Straż Graniczna zarobki – jak dostać się do Straży Granicznej? Straż graniczna praca – na czym polega?

Straż Graniczna zarobki – jak dostać się do Straży Granicznej? Straż graniczna praca – na czym polega?

Widzimy czasem w telewizji działania członków Straży Granicznej. Na czym one polegają? Do czego upoważnieni są tacy strażnicy? Kto może zostać jednym z nich i jak to zrobić? Jakie są wymagania do Straży Granicznej? Kiedy przeprowadzany jest nabór do Straży Granicznej? Jeśli interesuje Cię ta ścieżka kariery lub po prostu zaciekawił Cię temat – koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. 

Barman – jak zostać barmanem? Na czym polega praca barmana?

Barman – jak zostać barmanem? Na czym polega praca barmana?

Jak wyobrażamy sobie pracę barmana? Stanie za ladą, przygotowywanie drinków, rozmowa z klientami – to główne zadania osoby zatrudnionej na tym stanowisku. Czy na pewno? Okazuje się, że nie jest to takie proste. Dobry barman musi wyróżniać się odpowiednimi cechami, dbać o swoją prezencję i zachowanie. Oprócz tego powinien ukończyć stosowne szkolenie. Jak zostać barmanem? Ile kosztuje kurs barmański? Zapoznaj się z poniższym artykułem, aby poznać odpowiedzi na te (i inne) pytania. Czy praca barmana jest stworzona dla Ciebie?

Dress code co to – jaki strój do pracy jest odpowiedni?

Dress code co to – jaki strój do pracy jest odpowiedni?

Czy elegancki ubiór to tylko strój biurowy? Choć w miejscu pracy mogą obowiązywać konkretne zasady dotyczące odzieży, to przecież nie tylko tam. W takim razie: co to dress code? To określenie na reguły dotyczące ubioru w konkretnych sytuacjach. Jest to zatem dużo szersze pojęcie i odnosi się do różnych typów garderoby oraz okazji. Zastanawiasz się co wypada założyć na uroczystość, na którą zaprosił Cię szef? W zaproszeniu napisano dziwne określenie i nie wiesz jak je rozszyfrować?  Jeśli myślisz, że “black tie” oznacza, że wystarczy założyć czarny krawat, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Team leader – ile zarabia team leader?

Team leader – ile zarabia team leader?

Team leader brzmi dla Ciebie obco? Widziałeś gdzieś zapis ,,team lider”, które choć niepoprawne – zaintrygowało Cię? Znalazłeś ofertę pracy na takie stanowisko, ale nie wiesz, na czym właściwie miałoby ona polegać? Czym zajmuje się team leader? Czy to to samo, co manager zespołu? Ile zarabia team leader? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania – koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Praca dodatkowa – jak dorobić?

Praca dodatkowa – jak dorobić?

Studiujesz i szukasz pracy dorywczej, którą mógłbyś pogodzić z nauką? A może jesteś zatrudniony na pełen etat, ale chciałbyś zarobić więcej? Dobrym rozwiązaniem może okazać się praca dodatkowa! W wielu przypadkach będzie Ci łatwo ją dopasować do aktualnego grafiku. Nie zawsze jednak okaże się to bezproblemowe. Z czym wiąże się takie zatrudnienie i jaki sposób na dodatkowy zarobek okaże się dla Ciebie odpowiedni?

Średnia krajowa – ile wynosi średnia krajowa 2023?

Średnia krajowa – ile wynosi średnia krajowa 2023?

Zastanawiasz się ile powinieneś zarabiać? Chcesz porównać swoje zarobki do wypłaty innych? Masz wątpliwości czy dostajesz odpowiednią stawkę? Pragniesz dowiedzieć się ile wynosi minimalne wynagrodzenie? A może zarabiasz więcej i zastanawiasz się jak Twoja wypłata odnosi się do średnich zarobków? Przeczytaj poniższy artykuł aby dowiedzieć się ile wynosi średnia krajowa.

Europass CV

Europass CV

Szukasz pracy za granicą? Słyszałeś o czymś takim, jak Europass, ale nie do końca wiesz jak to działa? Chciałbyś, aby Twój dokument spełniał wszystkie normy, także poza Polską? Jeśli zależy Ci na zatrudnieniu w innym państwie – koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Dowiesz się z niego co to CV Europass i w jakich sytuacjach warto go złożyć. Poznasz zalety i wady tego dokumentu, a także przeczytasz o procesie tworzenia tego międzynarodowego profilu.

Urlop okolicznościowy śmierć babci

Urlop okolicznościowy śmierć babci

Każdego spotykają w życiu smutne sytuacje. Śmierć jest emocjonalnym i ciężkim przeżyciem, zwłaszcza gdy dotyczy kogoś bliskiego. Rodzina i przyjaciele często nie mogą się pogodzić ze stratą, przez co zaniedbują pracę czy dom w wyniku przykrego zdarzenia. Zawsze na kogoś spada także kwestia organizacji uroczystości pogrzebowej i powiadomienia pozostałych członków rodziny. Jeżeli potrzebujesz czasu, aby zająć się wszystkimi formalnościami czy też po prostu przemyśleć parę spraw i spędzić czas z bliskimi – dobrze byłoby wziąć wolne od pracy. Czy istnieje urlop okolicznościowy na śmierć babci?

Praca na akord – jak obliczyć akord?

Praca na akord – jak obliczyć akord?

Zastanawiasz się, co to akord? Czy podjęcie zatrudnienia na takich zasadach byłoby dla Ciebie odpowiednie? Wielu ludzi skarży się na taki system wynagradzania, chociaż według niektórych ma on też wiele zalet. Wszystko zależy zatem od preferencji. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o tym, czym jest praca akordowa. 

Klauzula CV, czyli zgoda na przetwarzanie danych osobowych – zobacz aktualną klauzulę CV

Klauzula CV, czyli zgoda na przetwarzanie danych osobowych – zobacz aktualną klauzulę CV

Znalezienie dobrej pracy zawsze rozpoczyna się od poszukiwań. Poszukiwania zaczynają się od napisania szczegółowego życiorysu zawodowego i jest to pierwszy krok i pierwsze wrażenie jakie możemy wywołać u przyszłego pracodawcy. Ważne więc, aby CV było czytelne, spójne i zawierało wszystkie ważne informacje dotyczące naszego wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Wiele osób jednak zapomina lub nie zwraca uwagi na to, czy w jego CV znajduje się odpowiednia klauzula CV. Jednak ta zgoda na przetwarzanie danych osobowych jest szczególnie ważna dla pracodawców, ponieważ w świetle prawa nie mogą bez niej kontaktować się z kandydatem ani przechowywać jego danych. Wiąże się to z tym, że pracodawca ma utrudnioną rekrutację, a kandydat zmniejsza swoje szanse na znalezienie zatrudnienia. A ile razy zdarza się tak, że firma dzwoni po kilku miesiącach, a nawet po roku, żeby zaproponować pracę kandydatowi, który już kiedyś do nich aplikował i który ma wymagane doświadczenie na dane stanowisko? Żeby nie odebrać sobie szansy już na starcie warto zadbać, aby zgoda na przetwarzanie danych osobowych zawartych w CV była aktualna.

Praca na wysokości – jak zdobyć uprawnienia do pracy na wysokości?

Praca na wysokości – jak zdobyć uprawnienia do pracy na wysokości?

Z pewnością wielokrotnie widziałeś ludzi pracujących na wysokościach. Dla osób, które nie zajmują się czymś takim, wyglądać to może dość niebezpiecznie. Wobec tego nasuwają się pytania: Czy są oni odpowiednio zabezpieczeni? Czy się nie boją? Czy nie spadną? Praca na wysokości wymaga przestrzegania odpowiednich zasad BHP, w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Są tam też określone wymagania, takie jak uprawnienia do pracy na wysokości. Jak rzeczywiście wygląda tego typu zajęcie oraz jakie warunki pracy pozwalają uniknąć zagrożeń?

Kompetencje miękkie i twarde 2023 – definicja, przykłady rodzaje umiejętności

Kompetencje miękkie i twarde 2023 – definicja, przykłady rodzaje umiejętności

Podczas rozmów kwalifikacyjnych coraz większą rolę odgrywają umiejętności interpersonalne i – tak zwane – kompetencje miękkie. Oczywiście, wiedza merytoryczna oraz doświadczenie wciąż są stawiane na miejscu pierwszym. Jednak, aby uzyskać pracę w wymarzonym miejscu, nie wystarczy tylko ukończyć odpowiednie studia czy wykazać się właściwym doświadczeniem. Czym są umiejętności miękkie, a czym twarde? Co wpisać w CV, aby zainteresować pracodawcę?

Technik weterynarii a weterynarz – jak zostać weterynarzem?

Technik weterynarii a weterynarz – jak zostać weterynarzem?

Praca jako weterynarz to marzenie wielu dzieci. Polega ona przecież na opiece nad zwierzętami, które tak bardzo kochamy. W świadomości maluchów nie ma jednak wszystkich aspektów tego zawodu, które należałoby poruszyć. Jeśli już wyrosłeś z dziecięcej nieświadomości na temat tej profesji, a nadal chcesz rozpocząć swoją karierę jako weterynarz – nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbował. Zanim jednak podejmiesz stosowne działania, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami. Znajdziesz je w poniższym artykule.

Ewidencja czasu pracy 2023 – Ile godzin pracy w miesiącu?

Ewidencja czasu pracy 2023 – Ile godzin pracy w miesiącu?

Chcesz rozpocząć własną działalność i zatrudnić pracowników? Szukasz informacji o tym, jak powinny wyglądać wszystkie formalności? Nie zapomnij o ewidencji czasu pracy! Podobnie jeśli jesteś pracownikiem – zatrudniając się na nowym stanowisku powinieneś zwrócić uwagę, czy w Twojej firmie prowadzona jest ewidencja czasu pracy. To ona przecież jest podstawą do wypłacenia Ci należności za wykonywane obowiązki w określonym czasie. Jeśli szukasz informacji o tym, w jaki sposób taka ewidencja powinna być prowadzona – to znalazłeś właściwy artykuł!

Licencja pilota – jak zostać pilotem?

Licencja pilota – jak zostać pilotem?

Piloci w świadomości ludzi plasują się jako ludzie sukcesu, którzy jednak rzadko są obecni w domu. Mężczyźni i kobiety w mundurach, zawsze zadbani, eleganccy i opanowani – dobrze zarabiają, latając po całym świecie i zwiedzając ciekawe miejsca. W jakim stopniu wizerunek pilotów w naszych głowach jest zgodny z prawdą? Jak zostać pilotem samolotu? Jak zostać pilotem śmigłowca? A ile zarabia pilot helikoptera? Jeśli interesuje Cię kurs na pilota lub wiążesz z tym zajęciem swoją przyszłość – koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Zdjęcie do CV: czy w CV musi być zdjęcie? jakie zdjęcie do CV wybrać?

Zdjęcie do CV: czy w CV musi być zdjęcie? jakie zdjęcie do CV wybrać?

Proces tworzenia CV to bardzo ważny element budowania wizerunku potencjalnego kandydata. To właśnie od tego dokumentu, w dużej mierze zależy, czy rekruter zainteresuje się Twoją osobą i zaprosi na indywidualną rozmowę. Profesjonalne CV to takie, które w sposób odpowiedni przedstawia predyspozycje i umiejętności kandydata. Ważnym elementem, choć nie obowiązkowym, jest dobrze wykonane zdjęcie. Dlaczego warto wstawić zdjęcie do CV i jak powinno wyglądać? Podpowiadamy.

Praca w banku – ile zarabia pracownik banku?

Praca w banku – ile zarabia pracownik banku?

Z czym kojarzony jest bank? Z ciągłymi kolejkami, wypłacaniem pieniędzy, kredytami? Od paru lat pewnie także z numerkami, które nierzadko pobiera się przy wejściu, jak w innych urzędach. Czym jednakże zajmują się ludzie tam zatrudnieni? Czy praca w bankowości wiąże się tylko z wysłuchaniem prośby klientów i sprawdzeniu czegoś w komputerze? Tak często postrzega się każdego, kto pracuje w banku. Okazuje się jednak, że pracownik banku wcale nie musi mieć kontaktu z klientem! Poza tym, sama praca w banku też często nie jest dokładnie taka, jak się wydaje. Ile zarabia się w banku i jak wygląda praca w banku?

Project manager – kim jest i jaki ma zakres obowiązków?

Project manager – kim jest i jaki ma zakres obowiązków?

Project manager – angielsko brzmiąca nazwa, choć nasuwa pewne skojarzenia, nie zdradza wprost, czego dotyczy. Kierownik projektu? Osoba zarządzająca? Tylko czym w tej definicji miałby być wspomniany projekt, i na czym polegałoby owe zarządzanie? Kim właściwie jest project manager, czy też manager projektu, oraz jakie są jego zadania?

Okres ochronny przed emeryturą – ile lat przed emeryturą jest okres ochronny?

Okres ochronny przed emeryturą – ile lat przed emeryturą jest okres ochronny?

Kwestia emerytury, budzi wiele kontrowersji. Począwszy od tego, że dla wielu jest to często zbyt niska kwota, a skończywszy na granicy wieku, którą należy przekroczyć, aby ją otrzymać. Inną kwestią nurtującą Polaków, jest strach przed zwolnieniem z pracy w późnym wieku. Młodzi pracownicy zwykle nie mają problemu z pozyskaniem zatrudnienia, natomiast starsi – pomimo wielu lat doświadczenia – mogą napotkać trudności ze znalezieniem pracodawcy, których ich przyjmie. Z tego powodu powstał okres ochronny przed emeryturą. Na czym on polega, co się zmieniło i jakie są wyjątki?