesteś bardzo doświadczonym pracownikiem lub oferta pracy wymaga dokładnego przedstawienia wszystkich kompetencji nie obawiaj się i napisz CV na dwóch stronach.
 • Jeśli właśnie zaczynasz swoją karierę zawodową lub posiadasz niewielkie doświadczenie spokojnie prześlij jednostronicowe CV, zdecydowanie nie warto na siłę wypełniać go informacjami.
 • Jeśli Twoje CV zajmuje mniej więcej 1,5 strony nie staraj się za wszelką stronę go rozbudowywać – lepiej dokonać kilku cięć i zmieścić się na jednej stronie.
 • Podczas tworzenia CV kluczowe jest odpowiednie formatowanie. W optymalnym rozmieszczeniu wszystkich informacji na jednej stronie pomoże Ci program do pisania CV.
 • Dokumenty aplikacyjne zawsze przesyłaj w formacie PDF, by mieć pewność, że CV nie zostanie zniekształcone podczas otwierania na innym urządzeniu lub w druku.

Sprawdź też:

Przychód a dochód – czym się różnią?
Technika pomodoro – jak działa metoda pomodoro i czy jest skuteczna?
Zawody medyczne 2023 – aktualny wykaz zawodów medycznych
Curriculum Vitae, czyli CV – jak napisać?
Outsourcing co to? Wady i zalety + rodzaje outsourcingu
Kompetencje kluczowe – jakie kompetencje są kluczowe według Rady UE?
ATS system do rekrutacji – czym jest?
Zdjęcie biznesowe damskie a zdjęcie męskie – po co je robić? Czym się charakteryzuje?
Multitasking – o co chodzi? Czy wielozadaniowość jest efektywna?
Praca Czechy – jak wygląda praca i życie w Czechach? + Zarobki Czechy
Etyka zawodowa co to? Poznaj podstawowe zasady etyki zawodowej
Przykładowe CV
Work life balance – jak osiągnąć równowagę w życiu?
FGŚP, czyli Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 2023 – co to? Kto opłaca?
Jakie osiągnięcia w CV? Jak je wpisać? 
Praca w przedszkolu – nauczyciel oraz pomoc nauczyciela w przedszkolu