CV dla początkujących

Poszukujesz pracy, ale brak doświadczenia wydaje Ci się przeszkodą nie do przejścia? Rzeczywiście pracodawcy często wybierają osoby z większym doświadczeniem. Jednak fakt, że dopiero zaczynasz karierę zawodową, wcale nie oznacza, że jesteś na straconej pozycji. Przeczytaj nasz artykuł i przestań się martwić! Skorzystaj z praktycznych porad i zobacz, jak napisać CV bez doświadczenia

Spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

CV dla osoby bez doświadczenia – od czego zacząć?

Twoje obawy związane z poszukiwaniem pracy bez doświadczenia są jak najbardziej zasadne. Bo jak napisać CV, skoro nie wiesz, o czym właściwie napisać? Nie załamuj się na starcie – brak doświadczenia w CV nie jest jedynym aspektem, na który rekruterzy zwracają uwagę. Jeśli chcesz pokonać bardziej doświadczonych konkurentów, musisz zadbać o każdy detal swojego życiorysu.

W opinii pracodawców, osoby, które dopiero wkraczają na rynek pracy, nie mają jeszcze złych nawyków z poprzednich firm, ponadto są bardziej entuzjastycznie nastawione do swoich obowiązków, co przemawia na ich korzyść. I jeszcze jedna kwestia – specjaliści są zwykle “drożsi”. Jeśli wyeksponujesz odpowiednio swoje atuty, a “zatuszujesz” ewentualne braki, masz naprawdę duże szanse na zatrudnienie w wymarzonej firmie. 

Podsumowanie – CV bez doświadczenia

Podsumowanie zawodowe, inaczej cel zawodowy – wpisuje się na samej górze CV, tuż pod danymi osobowymi. Czym właściwie jest? To krótki opis doświadczenia, kluczowych cech i dalszych planów kandydata. Nie wiesz od czego zacząć?

 • Podsumowanie zawodowe bez doświadczenia, zacznij od krótkiej informacji o Twoim wykształceniu. Możesz też napisać czym się zajmujesz, jeżeli jest to coś, co zwróci uwagę potencjalnego pracodawcy.
 • Opisz swoje kluczowe umiejętności (szczególnie te, które możesz wykorzystać w przyszłej pracy) oraz pochwal się sukcesami.
 • Wspomnij, dlaczego akurat ta oferta pracy Cię zainteresowała i jak widzisz swoją dalszą karierę. 

Cel zawodowy w CV bez doświadczenia – przykład:

Jestem absolwentką dziennikarstwa o specjalizacji marketing online. Podczas studiów odbyłam półroczny staż w agencji marketingowej. Potrafię tworzyć  atrakcyjne treści i znam programy graficzne (Photoshop, CorelDraw), dodatkowo biegle mówię po angielsku. W Państwa firmie chciałabym rozwinąć swoje umiejętności i rozpocząć karierę w marketingu internetowym.

podsumowanie zawdowe bez doświadczenia

Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego? Umiejętności będą Twoim atutem

Czy wiesz, że praca to nie jedyna możliwość zdobywania umiejętności? Są to również praktyki, staże, wolontariaty, a nawet codzienne życie. Pokaż w swoim CV, że masz wiele do zaoferowania. Zacznij od kompetencji twardych, czyli takich, które potwierdzają konkretną wiedzę z danego zakresu. Pierwszy krok to analiza oferty pracy – wybierz te wymagania, które spełniasz i wymień je jako pierwsze. Do specjalistycznych umiejętności zaliczają się między innymi: dobra znajomość języka angielskiego czy znajomość konkretnych programów komputerowych np. MS Excel, czy Google Ads.

Kursy i certyfikaty w CV – gdzie wpisać prawo jazdy w CV?

Nie zapomnij też o umiejętnościach miękkich, które pracodawcy coraz bardziej sobie cenią. W tym przypadku także sugeruj się ofertą pracy.

Umiejętności wzór – CV bez doświadczenia

 • umiejętność tworzenia angażujących treści;
 • język angielski – poziom C1;
 • znajomość narzędzi analitycznych (Google Analytics, Ahrefs);
 • znajomość programów graficznych (Photoshop, CorelDraw);
 • samodzielność;
 • kreatywność;
 • zaangażowanie i chęć do nauki.

Sprawdź też, poziomy znajomości języka w CV – jak opisać?

CV bez doświadczenia wzór

CV osoby bez doświadczenia – czy na pewno nie masz doświadczenia?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że już zdobyli doświadczenie zawodowe, nawet jeśli jeszcze nie pracowali. Oprócz standardowej pracy na pełnym etacie możesz wpisać również innego rodzaju aktywności, takie jak praktyki zawodowe, wolontariaty, prace dorywcze czy udział w projektach naukowych, szczególnie jeśli zdobyłeś w ich trakcie umiejętności przydatne z perspektywy pracodawcy. To również cenne lekcje, podczas których można wiele się nauczyć. 

Co jeśli postawiłeś na przebranżowienie i nie masz doświadczenia na stanowisku, o które się ubiegasz? Mimo wszystko opisz poprzednie prace. Po prostu skup się na obowiązkach, które są powiązane z daną ofertą. Potwierdzisz w ten sposób, że nie masz problemów z wykonywaniem powierzonych Ci zadań.

CV doświadczenie zawodowe – przykłady

01.2020 – 07.2020 Agencja Marketingowa LUX
Stanowisko: Stażysta

Zakres obowiązków:
przygotowywanie krótkich treści marketingowych;
przygotowywanie i publikowanie postów na Facebooku;
tworzenie grafik na portale społecznościowe.

CV dla osoby bez doświadczenia

Jak napisać CV bez doświadczenia, jeśli nie masz żadnego doświadczenia?

Jak stworzyć pierwsze CV bez doświadczenia, jeśli nie brałeś udziału w żadnych wolontariatach, praktykach czy nawet inicjatywach studenckich? Przede wszystkim pamiętaj, że każda działalność nawet ta prowadzona hobbystycznie i nieodpłatnie może mieć znaczenie. Być może prowadzisz własnego bloga, a może w wolnych chwilach fotografujesz? To wszystko może mieć znaczenie i udowodnić, że posiadasz konkretne kompetencje.

W sytuacji całkowitego braku doświadczenia zawodowego – dopracuj listę umiejętności. Ważne, aby ta sekcja znalazła się w widocznym miejscu. Pamiętaj też o podsumowaniu i jasno wyznaczonym celu zawodowym. Dzięki temu pracodawca będzie wiedział do czego dążysz. Życiorys dostosowany do kwalifikacji kandydata to inaczej CV funkcjonalne.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

CV brak doświadczenia – opisz swoje wykształcenie

Choć w standardowym CV wykształcenia nie trzeba dokładnie opisywać, w CV bez doświadczenia warto poświęcić tej sekcji nieco więcej uwagi. Poza oczywistymi informacjami, jak lata nauki, nazwa uczelni, kierunek czy uzyskany tytuł – warto też wspomnieć o temacie pracy dyplomowej (jeśli jest powiązana z ofertą pracy), a nawet pochwalić się średnią ocen. Dobrze sprawdza się także aktywność w kołach naukowych i na konferencjach.

Możesz również w tym miejscu wspomnieć o odbytych kursach i szkoleniach oraz zdobytych certyfikatach. Jeśli masz ich na swoim koncie sporo – warto utworzyć dodatkową sekcję w CV pt. “Kursy”.

CV bez doświadczenia – wzór wykształcenia

2016 – 2021 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Kierunek: Dziennikarstwo
Specjalizacja: Marketing Online
Uzyskany tytuł: Magister (średnia ocen: 4,7)

Kursy i szkolenia:
Reklama na Facebooku i Instagramie

co napisać w CV bez doświadczenia

Czy pisać o zainteresowaniach w CV bez doświadczenia?

Duża część kandydatów uważa, że pisanie o zainteresowaniach w CV nie ma sensu. Okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Jeśli możesz w ten sposób pokazać rekruterowi, że praca jest dla Ciebie przyjemnością, a nie tylko smutnym obowiązkiem – koniecznie to zrób!

Dobrze postrzegane są również wyjątkowe pasje, o których można porozmawiać np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pracodawcy starają się o dobrą atmosferę w miejscu pracy, dlatego chętnie zatrudniają ludzi o ciekawych zainteresowaniach. 

Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Klauzula w CV

Jeśli tworzysz swoje pierwsze CV, możesz nie wiedzieć, że klauzula ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych to element konieczny. Bez niej Twoja aplikacja nie zostanie wzięta pod uwagę w procesie rekrutacji, dlatego koniecznie o niej pamiętaj. Aktualna treści klauzuli brzmi następująco:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji oraz przyszłych procesów rekrutacyjnych  (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

kreator CV bez doświadczenia

CV bez doświadczenia wzór:

Aleksandra Tomczak

Numer telefonu:
Adres e-mail:
Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie):

Podsumowanie zawodowe
Jestem absolwentką dziennikarstwa o specjalizacji marketing online. Podczas studiów odbyłam półroczny staż w agencji marketingowej. Potrafię tworzyć  atrakcyjne treści i znam programy graficzne (Photoshop, CorelDraw), dodatkowo biegle mówię po angielsku. W Państwa firmie chciałabym rozwinąć swoje umiejętności i rozwijać swoją karierę w marketingu internetowym.

Staż
01.2020 – 07.2020 Agencja Marketingowa LUX
Stanowisko: Stażysta

Zakres obowiązków:
przygotowywanie krótkich treści marketingowych;
przygotowywanie i publikowanie postów na Facebooku;
tworzenie grafik na portale społecznościowe

Umiejętności
umiejętność tworzenia angażujących treści;
język angielski – poziom C1;
znajomość narzędzi analitycznych (Google Analytics, Ahrefs);
znajomość programów graficznych (Photoshop, CorelDraw);
samodzielność;
kreatywność;
zaangażowanie i chęć do nauki.

Wykształcenie
2016 – 2021 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Kierunek: Dziennikarstwo
Specjalizacja: Marketing Online
Uzyskany tytuł: Magister (średnia ocen: 4,7)

Kursy i szkolenia:
Reklama na Facebooku i Instagramie

Zainteresowania
W wolnym czasie czytam książki w języki angielskim i prowadzę bloga.

Przykładowe CV bez doświadczenia – o czym jeszcze pamiętać?

 • Tworząc CV, postaraj się zmieścić na jednej stronie A4. Pracodawcy nie mają czasu na to, aby przeglądać kilkustronicowe życiorysy, więc najważniejsze informacje powinny od razu rzucać się w oczy.
 • Sprawdź poprawność dokumentu. Gotowe CV warto kilkakrotnie przeczytać. Unikniesz w ten sposób błędów i literówek, które mogą zostać odebrane jako brak profesjonalizmu. 
 • Przygotuj odpowiedni format pliku. CV najlepiej wysyłać w formacie PDF, dzięki temu masz pewność, że rekruter zobaczy dokument dokładnie w takiej formie, jak go przesłałeś.

Najczęstsze błędy podczas pisania CV – tego unikaj!

brak doświadczenia w CV

Wybierz łatwy w obsłudze kreator CV!

Stworzenie pierwszego życiorysu to duże wyzwanie. Chcesz ułatwić sobie zadanie? Wybierz intuicyjny kreator CV! To program, który powstał z myślą o osobach poszukujących pracy. Wystarczy, że wybierzesz jeden z dostępnych szablonów, a puste pola uzupełnisz informacjami o sobie. Liczbę sekcji, kolor czy rodzaj czcionek możesz dowolnie zmieniać, zgodnie ze swoimi preferencjami. Zobacz przykładowe CV! To naprawdę proste.

Zobacz przykładowe CV studenta bez doświadczenia

Zobacz przykładowe CV kasjer sprzedawca bez doświadczenia

Zobacz przykładowe CV informatyk bez doświadczenia

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia?

Tworząc swoje pierwsze CV, pamiętaj, że możliwości zbierania doświadczenia jest sporo. Nie musi być to pełnoetatowa praca. Bazuj na aktywnościach wykazywanych w trakcie edukacji lub poza nią. Być może ubiegasz się o posadę niani, a wolnych chwilach opiekowałaś się dziećmi sąsiada? To również pozwoliło Ci zdobyć pewne doświadczenie, które zostanie zauważone w procesie rekrutacji.

Co napisać w CV jeśli nie mam żadnego doświadczenia?

Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, skup się na innych podejmowanych przez Ciebie działaniach. W CV bez doświadczenia świetnie sprawdzają się praktyki, staże czy udział w wolontariatach. Być może Twoje hobby wykształciło w Tobie umiejętności, które wykorzystasz na nowym stanowisku? Zanim zaczniesz tworzyć życiorys, wszystko dokładnie przeanalizuj.

Jak napisać CV bez doświadczenia po liceum?

Po liceum Twoim głównym atutem jest zdobyte wykształcenie, które powinieneś odpowiednio wyeksponować. Pamiętaj też o kołach naukowych lub udziale w konkursach. W pierwszym CV wszystko ma znaczenie.

Jak napisać CV po szkole zawodowej?

Szkoła zawodowa jest ukierunkowana na naukę konkretnej profesji, nie tylko w teorii, ale także w praktyce. Będzie to Twoim niewątpliwym atutem w procesie rekrutacji, podobnie, jak odbyte praktyki zawodowe. Właśnie na tych dwóch kwestiach powinieneś się skupić, tworząc CV po szkole zawodowej. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykładowe wzory CV

Dowiedz się więcej:

Mały ZUS – Ile wynosi Mały ZUS 2023?
Lebenslauf, czyli jak napisać CV po niemiecku?
Praca na wysokości – jak zdobyć uprawnienia do pracy na wysokości?
Struktura organizacyjna w firmie – jak może wyglądać hierarchia w firmie?
Benefity pracownicze – na jakie benefity możesz liczyć?
Praca w ochronie – jak zostać kwalifikowanym pracownikiem ochrony?
Ewidencja czasu pracy 2023 – Ile godzin pracy w miesiącu?
Licencja pilota – jak zostać pilotem?
Rodzaje urlopów – kiedy i jakie urlopy przysługują pracownikowi?
Zwolnienie lekarskie – jak dostać L4? Najważniejsze informacje
Umowa na czas nieokreślony – kiedy umowa na stałe?
Bezrobocie – przyczyny, rodzaje i skutki bezrobocia 
Umowa na zastępstwo – jak długo można kogoś zastępować?