Jak napisać list motywacyjny, czy istnieje jeden wzór listu motywacyjnego, czym list motywacyjny powinien różnić się od CV i – w końcu – czy list motywacyjny jest obowiązkowy, kiedy staramy się o pracę, czy jednak można zrezygnować z tej formy autoprezentacji. To tylko nieliczne z pytań, jakie stawiają sobie osoby, które starają się o pracę. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak stworzyć profesjonalny list motywacyjny i skutecznie wyróżnić się na tle innych kandydatów.

Jakie wątki poruszymy? – spis treści

  1. Co to jest List Motywacyjny i kiedy się go redaguje?
  2. Poprawna forma oraz elementy Listu Motywacyjnego
  3. Prawidłowa personalizacja

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Co to jest list motywacyjny?

Niektórzy pracodawcy, oprócz przesłania CV, wymagają również dołączenia listu motywacyjnego. List motywacyjny ma za zadanie wyjaśnić, dlaczego zdecydowałeś się aplikować na dane stanowisko w konkretnej firmie. W odróżnieniu od CV, list motywacyjny nie jest zbiorem informacji o kandydacie, ale przedstawia konkretne argumenty przemawiające za Twoją kandydaturą na dane stanowisko. Co ważne – powinien on zawierać informacje nieporuszone przez Ciebie w CV.

list motywacyjny nie jest zbiorem informacji o kandydacie, ale przedstawia konkretne argumenty przemawiające za Twoją kandydaturą na dane stanowisko

Kiedy wysłanie listu motywacyjnego jest obowiązkowe?

Wiele osób zastanawia się, czy za każdym razem, kiedy starają się o pracę, muszą pisać i wysyłać list motywacyjny. Odpowiedź jest prosta – nie. List motywacyjny należy dołączyć do CV tylko w przypadku, kiedy pracodawca wyraźnie prosi o przesłanie obu dokumentów. Nie piszmy więc listu motywacyjnego, jeśli nie jest on wymagany. Będzie to strata czasu – zarówno naszego, który poświęcimy na pisanie, jak i czasu rekrutera, co może już na starcie zniechęcić go do naszej kandydatury. Natomiast jeśli w ogłoszeniu list motywacyjny został zaznaczony jako obowiązkowy element aplikacji, nie wolno nam o nim zapomnieć. Niekompletne zgłoszenie może nas pozbawić szans na zdobycie wymarzonej pracy.

List motywacyjny należy dołączyć do CV tylko w przypadku, kiedy pracodawca wyraźnie prosi o przesłanie obu dokumentów

Dowiedz się jak stworzyć skuteczne CV!

Jak długi powinien być list motywacyjny?

Podobnie, jak w przypadku CV, list motywacyjny powinien być czytelny i zawierać jedynie najważniejsze informacje. Pamiętaj, że list ma uzupełnić informacje, które zawarłeś w CV i zachęcić rekrutera do bliższego zapoznania się z twoją kandydaturą. W związku z tym, przyjęło się, iż długość listu motywacyjnego nie powinna przekraczać jednej strony.

Jak powinien wyglądać list motywacyjny?

Wygląd listu motywacyjnego ma ogromne znaczenie dla powodzenia naszej aplikacji. Niestarannie przygotowany dokument bardzo źle świadczy o jego autorze i może zniechęcić rekrutera już na etapie wstępnego przeglądania przesłanych dokumentów. List motywacyjny powinien być spójny z CV. Należy napisać go tą samą czcionką (tej samej wielkości), użyć tych samych kolorów (jeśli stosowałeś różne kolory w CV, wybierz ten dominujący) i tak samo wyjustować całość. Tekst powinien być podzielony na trzy części: wstęp, rozwinięcie i zakończenie, a każdą z nich należy wyróżnić nowym akapitem.

Tekst powinien być podzielony na trzy części: wstęp, rozwinięcie i zakończenie, a każdą z nich należy wyróżnić nowym akapitem

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

List motywacyjny – wzór

List motywacyjny, podobnie jak każde oficjalne pismo, konstruuje się na określonych zasadach. Powyżej wyjaśniliśmy, jak powinien wyglądać, poniżej znajdziesz wzór, według którego należy napisać list motywacyjny:

  1. Zwrot grzecznościowy do adresata – możesz zaadresować swój list motywacyjny do

działu HR lub do swojego przyszłego przełożonego (wiele firm podaje imiona i

nazwiska osób na stanowiskach kierowniczych na swojej stronie internetowej). 

Jeżeli nie jesteś pewien, kto dokładnie otrzyma Twoje dokumenty, możesz zastosować uniwersalny zwrot  „Szanowni Państwo”.

  1. Wstęp – we wstępie listu motywacyjnego od razu przejdź do uzasadnienia swojej motywacji do podjęcia pracy w tej konkretnej firmie. Tym samym już w pierwszej części listu motywacyjnego przykuwasz uwagę rekrutera.
  1. Część główna listu motywacyjnego – w głównej części przedstaw krótko i zwięźle argumenty świadczące o tym, że to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko. Wypisz swoje największe osiągnięcie z poprzednich miejsc pracy. Pamiętaj jednak, żeby wypisane przez Ciebie sukcesy odpowiadały bezpośrednio oczekiwaniom postawionym w ogłoszeniu o pracę. 
  1. Zakończenie – na zakończenie listu motywacyjnego podkreśl swoje atuty oraz to, w jaki sposób mogą one pomóc w rozwoju firmy. Pokaż, że identyfikujesz się z wartościami firmy już na etapie aplikowania o pracę. Wyraź nadzieję na rozwinięcie poruszonych kwestii na rozmowie rekrutacyjnej.

Pamiętaj także, aby na końcu listu motywacyjnego umieścić zgodę na przetwarzanie danych osobowych, czyli RODO – powinna mieć ona identyczną treść jak ta umieszczona w CV.

Czytaj więcej: Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i gotowe odpowiedzi

Personalizacja listu motywacyjnego

Personalizacja listu motywacyjnego – czyli dostosowanie go do konkretnej oferty pracy – jest równie ważne, jak w przypadku CV. Opisując siebie i swoje zalety należy skupić się na elementach, które bezpośrednio odpowiadają oczekiwaniom wyszczególnionym przez pracodawcę w ogłoszeniu o pracę. Warto też wskazać swoje pasje, które będą nawiązywać do potencjalnych obowiązków – osoby z pasją do pracy zawsze będą lepiej wyglądały w oczach rekrutera. W liście motywacyjnym przykład umiejętności, które posiadamy musi zawsze odnosić się do oczekiwań pracodawcy. Podobnie jest z osiągnięciami, jeśli list motywacyjny ma zachęcić rekrutera do zaproszenia Cię na rozmowę rekrutacyjną. Bywa też, że piszemy list motywacyjny bez doświadczenia, wtedy zamiast sukcesów zawodowych należy podkreślić swoje zaangażowanie w inne projekty – np. wolontariaty czy kursy lub wymiany naukowe. Listu motywacyjnego nie można napisać “na zapas” – zawsze trzeba stworzyć nowy na potrzeby konkretnej rekrutacji. Każdorazowa personalizacja może być czasochłonna, ale z pewnością przyniesie dobre efekty i przybliży Cię do zdobycia wymarzonej pracy.

Listu motywacyjnego nie można napisać “na zapas” – zawsze trzeba stworzyć nowy na potrzeby konkretnej rekrutacji

List motywacyjny: szablon i wzór z internetu?

List motywacyjny szablon, list motywacyjny wzór, list motywacyjny wzór do pobrania – wielu kandydatów właśnie w taki sposób wyszukuje listów motywacyjnych gotowych do pobrania z internetu. Jeśli korzystasz z profesjonalnych generatorów CV, jak CiekaweCV to masz pewność, że stworzysz spójne CV i profesjonalny list motywacyjny, a także uzyskasz profesjonalne porady, jak te dokumenty powinny być skonstruowane. W innym przypadku, szkoda na to czasu. Jeśl rekruteri dostanie od Ciebie “gotowca” ściągniętego z sieci na zasadzie kopiuj-wklej Twój list może trafić na stertę kilkudziesięciu podobnych dokumentów i nigdy nie zostać przeczytany.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

List motywacyjny po angielsku

List motywacyjny po angielsku to “cover letter”. Jeśli musisz wysłać go do firmy, gdzie wymaga się takiego dokumentu właśnie w angielskiej wersji językowej pamiętaj, że musi on spełniać dokładnie takie same funkcje, jak polska wersja – ma być Twoją krótką reklamą, krótkim opisem, dlaczego to właśnie Ty zasługujesz na to stanowisko i koniecznie musi zawierać zwrot wskazujący na to, że liczysz na zaproszenie na bezpośrednią rozmowę. Jeśli zbierzesz odpowiednie dane, wystarczy list motywacyjny przetłumaczyć. List motywacyjny po angielsku – tak samo, jak wersja polska – nie może być dłuższy niż na jedną stronę i graficznie powinien wyglądać identycznie, jak ten przygotowany po polsku.

Stwórz też CV po angielsku

Podsumowanie

Po przygotowaniu listu motywacyjnego przeczytaj go jeszcze dwa razy, poszukaj ewentualnych błędów i upewnij się, że wyglądem jest spójny z CV. Dokument zapisz jako plik .pdf i w tej formie wyślij na podany w ogłoszeniu adres. Jeśli zastanawiasz się jeszcze, jak przygotować profesjonalny e-mail do potencjalnego pracodawcy, przeczytasz o tym tutaj: Co napisać w mailu z CV, czyli skuteczna wiadomość do pracodawcy

Sprawdź również nasze pozostałe wpisy:

Rekrutacja w formie AC – jak wygląda? jak się do niej przygotować?
Kursy i certyfikaty w CV – gdzie wpisać prawo jazdy w CV?
Szablony CV
Poziomy znajomości języka w CV
Zarabianie przez internet w 2023
Obsługa komputera – jak opisać znajomość programów w CV?
Najlepiej płatne zawody w Polsce
Jak i gdzie szukać pracy?
Jak wygląda CV sprzedawcy? Zobacz co zawiera CV dla sprzedawcy
CV księgowa – jak zostać księgowym i jakie ma obowiązki?
Ratownik medyczny – zarobki, kariera, CV ratownik medyczny – Ciekawe CV