praca w biurze podróży

Szukasz pracy? Chciałbyś, aby Twój zawód był związany z turystyką? Może zastanawiałeś się nad zatrudnieniem w biurze podróży? Chcesz pracować z klientami i przedstawiać im oferty wakacji? A może preferujesz wyjechać razem z klientami jako pilot wycieczki lub animator czasu wolnego, zastanawia Cię tylko kwestia zarobku? Jeśli chcesz przekonać się, jak wygląda zatrudnienie w takim miejscu oraz czy to profesja dla Ciebie – koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem!

Praca w biurze podróży – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Biuro podróży praca – jak wygląda praca w biurze podróży?

Odwiedzałeś kiedyś biuro podróży? Zatrudnienie tam wiąże się przede wszystkim z pracą z klientem, pokazywaniem mu różnych ofert wyjazdu oraz sprzedażą wybranej propozycji na wycieczkę. Należy odpowiednio dbać o relacje z konsumentami, którzy już skorzystali z pomocy danego biura podróży. Równie istotni są jednak nowi klienci, którzy np. weszli do biura tylko na chwilę, by zobaczyć, jakie możliwości są dostępne. Pozyskanie ich do grona stałych użytkowników jest niezwykle ważne.

Na pracę w biurze podróży składa się też przedstawianie ofert oraz przygotowywanie odpowiednich rezerwacji. Musisz dokładnie sprawdzać informacje – nie zapiszesz przecież klientów na wycieczkę w innym terminie lub do innego państwa. Do Twoich obowiązków należy również dostarczenie kupującym wszystkich niezbędnych informacji. To oni będą musieli się odnaleźć w samolocie i w drodze do hotelu. Nie chcesz przecież, aby przez Twój brak wyjaśnień biuro podróży podtrzymało negatywne opinie w internecie. 

Równie ważne jest przygotowanie klienta i zapoznanie go z dodatkowymi możliwościami ubezpieczenia oraz zasadami, których koniecznie należy przestrzegać, aby pojechać do danego państwa. Dokładny zakres obowiązków zależy od konkretnej firmy, w której pracujesz, a także od obejmowanego przez Ciebie stanowiska. 

Zobacz też: Jak wygląda proces rekrutacyjny pracownika?

Jeśli przykładowo biuro podróży, w którym jesteś zatrudniony, tworzy własne zestawienie ofert sprzedażowych, możliwe, że będzie musiał wziąć udział w ustalaniu ich. Konieczna okaże się więc wiedza dotycząca hoteli, docelowych miejsc podróży, a także samych linii lotniczych (nie musisz oczywiście znać tego wszystkiego na pamięć). Odpowiednia umiejętność wyszukiwania informacji okaże się jednak nieodzowna.

Dowiedz się, jacy pracownicy są poszukiwani, dokładnie przeczytaj oferty oraz wymagania i wybierz, które stanowisko najbardziej Ci odpowiada.

Zobacz nasze Szablony CV

Pracownik biura podróży – jakie stanowiska można objąć, pracując w biurze podróży?

Praca w biurze podróży kojarzy Ci się tylko z obsługą klienta? Jeżeli taki stan rzeczy nie odpowiada Twoim preferencjom – mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Zarówno te mało znane, jak i popularne biura podróży proponują różne ciekawe oferty pracy, a nawet praca w biurze podróży, polegająca na obsłudze, może okazać się interesująca! 

Pracownik biura podróży brzmi bardzo ogólnikowo. W rzeczywistości – jak w każdej innej, dobrze prosperującej firmie – za właściwe działanie odpowiada sztab ludzi. Na jakim stanowisku możesz pracować, będąc zatrudniony przez biuro podróży?

 1. Prezenter oferty turystycznej/ doradca wakacyjny/ specjalista ds. turystyki/ obsługi klienta/ sprzedawca

Najbardziej znane stanowisko w biurach podróży posiada wiele nazw. Obowiązki takiej osoby sprowadzają się do tego, o czym wspomnieliśmy wcześniej. To do jej zadań należy przedstawienie oferty klientowi, odpowiednie dostosowanie jej do możliwości kupującego oraz doradzenie, jeśli nie będzie on pewny, które z lokalizacji lub terminów będą odpowiedniejsze.

 1. Kierownik

Na stanowisku kierownika czeka Cię większa odpowiedzialność. Stanowisko to sprowadza się do zarządzania, a więc po prostu objęcia stanowiska kierowniczego. Jedyną różnicą jest tematyka. W biurze podróży musisz posiadać wiedzę o turystyce. Dzięki temu lepiej wykonasz swoje obowiązki.

 1. Pilot wycieczki

Pilot wycieczek jest osobą, która podróżuje razem z klientami. To ona pilnuje, aby na miejscu wszystko odbywało się zgodnie z ustaleniami i konkretną ofertą. Ta praca wiąże się z podróżowaniem, ale nie oznacza to, że będziesz cały czas odpoczywał. Jesteś odpowiedzialny za grupę podczas całej wycieczki.

 1. Pracownik odpowiedzialny za social media

W XXI wieku firma, która nie reklamuje się w social mediach, posiada znacznie mniej klientów. Dotyczy to przede wszystkim nowych działalności. To dzięki osobie odpowiedzialnej za social media specjalne oferty pojawiają się na mediach społecznościowych, co zwiększa szansę ich zauważenia. Pozyskaj dla firmy więcej klientów – szef z pewnością będzie za to wdzięczny. 

 1. Animator czasu wolnego

Animator czasu wolnego odpowiada za planowanie i realizowanie zajęć lub różnych aktywności podczas spędzania wolnego czasu. Osoba taka zazwyczaj przygotowuje pomysł konkretnie pod wiek i specyfikę grupy. Musi oczywiście wziąć pod uwagę też miejsce i możliwości organizatora wycieczki. Animator czasu wolnego skupia się na aktywnych formach wypoczynku.

Sprawdź też:

Stewardessa / steward: jak zostać stewardessą? Ile zarabia stewardessa?
Praca na statku – jak zostać marynarzem?
Licencja pilota – jak zostać pilotem?

pracownik biura podróży

Biuro podróży praca – co jest konieczne, by dostać tę pracę?

Zdecydowałeś, że chcesz pracować w tej branży? Musisz wybrać kierunek swojej edukacji i nie wiesz, który będzie najlepszy? Wykształcenie nawiązujące bezpośrednio do turystyki stanowi oczywiście atut i z pewnością pomoże Ci dostać się na wyższe stanowiska. Jeśli zamierzasz jednak pracować z klientem i doradzać mu w wyborze odpowiedniej wycieczki – studia nie będą konieczne. Pracodawcy często sugerują się raczej umiejętnościami i zainteresowaniami przy wyborze kandydatów, a nie ich wykształceniem. 

Praca biuro podróży – co może pomóc w zdobyciu tej posady?

 1. Kompetencje miękkie

Twoja praca ma polegać na kontaktowaniu się z klientami? Ważne okażą się kompetencje miękkie. Umiejętności interpersonalne, takie jak łatwość nawiązywania kontaktów oraz utrzymywania dobrych relacji z klientami. Ważna jest komunikatywność, a także zdolność do dokładnego wysłuchania klienta. Dzięki temu będziesz w stanie dopasować dla niego idealną propozycję.

 1. Zainteresowania związane z branżą

Biorąc pod uwagę, że wykształcenie kierunkowe nie jest konieczne w tej profesji, musisz jakoś inaczej przekonać do siebie pracodawcę. Sekcja “zainteresowania w CV” jest do tego dobrym miejscem. Osoba, która pasjonuje się podróżami, chętnie dowie się o nich czegoś więcej i dokładnie zapozna z ofertą. Taki pracownik z łatwością przekaże swoją wiedzę klientom, którzy wyjdą z biura zadowoleni i pewni swojej decyzji. Znając dokładne szczegóły, będą w stanie określić swoje preferencje.

praca biuro podróży
biuro podróży praca
 1. Wiedza o podróżach 

Zaproszono Cię na rozmowę kwalifikacyjną? Wykaż się swoją wiedzą o podróżach, geografii i turystyce. Osoba, która nie tylko dużo wie, ale też pasjonuje się tym tematem – okaże się idealnym pracownikiem. Nie podzieli się ona z klientami, tylko opinią i danymi zaczerpniętymi z własnych doświadczeń, ale i dokładną, opartą o fakty wiedzą.

 1. Kursy o tematyce turystycznej

Każda wiedza z branży jest atutem. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, zanim jeszcze zostaniesz zatrudniony, zostań uczestnikiem kursu lub szkolenia o odpowiedniej tematyce. Kursy i certyfikaty w CV dodatkowo zwiększą Twoje szanse na zdobycie wymarzonej posady.

Jeśli chcesz wykazać się większą wiedzą, która została potwierdzona dyplomem – najlepiej będzie zdecydować się na kierunek turystyka i rekreacja. Zapewni Ci on odpowiednie przygotowanie do tego zawodu, a uzyskane umiejętności w CV z pewnością dadzą przewagę podczas rekrutacji do pracy.

Ile zarabia się w biurze podróży?

Praca w biurze podróży wiąże się z różnymi zawodami. Nie musisz koniecznie zajmować się sprzedażą wycieczek. Wolisz wyjechać razem z wczasowiczami? Zostań przewodnikiem turystycznym! A może preferujesz organizowanie zajęć dla klientów w różnym wieku? To żaden problem! Możesz pracować jako animator czasu wolnego! Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie zarobków oraz przykładowych profesji, powiązanych z biurem podróży.

Zobacz dodatkowo: Najlepiej płatne zawody w Polsce

Animator zarobki

Wpisałeś w wyszukiwarkę “animator czasu wolnego zarobki”, ponieważ chcesz dowiedzieć się, na jaką stawkę możesz liczyć? Zarobki na tym stanowisku zależą od konkretnej pracy, jaką podjąłeś. Stawka może się jednak wahać od około 2 500 zł netto w górę. 

Specjalista ds. turystyki zarobki

Zgodnie z danymi  portalu wynagrodzenia.pl – mediana zarobków specjalisty do spraw turystyki wynosi 4 410 zł brutto. Musisz wiedzieć, że 25 procent osób otrzymuje mniej niż 3 840 zł brutto. Lepiej zarabiający z kolei (25 procent) mogą liczyć na kwotę wyższą niż 5 530 zł brutto.

Ile zarabia przewodnik turystyczny?

Przewodnik turystyczny, według portalu wynagrodzenia.pl, może liczyć na stawkę około 4 690 zł brutto. Jest to mediana zarobków na tym stanowisku, zatem należy wziąć pod uwagę, że 25 procent osób otrzyma mniej niż 3 760 zł brutto, ale  z drugiej strony – 25 procent osób otrzyma powyżej 5 600zł brutto. 

ile zarabia się w biurze podróży

Należy wziąć pod uwagę, że we wszystkich powyższych stanowiskach znaczenie ma staż pracy, wykształcenie, wielkość firmy, w której jesteś zatrudniony oraz województwo, w którym mieści się firma. 

Jakie są biura podróży?

Na rynku funkcjonują różne biura podróży. Ciężko jest wybrać jedno najlepsze. Klienci jednak polecają konkretne ze względu na swoje własne preferencje. Wpisywanie  wyszukiwarkę pytań, takich jak: “jakie biuro podróży polecacie” czy “jakie biuro podróży wybrać da Ci pewne rozeznanie, jednak musisz sam spróbować, aby się przekonać. Zastanawiasz się jakie biuro podróży masz do wyboru? Przedstawiamy listę kilku przykładowych:

 • TUI;
 • Itaka;
 • Rainbow;
 • Coral Travel;
 • Exim Tours;
 • Grecos Holiday;
 • Ecco Travel.

Gotowe WZORY CV do wypełnienia

Jak założyć biuro podróży?

Chcesz zacząć rozwijać się w branży turystycznej, ale nie interesuje Cię zatrudnienie na etacie? Jeśli rozważasz rozpoczęcie własnej działalności powinieneś zastanowić się nad otwarciem biura podróży jako franczyzę innej znanej firmy. Pozwoli Ci to zwiększyć zarobek, ale nie będziesz ponosił odpowiedzialności za organizację wszystkiego od zera. Musisz jednak pamiętać, że w takiej sytuacji będziesz musiał dostosować się do panujących norm i zasad. Jest to jednak dobry początek w pracy nad własną działalnością.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Praca biuro podróży – czy to miejsce dla Ciebie?

Wiesz już, że jest wiele możliwości zatrudnienia w biurze podróży. Jeśli zamierzasz rozwijać swoją karierę właśnie w tym miejscu warto wybrać swoją ścieżkę. Zapoznaj się z ofertami pracy i zdecyduj na stanowisko, które najbardziej Ci odpowiada. Możesz podjąć współpracę z dowolnym biurem podróży lub zdecydować się na założenie własnego na zasadzie franczyzy. Odnajdź swoją własną drogę! Ułatwiaj organizowanie wakacji innym lub zarabiaj podróżując wraz z nimi!

Sprawdź też:

ATS system do rekrutacji – czym jest?
Zdjęcie biznesowe damskie a zdjęcie męskie – po co je robić? Czym się charakteryzuje?
Multitasking – o co chodzi? Czy wielozadaniowość jest efektywna?
Praca Czechy – jak wygląda praca i życie w Czechach? + Zarobki Czechy
Networking – co to? Jak stworzyć sieć kontaktów?
Prawnik – ile zarabia prawnik? Co robić po prawie?
Odprawa emerytalna 2023 – jak liczyć? Ile odprawy emerytalnej?
Choroba zawodowa – Czy należy Ci się odszkodowanie za chorobę zawodową?
Kontroler ruchu lotniczego – ile zarabia kontroler lotów? Jakie wymagania trzeba spełnić?
Spedytor kto to? Co robi i czym zajmuje się spedytor?
Jak opisać sekcję “o mnie” w CV? Co napisać o sobie w CV?
Przykładowe CV
Umowa zlecenie a emerytura – czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury i stażu pracy?
Umowa o dzieło 2023 – jak rozliczyć umowę o dzieło? Kiedy płacimy podatek od umowy o dzieło?
Badania medycyny pracy – jakie badania do pracy? Kiedy trzeba wykonać badania lekarskie do pracy?
Rodzinne 2023 – ile wynosi rodzinne? Jakie dokumenty do zasiłku rodzinnego?