zdjęcie biznesowe

Zdjęcie biznesowe to profesjonalna fotografia, która ma pokazać Twoją markę w dobrym świetle. Przyda Ci się naprawdę w wielu sytuacjach: na stronę firmy, na profil na LinkedIn, do CV lub innych dokumentów aplikacyjnych, a nawet do wizytówki. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę i jak przygotować się do profesjonalnej sesji biznesowej.

Zdjęcie biznesowe – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Czym są zdjęcia biznesowe? 

Nie da się do końca uciec od oceniania innych na podstawie wyglądu – to wynika z działania ludzkiego mózgu. Choć nie można z fotografii wyczytać cech charakteru, podświadomie to robimy. Pierwsze wrażenie wywołanie na podstawie zdjęcia może mieć ogromne znaczenie dla Twoich relacji biznesowych. 

Badania pokazują, że ta sama osoba zostanie różnie oceniona w zależności od tego, jak wygląda na konkretnym zdjęciu. Fotografia biznesowa ma pokazać Cię jako profesjonalistę w swojej branży. Odbiorca musi odnieść wrażenie, że znasz się na swojej pracy oraz że można Ci zaufać i zdecydowanie warto nawiązać z Tobą współpracę.

Zobacz, jakie kwalifikacje zawodowe warto podkreślić!

Zdjęcie biznesowe to nie tylko portret pracownika danej firmy, ale również biznes od wewnątrz – cały zespół w trakcie pracy czy pomieszczenia biurowe. W ostatnim czasie takie fotografie świetnie sprawdzają się w mediach społecznościowych tworząc pozytywny wizerunek marki.

Dlaczego warto robić zdjęcia biznesowe?

W dobie powszechnego dostępu do internetu, nowoczesnych technologii i pracy zdalnej  fotografie biznesowe odgrywają coraz większą rolę. Często jeszcze przed nawiązaniem kontaktu czy podjęciem współpracy z daną osobą (pracownikiem, klientem, rekruterem) widzimy ją jedynie na zdjęciu. W Polsce profesjonalne zdjęcia biznesowe dodasz do CV, wrzucisz na LinkedIn, do portfolio lub na stronę internetową firmy. 

Jak powinno wyglądać zdjęcie biznesowe?

Profesjonalne zdjęcia biznesowe mają swoje charakterystyczne cechy, takie jak neutralne tło, elegancki strój, stonowane kolory czy odpowiednia poza. Nie może być to selfie lub fotografia z wakacji. Dobre zdjęcie musi być ostre, aby odpowiednio prezentowało Twoją osobę.

Na odbiór osoby bardzo mocno wpływają mowa ciała i komunikacja niewerbalna. Możesz w ten sposób przekazać profesjonalizm i pewność siebie. Nie wiesz, jak to zrobić? Przede wszystkim wyprostuj się i zadbaj o delikatny uśmiech.

Chcesz, aby wyszło idealnie? Zdecyduj się na sesję u profesjonalnego fotografa. Specjalista  będzie wiedział, jak przygotować Cię do takiej sesji, odpowiednio dobierze oświetlenie i ustawi Twoją sylwetkę w poprawnej pozie. Dodatkowo zretuszuje wykonane zdjęcia w programie graficznym, abyś prezentował się nienagannie.

Wzory CV – wybierz jeden z nich i zaprezentuj swoje kompetencje!

zdjęcia biznesowe

Zdjęcie biznesowe – cena profesjonalnej fotografii

Ceny zdjęć biznesowych są naprawdę zróżnicowane. Za takie fotografie zapłacisz nieco więcej niż za tradycyjne zdjęcia do dokumentów. Oczywiście ostateczny koszt zależy od studia, na które się zdecydujesz. W większych miastach jest to od 100 zł do 400 zł.

Wielu fotografów ma swojej ofercie profesjonalne sesje, gdzie zrobią Ci nawet kilkanaście zdjęć, a do Twojej dyspozycji będzie pomoc makijażystów lub stylistów. Koszt takiego przedsięwzięcia może być jednak zdecydowanie wyższy. W zależności od doświadczenia fotografa i dodatkowych usług – dopłacisz nawet kilkaset złotych.

zdjęcie biznesowe damskie

Zdjęcie biznesowe damskie

W zdjęciu biznesowym chodzi o to, aby nie było na nim śladów prywatnej przestrzeni. Zdjęcie biznesowe damskie ma pokazywać kobietę wyjętą z domowego środowiska i prezentować jej sylwetkę wyłącznie w kontekście zawodowym. Pracujesz na home office? W tym przypadku zapomnij o tym i wyraźnie oddziel od siebie obie te sfery życia. 

Damskie zdjęcia biznesowe – jak się ubrać?

Ubiór może bardzo wiele przekazać o danej osobie. Najlepiej jeśli postawisz na dress code smart casual tzw. elegancję z odrobiną luzu, np. koszula z kołnierzykiem zestawiona z prostą marynarką. Z kolei makijaż nie powinien być zbyt krzykliwy, jednak warto postawić na coś mocniejszego, co będzie dobrze podkreślało rysy twarzy na zdjęciu. Ważne, aby wyglądać profesjonalnie, a jednocześnie zachować prostotę.

Jaka fryzura biznesowa damska? Przede wszystkim starannie uczesana. Najlepiej sprawdza się nisko upięty kok lub po prostu rozpuszczone włosy.

Zdjęcie biznesowe męskie

Podobnie, jak w poprzednim przypadku, tło odgrywa kluczową rolę – zapozuj na tle przestrzeni biurowej lub postaw na całkowicie jednolite tło w stonowanym kolorze (białym/ beżowym). Na zdjęciu biznesowym może być widoczna cała sylwetka, sylwetka od pasa w górę, ale dobry będzie także sam portret.

Męskie zdjęcie biznesowe – jak się ubrać?

Najbardziej eleganckim strojem dla mężczyzny jest garnitur, który doskonale pasuje do zdjęcia biznesowego. Możesz też wybrać coś bardziej swobodnego np. koszulę w zestawieniu z eleganckimi spodniami i sportową marynarką. Ważne, aby unikać zbyt krzykliwych kolorów i wzorów – nie wygląda to profesjonalnie. Zadbaj dodatkowo o wyrównanie cery i opanowanie błyszczenia się skóry.

zdjęcie biznesowe męskie

Biznesowe zdjęcia to element Twojego wizerunku

Profesjonalne zdjęcia biznesowe powinny pasować do wykonywanego przez Ciebie zawodu. Pracujesz w korporacji? A może jesteś prawnikiem? W takiej sytuacji fotografia musi być stonowana i neutralna. Jesteś freelancerem? Prowadzisz własną działalność z branży kreatywnej? Możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i większą inwencję twórczą.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zdjęcie biznesowe do CV

W wielu krajach na świecie w CV nie umieszcza się zdjęcia. Wynika to z obaw o dyskryminację ze względu na płeć, wygląd lub pochodzenie. W Polsce jednak zdjęcie do CV jest dość powszechne i często ubogaca życiorys. 

Zobacz:
Angielskie CV
Lebenslauf

CV odpowiada za Twoje powodzenie w procesie rekrutacji, dlatego zadbaj o jego każdy element. Zdjęcie biznesowe będzie doskonałym i bezpiecznym wyborem. Dzięki niemu zaprezentujesz się, jako prawdziwy profesjonalista zaangażowany w swoją pracę, czym zyskasz dodatkowe punkty i zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie.

Czy zdjęcie biznesowe można zrobić samodzielnie?

Zaleca się, aby zdjęcia biznesowe wykonywać u fotografów, co nie znaczy, że nie możesz samodzielnie uzyskać pożądanego efektu. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad, które ułatwią Ci to zadanie.

SZABLONY CV

fotografia biznesowa
  1. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Ustaw światło z przodu lub z boku twarzy. Górne i dolne światła podkreślają to, co chcielibyśmy ukryć. Najlepiej też fotografować w słoneczny dzień i tym samym zrezygnować ze sztucznego oświetlenia.
  2. Przygotuj dobre tło. Dobrze sprawdzi się po prostu biała ściana, ale możesz zaprezentować siebie w środowisku zawodowym np. w gabinecie lub w biurze.
  3. Wybierz osobę, która wykona zdjęcie. Selfie w tym przypadku nie wchodzi w grę. Warto, abyś poprosił kogoś znajomego, kto choćby hobbystycznie robi zdjęcia i dysponuje dobrym aparatem. Fotografia powinna być dobrej jakości, dlatego korzystanie ze smartfona to naprawdę ostateczność. 
  4. Ubierz się elegancko. Tak, jak pisaliśmy wcześniej, wybierz formalny strój w stonowanym kolorze.
  5. Zrób możliwie najwięcej ujęć. Próbuj różnych opcji – zdjęcie w pełnym uśmiechu, półuśmiechu, z rękoma splecionymi lub swobodnymi – dzięki temu łatwiej wybierzesz naprawdę dobrą fotografię. 
  6. Pomyśl o obróbce graficznej. Obróbka zdjęcia w profesjonalnym programie może naprawdę poprawić jego jakość.

Zapraszamy również do naszych pozostałych artykułów:

Kwestionariusz osobowy – kwestionariusz osobowy dla pracownika 2023
Mobbing w pracy – co to jest mobbing? Przykłady mobbingu w pracy
Niedziela handlowa – kiedy są niedziele handlowe 2023? Niedziele handlowe lista
Dni wolne od pracy 2023 – sprawdź kalendarz świąt 2023 i pozostałe dni ustawowo wolne od pracy
UX designer / UI designer – co to za zawody i ile można zarobić?
Ile zarabia psycholog? Jak zostać psychologiem?
Umowa na okres próbny –  czy okres próbny jest płatny?
Barman – jak zostać barmanem? Na czym polega praca barmana?
Trener personalny – ile zarabia trener personalny i jak nim zostać? 
Team leader – ile zarabia team leader?
Nagroda jubileuszowa – komu i kiedy przysługuje?
Europass CV
Mały ZUS – Ile wynosi Mały ZUS 2023?
Benefity pracownicze – na jakie benefity możesz liczyć?
Technik weterynarii a weterynarz – jak zostać weterynarzem?
Rodzaje urlopów – kiedy i jakie urlopy przysługują pracownikowi?