resume

Szukasz zatrudnienia za granicą? W ogłoszeniu o pracę trafiasz na informację “send résumé”. Zastanawiasz się, czym jest wspomniane resume? To amerykańskie i kanadyjskie CV, ale warto wiedzieć, jakie są różnice między nim a polskim dokumentem. Ten artykuł wiele Ci wyjaśni i rozwieje wszelkie wątpliwości. CV vs resume – sprawdź!

Resume – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Resume co to jest? Resume po polsku co oznacza?

Resume co to znaczy? Resume lub Résumé po polsku oznacza CV, czyli życiorys prezentujący doświadczenie zawodowe, umiejętności, wykształcenie i kwalifikacje kandydata, który ubiega się o zatrudnienie w danej firmie. 

Profesjonalne resume powinno być zwięzłe, ale treściwe. Najlepiej, jeśli wszystkie informacje zmieścisz na jednej stronie, ale w wielu przypadkach akceptowane są także dwie strony A4. Résumé nie zawsze jest w kolejności chronologicznej i, co ciekawe, nie musi zawierać całej Twojej kariery zawodowej. To rodzaj dokumentu, który warto dostosować do oferty pracy i tym samym zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. 

Sprawdź nasze przykładowe CV

Co to jest resume i jakie zawiera sekcje?

CV resume zawiera przede wszystkim:

  • dane osobowe i kontaktowe (Contact Information);
  • podsumowanie zawodowe (Resume Summary);
  • doświadczenie zawodowe (Work Experience);
  • umiejętności (Skills);
  • wykształcenie (Education);
  • dodatkowe sekcje – publikacje, certyfikaty, kursy (Additional Sections – Publications, Certificates, Courses).

Jak wspomnieliśmy wyżej, dokument ten jest dość elastyczny, dlatego zawsze możesz wpisać sekcje, które dodatkowo podkreślą Twoje mocne strony.

Angielskie CV – jak napisać CV po angielsku?

A co ze zdjęciem w resume CV?

To ważna kwestia, ponieważ resume nie powinno zawierać fotografii. Wynika to z obaw zagranicznych pracodawców o dyskryminację ze względu na płeć, wiek czy kolor skóry. Dlatego jeśli aplikujesz na anglojęzyczną ofertę pracy, w której wymogiem jest przesłanie résumé – przygotuj dokument bez zdjęcia, ponieważ taki z pozoru niewielki błąd może wykluczyć Cię z procesu rekrutacji.

resume po polsku

CV

Poznałeś podstawowe zasady dotyczące pisania resume. Trochę inaczej sytuacja wygląda jeśli aplikujesz do firmy zagranicznej działającej w Polsce. Wtedy powinieneś przesłać CV, a nie resume.

CV to również dokument, który wysyłasz aplikując na dane stanowisko. Powinien być dopasowany do oferty pracy i zawierać najważniejsze informacje dotyczące Twojej kariery, zdobytego doświadczenia, umiejętności i edukacji. Taki życiorys nie powinien przekroczyć dwóch stron A4 – w przeciwnym wypadku rekruter zniechęci się już na starcie i nie zapozna się z treścią Twojej aplikacji. 

Co jeśli posiadasz duże doświadczenie? Wybierz miejsca pracy powiązane z branżą, w której chcesz pracować. Stanowiska zupełnie niezwiązane z Twoją dziedziną nie zainteresują pracodawcy, a dodatkowo zajmują cenne miejsce. 

Czy w CV powinno być zdjęcie? W Polsce przyjęło się, że zdjęcie w CV jest zawsze mile widziane i poprawia estetykę dokumentu. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli go nie dodasz to zrobisz błąd. Wiele zależy również od branży, stanowiska czy kultury firmy. Poza tym CV zawiera następujące sekcje:

CV vs resume

Zarówno CV, jak i resume są dokumentami, które wysyła się w celu zdobycia zatrudnienia. Szukasz pracy w Europie? Przygotuj CV. Chcesz pracować w Ameryce Północnej? Stwórz resume. 

Resume a CV

Główne różnice między resume a CV wynikają z nazewnictwa oraz długości dokumentu. W Europie występuje CV, w Australii i Afryce Południowej CV i resume uznawane są jako synonimy, z kolei w Stanach Zjednoczonych funkcjonują oba pojęcia. Amerykanie używają resume i CV jako określenie dokumentu aplikacyjnego do pracy. Co ważne, nie oznacza to, że resume jest odpowiednikiem naszego CV.

CV vs resume

Zobacz też nowoczesne Wzory CV

Jakie różnice między resume a CV występują w Ameryce?

W Ameryce główna różnica między resume a CV polega na długości i przeznaczeniu każdego z tych dokumentów. Resume powinno być zwięzłe i w skrócie prezentować historię zatrudnienia kandydata oraz jego kwalifikacje zawodowe. CV z kolei nie ma limitu długości i stosowany jest na potrzeby rekrutacji akademickich; przypomina nieco polskie CV naukowe.

CV w Stanach Zjednoczonych stosowane jest przede wszystkim w świecie akademickim. Oznacza przebieg kariery naukowej, a więc skupia się na wykształceniu, pracy akademickiej, wszelkich zdobytych nagrodach i stypendiach a także doświadczeniu w prowadzeniu badań. Osoby starające się o posadę wykładowcy powinny w nim umieścić także informację o doświadczeniu pedagogicznym. 

W przeciwieństwie do resume CV w Stanach Zjednoczonych nie musi zawierać żadnych dodatkowych aktywności zawodowych, a jedynie konferencje, książki czy artykuły, których jesteś autorem. Tworząc takie CV skup się na jego strukturze tzn. na samej górze zawrzyj najważniejsze informacje, by później szczegółowo opisać swoją karierę zawodową. 

Sprawdź również, jak napisać CV po niemiecku?

CV vs resume w Ameryce – główne różnice
ResumeCV
krótkie i zwięzłedługie i opisowe
brak sztywnego formatu (można zmieniać kolejność sekcji)obejmuje całą karierę naukową, która powinna zostać skrupulatnie opisana
dynamicznestatyczne
wysyłane w odpowiedzi na ofertę pracywysyłane na stanowiska naukowe i uniwersyteckie

Resume co to znaczy? O czym jeszcze pamiętać tworząc dokumenty aplikacyjne?

Bez względu na to czy wysyłasz CV, czy resume musisz pamiętać, że są to dokumenty formalne, dlatego zadbaj o ich odpowiednią formę, treść oraz przejrzystość. Zwróć szczególną uwagę na zgodność Twojej aplikacji z aktualnymi wymogami rekrutacyjnymi, aby nie przekreślić swojej szansy na zatrudnienie.

Zobacz też: Popularne czcionki do CV

Najlepiej jeśli taki dokument prześlesz w formacie PDF. Dzięki temu unikniesz problemów z formatowaniem, a pracodawca bez problemu otworzy go na każdym urządzeniu. Unikaj też typowych błędów popełnianych w CV. Sprawdź poprawność językową, interpunkcyjną i ortograficzną. Nawet drobne literówki sprawią, że wypadniesz nieprofesjonalnie i zmniejszysz swoje szanse otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Chcesz w kilka chwil stworzyć profesjonalne CV? Sprawdź nasz Kreator CV i wybierz idealny wzór dla siebie. Uzupełnij wybrane sekcje informacjami o sobie, a następnie pobierz gotowy dokument w formacie PDF. Sprawdź, jakie to proste!

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zapraszamy też do naszych pozostałych artykułów:

Okresowa ocena pracownika + metody oceniania pracowników
Praca w przedszkolu – nauczyciel oraz pomoc nauczyciela w przedszkolu
Ustawa o ochronie danych osobowych – co to jest ochrona danych osobowych i na czym polega RODO?
Praca sezonowa w Polsce 2023 i praca sezonowa za granicą
Umowa o dzieło 2023 – jak rozliczyć umowę o dzieło? Kiedy płacimy podatek od umowy o dzieło?
Badania medycyny pracy – jakie badania do pracy? Kiedy trzeba wykonać badania lekarskie do pracy?
L4 w ciąży – jak ZUS wypłaca L4 w ciąży 2023?
Jakie są rodzaje umów o pracę? Poznaj typy umów o pracę
Działalność nierejestrowana 2023
Mobbing w pracy – co to jest mobbing? Przykłady mobbingu w pracy
Kucharz – ile zarabia kucharz? Jak zostać szefem kuchni?
Minimalna krajowa 2023. Ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto?
Opinia o praktykancie – czy ocena z praktyk jest istotna?
Oferta pracy – jak napisać ogłoszenie o pracę? Jak wygląda wzór ogłoszenia o pracę?
Praca Holandia – ile zarabia się w Holandii? Jakie formalności trzeba wypełnić?
Ekwiwalent za urlop 2023 – jak wyliczyć ekwiwalent za urlop 2023?