praca dla niepełnosprawnych

Jesteś osobą niepełnosprawną i obawiasz się, że nigdzie nie znajdziesz zatrudnienia? Od czego zacząć poszukiwania pracy i jakich udogodnień się spodziewać? A może interesuje Cię wyłącznie praca zdalna dla niepełnosprawnych? Ten artykuł pozwoli Ci rozwiać wszelkie wątpliwości i zrobić krok w przód w drodze do wymarzonej kariery zawodowej. Dowiedz się, jak wygląda praca z orzeczeniem, gdzie szukać ofert i jak przygotować profesjonalne CV?

Praca dla niepełnosprawnych – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Czy osoba niepełnosprawna może pracować? 

Jeśli zastanawiasz się, czy praca z orzeczeniem niepełnosprawności jest możliwa, to odpowiedź brzmi: tak – jest możliwa. Pod warunkiem, że lekarz medycyny pracy wyrazi na to zgodę i dopuści taką osobę do wykonywania konkretnych obowiązków zawodowych. Nawet orzeczenie ZUSu nie zmienia decyzji lekarza, ponieważ to on ostatecznie stwierdza czy pracownik może podjąć zatrudnienie, oczywiście jeśli czuje się na siłach.

Pamiętaj, że nie istnieje żaden przepis nakładający na niepełnosprawnych obowiązek informowania pracodawcy o posiadanym stopniu niepełnosprawności (chyba że pracownik chce skorzystać ze specjalnych przywilejów i uprawnień, o czym dowiesz się w dalszej części artykułu). Jednak przed lekarzem medycyny pracy, który stwierdza czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do pracy na danym stanowisku, nie można zataić takiej informacji.

Stopnie niepełnosprawności

Ogół niepełnosprawności może być bardzo zróżnicowany, dlatego wyróżnia się trzy stopnie niepełnosprawności:

praca zdalna dla niepełnosprawnych
 • stopień znaczny – osoba, która nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji i pozostaje całkowicie zależna od pomocy i opieki innych osób (nie jest w stanie samodzielnie zaspokajać podstawowych potrzeb życiowych, komunikować się i poruszać);
 • stopień umiarkowany – osoba wymagająca częściowej lub okresowej pomocy innej osoby; praca z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może być wykonywana na odpowiednio przystosowanym stanowisku, z racji ograniczeń osoby niepełnosprawnej;
 • stopień lekki – osoba, która ma pewne problemy w codziennych czynnościach, ale specjalistyczne urządzenia rekompensują jej własne ograniczenia, praca z lekkim stopniem niepełnosprawności może być wykonywana bez narzędzi dostosowawczych.

Stopień niepełnosprawności przyznawany jest przez Komisję ds. orzekania o niepełnosprawności, która na podstawie odpowiedniej wiedzy medycznej przyznaje konkretny stopień. Orzeczenie o niepełnosprawności można otrzymać na czas określony, jeśli występuje prawdopodobieństwo poprawy.

Lekka praca dla niepełnosprawnych

Warto zauważyć, że obecnie kładziony jest duży nacisk na tworzenie odpowiednich warunków pracy dla niepełnosprawnych. Coraz częściej dba się o to, aby mogły one aktywnie uczestniczyć w życiu zawodowym i wykorzystywać swój potencjał dla własnego rozwoju oraz rozwoju firmy, w której będą zatrudnieni. Praca dla niepełnosprawnych jest naprawdę do znalezienia. Pracodawcy zauważają kompetencje, wykształcenie i podejście do pracy osób niepełnosprawnych, a często mogą też liczyć na dofinansowanie zatrudnienia takich osób.

Praca dla osób niepełnosprawnych – przywileje

Jeśli pracownik postanowi poinformować swojego pracodawcę o stopniu niepełnosprawności, może liczyć na specjalne przywileje.

Znaczny, umiarkowany i lekki stopień niepełnosprawności – przywileje pracownika:

 1. Krótszy czas pracy – pracownik z orzeczeniem o niepełnosprawności może pracować maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu. Jednak w przypadku znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, lekarz medycyny może zalecić skrócony czas pracy (7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu).
 2. Dodatkowa przerwa – bez względu na wymiar czasu pracy, osobie z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowa 15-minutowa przerwa.
 3. Dodatkowy urlop wypoczynkowy – osobom ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, w ciągu roku kalendarzowego, przysługuje dodatkowe 10 dni płatnego urlopu wypoczynkowego.
 4. Dodatkowe płatne dni wolne – osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą skorzystać z dodatkowych 21 dni wolnych. Warto wykorzystać je na rehabilitacje, badania i zabiegi lecznicze.
 5. Praca tylko w ciągu dnia – osoby niepełnosprawne nie mogą pracować w nocy (między godz. 21 a 7). Chyba że są zatrudnione przy pilnowaniu mienia lub orzeczenie lekarskie zezwala im na taką pracę.
praca z grupą inwalidzką

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Czy osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności może pracować?

Według ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie wyklucza się możliwości zatrudnienia dla osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, jeśli pracodawca przystosuje stanowisko pracy do potrzeb takiej osoby.

Czy osoba niepełnosprawna może pracować 12 godzin?

Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Są to sztywne zasady, a nie przeciętne, tak jak w przypadku Kodeksu pracy, który pełnosprawnym pracownikom pozwala elastycznie dysponować swoim czasem pracy.

Zobacz też, jak wygląda praca na pół etatu

Czy pracownik może wycofać orzeczenie o niepełnosprawności?

Nie ma przepisów, które zakazują pracownikowi wycofania przedłożonego swojemu pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności przed upływem terminu jego ważności.

lekka praca dla niepełnosprawnych

Oferty pracy dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności

Zasadniczo praca dla osoby niepełnosprawnej to może być każda praca, jeśli tylko kandydat posiada odpowiednie predyspozycje na dane stanowisko. Możesz po prostu w wyszukiwarkę Google wpisać hasło: “praca dla niepełnosprawnych w domu”, “praca z orzeczeniem umiarkowanym Warszawa” lub “praca dla osoby z orzeczeniem”. Jednak robi tak wielu poszukujących zatrudnienia, dlatego w ten sposób znajdziesz najbardziej oblegane oferty, niekoniecznie z najlepszymi warunkami. Jak zrobić to lepiej?

Sprawdź oferty pracy z orzeczeniem i bez orzeczenia bezpośrednio u firm

Masz na swojej liście miejsca, w których wyjątkowo chciałbyś pracować? Firmowa strona internetowa, Facebook, LinkedIn – koniecznie musisz tam zajrzeć! Znajdziesz tam otwarte rekrutacje i bezpośredni kontakt do pracowników HR. Na stronie www zajrzyj w zakładkę “Kariera”, “Praca” lub “Dołącz do nas”, gdzie znajdziesz zasady naboru pracowników.

Ogłoszenia dla niepełnosprawnych na popularnych portalach

Nikt nie powiedział, że osoby niepełnosprawne muszą szukać ofert pracy dedykowanych jedynie osobom z niepełnosprawnością. Szukaj po prostu ogłoszeń, które są dla Ciebie ciekawe i zgodne z aspiracjami. Odwiedź popularne portale o pracę, np.:

 • OLX,
 • Pracuj.pl,
 • Indeed,
 • Gumtree,
 • Jooble,
 • InfoPraca.pl,
 • Gratka.

Dowiedz się więcej: jak znaleźć pracę?

praca dla osoby z orzeczeniem

Dedykowana praca dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności

Jeśli interesują Cię wyłącznie oferty pracy dla osób z orzeczeniem, sprawdź serwis sprawniwpracy.com. Znajdziesz tam aktualnie ogłoszenia, ale dostępna jest też wyszukiwarka ofert, dzięki czemu dopasujesz je do swoich oczekiwań. Wśród innych serwisów pracy dla osób z niepełnosprawnością wyróżniają się także strony: niepelnosprawni.pl i sprawni-niepelnosprawni.pl.

Zdecydowanie bogatą bazą ofert pracy dla niepełnosprawnych są też dedykowane grupy na Facebooku. Do których z nich warto dołączyć?

 • NIEPEŁNOSPRAWNI: Szukam pracy / Oferuję pracę
 • Praca dla osób z niepełnosprawnością
 • PRACA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
 • Wszyscy Są Inni — ofert pracy dla osób niepełnosprawnych
 • Niepełnosprawni praca
 • SPRAWNI – NIEPEŁNOSPRAWNI POSZUKIWACZE PRACY
 • Praca dla niepełnosprawnych.

Ile zarabia osoba z orzeczeniem?

Poniżej znajdziesz listę przykładowych zawodów, które może wykonywać osoba z orzeczeniem + mediana wynagrodzeń (dane serwisu wynagrodzenia.pl).

Zobacz przykładowe CV programisty:

To oczywiście tylko przykłady, liczba stanowisk może być o wiele dłuższa. Nie wiesz, w którym kierunku się rozwijać? Sprawdź, jakie są najlepiej opłacane zawody w Polsce i wybierz coś dla siebie.

oferty pracy z orzeczeniem

Praca zdalna z orzeczeniem o niepełnosprawności

Uważasz, że praca zdalna to coś dla Ciebie? Możliwości masz niemal nieograniczone, możesz:

 • wypełniać ankiety,
 • tłumaczyć teksty,
 • pisać teksty (copywriting),
 • udzielać korepetycji,
 • przepisywać nagrania,
 • własnoręcznie tworzyć różnorodne produkty,
 • poprawiać teksty.

Ofert pracy możesz szukać na wymienionych wcześniej portalach lub spróbować freelancingu. Useme.pl, upwork.com, freelanceria.pl, zleca.pl, fiverr.com – na tych serwisach znajdziesz propozycje skierowane bezpośrednio do freelancerów.

Zobacz też artykuł: Jak zarabiać w internecie?

Praca z orzeczeniem – jak stworzyć CV i list motywacyjny?

Tworząc dokumenty aplikacyjne, pamiętaj, że zarówno CV, jak i list motywacyjny osoby niepełnosprawnej nie muszą różnić się niczym od dokumentów osoby pełnosprawnej. Nie masz obowiązku informować potencjalnego pracodawcy o swojej niepełnosprawności, skup się więc na posiadanych kompetencjach i atutach, dzięki którym pokonasz konkurencję. Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek, które sprawią, że przesłana przez Ciebie aplikacja będzie zgodna z aktualnymi wymogami i pozytywnie zaskoczy rekruterów.

 1. Profesjonalne CV i list motywacyjny powinny być dopasowane do oferty pracy – unikaj dokładnego opisywania stanowisk, które zajmowałeś 10 lat temu, najwięcej uwagi poświęć aktualnemu miejscu pracy. Skup się na wymaganiach zawartych w ogłoszeniu i wypisz je jako pierwsze. Dzięki temu rekruter odniesie wrażenie, że doskonale wpisujesz się w oczekiwania i chętniej zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną.
 2. Przedstaw się z najlepszej strony w podsumowaniu zawodowym – podsumowanie zawodowe umieszcza się na samej górze CV, aby rekruter od razu wiedział z kim ma do czynienia. To krótki opis kandydata (najczęściej 4-5 zdań) uwzględniający jego doświadczenie, kluczowe umiejętności, sukcesy zawodowe oraz dalszą ścieżkę rozwoju.
 3. Unikaj ogólników – CV i list motywacyjny powinny zawierać możliwie najwięcej konkretnych informacji. Standardowe hasła rzucane w niemalże każdej aplikacji, nie sprawią, że zdobędziesz przewagę w procesie rekrutacji. Nie rezygnuj z podawania liczb, procentów i specjalistycznych nazw. 
 4. Nie powielaj treści CV w liście motywacyjnym – list motywacyjny ma umożliwić rekruterowi poznanie Cię nieco bliżej, jeśli napiszesz w nim to samo, co w CV – jego wysyłanie mija się z celem. Co więc powinien zawierać? Przykłady sytuacji, w których wykorzystałeś swoje umiejętności oraz listę rozwiązanych przez Ciebie problemów. Możesz też zaproponować, jak usprawnisz działanie firmy, do której aplikujesz i wyrazić chęć spotkania na rozmowie kwalifikacyjnej.
 5. Dbałość o detale – pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego dokumenty aplikacyjne muszą być czyste, zadbane i przejrzyste. Pomięte lub podarte aplikacje będą od razu odrzucane. Stosuj punktory, pogrubienia i akcenty kolorystyczne. Zadbaj również o poprawność językową i ortograficzną zawartych treści.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Stereotypy na temat rozwoju zawodowego osób niepełnosprawnych odchodzą dziś do lamusa. Praca z niepełnosprawnością nie jest już czymś nadzwyczajnym i praktycznie nikogo nie dziwi. Z punktu widzenia pracodawcy, to wręcz korzystne rozwiązanie wpisujące się w, szeroko pojętą, społeczną odpowiedzialność biznesu. To wszystko oznacza, że miejsca pracy, czas pracy, stanowiska i zakres obowiązków stają się przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Obecnie wiele instytucji i ośrodków zajmujących się zasobami ludzkimi wdraża osoby z dysfunkcjami w struktury zawodowe, co daje obopólną korzyść.

Zajrzyj też do innych artykułów:
CEO – co oznacza popularny skrót CEO oraz CTO, COO i CFO?
Doświadczenie w CV – jak opisać przebieg doświadczenia zawodowego, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie
Praca w korporacji – na czym polega praca w korporacji?
CV dla ucznia – jak napisać przykładowe CV ucznia?
Jak napisać CV w 2023 roku?
Maszynista: jak zostać maszynistą? Ile zarabia maszynista?
Jak się dostać do wojska i jak wygląda praca w wojsku?
Co to jest public relations i jak wygląda praca w PR?
Praca kurier – ile zarabia kurier i jak nim zostać?