Szukasz pracy jako nauczyciel? Chcesz się dowiedzieć, jak przygotować CV dla nauczyciela lub list motywacyjny na stanowisko nauczyciela, aby skutecznie zwrócić uwagę pracodawcy? A może po prostu chcesz udoskonalić swoje dokumenty aplikacyjne? Chcesz dostawać więcej ofert pracy? Jeśli szukasz w zawodach związanych z edukacją, spróbuj na podstawie naszych wskazówek napisać CV pedagoga i list motywacyjny dla nauczyciela. Pokażemy Ci, jak wyróżnić się na tle innych kandydatów i osiągnąć sukces. W tym artykule dowiesz się:

 1. Z jakich elementów składa się CV dla nauczyciela? Jak je napisać?
 2. Jak powinien wyglądać list motywacyjny nauczyciela? Przykłady.

Jak napisać CV nauczyciela i list motywacyjny – spis treści

Z jakich elementów składa się CV dla nauczyciela? Jak je napisać?

Curriculum vitae (łac. przebieg życia) to podsumowanie edukacji i doświadczenia zawodowego, które powinno zawierać następujące elementy: 

Tworząc CV, warto zdecydować się na układ chronologiczny-a dokładnie układ odwróconej chronologii, w którym wymienia się informacje o wykształceniu i przebiegu pracy rozpoczynając od tych najbardziej aktualnych. Opis poszczególnych miejsc zatrudnienia powinien zawierać czas pracy, stanowisko, jego skrócony opis i zakres obowiązków. Zaczynając swoją przygodę z pisaniem CV, najbezpieczniej jest wybrać właśnie ten układ, ponieważ jest najczytelniejszy. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Rozpoczęcie pracy w zawodzie nauczyciela nie jest łatwe. Żeby móc uczyć w szkole należy zdobyć wykształcenie pedagogiczne, a następnie rozpocząć staż zawodowy. Większość kandydatów posiada podobne wykształcenie, a ilość miejsc pracy jest ograniczona. Z tego powodu bardzo ważne jest stworzenie wyróżniającego się CV dla nauczyciela.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas pisania CV? Zobacz artykuł: Jak napisać dobre cv? – Najczęstsze błędy podczas pisania CV

Przed przystąpieniem do napisania CV należy uważnie przeczytać ogłoszenie na stanowisko, o które się starasz. Pomoże Ci to w selekcji informacji, które warto zamieścić w dokumencie od tych nieistotny z punktu widzenia rekrutera. 

Przykładowe CV dla nauczyciela

Wygeneruj CV

Stwórz CV

CV nauczyciel wzór

Kreator CV

CV nauczyciel przykład

Struktura przykładowego CV nauczyciela:

 1. Dane osobowe.
 2. Podsumowanie zawodowe.
 3. Wykształcenie
 4. Doświadczenie.
 5. Umiejętności twarde
 6. Umiejętności miękkie
 7. Zainteresowania.
 8. Klauzula o ochronie danych osobowych.

Dane osobowe w CV – CV Nauczyciela

Dane osobowe, które musisz zamieścić w CV to przede wszystkim: imię, nazwisko, numer telefonu, adres mailowy. Są to informacje niezbędne do skontaktowania się z wybranym kandydatem. Możesz w CV podać swoją datę urodzenia, ale nie jest to obowiązkowe. Nie należy podawać dokładnego adresu zamieszkania lub zameldowania- wystarczy miasto, w którym obecnie mieszkasz lub zapis o gotowości do relokacji. Nie zamieszczaj informacji o stanie cywilnym, ponieważ jest to informacja nieistotna w procesie rekrutacji. 

Co zamieścić w podsumowaniu zawodowym w CV pedagoga?

Podsumowanie zawodowe to kategoria, którą nie wszyscy kandydaci zamieszczają w swoim CV, dlatego- dobrze przygotowana- może pomóc w wyróżnieniu się spośród wielu aplikacji. Podsumowanie znajduje się na początku CV, jest to pewnego rodzaju przedstawienie Twojego profilu zawodowego. Pokazuje Twoje zaangażowanie i motywację.

Możesz napisać o swoich osiągnięciach zawodowych, sukcesach, planach związanych z pracą w zawodzie nauczyciela. Takie przedstawienie się powinno zawierać około 50 słów oraz być dopasowane do danej oferty pracy.

Co może zainteresować pracodawcę w podsumowaniu zawodowym? Może być to np. cel zawodowy nauczyciela starającego się o posadę w szkole oraz jego największe osiągnięcie. 

Ta krótka wizytówka powinna zawierać:

 • kim jesteś,
 • twoje specjalizacja,
 • twoje największe osiągnięcie,
 • twój cel zawodowy.

Zadaniem tych kilku zdań jest przedstawienie najistotniejszych informacji, zaciekawienie pracodawcy oraz krótkie podsumowanie twoich działań zawodowych

Zobacz też: Awans zawodowy nauczyciela – jakie są stopnie nauczycielskie?

Umiejętności nauczyciela w CV

Kategoria umiejętności jest bardzo istotna. Możesz zawrzeć w niej kompetencje miękkie, które pozwolą pracodawcy ogólnie określić Twój charakter. Staraj się unikać schematycznych wyrażeń. 

Zastanów się, jakie cechy, które posiadasz, są dobrze widziane u nauczyciela z Twoją specjalizacją. Przykładowo, w CV nauczyciela języka angielskiego warto umieścić informację o kreatywnym podejściu do nauczania języków obcych, czy też cierpliwości i charyzmie. 

Starasz się o stanowisko w szkole językowej? Sprawdź jakie są zasady pisania CV w języku angielskim. Zobacz artykuł: https://ciekawecv.pl/blog/jak-napisac-cv-po-angielsku/ 

Zwróć uwagę, jakie wymagane umiejętności zostały wypisane w ogłoszeniu o pracę i postaraj się dostosować do nich swoje zalety. 

Nie pomijaj umiejętności miękkich. Są one niezwykle ważne w pracy pedagoga. Pożądane cechy charakteru to między innymi: pomysłowość, konsekwencja w działaniu, empatia, odpowiedzialność, budowanie autorytetu, systematyczność, dyspozycyjność, odporność na stres, punktualność, cierpliwość, spostrzegawczość.

Dodatkowo powinieneś wypisać swoje umiejętności specjalistyczne, czyli kompetencje twarde, np. znajomość programów komputerowych i kursów, które pomagają w nauce, np. języka obcego, znajomość technik skupiających, aktywizujących.

Jakie umiejętności są najbardziej pożądane w zawodzie nauczyciela?
 • łatwość nawiązywania kontaktu z młodzieżą,
 • umiejętność słuchania uczniów,
 • umiejętność korzystania z multimediów w trakcie zajęć,
 • chęć pogłębiania wiedzy,
 • dyplomacja (np. w kontaktach z rodzicami uczniów),
 • skuteczne motywowanie uczniów do edukacji,
 • tworzenie autorskich programów nauczania, zgodnych z założeniami MEN.
Przykład – CV nauczyciela przedszkola

Starając się o posadę pedagoga, postaraj się wybrać te umiejętności, które będą istotne pod względem wykorzystania ich w praktyce w zawodzie, a jednocześnie będą się wyróżniały na tle innych kandydatów. Praca z małymi dziećmi wymaga dużej odpowiedzialności i podzielności uwagi oraz cierpliwości. Zastanów się również, które umiejętności praktyczne są cenione w pracy w przedszkolu, np. gra na instrumencie, prowadzenie zajęć w języku obcym, zdolności artystyczne. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Doświadczenie – przykładowe CV nauczyciela

Sekcja “doświadczenie” jest jedną z najważniejszych w CV i należy ją dobrze przygotować. W pracy nauczyciela ważne jest doświadczenie dydaktyczne. Dokładnie opisz swoje obowiązki zawodowe, np. prowadzenie zajęć matematyki dla klas 7-8 szkoły podstawowej, prowadzenie dokumentacji nauczycielskiej, współpraca z rodzicami, motywowanie do nauki, zachęcanie uczniów do dodatkowych aktywności, rozwiązywanie problemów edukacyjnych uczniów, tworzenie testów wiedzy i sprawdzianów, prowadzenie zebrań.

Wszystkie aktywności dodatkowe, takie jak kółka zainteresowań, koła dyskusyjne, wychowawstwo, planowanie wycieczek, przygotowanie do konkursów, są dowodem Twojej aktywności i zaangażowania. 

Nie zapominaj o stażach, wolontariatach i praktykach. Doświadczenie zdobyte poza pracą, ale związane z Twoim zawodem, również jest wartościowe.

Jednocześnie pamiętaj, aby nie zawierać w CV nauczyciela aspektów niezwiązanych z pracą dydaktyka. Wybieraj tylko informacje istotne z perspektywy pracodawcy. 

Opis osiągnięć nauczyciela

Opisz, jakie cele udało Ci się osiągnąć, np. wszelkiego rodzaju konkursy, wyróżnienia (nie tylko Twoje, ale też Twoich wychowanków). Może udało Ci się wdrożyć w życie jakiś projekt, który usprawnił funkcjonowanie szkoły? A może brałeś udział w ciekawym przedsięwzięciu, które przyniosło dodatkowe korzyści placówce? Pochwal się swoimi sukcesami. Pokaż, że możesz możesz być wartościowym współpracownikiem.

Przykładowy schemat kategorii doświadczenia:

 1. Miejsce pracy
 2. Stanowisko
 3. Datę rozpoczęcia i zakończenia pracy
 4. Obowiązki
 5. Osiągnięcia

Zainteresowania w CV nauczyciela

We wzorcowym CV nauczyciela nie powinno zabraknąć miejsca na opisanie zainteresowań. Dzięki temu opisowi pracodawca będzie się mógł dowiedzieć więcej o Tobie. Daje Ci to szansę, na zaprezentowanie się, jako osoba z ciekawą osobowością, aktywna, z pasją. 

Opisz, czym zajmujesz się w wolnym czasie. Może jest to coś związanego z pracą nauczyciela? Pokaż, że rozwijasz swoje zainteresowania.

Przykład opisu zainteresowań w CV nauczyciela języka angielskiego:

“Do moich zainteresowań należy, m.in. brytyjska powieść gotycka, jej interpretacja i analiza pod względem społecznym i językoznawczym. Badanie języka angielskiego jest moją pasją, która przekłada się na efekty nauczania.”

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zobacz przykładowe CV dla innych branż:

Unikaj dzielenia się informacjami o zainteresowaniach, które z jakiegoś powodu mogą być uznawane za kontrowersyjne. Jeśli masz wiele zainteresowań, zdecyduj się na dwa.

W sekcję zainteresowań wpisuj tylko rzeczy zgodne z prawdą, na temat których lubisz rozmawiać. Uniknie to kolejnych, niepotrzebnych powodów do stresu, jeśli pracodawca poruszy w rozmowie właśnie ten temat. 

Czy zdjęcie w CV jest obowiązkowe?

Zdjęcie w dokumencie CV nie jest wymogiem. Jest jednak elementem, który skutecznie przyciąga uwagę czytającego. Nie powinno ono być jednak zbyt duże. Wystarczy zdjęcie portretowe. Pamiętaj, żeby do CV wybierać zdjęcie profesjonalne- unikaj selfie czy fotografii z wakacji.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz w artykule: Zdjęcie do CV

Klauzula o ochronie danych osobowych

Niezbędnym elementem każdego CV, bez względu na stanowisko, o które się ubiegasz, jest klauzula CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Zawsze pamiętaj, aby ją dodać na końcu, nawet, gdy w ogłoszeniu o pracę nic o tym nie wspomniano. 

Dlaczego zgoda na przetwarzanie danych osobowych jest ważna?

Klauzula CV jest ważna przede wszystkim dla pracodawcy. Zgodnie z prawem, bez niej nie może kontaktować się  z kandydatem ani przechowywać jego danych osobowych.

Aktualna Klauzula CV, czyli zgoda na przetwarzanie danych osobowych (klauzula CV 2020) wygląda następująco:

“Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).”

Dowiedź się więcej o klauzuli CV:

Warto zadbać o oprawę graficzną swojego CV

Swój profesjonalizm warto pokazać również w wyglądzie CV. Czytelny i schludny wygląd dokumentów rekrutacyjnych to podstawa. 

W stworzeniu idealnego formatu CV może Ci pomóc kreator CV. Spośród różnych wzorów możesz wybrać ten, który najbardziej pasuje do Ciebie i stanowiska, o które się ubiegasz. Pamiętaj, że pozytywnie wyróżniający się dokument zwiększy Twoją szansę na zdobycie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Zwróć uwagę, aby dokumenty wysyłane do rekrutacji były w formacie PDF. Unikaj bloków tekstu. Bardziej przejrzyste i szybsze w czytaniu są punktory i pogrubienia.

Jak powinien wyglądać list motywacyjny nauczyciela? Przykłady

Po napisaniu CV nadszedł czas na list motywacyjny do dyrektora szkoły o przyjęcie do pracy. W piśmie musisz przekonać potencjalnego przyszłego pracodawcę, że to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem na stanowisko nowego nauczyciela. List stanowi uzupełnienie CV. Jak napisać list motywacyjny do szkoły? Jakich błędów nie popełniać? Tego dowiesz się, czytając dalszą część artykułu.

Pamiętaj, że list motywacyjny do szkoły nie powinien powtarzać wszystkich informacji, które zostały już zawarte w CV. Powinien on jedynie uzupełniać informacje. List motywacyjny nauczyciel powinien wykorzystać jako okazję do prezentacji argumentów, które mogłyby wpłynąć pozytywnie na decyzję pracodawcy, pokazać chęć zdobycia stanowiska.

Przed przystąpieniem do pisania listu motywacyjnego do dyrektora szkoły, wróć do ogłoszenia o pracę. Zwróć uwagę na wymagania, jakie w nim postawiono, by móc je potem wykorzystać w argumentowaniu. Pomocne może być wcześniejsze wypisanie sobie argumentów i umiejętności, które będziesz chciał opisać w liście. Wybierając informacje, jakie będziesz chciał zawrzeć, staraj się cały czas myśleć o tym, czego pracodawca będzie chciał się z niego dowiedzieć. Te informacje postaraj się umieścić na początku swojego dokumentu.

Jak zacząć pisanie listu motywacyjnego?

Jeśli chodzi o strukturę listu, to ma on ogólną formę listu formalnego, tzn. na górze znajdują się: data i miejscowość, dane kontaktowe kandydata oraz dane adresata listu. Kolejnymi elementami będą: zwrot grzecznościowy, tytuł listu (najczęściej “list motywacyjny”), wstęp, rozwinięcie, zakończenie, pożegnalny zwrot grzecznościowy, podpis.

Dowiedz się też Jak napisać podanie o pracę?

Jakiej formy grzecznościowej użyć?

Rozpoczynając list, odpowiednie będą następujące formy: Szanowny Panie, Szanowna Pani lub Szanowni Państwo. 

Tekst właściwy możesz zacząć od przykładowego zwrotu: 

 • “z przyjemnością aplikuję na stanowisko…”,
 • “w odpowiedzi na zamieszczone ogłoszenie zgłaszam moją kandydaturę…”,
 • “w nawiązaniu do ogłoszenia…”,
 • “zwracam się z uprzejmą prośbą…”.

Kończąc list motywacyjny, pamiętaj o odpowiednim pożegnalnym zwrocie grzecznościowym na zakończenie, np. z poważaniem, z wyrazami szacunku. Po takim zwrocie nie stawia się żadnego znaku interpunkcyjnego. Jeśli jest taka możliwość, to zwrot pożegnalny oraz podpis mogą być napisany własnoręcznie. 

Są to przykładowe, schematyczne zwroty, które możesz wykorzystać. Stosuje je większość kandydatów piszących list. Jeśli chcesz się wyróżnić, użyj bardziej indywidualnego stylu pisania. Możesz wykazać się kreatywnością, jednak nadal należy pamiętać o formalnej formie.

Jak długi powinien być list motywacyjny nauczyciela

List motywacyjny nie powinien przekraczać długości jednej strony A4. Zbyt długi list nie spełni swojego zadania, czyli zwrócenia uwagi odbiorcy. Powinien być rzetelny i treściwy. Przy większej ilości zgłoszeń istnieje duża szansa, że zbyt długi list nie zostanie nawet do końca przeczytany z powodu, np. ograniczonego czasu. 

Kiedy zdecydujesz już, jakie aspekty będziesz chciał poruszyć w swoim liście, możesz przejść do pisania. Warto zacząć od opisania umiejętności wymienionych w ogłoszeniu. Dzięki temu pracodawca od razu będzie wiedział, że ta osoba spełnia oczekiwane wymagania. Dalsza część listu, powinna zawierać argumenty, dlaczego to właśnie Ty jesteś odpowiednim kandydatem. 

W pisaniu listu motywacyjnego skup się na tym, co Twoim zdaniem jest Twoim największym osiągnięciem, sukcesem, co jest warte podkreślenia. 

Najważniejsze porady, o których warto pamiętać podczas pisania listu motywacyjnego do pracy w szkole:

 • odpowiedz sobie na pytanie “Dlaczego to mnie warto zatrudnić?”;
 • które elementy Twojego wykształcenia (szkolenie, certyfikaty, kursy kwalifikacyjne itp.) mogą być ważne dla pracodawcę;
 • z jakiego osiągnięcia jesteś najbardziej dumny lub które przyniosło największą korzyść Tobie lub szkole (np. udane przedsięwzięcie, nowa metoda nauki, konkurs).

Postaraj się, aby osiągnięcia nie były opisane identycznie jak w CV. List motywacyjny nie służy przecież powtarzaniu tych samych informacji w dwóch różnych dokumentach. 

Jak może wyglądać przykładowy akapit listu motywacyjnego nauczyciela języka polskiego:

“Jestem osobą charyzmatyczną, z umiejętnością skutecznego motywowania do nauki. Jako nauczyciel klas maturalnych, z pomocą mojemu planu nauczania, zwiększyłem średni wynik matury z języka polskiego na poziomie podstawowym z 53% do 61%.”

Zajrzyj też do innych artykułów:

Co napisać w ostatnim akapicie listu motywacyjnego nauczyciela?

Po odpowiedniej argumentacji, pokazującej dlaczego jesteś najlepszą osobą na dane stanowisko, czas na podsumowanie listu motywacyjnego.

 • Zaznacz, jakie dokładnie stanowisko Cię interesuje.  
 • Podsumuj, jakie korzyści mogą wyniknąć z zatrudnienia Twojej osoby.
 • Wyraź chęć osobistego spotkania na rozmowie kwalifikacyjnej.

Co może Cię czekać na rozmowie kwalifikacyjnej? Zobacz: https://ciekawecv.pl/blog/pytania-na-rozmowie-kwalifikacyjnej-i-gotowe-odpowiedzi/

Przeczytaj jeszcze raz, popraw błędy

Wiesz już, jak napisać CV nauczyciela i list motywacyjny do szkoły. Po wprowadzeniu porad w życie, masz gotowe dokumenty rekrutacyjne. Co dalej? 

Warto odłożyć napisany tekst na jakiś czas. Pozwoli to, z perspektywy czasu, ocenić krytycznym okiem własny dokument. Zauważysz niedostrzeżone wcześniej błędy czy niezgrabne sformułowania. CV lub list motywacyjny z rażącymi błędami wygląda mało profesjonalnie. Co więcej, może być nawet powodem odrzucenia Twojej kandydatury, np. jeśli ubiegasz się o stanowisko nauczyciela języka polskiego. 

Przy powtórnym sprawdzeniu pisma, koniecznie zwróć uwagę na:

 • literówki,
 • błędy ortograficzne, językowe, stylistyczne,
 • usuń wszelkie przejawy stylu potocznego,
 • usuń zbędne informacje (np. dokładny adres, stan cywilny),
 • sprawdź, czy dokument zawiera wszystkie ważne elementy,
 • sprawdź, czy zawarłeś wszystkie najistotniejsze informacje.

Kiedy składać CV do szkół?

Swoje kandydatury do szkół na stanowisko nauczyciela można składać już w marcu, kwietniu. Wtedy zaczynają się rekrutacje, co nie oznacza, że nie można znaleźć oferty, np. w miesiącach wakacyjnych. Najlepiej jest obserwować oferty na stronach kuratoriów oświaty, stronach szkół oraz ich mediach społecznościowych.

Podsumowanie

Stworzenie idealnego CV i listu motywacyjnego jest zadaniem niełatwym. W jaki sposób przedstawić swoją osobę, aby uwypuklić wszystkie zalety, zainteresować pracodawcę, udowodnić, że jest się profesjonalistą oraz ciekawą osobą? Trudno obiektywnie określić, co nadaje się do wypisania w pierwszej kolejności, a co może być informacją dodatkową. 

Nie kopiuj fragmentów wzorów CV i listów motywacyjnych z internetu. To z pewnością nie zapewni Ci oryginalności i wyróżnienia się wśród tłumów innych kandydatów. Z pomocą porad z niniejszego artykułu możesz postawić na własne umiejętności twórcze. W całości samodzielnie napisane CV i list motywacyjny dla nauczyciela zaprezentuje Twój charakter i styl.

Postaraj się każdorazowo dostosowywać CV i list motywacyjny do oferty, na którą odpowiadasz. Unikniesz schematowości i w pełni będziesz mógł odpowiedzieć na oczekiwania pracodawcy. Bądź zadowolony ze swojego CV! Zadowalające Cię CV zaciekawi również rekrutera. Przy pomyślnym rozpatrzeniu twoich dokumentów, zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Curriculum vitae i list motywacyjny to zaledwie początek. Reszta zależy od Ciebie.

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykładowe wzory CV

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Więcej porad i wskazówek znajdziesz w innych artykułach:

Przebranżowienie i przekwalifikowanie
Poziomy znajomości języka w CV
Zwroty grzecznościowe w mailu
Jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony (wady i zalety)?
Zarabianie przez internet w 2023
Spis nazw zawodów w Polsce, czyli szukanie pracy idealnej dla nas
Szkolenia BHP – kogo w zakładzie obowiązuje szkolenie w zakresie BHP?
Jak założyć Profil Zaufany?
Zawody przyszłości – jakie branże mają przyszłość?
Maszynista: jak zostać maszynistą? Ile zarabia maszynista?
Co to jest public relations i jak wygląda praca w PR?
Praca kurier – ile zarabia kurier i jak nim zostać?
Becikowe 2023 – dla kogo becikowe i jak wypełnić wniosek o becikowe 2022 + wzór
Świadczenie postojowe – jak złożyć wniosek o postojowe?
Wniosek o wczasy pod gruszą – ile trzeba przepracować, żeby dostać wczasy pod gruszą?