Doradca klienta to zawód, który narodził się wraz z rozwojem wolnego rynku i gospodarki rynkowej. Jako osoba odpowiadająca za budowanie odpowiednich relacji z klientami powinien być przede wszystkim musi być uczciwy i zmotywowany. Od handlowca wymaga się odpowiedzialności, umiejętności komunikacyjnych, negocjacyjnych oraz sprzedażowych. Jeśli ma zdobyć zaufanie klienta i przekonać go do zakupu konkretnego produktu, równie skutecznie powinien zaprezentować swoją osobę, a najlepszym narzędziem ku temu jest odpowiednio przygotowane CV. Doradca klienta to Twoja wymarzona praca? Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak przygotować Curriculum Vitae, by otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

CV dla handlowca – Spis treści

Przyszły doradca klienta – CV, które przykuwa uwagę

Jeśli przygotowujesz CV na przedstawiciela handlowego warto zacząć od podsumowania zawodowego – co powinno ono zawierać? Podsumowanie zawodowe to krótka wzmianka o Twoim doświadczeniu, kompetencjach oraz celach. Przybliż swoją sylwetkę opisując osiągnięcia i wyjątkowe umiejętności, które z pewnością przyciągną uwagę rekrutera. Warto również wspomnieć o celach zawodowych w swoim CV. Przedstawiciel handlowy z pasją, który pragnie rozwijać się na stanowisku, na które aplikuje sprawia wrażenie kompetentnego i pożądanego pracownika. Sekcja podsumowania zawodowego umieszczona na samej górze dokumentu, sprawi, że już na wstępie udowodnisz, że spełniasz postawione oczekiwania i idealnie sprawdzisz się na tym stanowisku. Oczywiście Twoje CV powinno być dopasowane do oferty pracy, to znaczy – odpowiadać na wymagane przez pracodawcę kompetencje. Jeśli aplikujesz na wiele stanowisk, warto przygotować różne wersje CV. Przedstawiciela handlowego powinny cechować umiejętności takie, które w największym stopniu dotyczą stawianych wymagań.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

W CV dla handlowca opisz swoje doświadczenie

Jeśli pracowałeś już w branży związanej z obsługą klienta – swoje doświadczenie zawodowe koniecznie zawrzyj w CV – doradca klienta w banku, a może sprzedawca? Niezależnie od branży liczy się opis stanowiska, obowiązki, jakie do Ciebie należały, a także zdobyte w tym czasie umiejętności. Jeśli chcesz podążać za trendami, podziel swój dokument na sekcje, na przykład obowiązki główne i obowiązki poboczne, jeśli dodatkowo zawrzesz informację o swoich sukcesach – udowodnisz, że jesteś w stanie wnieść do firmy coś wyjątkowego, czego Twoi konkurenci prawdopodobnie nie wniosą.

Nie posiadasz doświadczenia w branży, a mimo wszystko marzysz o pracy doradcy klienta? Z pewnością posiadasz odpowiednie umiejętności, które zaprezentujesz  na rozmowie kwalifikacyjnej, jednak jak otrzymać na nią zaproszenie? Nie zapominaj, że pracodawcy cenią sobie zaangażowanie i chęć rozwoju. Zatem wszelkie odbyte przez Ciebie staże, praktyki i wolontariaty mogą okazać się niezwykle pomocne w osiągnięciu zamierzonego celu.

Zobacz też, jak stworzyć list motywacyjny bez doświadczenia zawodowego

Stwórz CV
Wygeneruj CV
Skonfiguruj CV

Jakie umiejętności powinny znaleźć się w CV handlowca?

Opisując kategorię „umiejętności” zacznij przede wszystkim od charakterystyki twardych i specjalistycznych kompetencji, które są niezbędne na takim stanowisku oraz tych, które nabyłeś w wyniku szkoleń oraz doświadczenia zawodowego. Należą do nich zaawansowany poziom obsługi pakietu MS Office, biegła znajomość języków obcych, prawo jazdy czy szeroka wiedza z zakresu, którym będziesz się zajmował na potencjalnym stanowisku. Bądź szczegółowy – staraj się podawać poziomy zaawansowania poszczególnych umiejętności. To okaże się szczególnie przydatne w sytuacji, gdy nie miałeś jeszcze bezpośredniej styczności z obsługą klienta.

Następnie zawrzyj kompetencje miękkie – wysokie zdolności negocjacyjne, komunikatywność, samodzielność, dobra organizacja pracy, nastawienie na realizację celów sprzedażowych i umiejętność nawiązywania bliskich relacji z klientami, to cechy, którymi powinien wyróżniać się dobry handlowiec. CV jest pewnego rodzaju spisem Twoich predyspozycji i ma stanowić przepustkę do wykonywania tego zawodu. Reszta pozostanie już w Twoich rękach.

Jak opisać wykształcenie w CV dla handlowca?

Wykształcenie jest ważne w każdej branży, jednak w zawodzie handlowca odgrywa nieco mniejszą rolę. Dlatego nie musisz na ten temat nadto się rozpisywać w swoim CV. Technik handlowiec, czy inna profesja zdobyta w zawodowej szkole policealnej nie mają większego znaczenia. Niezależnie jednak od uzyskanego zawodu, wpisz ostatnio ukończoną przez siebie szkołę. Jeśli jest to uczelnia wyższa – podaj lata nauki, nazwę uczelni, kierunek oraz uzyskany tytuł – te informacje w zupełności wystarczą.

W zawodzie handlowca ważniejsze od wykształcenia jest to, by w CV zawrzeć kursy i szkolenia czy uzyskane certyfikaty związane z obsługą klienta. W ten sposób pokażesz, że jesteś zaangażowany i pragniesz się rozwijać w tym kierunku. Tego typu kwalifikacje są mocno cenione – sama teoria nie wystarczy, bowiem praktyczna znajomość zawodu z pewnością przełoży się na wyższą efektywność. Zorientuj się, jakie kursy warto zrobić i koniecznie zawrzyj je w swoim CV. Doradca klienta, sprzedawca czy inna praca związana z obsługą klienta, będzie dzięki temu na wyciągnięcie ręki.

CV dla doradcy klienta – czy warto pisać o zainteresowaniach?

Jeśli zastanawiasz się, czy w CV dla handlowca powinny znaleźć się zainteresowania to odpowiedź oczywiście brzmi: oczywiście, że tak. W ten sposób możesz pokazać, że praca, o którą się ubiegasz w jakiś wiążę się także z tym, co Cię interesuje. Pokaż, że jesteś osobą aktywną i starasz się rozwijać swoje kompetencje także poza godzinami pracy. Zawsze zawieraj informacje zgodne z prawdą i nigdy nie kłam. Staraj się po prostu dobrać te pasje, które stawiają Cię w korzystnym świetle.

Jesteś zainteresowany zmianą pracy? Poznaj nasze poradniki CV

CV handlowiec – przykład opisu zainteresowań: w wolnym czasie oglądam filmy w języku angielskim, rozwijam swoje pasje muzyczne, a do tego staram się poszerzać wiedzę z zakresu rynków finansowych. Taka wzmianka z pewnością wywrze wystarczająco profesjonalne wrażenie.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

List motywacyjny także ma znaczenie – odpowiednio go przygotuj

Wiele osób uważa, że list motywacyjny w ubieganiu się o jakąkolwiek posadę jest zbędny, ponieważ i tak nikt go nie czyta. To podejście jest błędne. Fakt, zapoznanie się z jego treścią może okazać się zbyt czasochłonne dla rekrutera, jednak mimo wszystko warto go wysłać – to najlepszy sposób, by pokazać, że naprawdę zależy Ci na danym stanowisku. Pisząc list motywacyjny powinieneś przestrzegać kilku zasad, by stał się wartością dodaną dla CV handlowca i nie powielał tego, co zawarłeś w Curriculum Vitae.

Przede wszystkim treść listu dopasuj do ogłoszenia i skup się na tych kwestiach, które najbardziej odpowiadają na wymagania potencjalnego pracodawcy. Nie przepisuj tych kompetencji, które masz już w CV, staraj się je rozbudować i podać przykłady sytuacji, w których okazały się przydatne. Na samym końcu pokaż, w jaki sposób Twoja wiedza, umiejętności i kompetencje przełożą się na sukces firmy lub w jaki sposób usprawnisz sprzedaż i polepszysz relacje z klientami – to niezmiernie ważne w zawodzie przedstawiciela handlowego.

Sprawdź Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i gotowe odpowiedzi

Na samym końcu pamiętaj o profesjonalnym wyglądzie zarówno CV, jak i listu motywacyjnego. Unikaj przydługich bloków tekstu, które nie zachęcają do czytania, sprawdź także treść pod kątem literówek, błędów ortograficznych oraz stylistycznych. Zadbaj o schludny szablon i czytelną czcionkę, to pierwszy krok do tego, by pracodawca nie odrzucił Twojego zgłoszenia już na starcie. Jeśli jesteś gotowy na obowiązki przedstawiciela handlowego – CV przygotowane z pomocą naszych wskazówek niech będzie najlepszą przepustką do spełniania marzeń o pracy doradcy klienta. Pamiętaj, że zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to pierwszy i najważniejszy krok do sukcesu.

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykładowe wzory CV

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Sprawdź również:

Szablony CV – jakie są rodzaje CV i który powinieneś wybrać
Jak znaleźć pracę?
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i gotowe odpowiedzi
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Podstawowe zasady
Zarabianie przez internet w 2021
Urlop wypoczynkowy – Jak obliczyć urlop wypoczynkowy? Czy pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego?
Urlop macierzyński 2023 – ile trwa urlop macierzyński?
Jak napisać CV managera? Przykładowe CV na stanowisko kierownicze
Przerwa w pracy – ile przerwy przysługuje pracownikowi?
Jakie studia wybrać? Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów
Jak napisać CV lekarza?