W trakcie nauki w szkole wielu nastolatków zastanawia się, w jaki sposób zacząć zarabiać, aby mieć pieniądze na swoje wydatki. Podjęcie pierwszej pracy uczy samodzielności, pozwala zdobyć doświadczenie i budować pewność siebie. Niektórzy zakładają, że praca dla niepełnoletnich nie jest możliwa. Nic bardziej mylnego! Aktualnie dostępne są oferty pracy nawet dla 15-latków, dopasowane do wieku i możliwości, pozwalające wybrać zajęcie, które uda się pogodzić np.  z lekcjami w szkole. W tym artykule pokazujemy, jakie możliwości mają młodzi ludzie w kwestii zatrudnienia, od ilu lat można pracować legalnie, gdzie szukać ofert pracy i jak sporządzić dokumenty aplikacyjne.

Praca dla nieletnich – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Praca dla młodocianych – 11 przykładów stanowisk pracy dla nieletnich

Przed podjęciem zatrudnienia należy rozeznać się wśród możliwości dostępnych dla osób niepełnoletnich. Ważne, żeby wybrać taką pracę, która będzie pasować do Twojego rozkładu zajęć w szkole, będzie związana z Twoimi zainteresowaniami i nie stanie na przeszkodzie do efektywnego wypełniania pozostałych obowiązków. Osoby niepełnoletnie nie mogą podjąć pracy na pełny etat, praca dla młodzieży musi więc mieć inny charakter. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele możliwości: praca zdalna dla nieletnich, praca na wakacje dla młodzieży, jak również  stacjonarne zatrudnienie. Wszystko zależy od tego, czego konkretnie szukasz i co chciałbyś robić. Poniżej przedstawiamy 11 pomysłów, które będą idealne jako praca dla nastolatków. Wśród tych propozycji na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Przygotuj też swoje pierwsze, profesjonalne CV!

Pracownik młodociany – kto to?

Pracownik młodociany to nieletni pracownik, a dokładnie osoba, która ukończyła 15 lat, ale nie przekroczyła 18. Jeśli chcesz zatrudnić niepełnoletniego to możesz to zrobić pod warunkiem, że osoba niepełnoletnia:

 • ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową;
 • przedstawi świadectwo lekarskie stwierdzające, ze dany rodzaj pracy nie zagraża jej zdrowiu.

Nieletni pracownik, który nie ukończył szkoły podstawowej i nie ma jeszcze 15 lat może zostać zatrudniony na zasadach określonych dla młodocianych, jednak wyłącznie w celu przygotowania zawodowego w formie przygotowania do wykonywania określonej pracy.

Na czym polega praca w celu przygotowania zawodowego?

Praca w celu odbycia przygotowania zawodowego może odbywać się poprzez:

 • naukę zawodu
 • przyuczenie do wykonywania określonej pracy.

Zatrudnianie nieletnich – pracownik restauracji

Popularnym miejscem pracy dla  osób młodocianych jest McDonald’s. Zdobywanie swojego pierwszego doświadczenia zawodowego jako pracownik restauracji to bardzo dobry pomysł. Jest to zajęcie, które uczy kontaktu z klientem, pracy w zespole i dobrej organizacji. Dzięki pracy w restauracji poznasz standardy obowiązujące w lokalach, opanujesz obsługę kasy fiskalnej, bez problemu dostosujesz grafik do planu lekcji i zdobędziesz doświadczenie przy bezpośredniej obsłudze klienta. Pamiętaj, że niezbędna może okazać się książeczka sanepidowska – sprawdź, jak ją wyrobić.

Stanowisko pracownika restauracji można objąć od 16. roku życia. Osoby młodsze niestety nie mogą podjąć takiego zatrudnienia. Jeszcze większe ograniczenia nakładają inne lokale gastronomiczne. Od ilu lat można pracować w KFC? Zatrudnienie w tej sieci restauracji mogą otrzymać tylko osoby pełnoletnie.

Zobacz, jak napisać CV dla kelnera

Zatrudnianie osób nieletnich – kolporter ulotek

Jesteś nieletni i szukasz pracy? Kolejnym popularnym zajęciem dla osób niepełnoletnich jest roznoszenie ulotek. To stanowisko przybiera różne postacie – może polegać na rozdawaniu ulotek przechodniom na ulicy lub roznoszeniu ulotek do skrzynek pocztowych w mieście. Jest to dobra praca dorywcza dla nieletnich, ponieważ nie jest obciążająca fizycznie i nie wymaga doświadczenia. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie może pracować 16-latek, to możesz mieć pewność, że łatwo znajdzie zatrudnienie jako kolporter ulotek. Najwięcej ofert pracy na to stanowisko jest w większych miastach, takich jak Warszawa, Poznań, Łódź, ale w małych miejscowościach i na wsiach również można ją dostać. Poszukaj ofert w internecie, na popularnych portalach ogłoszeniowych lub na Facebooku – mamy nadzieję, że uda Ci się nawiązać owocną współpracę!

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Programowanie i grafika komputerowa

Zapotrzebowanie na informatyków i grafików jest coraz większe. Jeśli lubisz  twórczo i kreatywnie spędzać czas, interesujesz się programowaniem i grafiką komputerową, to przyda Ci się to nie tylko w przyszłej pracy. W swój rozwój i karierę zawodową możesz zacząć inwestować już teraz. Jeżeli hobbystycznie zajmujesz się branżą IT, spróbuj poszukać zatrudnienia w tej dziedzinie. Wiele firm szuka młodych osób pasjonujących się tym obszarem do wykonywania małych zleceń, które mogą pomóc Ci zdobyć doświadczenie w zawodzie programisty czy grafika komputerowego. Praca dla 17-latka w tej branży to naprawdę duży sukces, im szybciej zaczniesz, tym więcej zyskasz. Jako programista lub grafik komputerowy możesz zatrudnić się na umowę zlecenie, lub umowę o dzieło, nawet gdy poszukujesz pracy dla niepełnoletnich. 

Osoba niepełnoletnia może pracować jako tester gier

Idąc dalej tropem technologii i branży informatycznej, nie można zapomnieć o grach komputerowych. Nieustannie powstają nowe propozycje, z lepszą grafiką, scenariuszem, efektami specjalnymi itp. Co roku wychodzą konsole do gier, kontrolery odwzorowujące jazdę na deskorolce, grę w tenisa, strzelanie z pistolet. Dla prawdziwych pasjonatów gier komputerowych pracą marzeń może być zatrudnienie jako tester gier. Tester gier ma za zadanie sprawdzać nowe tytuły, które jeszcze nie weszły na rynek i kontrolować, czy wszystko działa, co można poprawić, zmienić, ulepszyć. Jeżeli interesuje Cię taka forma zatrudnienia, pracę jako tester gier możesz rozpocząć od 15. roku życia.

Zbiory owoców i warzyw

Czasami trudno jest pogodzić czas nauki z pracą dorywczą. Dobrą alternatywą jest więc praca sezonowa dla nieletnich, ponieważ umożliwia zarabianie podczas wakacji. Jaka jest praca latem dla niepełnoletnich? Na przykład pomoc przy zbiorach owoców lub warzyw. To praca głównie na świeżym powietrzu lub w szklarni. Zwykle jest dość wymagająca fizycznie, ale możliwa do szybkiego opanowania przez niemal każdego. 

Pracownik sklepu – inwentaryzacja i wykładanie towaru

Aktualnie na rynku pracy możemy znaleźć różnorodne stanowiska i formy zatrudnienia. Jeśli nie szukasz stałego zatrudnienia i interesuje Cię jednorazowa praca (np. potrzebujesz pieniędzy na wymarzoną rzecz)? Poszukaj pracy na inwentaryzacji w sklepie lub na wykładaniu towaru. Są to zazwyczaj pojedyncze zlecenia, które trwają kilka godzin i nie obligują Cię do zatrudnienia na dłuższy okres. Najczęściej taka współpraca jest oparta o umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Inwentaryzacja polega na liczeniu towaru w sklepie i  skrupulatnym notowaniu, natomiast wykładanie towaru to nic innego jak fizyczna praca przy układaniu produktów na sklepowych półkach. Są to dobre prace dla nieletnich, ponieważ nie kolidują z zajęciami w szkole i nie wymagają ustalania grafiku na dłuższy czas.

Możesz też pracować jako sprzedawca – dowiedz się, co zawiera CV sprzedawcy

Oferty pracy dla nieletnich – opieka nad zwierzętami

Dorywcze zajęcie, które umożliwia niepełnoletnim zarabianie pieniędzy, to również opieka nad zwierzętami. Zapytaj znajomych, sąsiadów, rodzinę- może potrzebują pomocy przy swoich pupilach. Możesz zaoferować codzienne wyprowadzanie psów albo opiekę nad innymi zwierzętami przez kilka dni, kiedy właściciele wyjeżdżają i nie mogą zabrać podopiecznego ze sobą. Jest to szczególnie dobre zajęcie dla osób kochających zwierzęta. Daje możliwość pracy nawet 13-latkowi, jeżeli jest osobą odpowiedzialną i opiekuńczą. Jeśli zastanawiasz się, jak zarobić będąc niepełnoletnim, to takie zajęcie może być czymś, co polubisz. Ważne jest też, że możesz wykonywać tę pracę po szkole i w weekendy.

Bloger/ vloger/ influencer

Dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu popularyzują się różne media społecznościowe typu Facebook, YouTube, Instagram. Dają nie tylko możliwość komunikacji ze znajomymi, ale także zdobycia popularności i zarabiania w sieci. Coraz więcej blogerów, vlogerów i influencerów typową pracę zawodową zamieniło na tworzenie treści w Internecie. Jeżeli posiadasz kreatywny pomysł na bloga albo kanał video i chcesz się rozwijać w tym kierunku, będziesz miał możliwość zarabiania dzięki reklamom lub współpracy z markami. Rób to co kochasz, przedstawiaj to w oryginalny sposób, a na pewno zyskasz popularność. Jest to ciekawa praca online dla nieletnich oraz nietypowa możliwość zarobku i współpracy z różnymi firmami. 

Makijażystka/ manicurzystka

Wykonywać makijaż czy manicure możesz nauczyć się sam/sama- nie musisz kończyć profesjonalnych kursów czy specjalnych szkół. Obecnie warto korzystać z dostępnych w Internecie tutoriali, porad czy artykułów. Najważniejszy jest Twój zmysł estetyczny i pasja. Praca dla 17-latki z takimi zainteresowaniami jest na wyciągnięcie ręki – robienie makijażu czy paznokci możesz zaproponować koleżankom, gdy wybierają się na imprezę, randkę z chłopakiem czy studniówkę.  Dzięki temu nie tylko zarobisz pierwsze pieniądze, ale także  podszkolisz się w tym co lubisz. Zadowolone przyjaciółki na pewno będą Cię polecać znajomym i szybko zdobędziesz stałe klientki. Jak zarabiać nie mając 18. lat? Spróbuj zarabiać na tym, co lubisz oraz tym, co Cię interesuje, a na pewno będzie to przyjemne zajęcie, które wzbogaci Twoje doświadczenie.

Aby znaleźć idealną pracę dla siebie – sprawdź nasz spis nazw zawodów 2021

Host/ Hostessa

Zatrudnianie niepełnoletnich do prac dorywczych jest coraz bardziej popularne. Jak zarabiać w wieku 16 lat? Czy to możliwe bez doświadczenia zawodowego? Dla osób lubiących kontakt z ludźmi, komunikatywnych i z miłą aparycją polecamy pracę jako host/hostessa. Obowiązki na tym stanowisku to: promocja produktu, witanie gości, rozdawanie ulotek i gadżetów, zachęcanie do udziału w konkursach i testowania produktów. Wymagany jest elegancki strój i komunikatywność, aby swoją postawą dbać o dobrą atmosferę. Najczęściej to praca dorywcza, a nie stała, świetnie sprawdzi się dla osób, które szukają jednorazowego zarobku. Zatrudnienie młodzieży na stanowisku hosta lub hostessy najczęściej jest oparte o umowę o dzieło, lub umowę zlecenie.

Sprawdź też:

Co to jest CV?
Jak napisać cel zawodowy?
Jak wpisać wykształcenie w CV?
Zwroty grzecznościowe w mailu
Jak napisać CV po angielsku?

Statysta

Marzysz o wystąpieniu w filmie lub serialu? Chcesz zobaczyć, jak wygląda plan filmowy? Aplikuj na castingi do produkcji, w których szukają statystów. Jest to praca dobrze płatna, trwająca zazwyczaj kilka dni i niewymagająca doświadczenia aktorskiego. Praca dla nastolatka jako statysta na pewno dostarcza wielu wrażeń i wspomnień. Na castingi do filmów i seriali poszukiwani są ludzie w różnym wieku i o różnych cechach, więc sprawdzaj najnowsze ogłoszenia i aplikuj na te, w których chciałbyś wziąć udział w roli statysty. Możesz znaleźć oferty pracy nawet dla 12-latków i dla dzieci młodszych.

Czy jest możliwe zatrudnienie małoletniego? Praca od 15. lat – ustawa

Dokładnie zasady dotyczące zatrudniania nieletnich zostały zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.

Zgodnie z rozporządzeniem młodociani mogą być zatrudniani jedynie przy wykonywaniu lekkich prac, które nie mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia, życia oraz rozwoju psychofizycznego młodocianego. Wykonywanie pracy wzbronionej przez młodocianego, zagrażającej jego zdrowiu powoduje odpowiedzialność wykroczeniową pracodawcy oraz daje prawo nieletniemu do odmowy wykonania polecenia.

Gdzie można pracować w wieku 16 lat? Czy praca dla małoletnich jest możliwa i legalna? Przepisy prawa pracy pozwalają podjąć zatrudnienie przez osobę, która ukończyła 15 lat. Praca może być wykonywana na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie lub umowy o dzieło i musi dotyczyć wykonywania prac lekkich, lub przygotowania zawodowego, czyli tak zwanych praktyk. Osoby w wieku 15-18 są uznawane jako młodociane w świetle prawa pracy, więc w niektórych przypadkach, przed podjęciem zatrudnienia może być potrzebna zgoda rodziców lub opiekuna osoby niepełnoletniej. Wymóg ten obowiązuje głównie przy podpisywania umów cywilnoprawnych, a pracodawca zobowiązany jest do poinformowania o nim przed zatrudnieniem nieletniego.

Na jakich zasadach pracują nieletni – czas pracy

 • Wykonywanie pracy przez młodocianego nie może przekraczać 8 godzin na dobę (do 16. roku życia – 6 godzin na dobę).
 • Do czasu pracy młodocianych wlicza się także czas nauki wynikający z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to czy odbywa się ona w godzinach pracy.
 • Jeśli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego przekracza 4,5 godziny – musi zostać wprowadzona 30-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy;
 • Młodociani nie mogą pracować w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej.
 • Przerwa w pracy osoby niepełnoletniej obejmująca porę nocną powinna trwać nieprzerwanie minimum 14 godzin.
 • W każdym tygodniu pracy młodociany ma prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę.

Ochrona zdrowia

Młodociany musi przejść wstępne badania lekarskie przed przyjęciem do pracy, a także badania okresowe i kontrolne w trakcie trwania. zatrudnienia.

Gdzie znajdę pracę dla nieletnich? Oferty pracy w internecie

Niezależnie, czy interesuje Cię praca dla nieletnich na wakacje, praca dla 16-latka na weekendy czy też praca online wykonywana w domu, poszukiwania najlepiej zacząć w internecie. Obecnie jest to największa skarbnica ogłoszeń i propozycji współpracy.

Więcej przydatnych informacji, znajdziesz w artykule: jak i gdzie szukać pracy?

Najlepsze oferty pracy dla niepełnoletnich znajdziesz na poniższych portalach:

 • olx
 • gumtree
 • use.me
 • pracuj.pl
 • oferia.pl
 • freelancer.pl
 • zleca.pl

Sprawdź, jakie oferty są dostępne, czy są to stanowiska, które Cię interesują i czy na pewno jest to praca dla młodzieży. Ponadto możesz przejrzeć też bezpośrednie strony pracodawców, na przykład www.praca.mcdonalds.pl (McDonald’s praca dla nieletnich).

Zapoznałeś się z ofertami pracy na popularnych portalach ogłoszeniowych? Zajrzyj do mediów społecznościowych. Na Facebooku powstają specjalne grupy zrzeszające młodocianych pracowników oraz pracodawców poszukujących kandydatów. Polecamy sprawdzenie poniższych grup, które skupiają największą ilość członków:

Warto też popytać znajomych czy nie potrzebują pomocy w opiece nad dzieckiem, przy pracach remontowych lub do skoszenia trawnika.

Skorzystaj z młodzieżowego biura pracy

Młodzieżowe biura pracy to placówki działające w strukturach Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży. Jednostki zajmują się poradnictwem zawodowym oraz pośrednictwem pracy dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów. Kto może skorzystać z takiego wsparcia?

 • uczestnicy i absolwenci OHP;
 • młodzież powyżej 15. roku życia (ucząca się) oraz studenci;
 • bezrobotna młodzież poszukująca stałej lub krótkoterminowej pracy;
 • pracodawcy dysponujący wolnymi miejscami pracy.

Praca dla osób niepełnoletnich. Jak sporządzić CV?

Podejmując swoje pierwsze zatrudnienie, musisz pamiętać o sporządzeniu CV. Większość pracodawców oczekuje przesłania Curriculum Vitae podczas aplikowania na stanowisko. W Twoim dokumencie może brakować doświadczenia, dlatego musisz pamiętać o podkreśleniu swojego wykształcenia, umiejętności i zainteresowań, aby przykuć uwagę rekrutera. CV powinno zostać sporządzone z dużą starannością, pamiętaj też o wyborze dobrego zdjęcia do tego dokumentu. Więcej na temat zdjęcia w CV znajdziesz w naszym artykule: Zdjęcie do CV: czy w CV musi być zdjęcie? jakie zdjęcie do CV wybrać?. Jeżeli pierwszy raz tworzysz CV, to zachęcamy do skorzystania z gotowych szablonów, aby dokument wyglądał profesjonalnie i był przejrzysty dla potencjalnego pracodawcy. Polecamy wypróbowanie naszego kreatora CV, który łatwo i intuicyjnie przeprowadzi Cię przez proces tworzenia CV.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Wiesz już, jakie masz możliwości pracy przed ukończeniem 18. roku życia, wiesz gdzie szukać zatrudnienia i jak stworzyć swoje pierwsze CV online. Możesz zacząć aplikować na oferty i rozpocząć swoją ścieżkę zawodową. Życzymy powodzenia!

Po więcej przydatnych informacji zapraszamy do naszych artykułów:

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Podstawowe zasady
Graficzne CV – oryginalne spojrzenie na życiorys zawodowy
Umiejętności miękkie i twarde – Rodzaje umiejętności
Jaki zawód wybrać, by do mnie pasował?
Klauzula CV czyli zgoda na przetwarzanie danych osobowych
Jak napisać CV – Napisz profesjonalne CV