jak negocjować podwyżkę

Pracujesz w jednym miejscu od dłuższego czasu, ale Twoja wypłata, Cię nie zadowala? Może wzrosły koszty życia i to, co kiedyś było dla Ciebie dobrą stawką, teraz nagle przestało wystarczać? A może dopiero zaczynasz nową pracę i chciałbyś wynegocjować lepszą stawkę na początek? Jeżeli stresuje Cię poruszanie tematu pensji z przełożonym, ale bardzo zależy Ci na przełamaniu i zawalczeniu o swoje – koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Nie chcesz przecież zostać w obecnej sytuacji, prawda? 

Spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Negocjowanie wynagrodzenia – nowa praca

Zacznijmy od początku, a więc od sytuacji, w której chcesz podjąć nowe zatrudnienie. Jakie oczekiwania co do stawki, podasz pracodawcy? W społeczeństwie polskim nadal funkcjonuje mit o tym, że im podasz niższą stawkę – tym chętniej Cię zatrudnią. Z drugiej strony sam wolałbyś podać wyższą. Zauważ jednak, że intuicyjnie często kupując coś, odnosimy wrażenie, że droższy produkt jest lepszy. Tak samo traktowany jest przez rekrutera potencjalny pracownik. Jeśli daje on niższą kwotę jako swoją oczekiwaną stawkę, może posiadać mniejsze kompetencje i mniej się cenić, co też świadczy często o jego umiejętnościach i sposobie wykonywania pracy. Wobec tego, jak rozmawiać o wynagrodzeniu na rozmowie kwalifikacyjnej, aby pracodawca nas nie odrzucił z powodu zbyt dużych, ani zbyt małych, wymagań. 

Jak negocjować wynagrodzenie? Zacznij od określenia swoich oczekiwań

Pytanie o kwotę wypłaty powinno wyjść od rekrutera, a Ty musisz mieć na nie już przygotowaną odpowiedź. Źle by wyglądało, gdybyś w trakcie rozmowy zaczął przeliczać koszty życia i na podstawie tego oszacował, ile chciałbyś dostać. Tak samo mogą o Tobie pomyśleć niepochlebnie, jeśli będziesz porównywał oczekiwania do zarobków we wcześniejszym miejscu pracy. Jeśli spodziewasz się kwoty wyższej niż minimalna krajowa – przy określaniu swoich wymagań, weź pod uwagę to, co Ty możesz zaoferować firmie. Składa się na to wiele czynników:

 1. Wiedza i umiejętności –  czy wiesz już wszystko, co potrzebne? Czy potrzebujesz dodatkowych kursów? Czy ukończyłeś już naukę, czy może nadal jesteś uczniem/studentem? Możliwe, że posiadasz wszystkie wymagane przez pracodawcę kompetencje miękkie i twarde, ponieważ masz doświadczenie w takiej pracy, ale przecież nie zawsze taka sytuacja ma miejsce. Każdy ma swoje początki, w których dopiero zaczyna swoją przygodę z danym zawodem – warto wziąć to pod uwagę.
 2. Sytuacja życiowa – pamiętaj o tym, żeby obliczyć, ile wyniesie Cię po prostu życie, z czym wiąże się podjęcie tej pracy. Rozważ odległość z domu do pracy – opłaty za dojazdy mogą wzrosnąć lub zmaleć w stosunku do wcześniejszej pracy. Zastanów się też czy zmiana pracy będzie czasowo związana z przeprowadzką, przykładowo do większego miasta – koszty życia mogą być tam inne, zazwyczaj wyższe. 
 3. Obowiązki – ile będziesz miał obowiązków i jakiej kategorii one będą? Jeżeli masz już jakieś doświadczenie zawodowe, to możesz porównać obowiązki w dawnej i nowej pracy i na podstawie tego także wnioskować o kwocie Twojej wypłaty. Lepiej jednak, abyś nie porównywał tego dopiero trakcie rozmowy, przy rekruterze.
 4. Specyfika branży – przeanalizuj, jakie widełki wynagrodzenia oferują inne firmy dla tego stanowiska, o które się ubiegasz. Pamiętaj o tym, aby sprawdzać oferty podobne, czyli w dużym/małym mieście, i niewielkiej rozpoczynającej działalność firmie/ międzynarodowej korporacji.
jak negocjować wynagrodzenie

Zastanów się nad odpowiedziami i dopasuj wysokość wynagrodzenia do swoich oczekiwań.

Pytanie o zarobki – rozmowa kwalifikacyjna

Przemyślałeś dokładnie kwestię tego, ile chciałbyś zarabiać. Czujesz się przygotowany merytorycznie do rozmowy na ten temat, jednak nadal obawiasz się, że sparaliżuje Cię strach i niepewność, jeśli rekruter zada takie pytanie? Jak odpowiadać na rozmowie kwalifikacyjnej na tematy związane z pieniędzmi? Biorąc pod uwagę, że zatrudnienie opiera się na zasadzie: praca za pieniądze, to wymaganie zapłaty za usługi związane z wykonywaniem jakiegoś zawodu nie są niczym zaskakującym.

Rekruter spodziewa się, że masz określone preferencje co do sumy, więc z pewnością zapyta jakie wynagrodzenie Cię interesuje. Chce je porównać też do ich propozycji – jeżeli okaże się, że Twoje wymagania są zbyt duże – możesz nie czuć się usatysfakcjonowany niższą stawką, co będzie przekładało się na Twoją pracę – nawet, jeśli się na nią zgodzisz. W takiej sytuacji pracodawca prawdopodobnie zrezygnuje z Twoich usług na korzyść innego kandydata. Z kolei, jeżeli podasz na początku za małą kwotę, to trudniej będzie Ci później wynegocjować wyższą. 

Najlepiej płatne zawody w Polsce – sprawdź i zarabiaj więcej!

Oczekiwania finansowe co odpowiedzieć – dlaczego warto spróbować negocjować?

Nie zrobisz złego wrażenia – wiadomo, że pracodawca może chcieć zatrudnić osobę, która będzie oczekiwać niższej stawki, jednakże samo negocjowanie nie oznacza, że wymagasz takiej stawki, a jedynie próbujesz wywalczyć nieco więcej. Możliwe, że uda Ci się wypracować kompromis z pracodawcą, przez co oboje będziecie bardziej zadowoleni z tej umowy i zatrudnienia. Samo pytanie nie zamyka żadnej drogi i nie skreśla Cię z listy kandydatów. Wręcz przeciwnie! Może się okazać, że pracodawca szuka osoby, która potrafi zawalczyć o siebie. Takie umiejętności często są przydatne na wielu stanowiskach. Dodatkowo może zacząć bardziej Cię doceniać, jeżeli użyjesz odpowiednich argumentów i dobrze przygotujesz się do takiej rozmowy – są to bowiem cechy dobrego pracownika, który nie jest w pełni zależny od przełożonego, ale jednocześnie liczy się z jego zdaniem. Należy bowiem pamiętać, żeby nie mylić negocjowania ze stawianiem twardych wymagań – to przełożony jest stroną decyzyjną, Ty możesz jedynie wpłynąć na to, aby przystał na Twoje propozycje.

Zdobyłeś zatrudnienie? Przetrwaj pierwszy dzień w nowej pracy

Negocjacja wynagrodzenia przykład

Najlepiej byłoby, gdyby w artykułach o negocjowaniu wynagrodzenia po prostu widniała gotowa formułka, co powiedzieć, aby z marszu dostać wyższą stawkę? Niestety, nie istnieje coś takiego. Na rozmowę składa się wiele czynników.

 1. Pozycja pracodawcy – pamiętaj, żeby przed rozmową zorientować się jakiego pokroju jest firma, w której chcesz się zatrudnić. Oszacuj jakie stawki mogą być tam proponowane. Nie proponuj stawki wyższej, niż ta, która wydaje Ci się osiągalna.
 2. Twoja pozycja – zastanów się nad swoimi dobrymi i złymi stronami. Co możesz zaoferować pracodawcy. Jak bardzo opłaca mu się zatrudnić właśnie Ciebie, a nie kogoś innego? To pomoże Ci określić na ile możesz sobie pozwolić. Argumentuj na podstawie listy najważniejszych umiejętności i osiągnięć czy doświadczenia – będzie to dobra podstawa do stawiania wymagań.
 3. Oferta – porównaj swoje oczekiwania z ofertą złożoną przez pracodawcę. Nie wypada przecież domagać się kwoty 2 razy wyższej niż ta, którą wstępnie proponuje przełożony. Dobrą praktyką jest proszenie o około 10 – 15 proc. więcej, chyba że jesteś wyjątkowo dobrym specjalistą lub zdecydowanie przekraczasz wymagania pracodawcy – wtedy możesz spróbować zawalczyć o więcej.
jak negocjować pensję

Negocjowanie wynagrodzenia – co jeszcze możesz zyskać?

Wynagrodzenie pieniężne nie jest jedyną formą, co do której możesz dyskutować w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Pracodawca często oferuje też świadczenia dodatkowe, które mogą być równie atrakcyjne, albo chociaż zrekompensują Ci wynagrodzenie niższe, niż oczekiwałeś. 

podwyżka po okresie próbnym
 1. Istotna może być sama umowa, która, odpowiednio ustalona, stanowi pośrednią korzyść – możesz bowiem odpowiednio rozporządzać swoimi planami. B2B, umowa o pracę na czas określony lub nieokreślony, wymiar czasu pracy. forma współpracy –  umowa o dzieło czy zlecenie, wszystko to ma znaczenie. 
 2. Możliwość pracy zdalnej lub elastyczne godziny.
 3. Ubezpieczenie – fakt, czy umowa uwzględnia ubezpieczenie, w jakim stopniu i jakie koszty są po czyjej stronie, są istotnymi elementami. Myślenie “mi na pewno nie przydarzy się nic złego, więc nie potrzebuję ubezpieczenia” – może być złudne.
 4. Opieka lekarska – wizyty u jakich specjalistów są całościowo lub częściowo opłacane przez firmę? Co dokładnie zapewnia?
 5. Zniżki pracownicze na produkty firmy.
 6. Opłacanie lub dofinansowanie na studia i/lub zainteresowania.
 7. Karty na siłownię czy basen.
 8. Urlop wypoczynkowy– ile dni wolnych może otrzymać, w jakim okresie i po jakim czasie pracy.
 9. Miejsce parkingowe blisko miejsca pracy, jeżeli będziesz dojeżdżać samochodem.

Pamiętaj jednak, żeby zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów podczas negocjacji, nawet jeśli chodzi o świadczenia dodatkowe.

 1. Jak często są przyznawane? Może masz wśród nowych współpracowników kogoś znajomego, kto pozwoliłby Ci rozeznać się w sytuacji. 
 2. Czy korzystanie ze świadczeń dodatkowych wpływa na wysokość wypłaty? Czy za realizowane bonusy wynagrodzenie jest zmniejszane?
 3. Czy są one dostępne dla Ciebie cały czas, czy może możesz zacząć z nich korzystać dopiero od pewnego momentu (podpisania umowy, podjęcia pracy, 30. dniach, a nawet po pół roku czy roku).
 4. Dla kogo są przeznaczone? Czy tylko Ty możesz ich używać? Może firma przewiduje też korzyści dla Twoich bliskich (np. karta Multisport dla osoby towarzyszącej).

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak negocjować, czyli co jest Twoją najlepszą kartą przetargową?

Jeżeli chcesz wynegocjować lepsze wynagrodzenie lub konkretne świadczenia dodatkowe, a więc lepszy start w nowej pracy, Twoim najlepszym pomocnikiem będzie posiadanie innej pracy. Zaskoczony? Niesłusznie. W sytuacji, gdy już posiadasz pracę, ale szukasz innej, lepszej lub po prostu konkretnego stanowiska – nie potrzebujesz pieniędzy na już, masz bowiem stałą wypłatę, więc jesteś dla pracodawcy trudnym orzechem do zgryzienia. Nie dasz się oszukać, nie przyjmiesz pierwszej lepszej oferty – możesz się targować o warunki, które sprostają Twoim wymaganiom. Jeżeli posiadasz określone przez przełożonego wykształcenie czy doświadczenie, to wzrośnie szansa na to, że będzie on chciał zapewnić Ci wszystko to, czego się domagasz, aby móc Cię zatrudnić. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać – nikt nie będzie chciał zatrudnić kogoś z większymi roszczeniami niż doświadczeniem. Jeżeli z kolei nie posiadasz tej karty przetargowej, a więc nie masz aktualnie żadnej pracy, pamiętaj, aby zaniżyć oczekiwania przy negocjowaniu – w tej sytuacji nie stać Cię na potknięcie, zwłaszcza jeśli nie masz zbyt dużo ofert. 

Zobacz, jak i gdzie szukać pracy

Z drugiej strony – jeśli po rozmowie rekrutacyjnej zaproponują Ci pracę, nie przyjmuj jej od razu. Prześpij się z tą myślą, ze stanowiskiem, wynagrodzeniem i wszystkim, co będzie się składać na zatrudnienie w danej firmie. Uprzejmie podziękuj i powiedz, że potrzebujesz czasu na zastanowienie. Wyjątkowo możesz przyjąć ofertę od razu, jeśli przemyślałeś wszystko dokładnie wcześniej, znaleźliście z rekruterem wspólny język, a rozmowa poszła po Twojej myśli, a także w sytuacji, gdy od dawna marzysz o tej pracy i przyjęcie oferty będzie spełnieniem marzeń.

negocjacja wynagrodzenia

Jak negocjować pensję – sytuacje, w których możesz się znaleźć

Wynagrodzenie nie jest wystarczające

Bardzo prawdopodobne, że zaproponowana podczas rozmowy kwota nie będzie dla Ciebie zadowalająca. Jeszcze przed ustalaniem tego z przełożonym postaraj się oszacowaći ile chciałbyś dostać za takie godziny pracy na tym stanowisku. Pamiętaj, żeby podejść do tego racjonalnie. Pensja, o którą będziesz się ubiegać, może być trochę wyższa, ale nie więcej niż o 10 proc. Podaj konkretną kwotę. Widełki wynagrodzeń nie będą działały na Twoją korzyść, ponieważ pracodawca najchętniej skłoni się ku niższemu pułapowi. Poza tym widełki takie powstają same – będzie to zbiór możliwości pomiędzy ofertą pracodawcy a Twoimi wymaganiami. Nie twórz dodatkowych wersji, które przełożony musiałby przemyśleć i, zapewne, kierować się do najlepszej dla niego opcji.

A może interesuje Cię praca na pół etatu? Dowiedz się więcej!

Negocjacja wynagrodzenia przykład – gdy możliwa wypłata nie spełnia Twoich wymagań

Jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji i będziesz musiał negocjować, powiedz:

Jestem zainteresowany Państwa ofertą, jednakże nie spełnia ona moich oczekiwań. Biorąc pod uwagę, że (tutaj możesz wymienić swoje osiągnięcia czy dotychczasowe doświadczenie, a także powody, dla których warto zatrudnić właśnie Ciebie, skróć to jednak możliwie jak najbardziej). Ponadto jestem świadomy, że w firmie takiego pokroju, na takim stanowisku mógłbym zarabiać (tu powiedz, ile powinno Ci się należeć, za taką posadę).

Z wielką chęcią podjąłbym pracę w Państwa firmie, aczkolwiek pragnę zaproponować małą zmianę warunków mego zatrudnienia. Zważywszy na fakt, że (tutaj także możesz wymienić swoje osiągnięcia czy dotychczasowe doświadczenie, a także powody dla których warto zatrudnić właśnie Ciebie – jest to wersja alternatywna, więc skorzystaj tylko z tej, lub tej powyżej). Jeśli byliby Państwo skłonni do (tu podaj swoje oczekiwania).

Nie zaczynaj jednak rozmowy i negocjacji od tych słów, ponieważ przełożony może potraktować to jako zbytnią impertynencję czy arogancję z Twojej strony. Zacznij od wysłuchania propozycji i spokojnego przedstawienia oczekiwań. Jeśli nie będzie innej możliwości – dopiero wtedy skorzystaj z powyższych propozycji. 

widełki wynagrodzenia

Rozmowę rekrutacyjną przeprowadza ktoś, kto nie jest upoważniony do negocjowania wysokości wynagrodzenia

Rekrutacja na niektóre stanowiska, zwłaszcza te, które nie wymagają specjalistycznych umiejętności –  jest przeprowadzana przez osobę z działu HR. Do jej zadań należy podpisanie z Tobą umowy. Negocjowanie pensji nie leży już w jej kompetencjach. Co zrobić w sytuacji, gdy przygotowaliśmy się na negocjowanie, ale nie mamy kontaktu z osobą, która jest do tego upoważniona np. CEO?

Najlepszym wyjściem z tej sytuacji będzie niestety rezygnacja z negocjacji. Jeśli podejmiesz próbę – nic nie zdziałasz, jedynie postawisz osobę, z którą się spotkasz, w niekomfortowej sytuacji, a tym samym nie zrobisz na niej dobrego wrażenia. Może ona jednak udzielić Ci informacji czy rozwiać wątpliwości na inne tematy, które Cię nurtują, a odpowiedzi na nie pomogą Ci podjąć decyzję. Jak już wspomnieliśmy wcześniej – dobrze jest dać sobie czas na przemyślenie oferty i podpisanie umowy później. 

Jak negocjować podwyżkę – chcę zarabiać więcej!

Jesteś w sytuacji, w której nie chcesz składać wypowiedzenia umowy, dobrze Ci się pracuje, czujesz się jak ryba w wodzie i znalazłeś przyjaźnie wśród współpracowników? Pojawia się jednak jedna wada aktualnej posady – zarabiasz za mało? Chciałbyś dostać podwyżkę, uważasz, że na nią zasługujesz, ale nie wiesz, jak o nią poprosić? Społeczeństwo, także w Polsce, nadal ma mentalność związaną z niepewnością co do pytania o podwyżkę. Często myślimy, że to nie na miejscu, że nie wypada. Zastanawiamy się, czy na pewno zasługujemy, czy zapracowaliśmy sobie na wyższą stawkę. Co się właściwie stanie, jeśli zapytasz? Przecież nic nie stracisz, a możesz zyskać.

Jak napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia? Pobierz gotowy wzór

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Samo negocjowanie podwyżki będzie jednak podobne do rozmowy kwalifikacyjnej, inne będą tylko okoliczności. Przede wszystkim tutaj Twoją zaletą jest fakt, że możesz wskazać konkretne korzyści, jakie firma już dzięki Tobie zyskuje. Poza tym znasz już trochę personel i samo miejsce pracy – wiesz z kim możesz rozmawiać i na ile sobie pozwolić. Określi swoje nowe wymagania i przygotuj konkretne argumenty. Pokaż też, że jesteś nieocenionym pracownikiem, aby pracodawca pomyślał, że chce za wszelką ceną zatrzymać Cię w swojej firmie. 

Skoro znasz już teorię jak, może przebiegać negocjowanie wynagrodzenia oraz podwyżki – czas spróbować praktyki. Przemyśl wszystko dokładnie przed rozmową i pójdź na nią pewien siebie – to z pewnością wywrze wrażenie na przełożonym.

Poszerz swoją wiedzę z Ciekawym CV:

Praca dla niepełnosprawnych – Jak wygląda praca dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności? 
Dodatek za godziny nocne – ile wynosi dodatek za pracę w nocy? Jak liczyć godziny nocne?
Szkolenia BHP – kogo w zakładzie obowiązuje szkolenie w zakresie BHP?
Jak założyć Profil Zaufany?
Maszynista: jak zostać maszynistą? Ile zarabia maszynista?
Jak się dostać do wojska i jak wygląda praca w wojsku?
Jak napisać wniosek do sądu o nabycie spadku?
Jak napisać podanie o przedłużenie umowy? Podanie wzór
Wniosek o urlop macierzyński – gotowy wzór
Szukam pracy za granicą, czyli gdzie znaleźć zatrudnienie i jak wygląda życie za granicą?
Staż z urzędu pracy – jak wygląda staż?