jak się nie stresować

Masz problemy ze stresem, które utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie? A może nie jest on aż tak silny, ale przeszkadza Ci i chcesz sobie jakoś z nim poradzić? Koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem, aby dowiedzieć się jakie są sposoby na stres, jak zapanować nad stresem oraz jak się nie denerwować? Sprawdź jak opanować stres i zadbaj o swoje zdrowie psychiczne. 

Jak się nie stresować? – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak sobie radzić ze stresem? Czy odczuwasz duże napięcie?

Zastanów się, jak dużym problemem dla Ciebie jest odczuwany stres. Czy jest to silne napięcie? Czy jest ono związane bezpośrednio z ciężkim dniem, czy zdarza się częściej? Jeżeli odczuwasz stres praktycznie nieustannie lub przynajmniej raz każdego dnia od dłuższego czasu – najwyższa pora jakoś temu zaradzić. Możesz zmagać się z przewlekłym stresem albo być bardzo blisko rozpoczęcia swoich problemów z nim. Jak opanować stres

Sposoby radzenia sobie ze stresem

Najważniejsze jest zdiagnozowanie problemu. Jakie są możliwe drogi, za pomocą których możesz się uspokoić i znaleźć odpowiednie rozwiązanie? Dowiedz się, jak zredukować stres i poznaj sposoby walki ze stresem!

Walka ze stresem – zacznij ćwiczyć

Ćwiczenia fizyczne redukują poziom stresuu i dostarczają do organizmu endorfin, czyli hormonów szczęścia. Znaczenie ma tu każdy wysiłek fizyczny. Możesz wybrać taki, który najbardziej Ci odpowiada. Jeśli nie przepadasz za intensywnym treningiem, przemyśl częstszy spacer. Nie może on być jednak krótszy niż 20 – 30 minut. Dodatkowy ruch będzie miła ponadto dobry wpływ na Twoje zdrowie.

Możesz też zapytać pracodawcę o dofinansowanie zajęć sportowych – dowiedz się więcej o karcie Multisport

Jak zwalczyć stres – wysypiaj się

Zastanawiasz się, co zrobić żeby się nie stresować? Zadbaj o odpowiednią długość snu. Naukowcy uważają, że dla osoby dorosłej najbardziej optymalne jest przespanie siedmiu – ośmiu godzin. Ważna jest również regularność. Kładąc się (i wstając) codziennie o tej samej porze, zapewniasz swojemu organizmowi konkretny czas przeznaczony na regenerację. Nie lekceważ tego. Człowiek żyje według cyklu dobowego. Ustalone godziny snu i pobudki pomagają mu uregulować zegar biologiczny i ustawić go na sen o odpowiedniej porze.

Ważna jest też higiena snu, czyli zachowania, które przed snem są dobre, oraz te, które wpływają negatywnie na nasze samopoczucie. Musisz wiedzieć, że oprócz samego czasu snu, równie istotna jest też jego jakość. Jak ją poprawić? Poniżej znajdziesz kilka przykładów.

sposoby radzenia sobie ze stresem

Stwórz CV dla początkujących!

Jak się nie denerwować – unikaj kofeiny tuż przed snem

Wszelkie substancje pobudzające i stymulujące nie powinny być spożywane przed snem. Nie pij wieczornej kawy czy napoju energetyzującego, jeśli zamierzasz za chwilę położyć się do łóżka. Nie uda Ci się zasnąć, jeśli pobudzisz organizm. 

metody walki ze stresem

Metody walki ze stresem – pobudzenie i rozgrzanie

Prawidłowy sen jest głęboki i spokojny. Aby do niego doszło musimy jednak zadbać o konkretne składowe, np. temperaturę naszego ciała. W godzinach wieczornych powinna ona być niższa, niż w ciągu dnia. Nie należy zatem ćwiczyć fizycznie, ani rozgrzewać zanadto mięśni na kilka godzin przed snem. Zazwyczaj bezpieczną granicą są trzy godziny. Warto przy tym pamiętać o odpowiednim wywietrzeniu pokoju. Temperatura w pomieszczeniu, w którym śpisz, powinna mieścić się w przedziale od 19 do 21°C. Jeśli jest Ci zimno, warto cieplej się ubrać, np, zakładając skarpetki. Nie podnoś jednak temperatury, ponieważ przełoży się to na gorszą jakość Twojego snu.

Odczuwasz wypalenie zawodowe? Sprawdź, jak sobie z nim poradzić

Jak się nie denerwować – oświetlenie

Kontakt ze światłem ma wpływ na senność, ponieważ oddziałuje ono na uwalnianie się melatoniny. W ciągu dnia warto jak najwięcej przebywać w oświetlonych pomieszczeniach, czy na zewnątrz.  Z kolei, gdy robi się późno, lepiej jest pozostać przy delikatnym oświetleniu. Zadbaj ponadto o to, aby nie spędzać przed snem zbyt dużo czasu w towarzystwie niebieskiego światła. Jest ono produkowane przez telefony, telewizory i ekrany komputerów czy tabletów. Nie korzystaj z nich przynajmniej na godzinę przed snem, ponieważ rozbudzają i wpływają na jakość snu, utrudniając zasypianie. 

Jak redukować stres – relaks

Zadbaj o odpowiednie odprężenie. Stres jeszcze nikomu nie pomógł w odpoczynku. Jeżeli mimo późnej godziny nie jesteś w stanie zasnąć – nie zmuszaj się do leżenia w łóżku. Aby zregenerować siły, musisz najpierw poczuć się zmęczony. Odpocznij przy innej czynności, posłuchaj muzyki, zadbaj o pozytywne emocje – dzięki temu senność może przyjść wcześniej. Pamiętaj, że wyspany organizm, to mniej podatny na stres człowiek.

walka ze stresem

Jak poradzić sobie ze stresem – odpowiednia dieta to podstawa

Zastanawiasz się, jak się mniej stresować? Jeśli uważasz, że objadanie się słodyczami czy niezdrowymi przekąskami jest odpowiedzią – to się mylisz. Twój organizm potrzebuje siły i energii, aby zwalczyć niechciany stan umysłu. Jeżeli żyjesz w mocnym stresie, warto zadbać o odpowiednią dietę, która będzie bogata w potrzebne składniki odżywcze. Co pomaga na stres?

Czeka Cię pierwszy dzień w nowej pracy? Zobacz, jak go przeżyć i jak pokonać stres przed nową pracą

Stres jak sobie radzić – dobre nawyki żywieniowe

Zacznij od wody. Nie pomoże ona bezpośrednio rozwiązać problemu czy też pozbyć się źródła Twojego stresu. ale jeśli będziesz odwodniony – stres będzie rósł. Jeżeli nie chcesz poczuć się jeszcze gorzej – dbaj o odpowiednie nawodnienie. 

Organizm lubi wiedzieć, co go czeka. Zegar biologiczny ustawia się zatem nie tylko do czasu spania, ale i do pory posiłków. Jeżeli pominiesz przykładowo śniadanie, nie dajesz mu podstaw do działania. Jedzenie jest bowiem źródłem energii, której bardzo potrzebujesz. Narażasz zatem siebie samego na dodatkowy stres. 

Jeśli koniecznie chcesz coś podjadać i mieć ze sobą przekąski, warto, aby były one zdrowe. W ten sposób dostarczysz organizmowi witamin, a jednocześnie nie poczujesz aż tak dużej zmiany w odżywianiu. W końcu nadal masz przekąski! 

stres jak sobie radzić

Praca w korporacji – na czym polega i czy naprawdę jest taka stresująca?

Czego nie robić? – złe nawyki żywieniowe

Kofeina jest środkiem pobudzającym. Nie uspokoisz stresu, jeżeli będziesz przyjmował jej za dużo. Zastanów się czy nie pijesz więcej niż dwie kawy dziennie i jak to przekłada się na Twój poziom stresu. Napoje energetyczne też powinny zostać wykluczone z Twojej diety.

Alkohol uchodzi za środek odstresowujący, choć w rzeczywistości może wpływać na zwiększenie poziomu stresu. Zmniejsza ponadto jakość snu. Zdecydowanie nie jest to zatem środek odstresowujący, a takie myślenie prowadzi do błędnych wniosków. 

jak poradzić sobie ze stresem

Jak zniwelować stres? Jak się odstresować? Zastanów się co Cię relaksuje

Stresujesz się, a po głowie cały czas krążą Ci jakieś zmartwienia? Zastanawiasz się godzinami, co powinieneś zrobić? Spróbuj znaleźć zajęcie, które pozwoli Ci choć przez chwilę o tym nie myśleć. Przygotowaliśmy przykładowe metody na stres. Zapoznaj się, a może któraś z nich będzie Ci odpowiadać.

jak walczyć ze stresem

Jak walczyć ze stresem? – relaksująca kąpiel

Jak się szybko odstresować? Najlepszą odpowiedzią jest kąpiel! Nieważne, czy masz w domu wannę, czy prysznic, choć wiele osób uważa, że to ta pierwsza daje najlepsze efekty. Przygotuj odpowiedni nastrój, zapal świeczki – uważaj jednak, aby nie znajdowały się blisko łatwopalnych materiałów. Woda sama w sobie ma dobroczynne właściwości dla naszego ciała. Do wanny możesz wrzucić kulę do kąpieli, wlać olejki czy dodać płynu, który się spieni. Produkowane są też kryształki barwiące wodę i nadające jej przy tym przyjemny zapach. Weź głęboki wdech i ciesz się chwilą relaksu.

A może zwolnienie lekarskie od psychiatry? Więcej dowiesz się z naszego artykułu

Metody radzenia sobie ze stresem – słuchanie muzyki

To, jaki gatunek muzyki wybierzesz, zależy od Ciebie. Do relaksu zaleca się jednak melodie spokojne, kojące. Najczęściej wybierane są: muzyka klasyczna czy jazz. Możesz spróbować również posłuchać dźwięków natury, takich jak szum wodospadu. 

Kolejną możliwością jest też śpiew. Jeśli lubisz to robić i odpręża Cię to – warto spróbować! Wybierz piosenki, które odwrócą Twoją uwagę od zmartwień, a będą się kojarzyć z czymś pozytywnym. Śpiewaj na całego, daj upust emocjom. Dzięki temu ochłoniesz i zrelaksujesz się przed rozwiązaniem problemu. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak się nie stresować – metoda własna

Z pewnością masz jakieś zainteresowania i coś, na czym skupiasz się w pełni. Może rysujesz/ malujesz? Swoje emocje możesz przekazać też przez taniec. Zastanów się, co Cię uszczęśliwia i zacznij to robić, aby się zrelaksować i zmniejszyć poziom stresu.

jak zniwelować stres

Techniki radzenia sobie ze stresem – skup się na ciele i umyśle

Jak zredukować stres? Coraz bardziej popularne w ostatnich latach stają się medytacja i joga. Możesz przeczytać książkę o medytacji lub pobrać specjalną aplikację, która pozwoli Ci nadzorować postępy. Jeśli chcesz spróbować jogi warto przemyśleć zapisanie się na zajęcia. Dopiero zaczynasz swoją przygodę z jogą? Istnieją specjalne grupy dla początkujących, z pewnością się tam odnajdziesz. Ważne, aby zaczynać pod okiem doświadczonej osoby, ponieważ dopilnuje ona, abyś wszystkie ćwiczenia wykonywał prawidłowo. Gdy już opanujesz różne pozycje, będziesz mógł zająć się jogą bezpiecznie we własnym domu. 

Jeśli od początku nie chcesz uczęszczać na żadne zajęcia – zastanów się nad innymi sposobami relaksacyjnymi. Możesz się porozciągać, dzięki czemu mięśnie się rozluźnią i zmniejszysz stres w organizmie. Możesz też usiąść po turecku, zamknąć oczy i pomyśleć, że znajdujesz się w jakimś innym, przyjemnym miejscu. Wyobraź je sobie dokładnie, każdy szczegół. Dzięki temu sposobowi odwrócisz na chwilę tok myśli od problemu i pozwolisz organizmowi odpocząć.

Zobacz nasze WZORY CV

techniki radzenia sobie ze stresem

Radzenie sobie ze stresem – jak się nie stresować?

Każdemu z nas zdarza się czasem stresować. Dopóki jest to niegroźnie – nie ma się czym martwić. Jednak, jeżeli Twój stres spotęgował się już do tego stopnia, że reagujesz na niego krzykiem, płaczem, problemem z panowaniem nad emocjami, wyżywaniem się siłowym na różnych przedmiotach (rzucanie nimi, uderzanie w coś), czy też trudnościami w skupieniu – najwyższy czas coś z tym zrobić. Stres nie może przejmować kontroli nad Twoim życiem i zachowaniem. Znajdź dobry sposób, by zapobiegać takim sytuacjom i dowiedz się, jak ograniczyć stres!

Jak pokonać stres – nie stresuj się tym na co nie masz wpływu

Chcesz dowiedzieć się, jak uniknąć stresu, zamiast z nim walczyć, gdy już się pojawi? Wprowadź do swojego życia parę reguł, które pomogą Ci zwiększyć odporność na stres. Pierwsza z nich to uświadomienie sobie, że większość rzeczy, którymi się stresujesz, nie zależy od Ciebie. Skoro nie masz wpływu na opóźnienie tramwaju czy zachowanie innych ludzi, lepiej będzie odpuścić sobie martwienie się i przejmowanie. Dodatkowy stres nic Ci tu nie da. Lepiej się odciąć i uspokoić. Skoro nie masz wpływu na daną sytuację – niech i ona nie ma wpływu na Ciebie!

Twoja obecna praca jest zbyt stresująca? Zobacz, jakie są konsekwencje porzucenia pracy

Jak przestać się denerwować – myśl pozytywnie

Jakaś sytuacja Cię przytłacza? Masz wrażenie, że już nic się nie da zrobić, na pewno się nie wyrobisz z zadaniem w terminie lub coś wydaje Ci się za trudne? Jak unikać stresu? Zacznij od obrócenia swojego myślenia! W chwilach zwątpienia powtarzaj sobie, że dasz radę, że zdążysz. Nie skupiaj się na tym, jak dużo jeszcze zostało, tylko rozplanuj sobie pracę realistycznie. Postaraj się zrobić jak najwięcej. Jeśli jednak nie uda Ci się oddać gotowej pracy w terminie – nie przejmuj się, na pewno jesteś w stanie coś zrobić, aby załagodzić sytuację. Szukaj rozwiązań, a nie problemów!

jak przestać się denerwować

Jak przestać się stresować – zapisuj swoje przemyślenia, zwłaszcza, gdy Ci ciążą

Jesteś w pracy, albo w innej sytuacji, w której musisz trzymać na wodzy swoje emocje, a nagle ktoś wyprowadza Cię z równowagi? Czujesz, że zaraz zaczniesz krzyczeć, ale nie możesz sobie na to pozwolić przy przełożonym? Aby zapanować nad odczuwanymi emocjami, musisz dac im upust. Zapisz to, co Cię trapi. Odwzoruj swoją frustrację, żeby móc ze świeżą głową podejść do problemu i znaleźć jego rozwiązanie. Po jakimś czasie, gdy emocje już z Ciebie zejdą, przeczytaj to, co zapisałeś. Z chłodniejszym nastawieniem lepiej ocenisz sytuację i zauważysz, że nie byłaby ona warta wszczynania kłótni. Dopiero wtedy odpowiedz na maila lub wróć do wcześniejszej rozmowy. 

Jak opanować stres – nie podnoś poziomu stresu dodatkowo

Jeżeli jakaś sytuacja Cię zdenerwowała – nie myśl o niej zbyt długo. Jak się nie denerwować? Pozwól sobie na oddech. gdy prowadzisz rozmowę – nie przeszkadzaj drugiej osobie. Spokojnie poczekaj, aż ona skończy mówić i dopiero wtedy odpowiedz. Powtarzaj sobie w głowie jakąś radę, aby zapanować nad emocjami. Może to być: ,,Poczekaj, aż ona skończy mówić” lub odliczaj w głowie odstępy pomiędzy oddechami. Staraj się przy tym oczywiście słuchać tego, co dana osoba ma Ci do przekazania. 

jak opanować stres

Stres w pracy jak sobie radzić – jak nie wywoływać nowych stresujących sytuacji?

Cieszysz się, bo ostatnio w pracy panuje przyjemna atmosfera? Jakich zwrotów należy unikać, aby nie spowodować nowej lawiny nerwów i stresu? 

  • Za chwilę – niektórzy ludzie muszą mieć dokładnie określone, kiedy zajmiesz się danym zadaniem. jeśli Twój przełożony oczekuje od Ciebie podania czasu, powiedz mu czy będzie to za godzinę, po przerwie, następnego dnia czy może potrzebujesz tylko pięciu minut?
  • Ale – podobno, gdy w środku zdania znajduje się ale, to automatycznie negujesz to, co znalazło się przed nim. Staraj się nie zawierać tego słowa, zwłaszcza, gdy prowadzisz rozmowę w pracy. Niektórzy ludzie mogą odebrać to jako pretensje lub podważanie kompetencji organizacyjnych, zwłaszcza, gdy obejmują stanowisko wyższe niż Ty. 
  • Spróbuję – jeśli podejmujesz się jakiegoś zadania, to pracodawca zakłada, że to zrobisz. Powiedz wprost: “tak”, “zrobię to”, “zajmę się tym” lub coś podobnego. Gdy używasz słowa “spróbuję” przełożony może pomyśleć, że nie przyłożysz się do tego wystarczająco mocno.

Struktura organizacyjna w firmie

Jak radzić sobie ze stresem i nerwami – ogranicz je do minimum!

Masz za dużo stresujących sytuacji w życiu? Przytłaczają Cię i nie pozwalają zająć się żadnymi problemami, ani nawet przyjemnymi rzeczami? Aby pozbyć się stresu, musisz wyeliminować z życia jego powody. Jak przestać się stresować? Zacznij od przeanalizowania, co wprawia Cię w najgorsze samopoczucie. Jeśli masz problem ze zidentyfikowaniem problemu, możesz udać się do psychologa i zasięgnąć pomocy. W sytuacji, gdy zdajesz sobie sprawę z tego, co jest źródłem Twojego nieszczęścia, postaraj się je wyeliminować.

jak zapanować nad stresem

Jak zapanować nad stresem – problemy rodzinne

Jednym z powodów stresu mogą być konflikty w domu. To nie musi być nic poważnego. Może syn nie chce odrabiać zadań domowych? Mąż za dużo lub za mało pracuje? Rodzice nie potrafią lub nie chcą zająć się domem i zrzucają wszystkie obowiązki na dziecko? Zastanów się, jak można rozwiązać taki konflikt i wprowadź w domu nowe zasady.

Jak zwalczyć stres – hałas

Hałas może być spowodowany kłótniami, ale też głośnym słuchaniem muzyki czy oglądaniem telewizji przez domowników. Może w pracy panuje nerwowa i krzykliwa atmosfera? Spróbuj znaleźć dla siebie cichy azyl i odetnij się od nadmiernych hałasów.

Nowoczesne szablony CV – sprawdź!

Jak radzić sobie z silnym stresem – brak czasu wolnego

Każdy człowiek potrzebuje czasem odpocząć i zająć się tylko sobą. Jeśli masz na głowie zbyt dużo obowiązków, a w czasie wolnym musisz zajmować się dzieckiem, rodzeństwem lub chorym rodzicem – może Ci być trudno znieść to przez dłuższy czas. Spróbuj znaleźć optymalne rozwiązanie. Może zaprosisz córkę znajomych, żeby pobawiła się z Twoją i zajmiesz się nimi, a w zamian następnym razem to oni pilnują Twojej pociechy? Zatrudnij opiekunkę lub poproś członka rodziny o kilka dni opieki. Potrzebujesz chwilę odpocząć.

Jak przestać się denerwować – ciągłe słuchanie narzekania

Czy w Twoim, otoczeniu jest osoba, która cały czas tylko narzeka i nie daje Ci możliwości na pozytywną odpowiedź? W ten sposób ogranicza Twoje myślenie i radzenie sobie z problemami. Jeśli ktoś zrzuca na Ciebie swoje troski, a sam nie umożliwia Ci tego w zamian – lepiej zerwać taką znajomość lub wprost powiedzieć, że Ci to przeszkadza.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zobacz więcej naszych artykułów:

Kucharz – ile zarabia kucharz? Jak zostać szefem kuchni?
Praca Dania – jak wygląda życie i praca w Danii?
Straż Graniczna zarobki – jak dostać się do Straży Granicznej? Straż graniczna praca – na czym polega?
Umowa o dzieło 2023 – jak rozliczyć umowę o dzieło? Kiedy płacimy podatek od umowy o dzieło?
Oferta pracy – jak napisać ogłoszenie o pracę? Jak wygląda wzór ogłoszenia o pracę?
Praca Holandia – ile zarabia się w Holandii? Jakie formalności trzeba wypełnić?
Ubezpieczenie zdrowotne 2023 – ile wynosi składka zdrowotna?
Ekwiwalent za urlop 2023 – jak obliczyć ekwiwalent za urlop?
Trener personalny – ile zarabia trener personalny i jak nim zostać? 
Team leader – ile zarabia team leader?
Wynagrodzenie zasadnicze – co to jest wynagrodzenie zasadnicze?
Nagroda jubileuszowa – komu i kiedy przysługuje?
Średnia krajowa – ile wynosi średnia krajowa 2023?
Okres wypowiedzenia – jak się liczy okres wypowiedzenia?
Europass CV
Jak zostać taksówkarzem? Ile kosztuje licencja taxi?