work life balance

Chcesz osiągnąć sukces zawodowy? Pracę stawiasz zawsze na pierwszym miejscu, a odpoczynek i życie rodzinne spychasz na dalszy plan? Coraz bardziej się starasz, ale z każdym dniem efekty Twojej pracy maleją, przez co chcesz pracować jeszcze więcej? Jesteś zmęczony tą sytuacją i zastanawiasz się, jak ją poprawić? A może, póki co dobrze Ci idzie, praca zajmuje Ci całe dnie, ale nie przeszkadza Ci to? Nie ważne, czy zauważyłeś już, że coś robisz nie tak, czy jeszcze nie – musisz wiedzieć, że w ten sposób nie można długo wytrzymać. Przeczytaj poniższy artykuł, aby wprowadzić w swoje życie zasadę work-life balance i zacząć odpowiednio zarządzać swoim czasem.

Work life balance – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Work life balance po polsku – co to znaczy?

Tłumacząc work life balance otrzymamy równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym. 

Balance po polsku to balans, równowaga, work po polsku oznacza pracę, a life po polsku to życie. Zasada ta ma zatem na celu wprowadzenie balansu, odpowiedniego rozgraniczenia pracy i czasu wolnego. Powstała ona na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. To wtedy ludzie zaczęli coraz większą uwagę przywiązywać do tego, aby odpowiednio dużo czasu spędzać z rodziną lub na odpoczynku. Zaczęli zauważać, że praca nie może być jedynym czynnikiem, który wypełnia życie. 

Life work balance ma kilka wyznaczników, które musisz znać, aby zrozumieć jego działanie i cel.

 1. Wprowadzenie równowagi w życiu nie jest zależne od stanowiska, które obejmujesz, Twojego zawodu, pracodawcy czy ludzi z Twojego otoczenia. To, czy będziesz chciał skorzystać z tej zasady, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.
 2. Nie jest jednoznaczne z wprowadzeniem równego podziału godzinowego na pracę i odpoczynek. Oznacza to, że nie polega na założeniu, że pracujesz tylko od 8 do 16. Balance in life polega na odpowiedniej organizacji pracy, a nie zamknięciu jej w sztywnych ramach.
 3. Skutek oraz zadowolenie, jakie odniesiesz przy wprowadzaniu zasady work-life balance w życie, jest subiektywne. Nie możesz go zmierzyć inaczej, jak poprzez analizę własnego samopoczucia.

Zobacz nasze WZORY CV

Czy zasada work-life balance jest respektowana w Polsce?

OECD, czyli Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju podaje, że według Indeksu Lepszego Życia, który obrazuje równowagę pomiędzy pracą a życiem osobistym, Polska jest na 13. miejscu (od najniższego wyniku) osiągając 6,5. Zauważmy przy tym, że najwyższy wynik sięga 9,9. Indeks ten pokazuje ujednolicone osiągnięcia pod względem zarobków, bezpieczeństwa pracy oraz bezrobocia w danym państwie. Jak to się przekłada na czas spędzany w pracy i poza nią?

Ile czasu Polacy spędzają w pracy względem innych narodów? Przy analizowaniu danych tygodniowych, jesteśmy na dziewiątym miejscu, zaczynając od najbardziej zapracowanych państw. W głównym miejscu zatrudnienia Polak spędza powyżej 40 godzin tygodniowo. Wynik ten jest o 3,5 godziny wyższy niż dla przeciętnego obywatela spośród krajów OECD. 

Ile czasu Polak może przeznaczyć na wykonywanie innych czynności niż praca? Według badań jest to około 16 godzin. Nie jest to zły wynik. Dodatkowe pocieszenie stanowi fakt, że nie jest to jeden z najniższych wyników. Najwięcej czasu na odpoczynek i higienę osobistą mają np. Francuzi, Włosi czy Grecy (jest to ponad 17 godzin), a najmniej – mieszkańcy Meksyku (poniżej 13,5 godziny). 

Należy jednak wziąć pod uwagę, że to w tym czasie musi on wrócić do domu, zrobić zakupy, posprzątać czy przygotować się do kolejnego dnia w pracy. Sen oczywiście także jest wliczony do tej puli. W tej kategorii kobietom często nadal przypisuje się obowiązki domowe – według stereotypów płciowych. Przekłada się to na mniejszą ilość czasu wolnego dla przedstawicielek tej płci, w porównaniu z mężczyznami. Różnica ta wynosi około pół godziny.

life work balance

Myślisz o pracy za granicą? Sprawdź:

Praca Dania – jak wygląda życie i praca w Danii?
Praca Holandia – ile zarabia się w Holandii? Jakie formalności trzeba wypełnić?
Praca w Kanadzie – czy emigracja do Kanady to dobry pomysł?
Praca Norwegia – Ile zarabia się w Norwegii?
Praca Anglia i Wielka Brytania – jak wygląda wyjazd do Anglii do pracy po Brexicie?

Work-life balance – dlaczego dyrektywa już funkcjonuje w niektórych sektorach?

Work-life balance przeniknęło już też do prawa polskiego. Powstała dyrektywa, która ma sprostować niektóre elementy funkcjonowania w przedsiębiorstwach. Co się zmieni?

W planach jest zaimplementowanie dyrektywy 2019/1158, która dotyczy równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. 

Dyrektywa work-life-balance nie została jeszcze wdrożona, ale zaczyna już przenikać do życia codziennego w niektórych obszarach. Miała ona być wprowadzona wcześniej, jeszcze w 2022 roku. Zgodnie z Trybunałem Sprawiedliwości UE – jeżeli upłynie termin implementacji dyrektywy, zostaje ona automatycznie wdrożona tam, gdzie państwo jest bezpośrednim pracodawcą. Oznacza to, że pracownicy instytucji publicznych mogą już odwoływać się do jej zapisów i na ich podstawie domagać się nowych praw. Co zawiera w sobie dyrektywa i jakie nowe uprawnienia nas czekają? 

Work-life balance – czego dotyczyć ma dyrektywa?

Dyrektywa ma obejmować zmiany dotyczące przede wszystkim rodziców małych dzieci. Będzie ona docelowo ułatwiała łączenie pracy z wychowaniem. Jednym z przepisów, który do tego zmierza, jest wprowadzenie elastycznej organizacji pracy (poprzez formę zdalną, nietypowy wymiar czasu pracy lub zmniejszenie go) dla rodziców dzieci w wieku 8 lat lub młodszych. 

dyrektywa work life balance

Jest to opcja służąca do lepszego zorganizowania opieki nad dzieckiem. Nie będzie to jednak przyznawane z marszu – pracodawca musi wyrazić zgodę na takie rozplanowanie działania pracownika. Powinien wziąć pod uwagę zarówno swoje potrzeby (a zatem konieczności wynikające z działania firmy), jak i potrzeby osoby, która o taką organizację poprosiła. 

Nie jest to jednak jedyny kierunek, do którego zmierza. Zwrócono bowiem uwagę na to, że kobiety często wycofują się z rynku pracy, ponieważ nie są w stanie łączyć roli matki, gospodyni i osoby pracującej – a to nadal na nie zwykle spada obowiązek wykonywania prac domowych. Prawo dąży do zmiany tego stanu rzeczy i odrzucenia dotychczasowego zmniejszania aktywności zawodowej kobiet. 

Oprócz tego można dostrzec także zasady dotyczące wprowadzenia koniecznego usprawiedliwienia dla pracownika, w sytuacji, w której nie jest on w stanie stawić się w pracy z powodu działania siły wyższej. Wymiar godzin, który zostanie wyznaczony do wykorzystania w ten sposób na rok, lub konkretne sytuacje, które się kwalifikują, mogą być ustalone przez każde państwo członkowskie UE z osobna.

Inne zmiany dotyczą między innymi urlopu rodzicielskiego oraz opiekuńczego.

Sprawdź też, jak napisać wniosek o urlop wychowawczy?

Work life balance – jak działa w praktyce? Jakie zabiegi mogą pomóc wprowadzić równowagę w życie?

Wprowadzenie WLB, czyli work-life balance zależy zarówno od pracowników, jak i od przełożonego. Co możesz zrobić, w zależności od obejmowanego stanowiska?

Work life – rady dla przełożonego dotyczące organizacji pracy 

 1. Elastyczność godzin pracy

Jeśli pracownicy mają możliwość dostosowania godzin pracy do swoich potrzeb, to będą bardziej produktywni. Wykonanie pracy na tym nie ucierpi, o ile pracodawca będzie od nich wymagał wyników i konkretnych działań, a nie pracy w ściśle określonych godzinach. Preferowanie danej pory dnia do wykonywania obowiązków ma związek z zegarem biologicznym. Niektórym ludziom lepiej pracuje się z samego rana, innym – w południe, a reszcie – wieczorem. Jest to związane ze stylem życia danej osoby. Aby osiągnąć większą produktywność, pracodawca powinien zwracać uwagę na to, aby każda z zatrudnionych osób wykonywała swoje obowiązki w najbardziej odpowiednim dla siebie momencie. 

 1. Dostępność pracy zdalnej

Jeżeli komuś z pracowników  wypadnie mu coś ważnego, warto, aby miał możliwość wziąć na ten czas pracę zdalną. Oczywiście, jeśli jest to poważna sytuacja, to lepiej postarać się o urlop wypoczynkowy. W sytuacji, w której jednak istotne jest, abyś danego dnia wykonał jakieś obowiązki – praca zdalna stałaby się idealną opcją. Wprowadź taką możliwość dla swoich pracowników. Oczywiście – może ona być ograniczona do np. dwóch dni miesięcznie. Jeśli obowiązki, które wykonują pracownicy, nie są możliwe do wykonania z domu – postaraj się jakoś im to zrekompensować, np. poprzez poprawę atmosfery w miejscu pracy. Możesz też przemyśleć zmianę trybu pracy na hybrydowy.

WLB
balance life
 1. Pytaj pracowników o ich zdanie

Przeprowadzaj ankiety, które będą zdradzać samopoczucie pracowników w miejscu zatrudnienia. Może jest jakiś czynnik, który przeszkadza im we wprowadzeniu zasady work-life balance i wystarczy go zmienić? Jest duże prawdopodobieństwo, że Ty nie zwracasz na to uwagi, a oni widzą to od razu. Sprawdzaj, co można zmienić i w miarę możliwości staraj się dostosować miejsce pracy do pracowników. Większe zadowolenie będzie się przekładać na większą satysfakcję z wykonywanej pracy, a zatem także na rosnącą efektywność.

 1. Zachęcanie pracowników do zdrowego stylu życia

Zadbaj o możliwość korzystania z karty Multisport lub innych zajęć sportowych dla pracowników. Zapewnij darmowe owoce czy też zdrowy catering. Z pewnością zachęci ich to do pracy, ponieważ pozytywnie ocenią starania takiego pracodawcy. Udostępnienie tańszego sposobu na życie zgodnie z dobrymi nawykami wpłynie ponadto na stan zdrowia pracowników. Dzięki temu zwolnienia lekarskie nie będą konieczne aż tak często, a Ty rzadziej będziesz musiał szukać zastępstwa lub planować pracę z brakami w personelu.

Balance life – rady dla pracownika

 1. Organizacja pracy

Równowaga pomiędzy życiem prywatnym a pracą może być osiągnięta wtedy, gdy je od siebie oddzielisz. Nie rozpraszaj się podczas wykonywania obowiązków – unikaj korzystania ze smartfona, przeglądania social mediów czy załatwiania spraw prywatnych. Poświęć czas, który spędzasz w miejscu zatrudnienia, na faktyczną pracę. Spróbuj przy tym zwiększyć swoją efektywność. W ten sposób będziesz miał poczucie dobrze wykonanej pracy przy jednoczesnym zachowaniu czasu na odpoczynek – po pracy.

2. Praca w trakcie urlopu jest zabroniona

Masz czas wolny? Wziąłeś urlop i chcesz gdzieś wyjechać, lub może po prostu spędzasz weekend w domu? Nie pozwól na to, aby dni, które są wolne od pracy, zawierały w sobie elementy związane z obowiązkami zarobkowymi. Nie odpoczniesz prawidłowo, jeśli podczas wakacji będziesz odpisywać na e-maile, odbierać telefony od klientów lub obmyślać nową strategię działania firmy. To nie jest czas na podwyższanie wyników – to czas dla Ciebie. Przed wyjazdem upewnij się, że wszystkie sprawy są zamknięte, przekaż komuś telefon lub ustaw automatyczną odpowiedź na maile nadchodzące w okresie Twojego urlopu. Unikniesz w ten sposób wypalenia zawodowego.

3. Organizacja życia prywatnego

Czas dla rodziny lub znajomych powinien być zaplanowany. Nie chodzi oczywiście o to, abyś miał rozpisaną każdą godzinę i zajęcia, ale określ, że np. w niedzielę w południe spędzasz czas z rodziną, że w sobotę wychodzisz ze znajomymi lub odwiedzasz kogoś z bliskich. Weź pod uwagę spotkania z ludźmi i nie zamykaj się w czterech ścianach. Kontakt z innymi ludźmi jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Rodzina i przyjaciele będą Ci ponadto wdzięczni, jeśli znajdziesz dla nich chwilę. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

4. Nie ograniczaj swojej przestrzeni

Czas wolny nie musi być związany z przemieszczaniem się pomiędzy pracą a miejscem zamieszkania. Wyjdź z domu, odwiedź jakieś nowe miejsca, poszerz swoje horyzonty. Gdy zaplanujesz sobie czas w jakiś ciekawy sposób, chętniej wykonasz obowiązki, ponieważ będzie na Ciebie czekać intrygująca forma odpoczynku.

5. Zmień pracę

O work-life balance powinien dbać także pracodawca, umożliwiając np. przejście na pracę zdalną w razie potrzeby lub poprzez tworzenie przyjaznej atmosfery w pracy. Jeśli w miejscu zatrudnienia odczuwasz nieustanny stres – powinieneś pomyśleć o zmianie lub rozważyć przebranżowienie. Nie daj się przyciskać do ściany – pokaż, że stać Cię na więcej i zasługujesz na lepsze traktowanie. Zadbaj o siebie.

6. Znajdź nowe pasje lub przypomnij sobie o dawnych

Częstsze umieszczanie w planie dnia zajęć, które sprawiają Ci przyjemność, dobrze wpłynie na Twoje samopoczucie. Pomoże Ci się to odstresować i skupić na czymś innym, niż wykonywanie zadań, związanych z pracą. 

7. Zadbaj o zdrowy styl życia

Aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie poprawią stan Twojego organizmu. Będziesz się lepiej czuł i lepiej funkcjonował, a co więcej – staniesz się bardziej wydajny. Gdy zadbasz o siebie, sprawisz, że dawne wyzwania staną się łatwiejsze, a zmęczenie nie będzie przychodzić tak szybko.

Balance – jakie codzienne czynności pomogą Ci wprowadzić work-life balance do Twojego życia?

Powyższe rady są długoterminowe, ale nie jest łatwo przełamać się z dnia na dzień i zacząć żyć według work life balance tak po prostu. Jakie zachowania pomogą Ci wprowadzić tę zasadę do swojego życia małymi krokami? Zastosuj poniższe ćwiczenia, aby czuć się w pracy coraz lepiej z dnia na dzień.

Work balance – wprowadzaj je stopniowo!

 1. Postaw na wykonanie zadań do końca

Nie zostawiaj obowiązków, które już zacząłeś, na później. Rób to, co wiesz, że będziesz mógł w najbliższym czasie doprowadzić do końca. Zajmuj się maksymalnie jedną – dwoma rzeczami jednocześnie. Jeśli Twoja praca wymaga wielozadaniowości – postaraj się wyznaczyć sobie konkretne etapy zadań, które wykonasz w określonym terminie. Dzięki temu nie będziesz miał stałego poczucia, że coś jeszcze musisz zrobić, a jedynie zostanie Ci dopełnienie danych zadań.

 1. Rób małe postępy

Chcesz zacząć chodzić na siłownię lub basen, aby odpocząć po pracy? Nie zakładaj od razu, że przebiegniesz maraton lub będziesz ćwiczył nieustannie przez dwie godziny. Pozwól sobie na błędy, zaplanuj dni, w których odpoczniesz od tego rodzaju aktywności oraz wyznacz plan, który będziesz w stanie zrealizować.

zasada work life balance

CV bez doświadczenia – stwórz CV dla początkujących

working balance
 1. Lepiej zaplanuj obowiązki, aby zajmowały Ci mniej czasu

Chodzisz do sklepu codziennie po pracy, żeby uzupełnić zapasy jedzenia w domu i denerwuje Cię długi czas oczekiwania w kolejkach? Może warto przemyśleć robienie jednych dużych zakupów w weekend i dokupienie tego, czego zabrakło, np. tylko raz w tygodniu? Dzięki temu zaoszczędzisz codzienny czas, ponieważ w kolejce i w drodze do sklepu będziesz tylko dwa razy w tygodniu.

 1. Zacznij od tego, co musi być koniecznie zrobione

Nie możesz się skupić? Zaczynasz różne zadania, a później żadnego nie kończysz? Określ priorytety i zajmij się nimi w pierwszej kolejności. Dzięki temu skończysz to, co najważniejsze. Jeśli zostanie Ci czasu, zaczniesz robić to, co nie musi być gotowe na już. Pamiętaj, aby wykonać jak najwięcej, ale jednocześnie pamiętać o przerwach. W innym wypadku możesz wpaść w błędne koło zmęczenia. Po zbyt produktywnym dniu możesz być zniechęcony do wykonywania tych obowiązków ponownie. Spróbuj określić, jaka norma jest dla Ciebie najlepsza i zachęci Cię do dalszego udoskonalania projektu w kolejnych dniach.

 1. Nie musisz od razu planować spotkań ze wszystkimi znajomymi

Spróbuj znaleźć przynajmniej chwilę dla któregoś z najbliższych znajomych lub od razu całej grupy. Wybierz się na jedno spotkanie. Zorganizowanie kilku w krótkim odstępie czasu może być trudnym wyzwaniem. Jedno wyjście poprawi Twoje samopoczucie i zachęci Cię do organizowania kolejnych wyjść, a jednocześnie nie będziesz czuł presji, że musisz wybrać się gdzieś jeszcze w tym tygodniu – zwłaszcza, jeśli dotychczas czas po pracy spędzasz w domu.

 1. Znajdź chwilę na odpoczynek

Nie potrafisz się zupełnie odciąć od pracy? Musisz odpisać na maile, odebrać telefon od szefa, nawet w dni wolne lub weekend? Spróbuj znaleźć czas dla siebie. Jeśli odcięcie się od pracy zupełnie sprawia Ci kłopot – wyznacz jeden dzień lub przynajmniej parę godzin, podczas których wyłączysz telefon służbowy i będziesz mógł po prostu cieszyć się czasem wolnym. Jeśli dotychczas byłeś na każde zawołanie – poinformuj przełożonego oraz osoby, które mogą się z Tobą kontaktować w tym czasie, że będziesz niedostępny danego dnia lub w konkretnych godzinach. Dzięki temu nie zdarzy się sytuacja, że po włączeniu telefonu zarzuci Cię masa nieodebranych połączeń i nieodczytanych maili.

 1. Odłóż telefon

Przywykłeś do przeglądania telefonu parę razy w ciągu dnia? Zaburza to twój czas pracy i jest sprzeczne z zasadą work life balance. Jeśli odstawienie telefonu na 8 godzin sprawia Ci trudność, spróbuj wykorzystać system zadaniowy lub godzinowy. Pozwól sobie na telefon, np. co trzy godziny lub po każdym wykonanym etapie obowiązków.

work balance

Zobacz nasze przykładowe CV

Life balance – jakie są korzyści i cele co jeszcze musisz wiedzieć o working balance?

Zasada work-life balance przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Dzięki wprowadzeniu i stosowaniu jej wzrasta motywacja do pracy, a co za tym idzie, zwiększa się także wydajność osób zatrudnionych. Chętniej wykonują oni swoje obowiązki, co przekłada się na lepszą efektywność. Dzięki lepszej jakości wykonywanej pracy poprawiają się także wyniki działania firmy. Jak to możliwe, że jedna zmiana zadowala zarówno pracowników, jak i przełożonego? 

Work-life balance – w czym może pomóc większa ilość czasu wolnego?

większa ilość wolnego czasu

Pracownik, który ma czas na odpoczynek, czuje się lepiej. Może poświęcić część dnia na czynności, które go uszczęśliwiają, takie jak czytanie książek, branie udziału w konkurencjach, w których oprócz zabawy stawia się na rywalizację, a także rozwój własny. Warto znaleźć czas na takie działania jak nauka języków obcych, ćwiczenie gry na instrumencie, malowanie, rysowanie, czy uprawianie sportu. Wszystkie te aktywności dobrze wpływają na działanie mózgu, pobudzają do działania, rozwijają kreatywność i pamięć. Pozytywnie wpływają też na skupienie, co ułatwia wykonywanie obowiązków w pracy. Co więcej – niektóre z nich bezpośrednio poprawiają kompetencje miękkie, które mogą okazać się przydatne w pracy.

Work-life balance gwarantuje pracownikom więcej czasu, który mogą poświęcić na spotkania z bliskimi. Będzie się to wiązało z mniejszą frustracją i większym spokojem o to, że wszyscy członkowie rodziny są zaopiekowani. Pracownicy nie będą musieli zatem w trakcie pracy rozwiązywać problemów, które na pewno by powstały, gdyby nie zajęli się tym wcześniej i nie zaplanowali wszystkiego odpowiednio.

Work-life balance – jak jeszcze ograniczać stres i działać w zgodzie z zasadą równowagi?

Tworzenie pozytywnej atmosfery w pracy oraz wprowadzanie benefitów pracowniczych zachęca także nowe osoby, które dopiero będą rekrutowane (w przypadku rozwoju firmy lub konieczności zastąpienia któregoś z aktualnych pracowników). Gdy w pracy jest przyjemniej, ludzie też chętniej w niej zostają, co spowoduje mniej wymuszonych rekrutacji, a więc więcej czasu, który można wykorzystać na wykonywanie codziennych obowiązków. Lojalność obecnych pracowników wzrasta, a firma jest postrzegana jako przyjazna, a więc jej wizerunek na rynku jest coraz lepszy. 

Ograniczenie stresu i walka ze zmęczeniem ma pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Pracownicy będą rzadziej brać zwolnienia lekarskie, jeżeli pracodawca zadba o to, by mogli oni sobie pozwolić na odpoczynek i wprowadzenie work-life balance. Nie wszystko leży jednak w jego gestii! Należy cały czas pamiętać, że pracownik sam też może zarządzać swoim czasem – działanie przełożonego nałoży jednak ramy, w których dana osoba będzie mogła się poruszać, aby znaleźć idealną równowagę i móc osiągnąć balance

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Work-life balance – jakie są cele wprowadzania w życie tej zasady?

Cele work life balance przekładają się bezpośrednio na powyższe korzyści. Wprowadzenie ich powinno być wykorzystywane w celu zwiększenia produktywności, wydajności, satysfakcji i zadowolenia pracowników. To z kolei powinno wiązać się z poprawą wizerunku firmy, a także jej osiągnięć i wyników. 

Zajrzyj też do naszych pozostałych artykułów:

Portfolio – co to jest portfolio? Jak stworzyć portfolio?
Umowa na okres próbny –  czy okres próbny jest płatny?
Trener personalny – ile zarabia trener personalny i jak nim zostać? 
Wynagrodzenie zasadnicze – co to jest wynagrodzenie zasadnicze?
Okres wypowiedzenia – jak się liczy okres wypowiedzenia?
Europass CV
Lebenslauf, czyli jak napisać CV po niemiecku?
Praca na akord – jak obliczyć akord?
Technik weterynarii a weterynarz – jak zostać weterynarzem?
Rodzaje urlopów – kiedy i jakie urlopy przysługują pracownikowi?
Umowa na czas nieokreślony – kiedy umowa na stałe?
Jak negocjować podwyżkę i wynagrodzenie?
Praca zdalna – jak znaleźć pracę zdalną?
Praca w korporacji – na czym polega praca w korporacji?
Szkolenia BHP – kogo w zakładzie obowiązuje szkolenie w zakresie BHP?
Jak się dostać do wojska i jak wygląda praca w wojsku?