o mnie w CV

Rubryka w CV “o mnie” – zastanawiasz się, czy warto ją umieszczać? Oczywiście, że tak! Poza kluczowymi informacjami, jak doświadczenie zawodowe i umiejętności, oryginalny opis siebie nie tylko stał się już standardem w każdym profesjonalnym życiorysie, ale jest także krótką reklamą Twojej kandydatury. Co napisać o sobie w CV? Przede wszystkim podkreśl wartość, którą wniesiesz do firmy, jeśli zostaniesz zatrudniony. Czytaj dalej i dowiedz się, jak to zrobić. Stwórz wyróżniającą sekcję “o mnie” i zdobądź wymarzoną pracę!

O mnie w CV – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

O sobie w CV, czyli jakie dane podawać w życiorysie?

W każdym przypadku wstęp do CV to oczywiście dane osobowe i kontaktowe. Przede wszystkim musisz podać swoje imię i nazwisko – najlepiej użyć do tego wyróżniającej czcionki (większy rozmiar, inny kolor, pogrubienie lub podkreślenie) tak, aby odróżnić ją od reszty dokumentu.

Dane personalne w CV to dosłownie kilka kluczowych informacji. Pod imieniem i nazwiskiem podaj numer telefonu i adres e-mail, opcjonalnie także stanowisko, o które się ubiegasz. Te informacje muszą być czytelne i widoczne – rekruter z pewnością niejednokrotnie na nie zerknie, a więc nie utrudniaj mu zadania.

Nowoczesne CV może zawierać dodatkowo aktywny link do profilu na LinkedIn, portfolio lub odnośnik do własnej strony internetowej. Pracodawca doceni Twoje profesjonalne podejście i zaangażowanie w proces rekrutacji. 

Jakie informacje o sobie są zbędne w CV?

W swoim życiorysie nie umieszczaj informacji o:

 • adresie zamieszkania;
 • stanie cywilnym;
 • narodowości
 • posiadaniu dzieci;
 • przekonaniach religijnych;
 • przekonaniach politycznych.

Są to całkowicie zbędne informacje, które nie mają wpływu na Twoją wartość na rynku pracy. Jeśli siedziba firmy, do której aplikujesz znajduje się w zupełnie innym mieście niż obecnie mieszkasz – w mailu z CV lub w liście motywacyjnym możesz wspomnieć o możliwości przeprowadzki.

O mnie CV – jak opisać siebie w CV?

Opis siebie w CV ma swoją profesjonalną nazwę w branży rekrutacyjnej – jest to inaczej podsumowanie zawodowe lub też cel zawodowy. W tym przypadku chodzi o krótki opis siebie do CV zamieszczony tuż pod danymi osobowymi.

Sekcja “o mnie” w CV jest ważna z dwóch powodów:

 1. pozwala kandydatowi na fajny opis siebie i zaprezentowanie największych atutów;
 2. rekruterowi umożliwia pierwszą (często kluczową) ocenę kandydata.

To od podsumowania zawodowego w dużej mierze zależy, czy pracodawca zechce zapoznać się z dalszą częścią Twojego życiorysu, czy też odłoży je na bok. 

o mnie CV

Taki opis do CV nie powinien być długi, wystarczą 3-4 zdania, aby zwrócić uwagę rekrutera. Staraj się pisać krótko, prosto i na temat, ale nie potocznym językiem. Stawiaj na konkrety, a kluczowe informacje prezentuj za pomocą cyfr, dzięki temu zostaną szybciej zapamiętane.

Ważny jest także wygląd sekcji “o mnie”. Zadbaj o odpowiednie formatowanie i przejrzystość. Najważniejsze kwestie warto pogrubić, aby już na wstępie rzucały się w oczy.

Jak opisać siebie w CV? Co zawiera podsumowanie zawodowe?

Co powinien zawierać “opis o mnie w CV”?

jak opisać siebie w CV
 • Jedno zdanie opisujące sylwetkę kandydata. Zacznij od przedstawienia siebie, tzn. napisz o zajmowanym stanowisku/ wykonywanej profesji i długości doświadczenia. Możesz też podkreślić cechę charakteru, która Cię wyróżnia, np. Jestem kreatywnym managerem z 6-letnim doświadczeniem w marketingu.
 • Opis kluczowych kwalifikacji zawodowych. Jeśli potrafisz coś, co może Cię wyróżnić na tle innych kandydatów to doskonały sposób na zdobycie dodatkowych punktów w procesie rekrutacji. Np. biegle posługuję się językiem angielskim i szwedzkim, co pozwala mi na współpracę z zagranicznymi kontrahentami.
 • Najważniejsze zawodowe osiągnięcie. Dla niektórych kreatywny opis siebie i to w samych superlatywach nie jest żadnym problemem. Chodzi jednak o to, aby podane informacje poprzeć argumentem, który przekona potencjalnego pracodawcę. Najlepiej więc bazować na konkretach, czyli liczbach i danych procentowych. Np. na poprzednim stanowisku zwiększyłem sprzedaż o 15%.
 • Powód aplikowania. W tym miejscu nie powinno być problemu. Głównym powodem zmiany pracy jest chęć rozwoju lub poszerzenia wiedzy z konkretnej dziedziny.

Krótki opis siebie w CV przykłady

Tworząc sekcję w CV o sobie, podkreśl to, co uznajesz za swoją największą zaletę lub sugeruj się ofertą pracy. Z pewnością kluczowe dla firmy kompetencje zostaną wymienione w niej jako pierwsze. Sztuką jest zaakcentowanie odpowiednich elementów. Poniżej znajdziesz przykłady, jak napisać o sobie w CV dla różnych branż i co warto wyróżnić, aby przykuć uwagę rekrutera.

Jak napisać tekst o sobie – przykłady:

CV opis siebie przykłady w CV logistyka – podkreśl swoje doświadczenie

Nie da się ukryć, że wielu pracodawców poszukuje osób z bogatym doświadczeniem. Długi staż pracy zawsze robi dobre wrażenie. Jeżeli taki posiadasz – koniecznie to podkreśl już na samym początku.

Przykład:

Jestem spedytorem międzynarodowym z ponad 9-letnim doświadczeniem w branży transportowej. Zajmuję się organizacją i nadzorem przepływu towarów, oraz dostarczaniem surowców na rynek. W poprzedniej firmie udało mi się pozyskać do stałej współpracy 18 międzynarodowych klientów. Poszukuję nowych wyzwań.

Zobacz przykładowe CV logistyka:
Opis siebie przykłady w CV psychologa – zaakcentuj swój sukces

Realne efekty Twojej pracy są niezwykle istotne z perspektywy przyszłego przełożonego. Wybierz istotny sukces zawodowy, a stworzysz skuteczne CV.

Przykład:

Jestem psychologiem z 4-letnim doświadczeniem. Zapewniam pacjentom innowacyjne terapie w walce z ich problemami. Udzielam całościowego wsparcia: od postawienia diagnozy do całkowitej poprawy stanu zdrowia pacjenta. 98% prowadzonych przeze mnie terapii zostało zakończonych sukcesem. Współpracuję z innymi specjalistami, aby zapewnić moim pacjentom holistyczne podejście do ich problemów.

Stwórz CV psychologa w naszym kreatorze!
Jak napisać coś o sobie przykłady w CV fryzjerki – opisz swoją pasję

Jeśli pracodawca zauważy, że praca sprawia Ci przyjemność, chętniej Cię zatrudni. Osoby, które obowiązki zawodowe traktują jako pasję, postrzegane są jako bardziej zaangażowane w powierzone im zadania. 

Przykład:

Jestem fryzjerką z 7-letnim doświadczeniem. Interesują mnie nowe trendy w zakresie stylizacji włosów, które chętnie proponuję moim klientkom. Najlepiej czuję się w przedłużaniu włosów metodą kanapkową. Poszukuję pracy, jako stylistka fryzur, gdzie będę mogła zdobywać nowe umiejętności.

Szablony CV dla fryzjerki:
CV o sobie przykład dla fotografa – podkreśl swoją specjalizację

Nie można być specjalistą od wszystkiego. Wielu pracodawców poszukuje osób znających się na konkretnej dziedzinie wewnątrz własnej branży. Podkreśl to, a zostaniesz uznany za prawdziwego eksperta.

Przykład:

Jestem fotografem z 7-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w fotografii ślubnej i modowej. Biegle posługuję się językiem angielskim, co pozwala mi współpracować z zagranicznymi kontrahentami.  Poszukuję pracy, która umożliwi mi dalszy rozwój w tej branży.

Sprawdź przykładowe CV fotografa:

CV co napisać o sobie? Ważne zasady:

Pamiętaj, aby nie pisać o sobie zbyt dużo. Długie i zbite bloki tekstu zniechęcą rekrutera do czytania. Opis siebie warto stworzyć w pierwszej osobie liczby pojedynczej, dzięki czemu będzie bardziej spersonalizowany. Kieruj się trzema kluczowymi zasadami:

 1. Pisz zwięźle – nie twórz długiego wypracowania w CV. Jeśli czujesz, że wiele argumentów może przemówić na Twoją korzyść – umieść je w liście motywacyjnym.
 2. Nie kłam – pisząc o sobie w pozytywny sposób możesz łatwo nagiąć rzeczywistość. Unikaj najczęściej popełnianych błędów w CV – kłamstwo zdyskwalifikuje Cię podczas rozmowy kwalifikacyjnej. 
 3. Dopasuj CV do oferty pracy – to, co zawrzesz w sekcji “o mnie” powinno odnosić się do słów kluczowych zawartych przez pracodawcę w ogłoszeniu o pracę.

Jak napisać CV i dopasować je do konkretnej oferty pracy? – Sprawdź

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Co jeszcze musi znaleźć się w CV? Co napisać o sobie w CV?

Życiorys zdradza szczegóły z Twojego życia zawodowego, dlatego przypomnijmy, jak napisać o sobie w tych bardziej formalnych sekcjach.

Doświadczenie w CV z pewnością będzie interesowało rekrutera, ponieważ w ten sposób pozna Twoje kwalifikacje zawodowe. W tym miejscu opisz swoje obowiązki na poszczególnych stanowiskach (wymień je  w punktach) i jak w poprzednim przypadku – wspomnij o swoich sukcesach zawodowych.

Umiejętności w CV warto podzielić na kompetencje miękkie i twarde, czyli to, jakie masz cechy charakteru i co potrafisz w związku z zajmowanym stanowiskiem. Wybierz te przykłady, które mogą okazać się przydatne na stanowisku, na które aplikujesz.

Wykształcenie w CV – nie wymieniaj wszystkich szczebli edukacji a jedynie ten ostatni. Wyjątkiem jest sytuacja, w której poprzednia szkoła była powiązana z branżą, w której obecnie pracujesz lub chcesz zacząć się w niej rozwijać.

Zainteresowania w CV – to sekcja, w której można połączyć zarówno aspekt prywatny, jak i zawodowy. Dla wielu osób praca = pasja bądź też hobby pozwala na rozwój zawodowy. Dobrze połączyć te dwie dziedziny życia, a pracodawca z pewnością to doceni.

Zobacz więcej:

Zwolnienie od psychiatry – ile można być na zwolnieniu lekarskim od psychiatry?
Jak wygląda proces rekrutacyjny pracownika?
Praca w Kanadzie – czy emigracja do Kanady to dobry pomysł?
Ekwiwalent za urlop 2023 – jak wyliczyć ekwiwalent za urlop 2023?
CV bez doświadczenia – stwórz CV dla początkujących
Aneks do umowy – jak napisać aneks do umowy o pracę? Aneks do umowy – wzór
Team leader – ile zarabia team leader?
Wynagrodzenie zasadnicze – co to jest wynagrodzenie zasadnicze?
Nagroda jubileuszowa – komu i kiedy przysługuje?
Praca w warunkach szkodliwych – jakie zawody są uważane za szkodliwe?
Urlop na poszukiwanie pracy – ile dni na poszukiwanie pracy?
Europass CV
Jak zostać taksówkarzem? Ile kosztuje licencja taxi?
Praca Norwegia – Ile zarabia się w Norwegii?
Urlop okolicznościowy śmierć babci
Lebenslauf, czyli jak napisać CV po niemiecku?