Ubezpieczenie zdrowotne 2022 – ile wynosi składka zdrowotna?

ubezpieczenie zdrowotne

Wielokrotnie ktoś z nas lub naszych bliskich zastanawiał się, czy dane badanie “można zrobić na NFZ?” Właśnie dlatego, że za ubezpieczenie zdrowotne w Polsce odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli w skrócie NFZ. Dzięki niemu każdy obywatel ubezpieczony w ZUS-ie może bezpłatnie korzystać z usług medycznych w publicznych placówkach zdrowia. Wizyty lekarskie, zabiegi, pobyty w szpitalu czy refundacje niektórych leków – to część świadczeń, które obejmuje ubezpieczenie zdrowotne. W tym artykule wyjaśniamy wszystkie niejasne kwestie związane z ubezpieczeniem zdrowotnym – sprawdź!

Działalność nierejestrowana 2022

działalność nierejestrowana

Tworzysz rękodzieło, piszesz teksty, udzielasz korepetycji, ale nie chcesz zakładać firmy? Polskie przepisy przewidują taką sytuację – jest to tzw. działalność nierejestrowana. Potocznie nazywana firma na próbę okazuje się świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą jeszcze pochwalić się wysokimi zarobkami. Zobacz, jak założyć działalność nierejestrowaną.

Barman – jak zostać barmanem? Na czym polega praca barmana?

barman

Jak wyobrażamy sobie pracę barmana? Stanie za ladą, przygotowywanie drinków, rozmowa z klientami – to główne zadania osoby zatrudnionej na tym stanowisku. Czy na pewno? Okazuje się, że nie jest to takie proste. Dobry barman musi wyróżniać się odpowiednimi cechami, dbać o swoją prezencję i zachowanie. Oprócz tego powinien ukończyć stosowne szkolenie. Jak zostać barmanem? Ile kosztuje kurs barmański? Zapoznaj się z poniższym artykułem, aby poznać odpowiedzi na te (i inne) pytania. Czy praca barmana jest stworzona dla Ciebie?

Ekwiwalent za urlop 2022 – jak obliczyć ekwiwalent za urlop?

ekwiwalent za urlop

Twoja umowa o pracę wygasa? A może postanowiłeś ją rozwiązać? Jest jednak mały problem – nie zdążyłeś wykorzystać przysługującego Ci urlopu wypoczynkowego. W tej sytuacji masz dwie możliwości: przymusowe wakacje lub ekwiwalent za urlop, który wypłacany jest wyłącznie po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy. Czy są wyjątki od tej reguły? Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop? Sprawdź!

CV bez doświadczenia – stwórz CV dla początkujących

CV dla początkujących

Poszukujesz pracy, ale brak doświadczenia wydaje Ci się przeszkodą nie do przejścia? Rzeczywiście pracodawcy często wybierają osoby z większym doświadczeniem. Jednak fakt, że dopiero zaczynasz karierę zawodową, wcale nie oznacza, że jesteś na straconej pozycji. Przeczytaj nasz artykuł i przestań się martwić! Skorzystaj z praktycznych porad i zobacz, jak napisać CV bez doświadczenia. 

Trener personalny – ile zarabia trener personalny i jak nim zostać? 

trener personalny

Zdrowy tryb życia zyskuje na popularności, a w ostatnim czasie trend ten wręcz zalewa media społecznościowe. Z pewnością niejednokrotnie widziałeś na Instagramie profile trenerów i trenerek personalnych. Również planujesz pójść tą drogą? Pamiętaj, że rzeczywistość nie zawsze wygląda tak, jak w sieci. Dlatego, zanim zdecydujesz się na karierę trenera personalnego, poznaj realia tego zawodu.

Nadgodziny – Kodeks pracy: ile płatne są nadgodziny?

nadgodziny

Choć czas pracy zatrudnionych na umowę o pracę nie powinien przekraczać 8 godzin w ciągu doby i 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy, pracodawcy mogą go wydłużyć. W jaki sposób? Wprowadzając odpowiedni system oraz rozkład czasu pracy. Trudno być zadowolonym z takiej sytuacji, ale nie martw się! Kodeks pracy pilnuje tego, abyś nie musiał pracować ani zbyt długo, ani za darmo. W takim razie, jak płatne są nadgodziny? Jaka jest stawka za nadgodziny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Aneks do umowy – jak napisać aneks do umowy o pracę? Aneks do umowy – wzór

aneks do umowy

Strony podpisujące dokument zgadzają się na ustalone w danym momencie warunki. Pewne okoliczności ulegają jednak zmianie, przez co niezbędny może okazać się aneks do umowy, dzięki któremu nie trzeba jej rozwiązywać. Prawidłowo sporządzony – zmienia kontekst współpracy. Najważniejsze, by był on w pełni zgodny z oczekiwaniami każdej ze stron. Zobacz przykładowy wzór aneksu do umowy i dowiedz się, w jakich sytuacjach warto go przygotować.

Dress code co to – jaki strój do pracy jest odpowiedni?

dress code

Czy elegancki ubiór to tylko strój biurowy? Choć w miejscu pracy mogą obowiązywać konkretne zasady dotyczące odzieży, to przecież nie tylko tam. W takim razie: co to dress code? To określenie na reguły dotyczące ubioru w konkretnych sytuacjach. Jest to zatem dużo szersze pojęcie i odnosi się do różnych typów garderoby oraz okazji. Zastanawiasz się co wypada założyć na uroczystość, na którą zaprosił Cię szef? W zaproszeniu napisano dziwne określenie i nie wiesz jak je rozszyfrować?  Jeśli myślisz, że “black tie” oznacza, że wystarczy założyć czarny krawat, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Team leader – ile zarabia team leader?

team leader

Team leader brzmi dla Ciebie obco? Widziałeś gdzieś zapis ,,team lider”, które choć niepoprawne – zaintrygowało Cię? Znalazłeś ofertę pracy na takie stanowisko, ale nie wiesz, na czym właściwie miałoby ona polegać? Czym zajmuje się team leader? Czy to to samo, co manager zespołu? Ile zarabia team leader? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania – koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Praca dodatkowa – jak dorobić?

jak dorobić

Studiujesz i szukasz pracy dorywczej, którą mógłbyś pogodzić z nauką? A może jesteś zatrudniony na pełen etat, ale chciałbyś zarobić więcej? Dobrym rozwiązaniem może okazać się praca dodatkowa! W wielu przypadkach będzie Ci łatwo ją dopasować do aktualnego grafiku. Nie zawsze jednak okaże się to bezproblemowe. Z czym wiąże się takie zatrudnienie i jaki sposób na dodatkowy zarobek okaże się dla Ciebie odpowiedni?

Wynagrodzenie zasadnicze – co to jest wynagrodzenie zasadnicze?

wynagrodzenie zasadnicze

Wynagrodzenie zasadnicze, inaczej płaca zasadnicza stanowi główną składową pensji każdego pracownika. W praktyce oznacza to tyle, że nie wliczają się do niej żadne premie, dodatki np. stażowe czy pieniądze za nadgodziny lub pracę w weekendy. Czy w takim razie jest tym samym co minimalna krajowa? Wynagrodzenie zasadnicze to brutto czy netto?  Rozwiewamy wątpliwości!

Praca w warunkach szkodliwych – jakie zawody są uważane za szkodliwe?

praca w warunkach szkodliwych

Zdarza się, że w zakładzie pracy, w którym chcesz podjąć zatrudnienie, występują szkodliwe warunki pracy. W takiej sytuacji pracodawca ma wobec Ciebie dodatkowe obowiązki, a Ty zyskujesz nowe przywileje. Zatrudnienie pracownika w warunkach szkodliwych dla zdrowia występuje gdy jest on narażony na działanie czynników chemicznych i fizycznych oraz pyłów o określonych stężeniach i natężeniach. Zawody szkodliwe, czyli jakie? Na które z dodatkowych uprawnień możesz liczyć? Sprawdź!

Nagroda jubileuszowa – komu i kiedy przysługuje?

nagroda jubileuszowa

Nagrody jubileuszowe przyznawane są pracownikom w postaci premii, jako wyróżnienie za staż pracy. Zasad związanych z ich udzielaniem nie reguluje Kodeks pracy, tym samym nie przysługują one wszystkim zatrudnionym. Jak sama nazwa wskazuje, nagroda jubileuszowa ma być nagrodą za wieloletnią pracę w zawodzie lub u jednego pracodawcy, ale na takie wynagrodzenie mogą liczyć zwykle jedynie pracownicy budżetówki. Zobacz, czy przysługuje Ci nagroda jubileuszowa i jakie są warunki jej przyznawania?

Umowa na czas określony – ile umów na czas określony 2022?

umowa na czas określony

Mówi się, że każdy pracownik marzy o umowie o pracę, ale czy na pewno rozróżniasz poszczególne jej formy? W ustawodawstwie widnieją przynajmniej trzy: umowa na okres próbny, na czas określony i nieokreślony. Która z nich jest korzystniejsza dla zatrudnionego? Ile może być umów na czas określony? Najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.

Średnia krajowa – ile wynosi średnia krajowa 2022?

średnia krajowa

Zastanawiasz się ile powinieneś zarabiać? Chcesz porównać swoje zarobki do wypłaty innych? Masz wątpliwości czy dostajesz odpowiednią stawkę? Pragniesz dowiedzieć się ile wynosi minimalne wynagrodzenie? A może zarabiasz więcej i zastanawiasz się jak Twoja wypłata odnosi się do średnich zarobków? Przeczytaj poniższy artykuł aby dowiedzieć się ile wynosi średnia krajowa.

Okres wypowiedzenia – jak się liczy okres wypowiedzenia?

okres wypowiedzenia

Jak wskazuje Kodeks pracy, jedną z możliwości zakończenia stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (tzw. rozwiązanie za wypowiedzeniem). Czy okres wypowiedzenia dla każdej umowy jest taki sam? Jak liczyć wypowiedzenie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Urlop na poszukiwanie pracy – ile dni na poszukiwanie pracy?

urlop na poszukiwanie pracy

Utrata pracy z pewnością jest trudną sytuacją, w której pracownik traci źródło utrzymania. Aby zniwelować skutki takich wydarzeń Kodeks pracy przewidział mechanizm ułatwiający znalezienie nowego miejsca zatrudnienia. Są to tak zwane dni wolne na poszukiwanie pracy. Zobacz, ile dni na poszukiwanie pracy przewiduje prawo i kto może skorzystać z tego przywileju. 

Europass CV

europass CV

Szukasz pracy za granicą? Słyszałeś o czymś takim, jak Europass, ale nie do końca wiesz jak to działa? Chciałbyś, aby Twój dokument spełniał wszystkie normy, także poza Polską? Jeśli zależy Ci na zatrudnieniu w innym państwie – koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Dowiesz się z niego co to CV Europass i w jakich sytuacjach warto go złożyć. Poznasz zalety i wady tego dokumentu, a także przeczytasz o procesie tworzenia tego międzynarodowego profilu.