wynagrodzenie zasadnicze

Wynagrodzenie zasadnicze, inaczej płaca zasadnicza stanowi główną składową pensji każdego pracownika. W praktyce oznacza to tyle, że nie wliczają się do niej żadne premie, dodatki np. stażowe czy pieniądze za nadgodziny lub pracę w weekendy. Czy w takim razie jest tym samym co minimalna krajowa? Wynagrodzenie zasadnicze to brutto czy netto?  Rozwiewamy wątpliwości!

Spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Wynagrodzenie zasadnicze co to?

Wynagrodzenie zasadnicze, czy pensja zasadnicza to pojęcia, których próżno szukać w Kodeksie pracy. Są bowiem kwestią ustalaną indywidualnie pomiędzy stronami stosunku pracy, a więc taka informacja powinna zostać zawarta w umowie o pracę. Mówiąc prościej, zasadnicze wynagrodzenie to po prostu kwota, którą uzgodniłeś z pracodawcą i została ona wpisana w umowie o pracę, umowie zlecenie czy też umowie o dzieło. Sposób zatrudnienia jest w tej kwestii nieistotny, ponieważ chodzi o to, co zarabiasz wraz z podatkami i składkami do ZUS-u.

Dlatego też do pensji podstawowej nie wliczają się:

 • premie;
 • dodatki stażowe;
 • dodatki funkcyjne;
 • prowizje;
 • wynagrodzenia za nadgodziny;
 • nagrody jubileuszowe;
 • odprawy emerytalne i rentowe.

Musisz wiedzieć, że pensja zasadnicza, która wpłynie na Twoje konto, będzie niższa niż Twoje wynagrodzenie zasadnicze, ponieważ zostaje ono pomniejszone o:

 • podatek;
 • składkę chorobową;
 • składkę zdrowotną;
 • składkę emerytalno-rentową;
 • składkę wypadkową.

Podstawa wynagrodzenia – jaka stawka?

Wynagrodzenie zasadnicze ustalane jest najczęściej w stałej stawce miesięcznej, ale może być określane także stawką:

 • godzinową;
 • prowizyjną;
 • akordową.

Wynagrodzenie zasadnicze – brutto czy netto?

Wynagrodzenie zasadnicze, czyli pensja podstawowa zawsze wyrażana jest w kwocie brutto. Pod odjęciu od niej podatku i składek ZUS otrzymujesz wynagrodzenie netto, a więc realny zarobek. 

Często podczas rozmowy kwalifikacyjnej pada pytanie o możliwe zarobki, możesz być pewien, że potencjalny pracodawca poda właśnie wysokość wynagrodzenia zasadniczego. Na koncie zobaczysz więc pomniejszoną kwotę. 

płaca zasadnicza

Wynagrodzenie zasadnicze a minimalne

Wynagrodzenie zasadnicze a minimalne to nie jest to samo. Wynagrodzenie zasadnicze ustala pracodawca, a jego kwota musi zostać zapisana w umowie o pracę. Co ważne, nie może być ono niższe niż płaca minimalna. Ta z kolei ustalana jest przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W 2023 roku wynagrodzenie minimalne wynosi 3490 zł brutto, co daje 2709 zł na rękę. Natomiast najniższa stawka godzinowa to 22,80 zł brutto, czyli 17,75 zł netto.

Pamiętaj,

to ważne!

Najniższa krajowa to minimalne wynagrodzenie, jakie pracodawca musi wypłacić osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie czy też umowy o dzieło. Pensja niższa od tej kwoty traktowana jest jako naruszenie praw pracowniczych.

Płaca zasadnicza 2023 – co jeszcze warto wiedzieć?

Stawka zasadnicza nie została w żaden sposób uregulowana prawnie, poza tym, że nie może być niższa niż minimalna. Wszystko zależy od umowy zawartej z pracodawcą. Warto również zdawać sobie sprawę, że na jej podstawie wyliczane są mi.in.: wymiar zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy dodatku stażowego.

płaca zasadnicza 2022

Dodatek stażowy a wynagrodzenie zasadnicze

Dodatek stażowy 2023 to dodatek wypłacany pracownikom sfery budżetowej za określony staż pracy. Pozostali pracownicy również mogą go dostać, ale nie muszą. Kwotę dodatku wylicza się właśnie na podstawie płacy zasadniczej. Często wynosi on 5 proc. wynagrodzenia zasadniczego za pierwsze pięć lat pracy, a z każdym kolejnym rokiem wzrasta o 1 proc.

Wynagrodzenie zasadnicze w budżetówce – nauczyciele

Stawki zasadniczej nauczycieli nie określa ich zakład pracy, a Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej. Jej wysokość jest stała, ale zależy od poziomu wykształcenia oraz stopnia awansu zawodowego. W 2023 roku kształtuje się to następująco:

 • nauczyciel początkujący – 3690 zł brutto;
 • nauczyciel mianowany – 3890 zł brutto;
 • nauczyciel dyplomowany – 4550 zł brutto.

Jednak na miesięczną pensję nauczyciela składają się jeszcze liczne dodatki wskazane w Karcie Nauczyciela.

Zobacz przykładowe CV nauczyciela

Płaca zasadnicza co to? Krótkie podsumowanie

Wynagrodzenie zasadnicze stanowi podstawowy składnik pensji pracownika. Zwykle określane jest w stawce miesięcznej lub godzinowej. Należy pamiętać, że nie jest tym samym co płaca minimalna, ale nie może być od niej niższe. Wynagrodzenie zasadnicze powinno być ustalone na piśmie i zawarte w umowie o pracę.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Sprawdź też:

Praca na wysokości – jak zdobyć uprawnienia do pracy na wysokości?
Urlop okolicznościowy ślub
Urlop okolicznościowy urodzenie dziecka
Wykształcenie wyższe – czy licencjat to wykształcenie wyższe?
Struktura organizacyjna w firmie – jak może wyglądać hierarchia w firmie?
Wypowiedzenie umowy zlecenia – jak rozwiązać umowę zlecenie?
Benefity pracownicze – na jakie benefity możesz liczyć?
Praca Anglia i Wielka Brytania – jak wygląda wyjazd do Anglii do pracy po Brexicie?
Praca w ochronie – jak zostać kwalifikowanym pracownikiem ochrony?
Technik weterynarii a weterynarz – jak zostać weterynarzem?
Ewidencja czasu pracy 2023 – Ile godzin pracy w miesiącu?