Cechą każdego dobrego kucharza niewątpliwie jest pasja do gotowania. Jednak czy to wystarczy, aby dostać pracę w luksusowej restauracji? Jeśli potrafisz dostosować posiłki do każdej okazji, znasz różne style kulinarne, masz dobry smak, a praca pod presją czasu to dla Ciebie codzienność – zdecydowanie spróbuj swoich sił. Zanim przystąpisz do tworzenia profesjonalnego CV kucharza, zacznij od dogłębnej analizy swoich mocnych stron i wymagań określonych w ofercie pracy. Życiorys dopasowany do oczekiwań pracodawcy zdecydowanie zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie. Chcesz wiedzieć, jak wyróżnić się spośród dziesiątek aplikacji? Wszelkie przydatne informacje znajdziesz w tym artykule.

CV kucharz – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Kucharz CV – co to jest podsumowanie zawodowe?

Dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie – te sekcje znajdziesz niemalże w każdym CV. Jednak czy słyszałeś o podsumowaniu zawodowym? To krótki opis umiejętności i osiągnięć kandydata, który powinien znaleźć się na samej górze dokumentu. W jakim celu się go tworzy? Podsumowanie zawodowe sprawi, że Twoje CV będzie skuteczniejsze, ponieważ już na pierwszy rzut oka pracodawca znajdzie w nim najważniejsze z jego perspektywy informacje. Odpowiednio przygotowana charakterystyka ma zachęcić do zapoznania się z dalszą częścią życiorysu. Co w niej zawrzeć?

 • Informacje o tym kim jesteś, jak długie posiadasz doświadczenie oraz/lub jakie masz wykształcenie;
 • opis kluczowych umiejętności, które przydatne są w zawodzie kucharza;
 • szczególne osiągnięcia – mówienie o sukcesach nie jest niczym złym, szczególnie w CV; to najlepszy sposób, by pokazać swoje zaangażowanie i korzyści, które mogą wynikać z Twojego zatrudnienia;
 • informacje o tym, dlaczego chcesz pracować w danej restauracji i jakie masz plany na przyszłość związane z tym zawodem.

Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby, które całkowicie wpisują się w określone oczekiwania i nie ma w tym nic dziwnego. Nasza rada: dokładnie przeanalizuj ofertę, na którą aplikujesz. W pierwszej kolejności wypisz umiejętności, które odpowiadają stawianym wymaganiom i stwórz wrażenie idealnego kandydata na stanowisko kucharza.

Jako idealny kandydat pochwal się idealnym CV

Z  pewnością nie chcesz zanudzić potencjalnego pracodawcy, a wręcz przeciwnie – zachęcić do przeczytania całego dokumentu. Postaraj się skrócić swój cel zawodowy do 3-4 kluczowych zdań. Nie wysyłaj tego samego opisu do każdej firmy, zmieniaj go w zależności od miejsca. W ten sposób pokażesz, że zależy Ci na tej konkretnej pracy. 

CV kucharz – wzór podsumowania zawodowego:

Gotowanie jest moją pasją, w której spełniam się już od 10 lat, pracując w hotelowych restauracjach. Dobre zorganizowanie, zaangażowanie i umiejętność pracy pod presją czasu to umiejętności, które skutecznie poprawiają moją efektywność. Specjalizuję się w kuchni włoskiej, dlatego szukam pracy, która pozwoli mi w pełni wykorzystać mój potencjał.

Przykładowe CV kucharza:

Jak stworzyć opis doświadczenia, aby był skuteczny? Wzór: CV kucharz

Głównym zadaniem kucharza jest doglądanie stanu kuchni oraz kontrolowanie i dostarczanie wysokiej jakości produktów. Następnie zajmuje się on przygotowywaniem potraw: krojenie, smażenie, marynowanie czy pieczenie to dla niego codzienność, ale nie tylko. Kucharz planuje i rozdziela zadania pomocnikom kuchennym, koordynuje wydawanie zamówionych dań oraz dba o ich właściwą jakość, obróbkę oraz sposób podania. Jeśli doskonale wiesz, o czym mowa – napisz o tym w swoim CV na kucharza. Doświadczenie zawodowe to ta część aplikacji, której należy poświęcić najwięcej czasu. Odpowiednio opisane – znacząco zwiększa Twoje szanse na zatrudnienie. 

Chcesz wyróżnić się na tle innych kandydatów? Stwórz dobre CV

Jak opisać poszczególne miejsca pracy?

Wymieniając poszczególne miejsca pracy, pamiętaj o zasadzie odwróconej chronologii. Co więcej, dokładnie precyzuj ramy czasowe – podawaj miesiąc oraz rok rozpoczęcia i zakończenia współpracy. Niepełne dane mogą budzić wątpliwości dotyczące długości Twojego doświadczenia. Równie ważne jest, aby wpisywać pełne nazwy firm oraz zajmowanych stanowisk. 

Znajdź pracę w Szwecji z Hotistin

Opis obowiązków – najważniejsza część doświadczenia

“Przygotowywanie potraw”, “praca na kuchni”, “wydawanie dań” – powielane takich utartych schematów nie jest dobrym rozwiązaniem. Aby pracodawca Cię zapamiętał i zaprosił na rozmowę kwalifikacyjną, musisz stawiać na konkretne informacje oraz dopasować zakres obowiązków kucharza do wymagań postawionych w ogłoszeniu o pracę.

Twoje CV będzie bardziej spersonalizowane, jeśli obowiązki wypiszesz w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Przestrzegaj również zasady: 1 obowiązek – 1 linijka tekstu. Dzięki temu Twój dokument będzie bardziej czytelny i przejrzysty. Chcesz się wyróżnić na tle innych? Dodaj sekcje: “szczególne osiągnięcia”, gdzie pochwalisz się swoimi sukcesami. 

Program do pisania CV – sprawdź

Opis doświadczenia zawodowego – CV wzór: kucharz

07-2017 – 06.2020 – Restauracja NOVA Sopot
Stanowisko: kucharz

Zakres obowiązków:
Przygotowywałem dania zgodnie z recepturami;
Organizowałem pracę na kuchni i dbałem o czystość miejsca pracy;
Przyjmowałem dostawy i weryfikowałem świeżość produktów;
Kontrolowałem daty ważności produktów;
Opracowywałem autorskie dania;
Oceniałem jakość przygotowywanych potraw.

Szczególne osiągnięcia:
Restauracja zyskała 20 stałych klientów po wprowadzeniu moich autorskich dań do menu

Nie masz pomysłu, co jeszcze możesz wpisać w tej sekcji? Skorzystaj z naszych podpowiedzi:

 • koordynowałem pracę pomocników kuchennych;
 • negocjowałem z dostawcami ceny i rabaty;
 • przygotowywałem dania i potrawy kuchni śródziemnomorskiej;
 • przygotowywałem dania i potrawy kuchni włoskiej;
 • przestrzegałem zasad magazynowania żywności;
 • uczestniczyłem w budowaniu menu i ofert promocyjnych;
 • utrzymywałem wysoki poziom wydawanych potraw;
 • przygotowywałem oraz wydawałem przystawki, dania i desery;
 • dbałem o wizerunek restauracji;
 • szkoliłem kelnerów w zakresie menu.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

CV kucharz – umiejętności, które warto wpisać

W tym zawodzie liczą się kompetencje twarde, ale również miękkie, związane z poczuciem estetyki czy pracą zespołową. W miarę nabywania doświadczenia zakres umiejętności kucharza ulega zmianom i przyjmuje nieco inną formę. Jeśli jesteś szefem kuchni, zdecydowanie podkreśl swoje cechy przywódcze i menedżerskie. Osoby na takiej pozycji zwykle są biegłe w zarządzaniu rachunkiem zysków i strat, budżetem, dostawcami oraz znają się na kontroli kosztów. Szefowie kuchni na poziomie seniora nie muszą wspominać o umiejętnościach, które zdobyli jako juniorzy – to oczywiste, że znają podstawy gotowania. 

Wiele kompetencji miękkich jest równie ważnych, co specjalistyczne umiejętności. Wybór poszczególnych z nich także podyktowany jest długością stażu. Starsi szefowie kuchni zwykle są dobrze zorganizowani i potrafią szybko podejmować decyzje. Od młodszych pracowników wymaga się z kolei umiejętności aktywnego słuchania. 

Jak i gdzie szukać pracy? – skorzystaj z naszych porad

Umiejętności w CV gastronomia – przykłady:

 • wiedza na temat sztuki kulinarnej;
 • carving i dekoracja potraw;
 • zarządzanie kuchnią;
 • opracowywanie przepisów;
 • projektowanie menu;
 • znajomość wartości kalorycznej potraw;
 • umiejętność zarządzania czasem,
 • multizadaniowość;
 • praca pod presją czasu;
 • praca zespołowa;
 • umiejętność zarządzania.

Jak opisać wykształcenie i kursy w CV kucharza – przykład:

Jeśli ukończyłeś szkołę gastronomiczną, to koniecznie o tym napisz. Kierunkowe wykształcenie jest zawsze dobrze postrzegane. Podobnie, jak kursy i szkolenia, które udało Ci się ukończyć. Stanowią one najlepszy dowód na to, że interesuje Cię to, co robisz i chętnie rozwijasz swoje kompetencje. Posiadasz doświadczenie zdobyte za granicą? Nie możesz o tym zapomnieć w swoim CV. Kucharz specjalizujący się w kuchni włoskiej, który miał okazję pracować w samej Toskanii, to dla wielu restauratorów niezwykle cenny pracownik.

Przykłady kursów dla kucharza:

 • Kucharz małej gastronomii oraz minimum sanitarne;
 • Food design z elementami przygotowania potraw cateringowych;
 • Desery à la carte – desery talerzowe;
 • Carving.

Staże, praktyki, szkolenia czy zdobyte certyfikaty to cenne informacje, które powinien zawrzeć w swoim CV kucharz bez doświadczenia. Jeśli dodatkowo podkreślisz swoją pasję do gotowania oraz chęć zdobywania doświadczenia – również masz szansę na zatrudnienie. Możesz zacząć od przygotowania CV jako pomoc kuchenna i poszerzać swoje umiejętności pod okiem specjalistów. 

Warto też, abyś dodał do swojego życiorysu informację o aktualnych uprawnieniach. Jednym z wymogów niezbędnych do pracy w kuchni jest posiadanie książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych.

Nie wiesz, jak ją wyrobić? Dowiesz się tego z naszego artykułu: Książeczka sanepidowska – jak ją wyrobić?  

Czy zainteresowania mają znaczenie w CV kucharza?

Wiele osób wychodzi z założenia, że CV to profesjonalny dokument, w którym nie wypada pisać o swoich zainteresowaniach. Nic bardziej mylnego! Jeśli w ciekawy sposób przedstawisz swoje hobby, to masz szansę zdobyć przychylność pracodawcy. Dlaczego? Ponieważ z osobami pełnymi pasji łatwiej nawiązać dialog. 

Idealna sytuacja to taka, w której praca jest Twoją pasją. Dzięki temu możesz pisać o ciekawych zainteresowaniach: zasady savoir-vivre, barmaństwo, jak również innych kuchniach: wegańskiej, indyjskiej czy śródziemnomorskiej. Możliwości jest naprawdę wiele.

Sprawdź przykłady zainteresowań, które możesz wpisać w CV

Zainteresowania – przykładowe CV dla kucharza:

Moją pasją jest historia i kultura Włoch, jak również, kuchnia włoska, w której od lat się specjalizuję. W wolnych chwilach poszerzam swoje umiejętności baristyczne.

W naszych poradnikach każdy znajdzie coś dla siebie:

CV farmaceuty: wzór i praktyczne wskazówki
Jak napisać CV i list motywacyjny mechanika samochodowego?
CV i list motywacyjny do kancelarii
Przykładowe CV informatyka
Jak napisać CV dla kierowcy?
Praca copywritera, kim jest copywriter?
Sprawdź co powinno zawierać CV dla osoby sprzątającej

CV dla kucharza po angielsku

Dla wielu kucharzy wyjazd za granicę to ogromna szansa na poszerzenie swoich kwalifikacji. Jeśli pragniesz zdobywać cenne doświadczenie poza Polską – niezbędne będzie profesjonalne CV po angielsku

Przetłumaczona na język angielski polska wersja dokumentu nie spełni wymogów stawianych przez inne państwa. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

 • Zapomnij o umieszczaniu zbyt szczegółowych informacji, takich jak płeć, data urodzenia czy miejsce zamieszkania;
 • w CV po angielsku nie należy dodawać zdjęcia, ponieważ zachodni pracodawcy obawiają się oskarżeń o dyskryminację;
 • wciąż mało znane w Polsce podsumowanie zawodowe, za granicą stanowi standard, którego należy przestrzegać;
 • nazwy polskich firm podawaj w ich oryginalnym brzmieniu, aby ułatwić zadanie rekruterowi, możesz wyjaśnić w kilku słowach, czym dana placówka się zajmuje;
 • nie dodawaj klauzuli o ochronie danych osobowych, z wyjątkiem, gdy CV po angielsku przesyłasz do polskiej firmy – w takiej sytuacji przetłumacz aktualną klauzulę RODO.

Dowiedz się więcej: Poziomy znajomości języka w CV

Jak napisać list motywacyjny – kucharz:

Przygotowując list motywacyjny do restauracji, możesz skorzystać z gotowego wzoru, który znajdziesz w internecie. Jednak takie pójście na skróty nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Wyobraź sobie, że rekruter otrzymuje dziesiątki aplikacji rozpoczynających się od słów: “W nawiązaniu do ogłoszenia pragnę przedstawić swoją kandydaturę na stanowisko kucharza w Państwa restauracji”. Prawdopodobnie nie zainteresuje się dalszą częścią listu, dlatego już na wstępie musisz się czymś wyróżnić. Postaraj się, aby dokument był spersonalizowany i jak najlepiej prezentował Twoje umiejętności. 

Możesz go rozpocząć słowami: “Jestem pasjonatem kuchni włoskiej z 10-letnim doświadczeniem w pracy w restauracji. Poszukuję nowych możliwości rozwoju, dlatego z przyjemnością zaprezentuję swoją kandydaturę na oferowane przez Państwa stanowisko kucharza”.

List motywacyjny ma stanowić uzupełnienie informacji zawartych w CV, dlatego nie powtarzaj wszystkiego, co w nim zawarłeś. Spróbuj rozbudować najważniejsze kwestie, podać przykłady wykorzystania swoich umiejętności w praktyce i sukcesy, które odniosłeś w poprzednich miejscach pracy. W liście motywacyjnym dobrze sprawdzają się konkrety i dane liczbowe, które poprawiają wiarygodność dokumentu. 

Przykład:

Dzięki pracy w restauracji Delicja, do perfekcji opanowałem przygotowanie dań z wołowiny, kaczki oraz jagnięciny. Duże zaangażowanie i pasja do gotowania ułatwiły mi przygotowanie propozycji własnych potraw. Od czasu ich wprowadzenia do menu, liczba stałych klientów wzrosła o 25%.

Dołącz referencje do CV i wyróżnij się na tle innych

List motywacyjny kucharza bez doświadczenia

Nie każdy może pochwalić się długim doświadczeniem, szczególnie jeśli dopiero zaczyna swoją ścieżkę kariery. Czy w takiej sytuacji warto pisać list motywacyjny, a jeśli tak, to co w nim zawrzeć? Odpowiedź na pierwsze pytanie jest oczywiście twierdząca – to najlepszy sposób, aby pokazać, że zależy Ci na danym stanowisku. Osoby, które nie posiadają długiego stażu pracy, powinny skupić się na pasji do gotowania oraz zdobytych umiejętnościach podczas edukacji i praktyk. Jeśli umieścisz też informację o odbytych kursach i szkoleniach, pokażesz prawdziwe zaangażowanie i chęć rozwoju. Zaprezentuj swoje zalety i pokaż, co restauracja może zyskać, wybierając właśnie Ciebie.

Z naszą pomocą stworzysz też pierwsze CV

Profesjonalne CV kucharza:

CV i list motywacyjny dla kucharza – o czym jeszcze pamiętać?

 • Zarówno CV, jak i list motywacyjny to profesjonalne dokumenty, dlatego zadbaj o formalny ton wypowiedzi. W liście stosuj dodatkowo odpowiednie zwroty grzecznościowe: Szanowni Państwo czy Z poważaniem;
 • zadbaj o czytelność dokumentów: stosuj jednolitą czcionkę, punktory, zwięzłe zdania i pogrubiaj najważniejsze informacje;
 • sprawdź poprawność swoich dokumentów aplikacyjnych pod kątem literówek, błędów językowych i interpunkcyjnych. Warto ponownie je przeczytać po kilku dniach od przygotowania;
 • CV powinno zawierać zdjęcie w cv, przy czym zadbaj o to, by było profesjonalne – fotografie z wakacji czy selfie nie będą dobrze postrzegane;
 • jednym z formalnych wymogów, który musi znaleźć się w dokumentach aplikacyjnych, jest Klauzula CV. Bez niej Twoja kandydatura nie zostanie rozpatrzona w procesie rekrutacyjnym.

Aktualna klauzula RODO:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji oraz przyszłych procesów rekrutacyjnych  (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykładowe wzory CV

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Więcej informacji znajdziesz w naszych artykułach:

Praca dla nieletnich – Zobacz 11 przykładów prac dla nieletnich
CV do biura – Jak wygląda list motywacyjny pracownika biurowego?
Co to jest CV?
Najlepiej płatne zawody w Polsce
Przebranżowienie i przekwalifikowanie
Obsługa komputera – jak opisać znajomość programów w CV?
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Podstawowe zasady
Jak napisać dobre cv? – Najczęstsze błędy podczas pisania CV
Nowoczesne CV – jak je napisać?
CV dla fryzjera – jak stworzyć CV i list motywacyjny dla fryzjera