stewardessa

Ciągłe podróżowanie do najdalszych zakątków świata, poznawanie nowych kultur, obyczajów i ludzi – tak właśnie wygląda praca stewardessy. Brzmi jak spełnienie marzeń? Zostać członkiem cabin crew nie jest jednak łatwo, a wymagania niektórych linii lotniczych są wręcz zaskakujące. Praca jako stewardessa od zawsze jest Twoim celem? To ambitny plan, ale jeśli go osiągniesz – satysfakcja gwarantowana! Pod warunkiem, że kochasz podróże i kontakt z ludźmi. Zobacz, jak zostać stewardem / stewardessą i jakie są wymagania na stewardessę?

Stewardessa – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Steward / stewardessa praca – co robi stewardessa?

Stewardessa należy do członków personelu pokładowego i zajmuje się, szeroko pojętą, obsługą pasażerów samolotu. Do jej zadań należy przede wszystkim dbałość o bezpieczeństwo. W razie zagrożeń i nieplanowanych sytuacji pełni funkcję łącznika między kapitanem a pasażerami, ale to nie wszystko. Stewardessa czuwa też nad przestrzeganiem określonych zasad, zapinaniem pasów, prawidłowym umieszczeniem bagaży podręcznych, dodatkowo wdraża i egzekwuje procedury awaryjne i zapobiega panice wśród pasażerów. Do obowiązków stewardessy należy również spełnianie potrzeb podróżujących (odpowiadanie na pytania, serwowanie posiłków i napojów oraz bieżące informowanie np. o zaistniałych opóźnieniach). Choć “zawód stewardessa” kojarzy się głównie z kobietami – linie lotnicze zatrudniają także mężczyzn. Proces rekrutacji na takie stanowisko jest jednak długi, a wymagania restrykcyjne.

Jak zostać stewardessą / stewardem?

Aby otrzymać posadę stewardessy / stewarda trzeba być, przede wszystkim, zdrowym i dobrze znać języki obce (obowiązkowy jest angielski, ale warto znać jeszcze jeden inny język europejski). Liczy się też kultura osobista, panowanie nad emocjami, komunikatywność i wyrozumiałość. Pewne cechy jesteś w stanie wypracować, niektórych niestety nie przeskoczysz. Jeśli nie spełniasz określonych wymagań – prawdopodobnie nie uda Ci się zdobyć wymarzonej pracy. Stewardessa wymagania – zobacz, jakie są Twoje szanse!

Jaki jest dopuszczalny wiek stewardessy / stewarda?

18 lat wystarczy, aby zostać stewardessą, tak samo jest w przypadku stewarda. Minimalna granica wieku może się jednak różnić, w zależności od linii lotniczych, część z nich wymaga ukończenia 21 lat. Pewnie Cię to zaskoczy, ale nie istnieje nic takiego jak maksymalny wiek, tak naprawdę możesz pracować tak długo, jak pozwala Ci zdrowie i kondycja.

Zobacz też: praca dla nieletnich

Praca stewardessa – wykształcenie

Linie lotnicze zwykle nie wymagają konkretnego wykształcenia. Czasem wystarczy matura, a czasem studia na dowolnie wybranym kierunku.

Steward / stewardessa – studia

Mimo, że studia kierunkowe nie są wymagane do podjęcia pracy na tym stanowisku – porządna dawka wiedzy może Ci ułatwić proces rekrutacji. Na Twoją korzyść wpłynie ukończenie kierunków związanych z filologią angielską, które poprawią poziom znajomości języka. Absolwenci psychologii też są mile widziani. Psychologia pozwala zrozumieć zachowania ludzkie, a co za tym idzie, zminimalizować niepotrzebny stres lub strach pojawiający się u pasażerów.

praca stewardessa

Wymagania stewardessa / steward – zdrowie

Zdrowie w pracy stewardessy i stewarda to podstawa, dlatego możesz być pewien, że Twój potencjalny pracodawca skieruje Cię na szczegółowe badania medycyny pracy oraz badania lotnicze. Co zostanie sprawdzone? Przede wszystkim wzrok, słuch (w określonej częstotliwości) czy stan kręgosłupa. Przebadane będą dodatkowo płuca, mocz, ciśnienie, a także umiejętność rozróżniania kolorów. Czy są jakieś dolegliwości, które dyskwalifikują kandydatów do pracy na pokładzie samolotu? Niestety tak – są to choroby, takie jak padaczka, cukrzyca czy epilepsja. Wynika to z niecodziennych warunków panujących w powietrzu. W przypadku ataku trudno byłoby udzielić takiej osobie odpowiedniej pomocy, a w sytuacji kryzysowej – nie mogłaby ona pomóc pasażerom.

Od stewardess i stewardów wymaga się również umiejętności pływania. Dlaczego to takie ważne? Aby w razie wodowania umieć udzielić pasażerom odpowiedniego wsparcia – pomóc im przetrwać w wodzie lub umiejętnie z niej wyciągnąć. Jak sam widzisz, dobra kondycja jest więc niezbędna. Trzeba pamiętać też o jeszcze jednej ważnej rzeczy – poza badaniami lekarskimi, będziesz zobowiązany wyrobić również książeczkę sanepidowską

Steward/ stewardessa – wzrost

Wymagania poszczególnych linii lotniczych są naprawdę zróżnicowane – jedne poszukują osób wysokich, inne nieco niższych. Przykład? Linie lotnicze Emirates, wymagają od kandydatów minimum 160 cm wzrostu, dodatkowo taka osoba musi bez obuwia, stojąc na placach, dosięgnąć do 212 cm, ponieważ na tej wysokości umieszczony jest sprzęt ratunkowy. Z kolei Wizzair wymaga od przyszłych pracowników minimum 165 cm wzrostu w przypadku pań i 175 cm wzrostu w przypadku panów.

Zastanawiasz się, dlaczego wzrost stewardessy jest aż tak istotny? Odpowiedź jest prosta – chodzi o możliwość swobodnego poruszania się po samolocie. Zbyt wysokie osoby mogą mieć z tym problem. Na przykład PLL Lot określa dopuszczalny wzrost kandydatów: kobiety nie mogą być wyższe niż 175 cm, a maksymalny wzrost mężczyzny to 180 cm.

stewardessy

Określony wygląd stewardess / stewardów

Stewardessa to wizytówka linii lotniczych, dlatego jej wygląd ma ogromne znaczenie. Od pracownic na tym stanowisku wymaga się zadbanej cery, nienagannego makijażu, ułożonych włosów i wypielęgnowanych dłoni. Chcesz utrzymać się w tym zawodzie? Musisz nieustannie o siebie dbać.

Cabin crew – praca wiąże się z dyspozycyjnością 

Praca w tym zawodzie wiąże się z licznymi ograniczeniami. Trudno mówić o życiu prywatnym, gdyż grafik stewardessy narzucony jest odgórnie i nie uwzględnia pojęć takich, jak święto lub niedziela. Trzeba przygotować się na nienormowany czas pracy i spędzanie większości swojego życia poza domem. Jeśli dodatkowo otrzymasz zatrudnienie w zagranicznych liniach lotniczych, prawdopodobnie czeka Cię przeprowadzka do miasta, w którym znajduje się – tak zwana – baza.

Skorzystaj z naszych poradników i poszerz swoją wiedzę:

Steward / stewardessa oferty pracy – jak znaleźć pracę?

Spełniasz wszystkie wyżej wymienione wymagania? Jesteś gotowa na życie w podróży? Szukanie pracy najlepiej zacząć od przejrzenia stron internetowych linii lotniczych –  zwykle w zakładce kariera lub o nas znajdziesz interesujące Cię informacje dotyczące wymagań i procesu rekrutacji. Oto kilka propozycji:

 • PLL LOT – oferty pracy;
 • Lufthansa – oferty pracy i kariera;
 • Emirates – praca;
 • WizzAir – możliwości kariery;
 • Ryanair – cabin crew;
 • Enter Air – kariera.

Oczywiście możesz też po prostu w wyszukiwarkę Google wpisać hasło: stewardessa praca / steward praca lub przejrzeć popularne portale ogłoszeniowe. 

stewardessy oferty pracy

Steward / stewardessa rekrutacja 

Jak wygląda rekrutacja na stanowisko stewardessy / stewarda? Oczywiście musisz zgłosić swoją kandydaturę. Na samym początku wybierz interesujące Cię ogłoszenie i przygotuj profesjonalne CV. Co koniecznie musi zawierać życiorys stewardessy?

 1. Zdjęcie w CV – dobra prezencja w tym zawodzie to jedno z najważniejszych wymagań, dlatego brak fotografii w dokumentach aplikacyjnych może Cię wykluczyć już na starcie. Podejdź do tego tematu z zaangażowaniem i zadbaj o pełen profesjonalizm.
 2. Umiejętności twarde i miękkie – nie da się ukryć, że w pracy stewardessy bardzo cenne są kompetencje miękkie wynikające z charakteru kandydatki lub kandydata. Na co pracodawcy zwracają uwagę? Na dobrą organizację czasu pracy, odporność na stres, punktualność, życzliwość, cierpliwość czy wyrozumiałość. Uwydatnij te cechy w swoim CV, stosując pogrubienia, podkreślenia lub punktory, aby rekruter od razu zwrócił na nie uwagę. 
 3. Znajomość języków obcych jest podstawowym wymaganiem do pracy na stanowisku stewardessy/ stewarda. W CV koniecznie określ poziomy znajomości języka obcego najlepiej za pomocą uniwersalnej Skali Rady Europy (np. B2, C1). Jeśli posiadasz dodatkowo certyfikat, który potwierdza Twoje umiejętności – koniecznie o nim wspomnij. Część linii lotniczych przeprowadza specjalne testy z języka angielskiego, także zrezygnuj z często popełnianych błędów w CV i nie kłam. Taką informację łatwo zweryfikować.

Do CV warto dołączyć profesjonalny list motywacyjny, który pozwoli rekruterom poznać Cię jeszcze lepiej. To jednak nie wszystko, co należy przesłać. Zaświadczenie o niekaralności, certyfikaty językowe, zdjęcie paszportowe i fotografia sylwetki – tak najczęściej wygląda komplet dokumentów potrzebny do weryfikacji kandydatów.

Po wstępnej selekcji na podstawie CV, wybrani kandydaci zapraszani są na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której przechodzą różnego rodzaju testy np. językowe i psychologiczne. Następnie przeprowadza się badania lekarskie, potwierdzające stan zdrowia zainteresowanego, a kolejnym etapem są szkolenia i kursy.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak wygląda kurs stewardess?

Flight Attendant Manual – tak nazywa się podręcznik dla personelu pokładowego, który otrzymasz na samym początku szkolenia. To podstawowe źródło wiedzy o panujących zasadach bezpieczeństwa czy regułach dotyczących obsługi pasażerów w klasie biznesowej. Następnie poznasz prawo lotnicze i szczegółowe procedury dotyczące:

 • bezpieczeństwa w samolocie;
 • ewakuacji pasażerów w przypadku niebezpiecznych sytuacji;
 • pierwszej pomocy i pomocy medycznej;
 • serwisu;
 • groomingu, czyli profesjonalnego makijażu.

Szkolenie kończy się egzaminem – niestety dość trudnym. Przygotowanie do niego to nauka ogromnej ilości materiału. Linie lotnicze kładą duży nacisk na to, aby w samolotach pracował doskonale wykwalifikowany zespół.

Przykładowa oferta pracy dla stewardessy/ stewarda:

Nasze wymagania:

 • wykształcenie wyższe lub w trakcie studiów;
 • znajomość angielskiego w stopniu komunikatywnym (inne języki będą atutem);
 • dyspozycyjność, umiejętność pracy w zespole i pod presją czasu;
 • bardzo dobry stan zdrowia;
 • umiejętność pływania;
 • gotowość do rozwoju i udziału w szkoleniach;
 • posiadanie ważnego Unijnego Certyfikatu COVID

Zakres obowiązków:

 • dbanie o bezpieczeństwo i komfort pasażerów;
 • realizacja celów sprzedażowych na pokładzie samolotu;
 • reprezentowanie linii lotniczych podczas wydarzeń wizerunkowych.

Co oferujemy?

 • atrakcyjne wynagrodzenie;
 • polską umowę o pracę;
 • kartę Multisport;
 • prywatną opiekę medyczną;
 • ubezpieczenie na życie;
 • duże możliwości awansu;
 • brak rutyny i pracę pełną wyzwań;
 • możliwość poznawania najpiękniejszych kurortów świata.
ile zarabia stewardessa

Steward / stewardessa – zarobki

Zarobki stewardessy różnią się w zależności od linii lotniczych i doświadczenia zawodowego kandydata. Dłuższy staż pracy przełoży się na wyższą pensję. Polskie stewardessy zarabiają od 5 000 do 8 000 zł netto miesięcznie, ale wynagrodzenia w tej profesji wyglądają nieco inaczej niż w innych zawodach. Składają się z kilku elementów:

 • Podstawa wynagrodzenia, czyli pensja, którą stewardessa otrzymuje zawsze, bez względu na liczbę wylatanych godzin (każda kolejna godzina, powyżej 40 w miesiącu wiąże się z dodatkową opłatą).
 • Prowizja od sprzedaży – w tanich liniach lotniczych można spotkać się ze sprzedażą na pokładzie samolotu. Stewardessa lub steward proponują pasażerom różne produkty, w zamian otrzymują określoną prowizję od ich sprzedaży.
 • Diety na pobyt – personel linii lotniczych otrzymuje od linii pieniądze na pobyt w każdym docelowym porcie. Taki dodatek pozwala na zapewnienie dodatkowych wygód. Diety mogą być przekazywane przed każdym wyjazdem lub być przelewane na konto w postaci stałej kwoty. Na przykład stewardessa LOT-u otrzymuje zryczałtowaną dietę na poziomie 1000 zł netto bez względu na liczbę lotów i długość pobytów.
 • Dodatki – jakich dodatków można się spodziewać w liniach lotniczych? Na przykład za utrzymanie munduru (czyszczenie) lub za znajomość wielu języków obcych.
jak zostać stewardessą

Sprawdź również: Najlepiej płatne zawody w Polsce

Inaczej sytuacja wygląda za granicą, gdzie zarobki oscylują od 8 000 do 12 000 złotych netto. Zobacz, jakie standardy obowiązują w popularnych liniach lotniczych.

PLL LOT – stewardessa / steward

Stewardessy LOT-u mogą liczyć na zarobki w wysokości 5 000 – 8 000 złotych netto, chyba że ubiegasz się o posadę starszej stewardessy, w takiej sytuacji pensja może wynosić 6 500 – 10 000 zł netto. Jakie wymagania musisz spełnić, aby pracować w Cabin Crew pod szyldem LOT-u?

 • Posiadać wykształcenie średnie z maturą;
 • znać język angielski na poziomie minimum B2;
 • być zdrowym;
 • potrafić pływać;
 • posiadać zaświadczenie o niekaralności;
 • nie mieć tatuaży w widocznych miejscach;
 • być chętną do nauki i otwartym na nowe doświadczenia.

Ryanair – praca

Ryanair to irlandzkie linie lotnicze, których dotyczyła głośna afera poruszająca kwestie szkolenia personelu pokładowego w bardzo złych warunkach. Stewardessy Ryanair zatrudnione są na podstawie umowy B2B. Ile zarabia stewardessa Ryanair? Przeciętne wynagrodzenie wynosi ok. 6000 – 9000 zł, po odjęciu podatków daje to ponad 4000 zł na rękę. Jakie są oczekiwania?

 • Wzrost od 157 cm do 188 cm;
 • umiejętność przepłynięcia 25 metrów;
 • gotowość do pracy w systemie zmianowym;
 • znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym;
 • pasja do podróżowania.
stewardessa wymagania

Stewardessa Wizzair

Rekrutacja na stanowisko stewardessy w liniach Wizzair składa się z kilku etapów. Zacznij od przygotowania CV w języku angielskim i przygotuj dwie fotografie – jedną twarzy, drugą sylwetki. Pracę możesz rozpocząć już od 18. roku życia. Ile zarabia stewardessa Wizzair? Podstawa wynosi ok. 1500 zł na rękę, ale dochodzą do tego pieniądze za loty i premie od sprzedaży. Poniżej znajdziesz główne warunki, jakie należy spełnić:

 • wiek minimum 18 lat;
 • możliwość dosięgnięcia na wysokość 210 cm;
 • biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie;
 • wykształcenie średnie;
 • umiejętność pływania;
 • brak tatuaży i kolczyków w widocznych miejscach;
 • miejsce zamieszkania nie dalej niż 60 minut od bazy firmy (ewentualnie gotowość do przeprowadzki).

Emirates stewardessa / steward

Praca w Emirates Airlines jest dla wielu marzeniem, nie bez powodu – linie oferują służbowe mieszkania, diety na wyżywienie, darmowy transport do pracy, opiekę lekarską i wiele innych benefitów. Ile zarabia stewardessa Emirates? Jeśli masz co najmniej 21 lat, biegle znasz angielski, jesteś gotowy zamieszkać w Dubaju i posiadasz przynajmniej średnie wykształcenie, możesz zarabiać ok. 10 500 złotych na rękę miesięcznie. Brzmi dobrze, prawda? Jednak zanim to się stanie, musisz przejść skomplikowany proces rekrutacji, podzielony na kilka etapów. Podczas niego sprawdzana będzie Twoja prezencja, znajomość języka, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach i zdolności pracy w zespole. Wydaje się niewiele, ale do pracy w Emirates Airlines wybierane są jedynie najlepsi kandydaci. 

Zawody przyszłości – zobacz czy praca stewardessy jest na tej liście

Enter Air stewardessa / steward

Enter Air to polskie linie lotnicze oferujące, nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale też umowę o pracę, kartę Multisport, prywatną opiekę medyczną i ubezpieczenie na życie. Jakie warunki trzeba spełnić? Od kandydatów wymaga się wyższego wykształcenia, biegłej znajomości języka, umiejętności pływania i dobrego stanu zdrowia. Enter Air zarobki – jak wyglądają? Nawiązując do tego, co wspomnieliśmy wcześniej, zarobki polskich stewardess oscylują w granicach 5 000 – 8 000 złotych netto podstawowego wynagrodzenia.

Jak wygląda praca stewardessy / stewarda?

Choć praca stewardessy jest bardzo ciekawa i rozwijająca – nie należy do łatwych. Często trzeba radzić sobie z marudzącymi dziećmi, niezadowolonymi pasażerami, podejrzanymi pakunkami czy turbulencjami, a to tylko część sytuacji, w których stewardessa musi wykazać się spokojem i profesjonalizmem. Jak wygląda typowy dzień pracy na pokładzie samolotu?

stewardessa praca
 1. Przed odlotem przeprowadza się tzw. briefing, który polega na sprawdzeniu przygotowania stewardessy do lotu. Oceniany jest nie tylko wygląd zewnętrzny stewardessy, ale również wiedza z zakresu procedur pierwszej pomocy, sprzętu czy reagowania w razie sytuacji awaryjnych.
 2. Kontrola gotowości samolotu w zakresie wyposażenia awaryjnego, towaru, cateringu itp.
 3. Powitanie pasażerów na pokładzie samolotu.
 4. Szkolenie z procedur dla pasażerów przed startem.
 5. Sprawdzenie liczby pasażerów na podstawie listy pasażerskiej.
 6. Profesjonalna obsługa pasażerów w czasie lotu. W głównej mierze jest to dbałość o bezpieczeństwo i komfort podróżujących czy asystowanie przy osobach wymagających szczególnej uwagi, np. dzieciach, które podróżują same lub osobach niepełnosprawnych.
 7. Ciągła współpraca z personelem samolotu.
 8. Sprzątanie po serwisie i pasażerach, dbałość o ogólny porządek.
 9. Pożegnanie pasażerów.
 10. Przygotowanie samolotu na przyjęcie następnych podróżujących.
 11. Omówienie lotu wraz z załogą.

Ile godzin pracuje stewardessa? 

Zawód stewardessy jest nietypowy i różni się od pełnoetatowej pracy w biurze, w sztywno ustalonych ramach czasowych od 8.00 do 16.00, przez 5 dni w tygodniu. W teorii personel pokładu lotniczego ma 40-godzinny tydzień pracy, zdarza się, że w ciągu dnia może pracować nawet 10 czy 12 godzin, a nawet dłużej (maksymalnie 16 godzin), a kolejny dzień maja wolny. W praktyce wymiar czasu pracy każdego pracownika uwarunkowany jest wymaganiami i potrzebami konkretnej linii lotniczej. Taki plan ustalany jest zwykle każdego miesiąca i choć należy go przestrzegać, trzeba być przygotowanym na rotacje oraz zmiany. 

Czy stewardesa ma czas na zwiedzanie?

Pomiędzy jedną a drugą destynacją (destynacja, czyli w języku branżowym – cel podróży) stewardessa ma najczęściej 24 godziny, 48 godzin, a czasami nawet 72 godziny wolnego, które może dowolnie wykorzystać. Początkujące osoby zwykle ruszają w miasto, by podziwiać piękne widoki, a ci, którzy są w tym zawodzie dłużej – stawiają na odpoczynek, masaż, posiłek i sen. Jeśli grafik będzie Ci sprzyjał, zobaczysz naprawdę duży kawałek świata.

Są jeszcze tzw. turnout-y, za którymi pracownicy linii lotniczych nie przepadają, czyli loty w tę i z powrotem tego samego dnia. Płyty lotnisk są w większości do siebie podobne, więc takich podróży nie można traktować jako zwiedzanie.

zarobki stewardessy

Steward / stewardessa praca – oferty sezonowe

Czy wiesz, że jako stewardessa / steward można pracować sezonowo? Linie lotnicze Enter Air oferują studentom możliwość zatrudnienia na umowę sezonową. To praca na pokładzie samolotu w miesiącach wakacyjnych – od czerwca do września. Wystarczy śledzić na bieżąco media społecznościowe linii lotniczych i pod wskazany adres mailowy przesłać swoje CV. Ważna informacja jest taka, że aplikacja na umowę sezonową dostępna jest wyłącznie dla studentów. Chcesz zwiększyć swoje szanse? Zobacz, jak napisać pierwsze CV.

Emerytura stewardessy

Linie lotnicze nie określają maksymalnego wieku stewardessy, jednak prędzej czy później wiek uniemożliwi Ci wykonywanie tego zawodu. Czy to oznacza całkowite zerwanie kontaktu z lotnictwem? Absolutnie nie! Możliwości jest więcej niż się spodziewasz – zatrudnienie w biurze lotniska, prowadzenie szkoleń dla przyszłych stewardess i stewardów, groomingu (kontroli wyglądu zewnętrznego załogi), rosteringu (układanie grafików) lub w dziale personalnym.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Praca steward / stewardessa – plusy i minusy tego zawodu

Choć wiele osób uważa, że praca stewardessy jest łatwa, lekka i przyjemna, a jedynym jej zajęciem jest sprzedaż przekąsek i napojów, to rzeczywistość bywa zupełnie inna i odbiega od wyobrażeń. Na pokładzie samolotu trzeba mieć dużą cierpliwość i poczucie odpowiedzialności. Jeśli nie jesteś odporny na stres – nie jest to praca dla Ciebie. Zanim zdecydujesz się wysłać swoją aplikację – poznaj czarne strony tego zawodu.

Wady pracy stewardessy / stewarda

 • Przebywanie wiele dni poza domem;
 • wymuszona zmiana miejsca zamieszkania, a nawet przeprowadzka z granicę;
 • rozłąka z rodziną i bliskimi;
 • brak ustalonych godzin pracy;
 • praca w dzień i w nocy;
 • praca w weekendy i święta;
 • styczność ze zmęczonymi i nerwowymi pasażerami;
 • ciągła gotowość na sytuacje awaryjne,
 • złe samopoczucie przez nieregularny harmonogram i przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach;
 • ciągłe zmiany otoczenia, klimatu i czasu.

Zalety pracy stewardessy / stewarda

 • Liczne podróże i możliwość zwiedzania całego świata;
 • możliwość poznawania ludzi z całego świata;
 • każdy dzień to nowe wyzwanie;
 • wysokie wynagrodzenia;
 • liczne benefity;
 • możliwość rozwoju zawodowego i osobistego;
 • ciągła praca z ludźmi;
 • zniżki na loty.
cabin crew praca

Praca stewardessa – podsumowanie

Mierzysz wysoko? Marzysz o podróżach, poznawaniu nowych ludzi i pracy pełnej wyzwań? Nie boisz się konfliktów i świetnie radzisz sobie w stresujących sytuacjach? Jeśli uważasz, że stanowisko stewardessy jest dla Ciebie wręcz idealne – spróbuj swoich sił, ale najpierw zapoznaj się ze specyfiką tego zawodu. Stewardessy i stewardzi nie tylko witają/żegnają pasażerów na pokładzie czy też roznoszą przekąski. Do ich zadań należy również przygotowanie samolotu do podróży, pomaganie podczas zajmowania miejsc, prezentacja podstawowych zasad bezpieczeństwa, dbanie o komfort, a także odpowiadanie na wszelkie pytania i udzielanie pomocy w nagłych sytuacjach.

Zanim stworzysz idealne CV i prześlesz swoją aplikację, musisz wiedzieć, że linie lotnicze mają bardzo restrykcyjne wymagania wobec potencjalnych pracowników, najważniejsze z nich to ukończenie 18. lub 21. roku życia, znakomita znajomość języka angielskiego, niekaralność, doskonały stan zdrowia, umiejętność pływania i schludny wygląd. Jeśli jednak kochasz podróże i czujesz, że chcesz zostać stewardessą lub stewardem, prawdopodobnie zrobisz wszystko, aby osiągnąć swój cel. Z pewnością będzie to niesamowita przygoda, która wielokrotnie powróci we wspomnieniach.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Ciekawe CV to duża dawka wiedzy, przekonaj się sam:
CEO – co oznacza popularny skrót CEO oraz CTO, COO i CFO?
Praca w korporacji – na czym polega praca w korporacji?
CV dla ucznia – jak napisać przykładowe CV ucznia?
Jak napisać CV w 2023 roku?
Wzory CV
Jak założyć Profil Zaufany?
Maszynista: jak zostać maszynistą? Ile zarabia maszynista?
Co to jest public relations i jak wygląda praca w PR?
Praca kurier – ile zarabia kurier i jak nim zostać?
Świadczenie postojowe – jak złożyć wniosek o postojowe?
Jak napisać podanie o przedłużenie umowy? Podanie wzór
Podanie o praktyki – jak napisać podanie o praktyki zawodowe wzór