Podczas rozmów kwalifikacyjnych coraz większą rolę odgrywają umiejętności interpersonalne i  – tak zwane – kompetencje miękkie. Oczywiście, wiedza merytoryczna oraz doświadczenie wciąż są stawiane na miejscu pierwszym. Jednak, aby uzyskać pracę w wymarzonym miejscu, nie wystarczy tylko ukończyć odpowiednie studia czy wykazać się właściwym doświadczeniem. Czym są umiejętności miękkie, a czym twarde? Co wpisać w CV, aby zainteresować pracodawcę?

nowe umiejętności

Kompetencje twarde i miękkie – Spis treści

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Kompetencje miękkie i twarde – różnice

Mało która firma otwarcie mówi, że zwraca uwagę na umiejętności miękkie podczas poszukiwania pracowników. Jednak nie od dziś wiadomo, że często są one kwestią, która potrafi przesądzić o wyborze kandydata na dane stanowisko. Czym one się różnią?

Kompetencje twarde

Zacznijmy od umiejętności twardych. Zalicza się do nich wszelkie “mierzalne” zdolności, których można nauczyć się na studiach, kursach, czy szkoleniach. Oczywiście, są one bardzo ważne, ponieważ nikt nie przyjmie do pracy kandydata, który nie spełnia podstawowych oczekiwań i nie posiada kwalifikacji na dane stanowisko. Nie zawsze są jednak najważniejsze.

Kompetencje twarde – przykłady:

Kompetencje miękkie

Znacznie trudniej jest je zmierzyć i ocenić na pierwszy rzut oka. Są to wszelkie cechy osobowości, które wpływają między innymi na komfort pracy w zespole, ale także na efektywność w wykonywaniu zadań, czy nawiązywania kontaktów z klientami. 

umiejętności rodzaje - multitasking

Kompetencje miękkie – lista przykładowych:

 • umiejętność pracy pod presją czasu,
 • komunikatywność,
 • umiejętność pracy w zespole,
 • zdolność motywowania innych do pracy,
 • kreatywność.
 • multitasking

Jakie umiejętności wpisać w CV? – Zainteresowania w CV (Przykłady)

Jakie umiejętności wpisać w CV, aby zainteresować pracodawcę?

Przede wszystkim należy wyważyć ilość obu typów kompetencji wpisywanych w CV. Pracodawca nie przyjmie osoby, która posiada nawet najlepsze kompetencje miękkie, ale jej umiejętności zawodowe nie pokrywają się z wymaganiami na dane stanowisko. Jak zatem dobrać umiejętności do CV?

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV
 1.  Przede wszystkim dostosować je do oferty pracy. Pracodawcy bardzo doceniają, jeśli CV jest przygotowane konkretnie dla ich firmy, pod wymagania jakie mają, a nie wysyłane masowo do wszystkich możliwych odbiorców. Warto przejrzeć, jakie są oczekiwania na dane stanowisko i pod tym kątem wpisać kompetencje w CV.
 2. Umiejętności do CV należy też wpisać w odpowiedni sposób, najlepiej krótko i konkretnie. Już na podstawie samego sposobu napisania CV pracodawca może określić staranność, zaangażowanie czy poczucie estetyki kandydata. Mile widziane będą z pewnością dodatkowe umiejętności w CV. W tym przypadku również ważne jest wyczucie kandydata – powinien wpisać umiejętności bezpośrednio związane z ogłoszeniem, to pokaże potencjalnemu pracodawcy, że potrafi zrozumieć stawiane przed nim zadania i właściwie na nie zareagować.
 3. Warto także ocenić poziom swoich umiejętności. Nie należy ich jednak przeceniać, ponieważ szybko zostanie to zweryfikowane i może sprawić, że w oczach pracodawcy, kandydat traci wiarygodność.
 4. Duże znaczenie ma także graficzny wygląd CV. Odpowiednio dopracowane, przyciągające uwagę, estetyczne, z pewnością zainteresuje bardziej, niż jednolite, zlewające się ze sobą bloki tekstu. Dobrym rozwiązaniem jest zatem lista kompetencji, która jest czytelna i bardzo konkretna – tu w odpowiednim ułożeniu elementów CV znacząco pomagają kreatory CV, takie jak nasz.

Jakie umiejętności miękkie są kluczowe dla pracodawców?

Należy zastanowić się, jakie umiejętności można wpisać w CV, aby jak najbardziej zainteresować pracodawcę swoją ofertą. Na dane stanowisko może pojawić się nawet kilkaset zgłoszeń, warto zatem zainteresować czymś swojego potencjalnego szefa, przykuć jego uwagę. Do najbardziej cenionych umiejętności miękkich można zaliczyć:

 • zdolność pracy pod presją czasu i umiejętność radzenia sobie z sytuacjami stresowymi,
 • swoboda wystąpień publicznych,
 • umiejętności pracy w zespole,
 • wysoką kulturę osobistą,
 • zdolność szybkiego opanowywania nowych zagadnień.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i gotowe odpowiedzi

Jak rozwijać kompetencje miękkie, aby coraz lepiej radzić sobie w pracy?

Jest bardzo wiele metod, mających na celu rozwijanie umiejętności miękkich. Nie są to “podręcznikowe” kompetencje, których można się nauczyć na pamięć, jest to bardziej praca polegająca na poznawaniu siebie i kształtowaniu swojej osobowości oraz reakcji w różnych sytuacjach. Można je rozwijać na co dzień w pracy z ludźmi, poprzez indywidualne ćwiczenia lub uczęszczając na szkolenia i kursy prowadzone przez specjalistów.

rozwój umiejętności

Rozwijanie umiejętności w pracy

Wiadomo, że najlepiej człowiek uczy się poprzez doświadczenie. Każdego dnia, w kontaktach z klientami, ze współpracownikami, z dyrektorami działów lub szefem, pracownicy zdobywają nowe kompetencje i rozwijają już posiadane. Obserwowanie własnych reakcji, a także zachowań współpracowników, analizowanie ich dostarcza bardzo wiele cennych informacji, na których można następnie pracować.

Ćwiczenia umiejętności interpersonalnych

Bardzo wiele ćwiczeń tego typu można znaleźć w internecie lub w książkowych poradnikach, napisanych przez specjalistów w tej dziedzinie. Są to bardziej porady, które należy przełożyć na własną sytuację w pracy, na własny charakter i cele, które chcemy osiągnąć. Ważną umiejętnością jest też motywowanie współpracowników oraz pomaganie im w trudnych momentach. Tego typu zachowań istnieje bardzo wiele i wcale nietrudno się ich nauczyć, a mogą być bardzo mile widziane w firmie.

Jak napisać list motywacyjny – sprawdzone sposoby na idealne przedstawienie swojej kandydatury.

Szkolenia i kursy

Szukając kursów kształtujących umiejętności miękkie, warto zwrócić uwagę na to, kto je prowadzi. Najlepiej wybierać te prowadzone przez ludzi kompetentnych w tej dziedzinie – psychologów, profesjonalnych trenerów motywacyjnych. Zazwyczaj takie szkolenia polegają na pracy w grupach, odgrywaniu scenek i analizowaniu ich. Kursanci mają możliwość sami spróbować swoich sił, a także obserwować inne osoby i uczyć się od nich. Są to bardzo wartościowe wydarzenia, w których warto aby wziął udział na przykład cały dział lub zespół w danej firmie.

szkolenia i kursy

Co wpisać w umiejętnościach w CV?

Zatem jakie umiejętności wpisać w CV, aby zwiększyć swoje szanse na dostanie pracy? Oczywiście, zależy to od tego, na jakie stanowisko składana jest aplikacja. Poniżej podajemy przykłady, jakie kompetencje miękkie mogą być mile widziane w poszczególnych branżach.

Jakie umiejętności w CV – praca biurowa?

W przypadku pracy biurowej najważniejsze mogą być:

 • umiejętność dobrej organizacji pracy,
 • terminowość oraz dokładność,
 • komunikatywność oraz kreatywność,
 • umiejętność pracy w zespole.

Jakie umiejętności w CV – gastronomia?

Osoby aplikujące na stanowiska tego typu powinny jako umiejętności w CV wpisać:

 • zdolność pracy pod presją czasu i w stresujących warunkach,
 • dobrą organizację miejsca pracy,
 • wysoką kulturę osobistą,
 • łatwość nawiązywania kontaktów,
 • umiejętność pracy w zespole,
 • poczucie estetyki.
umiejętności w gastronomii

CV kucharz – zobacz przykłady:

Jak napisać CV?

Podsumowując wspomniane wcześniej informacje, jak stworzyć kompleksowo CV, które zapewni nam wyróżnienie się z tłumu kandydatów? Kompleksowy poradnik znajdziecie tu: https://ciekawecv.pl/blog/jak-napisac-cv-napisz-profesjonalne-cv/

Jak już wcześniej wspomniano, kompetencje miękkie są obecnie bardzo ważne. Jednak jak opisać umiejętności w CV? Najlepiej w odpowiednim kontekście, podając konkretne przykłady oraz wpleść informacje o doświadczeniu w danej kwestii. Przykładowo, można napisać “zarządzanie 10-osobowym zespołem pracującym nad projektem XYZ”. Jest to bardzo precyzyjna informacja i wskazuje na zdobytą już praktykę. Mówiąc o doświadczeniu, warto również wspomnieć o dotychczasowych stanowiskach, a także kursach, jakie się odbywało. Pracodawcy cenią praktykę, zatem może być to bardzo istotna zaleta. Ważne, aby wpisywać tylko te osiągnięcia i etapy doświadczenia zawodowego, które odnoszą się do wymagań stawianych w ogłoszeniu rekrutacyjnym.

Przeczytaj artykuł : CV i list motywacyjny dla pracownika fizycznego – jak zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy?

Umiejętności twarde czy miękkie – co ważniejsze?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy, na jakie stanowisko aplikujemy, jakie oczekiwania mają pracodawcy, w jakim miejscu i z jakimi ludźmi będziemy pracować. Z pewnością umiejętności twarde są podstawą do zdobycia pracy w konkretnym zawodzie. Jednak obecnie coraz częściej zdarza się, że firma większą uwagę zwraca na kompetencje interpersonalne kandydatów, ich szybką zdolność opanowywania nowych zagadnień oraz kreatywność. Zmienia się także podejście do pracowników. Coraz częściej w firmach stawia się na budowanie partnerskich relacji, ponieważ w badaniach zaobserwowano, że przekłada się to na wyższą jakość świadczonych usług i większą efektywność w pracy. Zatem nawet osoba doskonale wykształcona, ale nie posiadająca umiejętności miękkich, nie odnajdzie się w takim zespole. Warto zatem, oprócz skupiania się na poszerzaniu swoich zawodowych umiejętności, zainwestować także w rozwój osobisty i kompetencje miękkie.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj do naszych poradników: