praca w banku

Z czym kojarzony jest bank? Z ciągłymi kolejkami, wypłacaniem pieniędzy, kredytami? Od paru lat pewnie także z numerkami, które nierzadko pobiera się przy wejściu, jak w innych urzędach. Czym jednakże zajmują się ludzie tam zatrudnieni? Czy praca w bankowości wiąże się tylko z wysłuchaniem prośby klientów i sprawdzeniu czegoś w komputerze? Tak często postrzega się każdego, kto pracuje w banku. Okazuje się jednak, że pracownik banku wcale nie musi mieć kontaktu z klientem! Poza tym, sama praca w banku też często nie jest dokładnie taka, jak się wydaje. Ile zarabia się w banku i jak wygląda praca w banku?

Praca w banku – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Stanowiska w banku – kto jest za to odpowiedzialny?

Choć pracownik banku nie musi koniecznie obsługiwać interesantów w okienku, to część stanowisk wiąże się właśnie z tym kontaktem. Są to między innymi:

Kasjer – co należy do jego zadań?

Można wyróżnić kasjera bankowego i walutowego. Choć wydają się oni podobni, to w przypadku tego pierwszego zakres obowiązków skupia się na obsłudze rozliczeń finansowych, przyjmowaniu wpłat i wypłat czy też skupu i sprzedaży papierów wartościowych, czeków itp. Ten drugi z kolei zajmuje się obsługą międzynarodowych transferów pieniężnych, kupnem oraz sprzedażą wymienialnych walut oraz innymi zadaniami z zakresu usług finansowych. 

Ile zarabia kasjer w banku? W takich placówkach często stosowana jest strategia premiowania w zależności od wyników pracy, wobec tego stała pensja może być niższa. W przypadku kasjera, jak podaje portal wynagrodzenia.pl, średnie zarobki sięgają 3 750 zł brutto. 

pracownik banku

Doradca klienta w banku – zarobki

Jak się pewnie domyślasz, do zadań doradcy klienta należy przede wszystkim pomoc w wyborze najlepszej możliwej opcji, która spełni wymagania i potrzeby interesanta. 

Ile zarabia doradca klienta w banku? Według wynagrodzenia.pl mediana na tym stanowisku wynosi 4 500 zł brutto.

Poniżej znajdziesz listę profesji z tej samej kategorii:

 • opiekun klienta;
 • specjalista do spraw obsługi klienta;
 • agent kredytowy;
 • doradca hipoteczny;
 • doradca inwestycyjny;
 • specjalista do spraw obsługi kart.

Oprócz kształtowania pozytywnego wizerunku banku oraz odpowiedni kontakt z klientem – osoby na wyżej wymienionych posadach będą zajmować się prezentowaniem oferty, przygotowywaniem dokumentacji czy doradztwem finansowym i szeroko pojętą obsługą bankową. Mile widziane są więc kompetencje twarde (znajomości pakietów i dostępnych umów), umiejętności miękkie, takie jak komunikatywność czy zdolności perswazji, a także dbałość o własny wygląd. Jeżeli chcesz mieć kontakt z klientem, musisz odpowiednio się prezentować. 

Warto zauważyć też, że w niektórych bankach stanowiska kasjera i doradcy klienta zostały połączone. Oznacza to, że jedna osoba posiada kompetencje potrzebne do wykonywanie wszystkich powyższych zadań.

Inną grupą będą stanowiska kierownicze i dyrektorskie. To osoby, które zwykle nie nawiązują bezpośrednich rozmów z interesantami banku, a większą wagę przywiązują do zarządzania zespołem.

Przykładowe CV doradcy klienta

Ile zarabia bankowiec – a co z kierownikiem oddziału?

Kierownik oddziału jest bezpośrednim łącznikiem pomiędzy pracownikami a przełożonymi. Koordynuje działania zespołu tak, aby zwiększyć zyski, a także poprawić funkcjonowanie personelu i całego oddziału. Dodatkowo na bieżąco analizuje sytuację na rynku. 

Ile zarabia kierownik banku? Dla kierownika oddziału mediana pensji wynosi 6 810 zł brutto (wynagrodzenia.pl).

Zobacz też, jak napisać CV na stanowisko kierownicze

Dyrektor banku zarobki

Dyrektor banku musi przede wszystkim dobrze dowodzić – ma bowiem pod sobą cały zespół. Do jego obowiązków należy zarządzanie i realizowanie planów. Powinien również dbać o obecnych klientów, pozyskiwanie nowych, a także proponować korzystne dla obu stron warunki umów. 

Na stanowisku dyrektor oddziału banku – zarobki osiągają medianę równą 10 280 zł brutto (wynagrodzenia.pl). 

Istnieje też dział, który zajmuje się analizowaniem różnorodnych danych. To tu pracownicy decydują o stopniu opłacalności danej transakcji, ustalają możliwości ulepszeń w działaniu placówki czy instytucji i znajdują przyczyny problemów na różnych płaszczyznach. 

dyrektor banku zarobki

Analityk kredytowy – praca w banku wymagania

Analityk kredytowy zajmuje się analizowaniem zdolności kredytowej klientów, a także przygotowywaniem odpowiedniej dokumentacji kredytowej i analiz branżowych. Zazwyczaj nie ma on kontaktu bezpośredniego z klientami. Do jego zadań należy jednak współpraca z doradcami. Oprócz konkretnego wykształcenia, na tym stanowisku wymagana jest umiejętność analitycznego myślenia. 

Ile zarabia się w banku jako analityk finansowy? Jego stawka wynosi średnio 6 470 zł brutto (wynagrodzenia.pl).

Zobacz również: najlepiej płatne zawody w Polsce

Specjalista do spraw oceny ryzyka – bank praca

Na stanowisku specjalisty do spraw oceny ryzyka do Twoich zadań także należeć będzie analizowanie – jednak w tej sytuacji obejmie to bardziej możliwe ryzyko danych projektów czy przedsięwzięć. Po przeprowadzeniu odpowiedniego podsumowania, tworzona jest ekspertyza, w której zawiera się prognoza ryzyka dla danego działania. 

Ile zarabia pracownik banku 2022 na stanowisku specjalisty do spraw oceny ryzyka? Mediana dla jego pensji wynosi 7000 zł brutto (wynagrodzenia.pl).

Inne posady z tej kategorii to między innymi:

 • analityk systemowy IT;
 • analityk finansowy;
 • kontroler finansowy.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Bankier najważniejsze kursy – jak powinien wyglądać początek kariery w banku?

Zastanawiasz się, czy praca w banku jest trudna? Chciałbyś wybrać odpowiednie studia i kursy, aby się do niej przygotować? Jeśli myślisz, że tylko kierunki z bankowością w nazwie pozwolą Ci podjąć tę pracę, to jesteś w błędzie. Pracodawcy zwracają uwagę na różne aspekty, także rodzaj studiów, a nie samą nazwę. Kierunki związane z finansami, rachunkowością, matematyką, ekonomią czy informatyką będą atrakcyjne dla przyszłego bankowca. 

Jakie studia wybrać? Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów

Co więcej – nauka i znajomość języka angielskiego także wywrą dobre wrażenie, więc zadbaj o to jeszcze zanim wyślesz swoje CV. Wyższe wykształcenie jest wymagane, gdy ubiegasz się o stanowisko specjalisty lub seniora. Jeśli chciałbyś jednak zacząć zupełnie na początku drabiny kariery w bankowości, to możesz aplikować nawet przed uzyskaniem odpowiedniego tytułu i kompetencji. Przełożeni często wybierają wtedy pracowników, których mogą douczyć wszystkiego na kursach i dopilnować, aby zdobyli takie doświadczenie, jakie jest poszukiwane akurat w ich placówce. 

praca-w-banku-zarobki

Praca bank – co oprócz wykształcenia?

Pamiętaj, że w praktyce ważne są umiejętności i doświadczenie. Jakie wymagania wobec tego znajdziesz w ofertach pracy?

 • umiejętności sprzedażowe;
 • zdolność do myślenia analitycznego;
 • umiejętności interpersonalne – zarówno przy kontaktach z klientami, jak i ze współpracownikami w grupie;
 • znajomość branży bankowości i finansów;
 • komunikatywny język angielski;
 • znajomość pakietu MS Office.

Praca w banku zarobki – jakiej stawki możesz się spodziewać

Wysokość stawki w banku, jak już pewnie zauważyłeś przy powyższych opisach kilku stanowisk, jest uzależniona od posady i obowiązków jakie wykonujesz. Według ,,raportu płacowego” Hays z prognozami na 2022 r. wynagrodzenie w banku przedstawia się to następująco.

Miesięczne zarobki w banku brutto, przy zatrudnieniu na pełen etat

Minimalne ŚrednieMaksymalne
Doradca Klienta Korporacyjnego (Bankowość przedsiębiorstw)10 00014 00020 000
Doradca Klienta Strategicznego (Bankowość przedsiębiorstw)16 00018 00022 000
Doradca Klienta MŚP (Bankowość przedsiębiorstw)7 0009 00011 000
Doradca Klienta Indywidualnego (Bankowość detaliczna)4 0005 0006 000
Doradca Klienta Bankowości Prywatnej (Bankowość detaliczna)6 00010 00016 000
Analityk Kredytowy (segment przedsiębiorstw)9 00012 00016 000
Analityk Kredytowy (segment detaliczny)6 0008 00011 000
Kierownik Zespołu Ryzyka16 00019 00027 000
Ekspert / Specjalista ds. Modelowania Ryzyka9 00011 00016 000
Ekspert / Specjalista ds. Walidacji Modeli9 00011 00016 000
Dyrektor Sprzedaży Bankowości Przedsiębiorstw24 00030 00042 000
Dyrektor Sprzedaży Bankowości Detalicznej24 00028 00038 000
Regionalny Dyrektor Bankowości Detalicznej13 00020 00026 000
Dyrektor Placówki Detalicznej7 00010 00014 000

Praca w banku – gdzie szukać pracy?

Jeśli szukasz pracy – masz cztery możliwości: 

bank praca
 1. Wpisać w wyszukiwarkę frazę ,,staż w banku” lub ,,praca w banku”.
 2. Dołączyć do grup na Facebook’u, gdzie pracodawcy zamieszczają ogłoszenia i informacje o rekrutacji. 
 3. Szukać ofert na stronach, które bezpośrednio zajmują się rekrutacją.
 4. Wejść bezpośrednio na stronę internetową banku, który Cię interesuje i sprawdzić czy aktualnie nie prowadzą rekrutacji. Jeśli nie masz jeszcze wybranej instytucji – możesz zacząć od placówek, które znajdują się stosunkowo blisko Twojego miejsca zamieszkania.

W Polsce możesz znaleźć zatrudnienie w bankach takich jak:

 • Alior Bank;
 • Nest Bank;
 • BNP Paribas;
 • Bank Pocztowy;
 • ING Bank;
 • Millennium;
 • PKO BP;
 • Pekao;
 • Santander;
 • mBank;
 • Crédit Agricole.
praca bank

Praca w banku – jak się przygotować?

W każdym zawodzie można wykreować tzw. pracownika perfekcyjnego. Jeśli ubiegasz się o pracę powinieneś jak najbardziej zbliżyć się do tego ideału. W przypadku zatrudnienia w banku wymagania są często zawyżone. Pracownik musi budzić zaufanie, zarówno swoim nienagannym wyglądem, jak i profesjonalizmem oraz dużą wiedzą. Przełożony spojrzy krytycznym okiem na widoczne tatuaże, niezadbane dłonie i paznokcie czy strój, któremu daleko do eleganckiego. Uważaj na swoją prezencję – w tej pracy nie tylko CV ma znaczenie! Oczywiście ono także jest bardzo istotne, podobnie jak list motywacyjny.

Sprawdź więc, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, aby dobrze wypaść

Dostosuj treść CV i listu motywacyjnego do stanowiska

Najłatwiejszym sposobem na spełnianie oczekiwań pracodawcy jest kierowanie się ofertą pracy. Podczas tworzenia CV i wypisywania swoich mocnych stron, przeanalizuj dokładnie propozycję pracy: jakie wymagania są tam wypisane, co jest istotne? Zastanów się dobrze nad posiadanymi cechami i doświadczeniem. Następnie potraktuj je jako najważniejsze – od nich zacznij uzupełnianie życiorysu. Jeśli zostanie Ci wolne miejsce, możesz podać dodatkowe informacje. I najważniejsze – uważaj na najczęstsze błędy podczas pisania CV!

kto pracuje w banku

Pamiętaj o podsumowaniu zawodowym

Prawdopodobnie do banku trafi wiele różnych aplikacji, będą one więc przeglądane machinalnie. Podsumowanie zawodowe w CV jest czymś, co Cię wyróżni. Powinno być stosunkowo krótkie, dzięki czego rekruter szybko się z nim zapozna i będzie wiedział czy warto dać Ci szansę. Nie zmarnuj takiej okazji. Uwzględnij w nim tylko najważniejsze rzeczy, które przykują wzrok i zapewnią Ci przejście do dalszego etapu rekrutacji. Jak je stworzyć? Opisz krótko swoje doświadczenie, umiejętności i osiągnięcia, które pozytywnie zaskoczą przełożonego.

Chwal się i prezentuj korzyści

Pracodawcy nie preferują szarych, skromnych jednostek, które po cichu powiedzą co potrafią. Bądź przebojowy i walcz o swoje! Jeśli znasz się na obsłudze jakiegoś programu, posługujesz się wieloma językami obcymi, czy pracowałeś już na podobnym stanowisku – pochwal się! Wspomnij o korzyściach, jakie dzięki Tobie odniósł poprzedni pracodawca. Zaprezentuj się z możliwie najlepszej strony!

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Bądź estetyczny i rozróżniaj dokumenty 

Nie tylko Ty musisz się pokazać z dobrej strony – Twoje dokumenty świadczą o Tobie, więc postaraj się, aby były jak najbardziej zadbane i czytelne. Stosuj wypunktowania i pogrubienia, aby rekruter wiedział na czym ma skupić wzrok. Pamiętaj także, że list motywacyjny musi się pokrywać z CV, ale nie powinien zawierać w 100% tego samego. List motywacyjny służy do opisania tego, co w życiorysie jest zaledwie wymienione oraz do opowiedzenia o innych swoich zaletach. 

Jeśli chcesz pracować w banku, pamiętaj o dbałości i profesjonalizmie. Odpowiednio przygotuj się do tego stanowiska. Zastanów się też jaka konkretna posada Cię interesuje – wiesz już ile możesz zarobić oraz znasz obowiązki na niektórych stanowiskach. Przemyśl to dokładnie i aplikuj!

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykładowe wzory CV

Zobacz też:
Jak negocjować podwyżkę i wynagrodzenie?
Świadectwo pracy 2023 i zaświadczenie o pracy – najważniejsze informacje
List motywacyjny i CV pracownik produkcji 
Emerytury stażowe – kiedy emerytury stażowe wejdą w życie? Zobacz najnowsze informacje o emeryturach stażowych
Praca dla niepełnosprawnych – Jak wygląda praca dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności? 
CEO – co oznacza popularny skrót CEO oraz CTO, COO i CFO?
Dane personalne w CV – co zawierają dane kontaktowe? Jakich danych nie podawać?
Szkolenia BHP – kogo w zakładzie obowiązuje szkolenie w zakresie BHP?
Maszynista: jak zostać maszynistą? Ile zarabia maszynista?