Blog
Obsługa komputera – jak opisać znajomość programów w CV?
Zaskakujący może wydawać się fakt, że pomimo wszechobecnej, globalnej cyfryzacji nie każdy pracownik może pochwalić się doskonałą znajomością różnych programów i systemów operacyjnych. Spora grupa kandydatów nie wie, w jaki sposób zaprezentować posiadane kompetencje związane z obsługą komputera i opisuje je w CV w sposób bardzo lakoniczny. Są to zazwyczaj hasła typu: – obsługa komputera; – ms komputer; czasami poszukujący pracy decydują się na nieco bardziej szczegółowe określenia: – znajomość pakietu office; – obsługa pakietu office; nieco lepszym działaniem jest wyszczególnienie programów, które kandydat obsługuje, np. – znajomość Excela; – Wordpress program; czy –Word obsługa
Zarabianie przez internet w 2021
Możliwość zarabiania w internecie to zagadnienie, które w współcześnie nie jest niczym nadzwyczajnym. Zwróć uwagę na to, jak wiele aspektów życia przenosi się do sieci- mając dostęp do internetu możesz zrobić zakupy spożywcze, kupić ubrania, przeczytać najnowszy artykuł z ulubione gazety, a nawet rozliczyć swój PIT. Internet oferuje szeroki wachlarz możliwości, a jedną z nich jest zarabianie za jego pośrednictwem, bez wychodzenia z domu.
Spis nazw zawodów w Polsce, czyli szukanie pracy idealnej dla nas
“Kim chcesz zostać jak dorośniesz?”. Z pewnością usłyszałeś to pytanie w dzieciństwie. W Twojej głowie zrodziły wtedy się różne pomysły, zaczynając od kariery tancerza, po przekazywanie wiedzy jako nauczyciel języka polskiego. Być może są osoby, które zrealizowały swój plan z dzieciństwa, jednak inni wciąż zastanawiają się, jaki zawód będzie odpowiedni właśnie dla nich lub szukają nowych ścieżek rozwoju i rozważają opcję przekwalifikowania.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Podstawowe zasady
To, jaki wybierzesz ubiór na rozmowę o pracę, jest istotną kwestią, szczególnie jeśli chcesz, żeby rozmowa przebiegła pomyślnie i zakończyła się zatrudnieniem. Możesz pomyśleć, że w wybraniu odpowiedniego stroju nie ma nic skomplikowanego. Warto jednak uświadomić sobie, że istnieją szczegóły, które mogą wpłynąć na pierwsze wrażenie odniesione przez potencjalnego nowego pracodawcę. W tym przypadku trzeba stwierdzić, że wygląd ma znaczenie!
Poziomy znajomości języka w CV
Filozof Roger Bacon powiedział, że Znajomość języków jest bramą do wiedzy. Nie ulega wątpliwości, że wspomniany cytat pozostaje wciąż aktualny. Co więcej, w wielu przypadkach okazuje się, że umiejętność posługiwania się językiem obcym zwiększa szanse otrzymania zatrudnienia. Najczęściej rekruterzy w ogłoszeniach wskazują, jakie języki (i na jakim poziomie) należy znać, żeby ubiegać się o pracę w danej firmie. Jest to w wielu przypadkach warunek konieczny, który może wynikać z międzynarodowej skali działań przedsiębiorstwa lub z planów przyszłego rozwoju.
Jak znaleźć pracę? – Dowiedz się jak znaleźć pracę
Bezrobocie lub niezadowalające warunki obecnego zatrudnienia to najczęstsze powody, przez które ludzie decydują się szukać nowej pracy. Żeby znaleźć pracodawcę, który zapewni atrakcyjne wynagrodzenie oraz stabilne zatrudnienie, należy się dobrze przygotować. Mimo, że ogłoszeń publikowanych w internecie, gazetach czy w Urzędzie Pracy jest wiele, trzeba umieć dokonać wyboru i aplikować tylko na oferty godne uwagi. Jak skutecznie szukać pracy? Co zrobić, aby zdobyć dobre zatrudnienie? Nasz artykuł podpowie Ci, w jaki sposób szukać i jak znaleźć pracę dla siebie.
Wymiar czasu pracy 2020 + liczba godzin 1/2 etatu, 3/4 etatu i pełny etat
Czas pracy został uregulowany w Kodeksie pracy. Podstawowym przepisem określającym, ile godzin w miesiącu powinno się pracować, jest artykuł 129 wspomnianej ustawy. Zgodnie z nim dobowy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin, a w perspektywie przeciętnego pięciodniowego tygodnia roboczego 40 godzin. Oczywiście, istnieją wyjątki od tej zasady, a w każdym miesiącu liczba godzin pracy może się od siebie różnić. Sprawa wygląda inaczej, kiedy wykonuje się obowiązki w ramach danego stanowiska np. na ¾ etatu. Ile wtedy wyniesie suma godzin pracujących? Czy w 2020 liczba godzin jest większa niż w 2021? Kiedy prawo pozwala na pracę przez 12 godzin dziennie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w przygotowanym artykule. Zapraszamy do lektury!
Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej
Znalezienie nowej pracy zazwyczaj jest czasochłonne, ale warto poświęcić ten czas, aby dostać lepsze zatrudnienie. Wysyłając CV na dostępne ogłoszenia o pracę zawsze czeka się na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli tak się stanie, trzeba dobrze przygotować się do rozmowy, żeby zrobić korzystne pierwsze wrażenie oraz uzyskać ważne informacje dotyczące przyszłego zatrudnienia i warunków współpracy. […]
Kursy i certyfikaty w CV – gdzie wpisać prawo jazdy w CV?
Dobre CV jest przepustką do sukcesu w znalezieniu wymarzonej pracy. Ważne, aby było nowoczesne, a zarazem przejrzyste i konkretne. To, że pracodawca zwraca uwagę na doświadczenie zawodowe, zdobyte wykształcenie i zainteresowania, nie jest żadną tajemnicą, jednak czy wiedziałeś, że w CV kursy i szkolenia są równie znaczącą kwestią? Jakie certyfikaty warto zrobić i gdzie w CV wpisać prawo jazdy? Udzielamy kilku przydatnych wskazówek, by zwiększyć Twoje szanse na rozmowę rekrutacyjną.
Jak napisać dobre cv? – Najczęstsze błędy podczas pisania CV
CV jest podstawowym dokumentem umożliwiającym nam znalezienie pracy. Nieprawidłowo stworzone Curriculum Vitae może nie tylko zniechęcić przyszłego pracodawcę, ale również stanowić źródło problemów ze znalezieniem pracy. Jeśli od dłuższego czasu wysyłasz wiele CV, ale nie otrzymałeś dotychczas ani jednego telefonu od rekrutera z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną, koniecznie zapoznaj się z tym poradnikiem. Zostały w nim zawarte najczęstsze błędy popełniane podczas tworzenia CV, dzięki którym znacznie zwiększysz swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy. Sprawdź, które z nich popełniasz i dowiedz się jak przykuć uwagę osoby prowadzącej rekrutację i wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów!
Rekrutacja w formie AC – jak wygląda? jak się do niej przygotować?
Proces rekrutacji to najczęściej wieloetapowe przedsięwzięcie. Pracodawcy, często bardzo wymagający, stosują obecnie najróżniejsze techniki, by pozyskać jak najlepszego pracownika. Dlatego często decydują się na rekrutację Assessment Center. Czym jest metoda assesment center i jak stosuje się ją w praktyce?
Jak napisać CV po angielsku?
Przeglądając ogłoszenia o pracę coraz częściej możemy zauważyć, że pracodawca opublikował je w języku angielskim, co wiąże się z przesłaniem swojej aplikacji również we wspomnianym języku. Co więcej, może okazać się, że w ogłoszeniu napisanym po polsku widnieje informacja, że aby wziąć udział w rekrutacji należy wysłać swoje CV w języku angielskim. Dla wielu z nas stworzenie takiego życiorysu zawodowego może okazać się małym wyzwaniem – zależy nam bowiem, by nie zawierał on żadnych błędów, podkreślał nasze najcenniejsze dla pracodawcy umiejętności oraz wyglądał przy tym przejrzyście. Jak napisać CV po angielsku, by spełniało wszystkie powyższe przesłanki? Odpowiedź znajdziemy w poniższym poradniku, gdzie skupimy się na takich kwestiach, jak:
Pokolenie Z – Kim są i co ich charakteryzuje?
Pokolenie Z to osoby urodzone w i po roku 1995. Generacja Z powstała z podziału pokolenia milenialsów (na pokolenia Z i Y). Określani są również pokoleniem Zombie (stąd litera “Z”), ponieważ mówi się, że “lecą do ekranu jak ćma” i są uzależnieni od internetu.
Graficzne CV – oryginalne spojrzenie na życiorys zawodowy
Z całą pewnością doświadczeni rekruterzy mogą stwierdzić, że dostarczane do nich CV od kandydatów znacząco różnią się od tych, z którymi mogli zapoznać się jeszcze 5 lat temu. Białe tło, oficjalne zdjęcie na górze strony oraz zwykłe wypunktowanie swojego doświadczenia, wykształcenia i zainteresowań zostało oprawione w ciekawą szatą graficzną i nietuzinkowym przedstawieniem swojego profilu za pomocą ikonek i wykresów. Graficzne CV to niewątpliwie nowe podejście do przedstawienia swojego profilu w procesach rekrutacyjnych, które ma za zadanie przyciągnąć uwagę pracodawcy i już na tym etapie pokazać mu kreatywność i pomysłowość osoby ubiegającej się o konkretne stanowisko. Jak stworzyć takie nowoczesne CV? Na co zwrócić uwagę podczas projektowania dokumentu? O czym nie można zapomnieć? Odpowiedź znajdziemy poniżej!
Kreatywne CV – jak skutecznie przyciągnąć uwagę pracodawcy?
To oczywiste, że dążymy do tego, aby pracodawca mógł poznać nas z jak najlepszej perspektywy, dlatego wysyłając CV dokładnie analizujemy każde zawarte w nim słowo, podkreślamy nasze umiejętności, wymieniamy zdobyte certyfikaty i w przemyślany sposób opisujemy dotychczasowe doświadczenie. Nie ulega wątpliwości, że CV ma za zadanie nieść za sobą pewien przekaz i wszelkie chęci stworzenia go w maksymalnie profesjonalny sposób stanowi wzorowe podejście każdego ubiegającego się o pracę. Jednak oprócz skupienia się na zawartych informacjach, należy również zwrócić uwagę, na to, jak zostały przedstawione, a co za tym idzie, jak nasze CV wygląda – czy wzbudza pozytywne wrażenie na odbiorcy, czy nie różni się niczym od innych aplikacji, które codziennie ogląda rekruter? Chcąc przyciągnąć zainteresowanie przyszłego pracodawcy warto poświęcić chwilę i stworzyć kreatywne CV. Co powinno się w nim znaleźć? Odpowiedź w artykule!
Nowoczesne CV – jak je napisać?
Podczas aplikacji o pracę, zależy nam, żeby to właśnie nasze CV okazało się wyjątkowe (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) i poskutkowało upragnionym telefonem, bądź wiadomością od pracodawcy informującym o zainteresowaniu naszą kandydaturą i zaproszeniu do kolejnych etapów rekrutacyjnych. Aby osiągnąć opisany skutek, nasze CV powinno być nie tylko czytelne i wskazywać na kluczowe kompetencje, ale również przybierać atrakcyjną formę, która przyciągnie uwagę osoby odpowiedzialnej za rozpatrywanie kandydatury
Umiejętności miękkie i twarde – Rodzaje umiejętności
Podczas rozmów kwalifikacyjnych coraz większą rolę odgrywają umiejętności interpersonalne i – tak zwane – kompetencje miękkie. Oczywiście, wiedza merytoryczna oraz doświadczenie wciąż są stawiane na miejscu pierwszym. Jednak, aby uzyskać pracę w wymarzonym miejscu, nie wystarczy tylko ukończyć odpowiednie studia czy wykazać się właściwym doświadczeniem. Czym są umiejętności miękkie, a czym twarde? Co wpisać w CV, aby zainteresować pracodawcę?
Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon
Zdalne rozmowy kwalifikacyjne stają się coraz bardziej powszechne, szczególnie w dobie zagrożeń epidemicznych i wprowadzanych obostrzeń sanitarnych. Dlatego warto być na taką ewentualność przygotowanym i zapoznać się z informacjami, jak wypaść dobrze na zdalnej rozmowie o pracę, aby otworzyła nam drzwi do kolejnego etapu procesu rekrutacyjnego.
Jak napisać podanie o pracę?
Bardzo często zdarza nam się mylić podanie o pracę z listem motywacyjnym lub CV. Jest to karygodny błąd, ponieważ tego rodzaju dokument piszemy w całkowicie innych okolicznościach. Stąd też bierze się błędne mniemanie na temat tego, jak takie podanie napisać.
CV i list motywacyjny dla pracownika fizycznego – jak zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy?
Tworząc CV jako pracownik fizyczny często nie przykładamy wagi do tego, jak ten dokument wygląda. Zazwyczaj nawet nie przyjdzie nam do głowy, aby napisać list motywacyjny. Jest to ogromny błąd, który może skutecznie pogrzebać nasze szanse na znalezienie pracy. Profesjonalny wzór CV jest kluczem do zainteresowania pracodawcy, nie ma w tej kwestii żadnych wyjątków. Dotyczy to również pracowników fizycznych.
Jaki zawód wybrać, by do mnie pasował?
Bez względu na to, czy dopiero skończyliśmy szkołę, czy może nie czujemy się dobrze w swojej obecnej pracy i chcemy się przekwalifikować – poniższy artykuł z pewnością okaże się pomocny dla każdego z nas.
Jak napisać list motywacyjny – sprawdzone sposoby na idealne przedstawienie swojej kandydatury.
Jak napisać list motywacyjny, czy istnieje jeden wzór listu motywacyjnego, czym list motywacyjny powinien różnić się od CV i – w końcu – czy list motywacyjny jest obowiązkowy, kiedy staramy się o pracę, czy jednak można zrezygnować z tej formy autoprezentacji. To tylko nieliczne z pytań, jakie stawiają sobie osoby, które starają się o pracę. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak stworzyć profesjonalny list motywacyjny i skutecznie wyróżnić się na tle innych kandydatów.
Zdjęcie do CV: czy w CV musi być zdjęcie? jakie zdjęcie do CV wybrać?
Proces tworzenia CV to bardzo ważny element budowania wizerunku potencjalnego kandydata. To właśnie od tego dokumentu, w dużej mierze zależy, czy rekruter zainteresuje się Twoją osobą i zaprosi na indywidualną rozmowę. Profesjonalne CV to takie, które w sposób odpowiedni przedstawia predyspozycje i umiejętności kandydata. Ważnym elementem, choć nie obowiązkowym, jest dobrze wykonane zdjęcie. Dlaczego warto wstawić zdjęcie do CV i jak powinno wyglądać? Podpowiadamy.
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i gotowe odpowiedzi
Niełatwo dostać wymarzoną pracę. Często powtarza się następujący scenariusz: kandydat składa dopracowane CV i przekonujący list motywacyjny. Otrzymuje zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, na którą przybywa starannie ubrany. Uśmiecha się i grzecznie wita rekrutera. Zdaje się, że stanowisko ma już w garści. Jednak gdy usłyszy pierwsze pytanie, stres przejmuje nad nim kontrolę. Gorączkowo szuka odpowiedzi, lecz żadne słowa nie wydają się właściwe… Jak tego uniknąć? Wystarczy poznać najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i przygotować spójne wypowiedzi wcześniej.
Klauzula CV czyli zgoda na przetwarzanie danych osobowych
Znalezienie dobrej pracy zawsze rozpoczyna się od poszukiwań. Poszukiwania zaczynają się od napisania szczegółowego życiorysu zawodowego i jest to pierwszy krok i pierwsze wrażenie jakie możemy wywołać u przyszłego pracodawcy. Ważne więc, aby CV było czytelne, spójne i zawierało wszystkie ważne informacje dotyczące naszego wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Wiele osób jednak zapomina lub nie zwraca uwagi na to, czy w jego CV znajduje się odpowiednia klauzula CV. Jednak ta zgoda na przetwarzanie danych osobowych jest szczególnie ważna dla pracodawców, ponieważ w świetle prawa nie mogą bez niej kontaktować się z kandydatem ani przechowywać jego danych. Wiąże się to z tym, że pracodawca ma utrudnioną rekrutację, a kandydat zmniejsza swoje szanse na znalezienie zatrudnienia. A ile razy zdarza się tak, że firma dzwoni po kilku miesiącach, a nawet po roku, żeby zaproponować pracę kandydatowi, który już kiedyś do nich aplikował i który ma wymagane doświadczenie na dane stanowisko? Żeby nie odebrać sobie szansy już na starcie warto zadbać, aby zgoda na przetwarzanie danych osobowych zawartych w CV była aktualna.
Jakie umiejętności wpisać w CV? – Zainteresowania w CV (Przykłady)
Wiele osób na etapie tworzenia CV, który później zostanie przesłany jako odpowiedź na ogłoszenie o pracę, zastanawia się, czy wpisać zainteresowania w CV. Z pozoru może wydawać się, że potencjalnego pracodawcy nie interesuje nasze hobby i nie ma sensu umieszczać tego rodzaju adnotacji. Tymczasem, jest to błędne podejście – właściwe opisanie naszych pasji pozwoli rekruterowi lepiej nas poznać. O tym, dlaczego wpisywanie swojego hobby w CV jest takie ważne, przeczytasz w dalszej części artykułu.
Jak napisać CV – Napisz profesjonalne CV
Jak napisać CV? Jak napisać pierwsze CV? Jak nowoczesne CV powinno wyglądać i jakie informacje zawierać? I – co najważniejsze – jak napisać dobre CV? Takie i wiele podobnych wątpliwości towarzyszy osobom zamierzającym starać się o pracę – zarówno tym, którzy szukają wzoru CV do pierwszej pracy, chcą zaktualizować swój życiorys zawodowy albo stają przed […]
Szablony CV / Wzory CV – Jakie są rodzaje CV i który powinieneś wybrać?
Niegdyś Curriculum Vitae kojarzyło się jedynie z czarno-białą listą, na której umieszczaliśmy wykonywane dotychczas zawody i wykształcenie. Obecnie jednak możemy wyróżnić, co najmniej, kilka rodzajów CV – rozróżniane między sobą ze względu na doświadczenie, zawód, sposób zapisu czy budowy.
Co napisać w mailu z CV, czyli skuteczna wiadomość do pracodawcy
Właśnie zwolniło się stanowisko w Twojej wymarzonej firmie? A może w obecnej pracy nastąpiła redukcja etatów i szukasz czegoś na szybko? Bez względu na powód, warto przygotować teraz odpowiednie CV i napisać do naszego przyszłego pracodawcy. Właśnie w poniższym materiale skupimy się na tym, co napisać w mailu z CV, by rekruter z pewnością go otworzył.