życiorys

Szukasz nowej pracy? Firma, w której chciałbyś zostać zatrudniony, wymaga od kandydatów życiorysu? Zwróć uwagę na to, o co dokładnie proszą. Jeśli ma to być życiorys tradycyjny – CV nie okaże się odpowiednie. Jak napisać życiorys? Zapoznaj się z poniższym artykułem, a dowiesz się, w jaki sposób powinno przebiegać pisanie życiorysu.

Życiorys tradycyjny – z tego artykułu dowiesz się:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Życiorys wzór – jak może wyglądać przykład życiorysu?

Poznań, 12.01.2023

Ignacy Mańczak
Adres
Numer telefonu
Adres e-mail

Życiorys

Urodziłem się 18 marca 1998 roku w Buku. Moi rodzice, Artur i Marianna, pracują jako nauczyciele języka angielskiego w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Bukowskich w Buku. Mam dwoje młodszego rodzeństwa – siostrę Dagmarę i brata Marcina.

W 2011 roku ukończyłem naukę w szkole podstawowej w Buku, do 2014 roku byłem uczniem gimnazjum im. płk. Kazimierza Zenktelera w Buku. Naukę kontynuowałem w 

VII LO im. Dąbrówki w klasie o profilu biologiczno-chemicznym z rozszerzonymi przedmiotami: biologią, chemią i językiem angielskim. W 2017 roku zdałem egzamin maturalny, co pozwoliło mi dostać się na studia. 

W latach 2017 – 2022 studiowałem chemię na wydziale chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas nauki brałem udział w różnych konferencjach o tematyce zgodnej z moim kierunkiem. Odbył trzymiesięczny staż jako nauczyciel chemii w szkole ponadpodstawowej. W wolnym czasie uprawiam sport, głównie biegam i jeżdżę na rowerze. Pobieram też naukę języka chińskiego. 

Z poważaniem,
Ignacy Mańczak

Własnoręczny podpis

Sprawdź też, jak stworzyć video CV

Życiorys szablon  – jak napisać swój życiorys?

Nie wiesz, jak napisać życiorys tradycyjny? Przyszły pracodawca wymaga od Ciebie tego dokumentu? Pomożemy Ci go stworzyć! Zacznij od upewnienia się jakie elementy musi posiadać dobry życiorys tradycyjny:

 • miejscowość oraz datę;
 • Twoje dane, takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu oraz adres e-mail;
 • nagłówek, informujący o specyfice dokumentu (wystarczy, jeśli napiszesz “życiorys”);
 • informacje, które zawierasz w życiorysie, czyli jego właściwa treść – pamiętaj, aby podzielić je na akapity, dokument będzie dzięki temu bardziej czytelny;
 • zwrot grzecznościowy, który zakończy dokument – tuż pod nim umieść swoje imię i nazwisko oraz własnoręczny podpis.

Treść życiorysu powinna być napisana chronologicznie. Oznacza to, że musisz zacząć od swoich narodzin oraz zawodu rodziców, następnie przejść do edukacji, a zakończyć na dodatkowych działaniach, jakie podejmujesz oraz zainteresowaniach. Możesz wspomnieć też o pracy zawodowej. 

Życiorys tradycyjny – kiedy stosować życiorys w formie opisowej?

Życiorys klasyczny jest formą streszczenia Twojego życia. Współcześnie nie stosuje się zbyt często jego opisowej wersji. Życiorys tradycyjny może być wymagany w wyjątkowych okolicznościach gdy aplikujesz do pracy, na uczelni czy w szkole. Jeżeli ubiegasz się o zatrudnienie, ale w ofercie pracy nie zaznaczono wyraźnie, że wymaganiem jest przesłanie życiorysu klasycznego – nie wysyłaj go. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie i dostarczenie zwykłego CV. 

Zobacz nasze WZORY CV

życiorys tradycyjny

Życiorys jak napisać – jakie są różnice pomiędzy życiorysem a innymi dokumentami?

Pracodawca może wymagać od Ciebie dostarczenia CV, życiorysu klasycznego, podania o pracę lub listu motywacyjnego. Jakie są różnice?

 1. Życiorys tradycyjny (klasyczny)

Schemat życiorysu klasycznego jest oparty o tekst ciągły. Ma on formę opisową, podzieloną na akapity. Opisz swoje życie poprzez podanie informacji o sobie, swojej rodzinie, wykształceniu oraz zainteresowaniach. Obecnie ten rodzaj dokumentu nie jest stosowany zbyt często. Życiorys do szkoły średniej charakteryzuje się jednak właśnie takim stylem pisania.

 1. CV (życiorys zawodowy)

Curriculum vitae stosuje się bardzo często. To jeden z najważniejszych dokumentów, które musisz mieć przygotowane, jeśli ubiegasz się o pracę. Nie ma on formy opisowej. Ten dokument aplikacyjny powinien posiadać podział na kilka sekcji, gdzie wymienisz najważniejsze informacje o sobie, takie jak: dane osobowe, doświadczenie, umiejętności, wykształcenie czy zainteresowania. 

 1. List motywacyjny

Nie jest on wymagany tak często jak CV, ale nadal pojawia się przy rekrutacjach. Jeżeli pracodawca chce, abyś go dostarczył – dołącz ten dokument do Curriculum Vitae. Nie wysyłaj go samego! Jest to spowodowane formą listu motywacyjnego, który powinien być uzupełnieniem CV, a więc rozwijać kwestie w nim zawarte oraz poruszać inne. Najważniejsze dane nadal znajdują się w życiorysie zawodowym, więc nie pomiń go, nawet jeśli wysyłasz list motywacyjny.

 1. Podanie o pracę

Podanie o pracę powinieneś wysłać, jeśli zależy Ci na pracy w danym miejscu, ale Twój docelowy pracodawca nie opublikował żadnego ogłoszenia. Jest on podobny do listu motywacyjnego, z tą różnicą, że powinien zachęcić pracodawcę do zatrudnienia dodatkowej osoby. 

życiorys szablon

Życiorys – jak zdobyć pracę? Stwórz najlepsze CV!

Współcześnie pracodawcy rzadko wymagają od kandydatów przesłania życiorysu tradycyjnego. Jeżeli szukasz pracy – przygotuj CV. Z pewnością jest większe prawdopodobieństwo, że Ci się przyda. Jakie sekcje powinno posiadać profesjonalne CV?

 1. Dane personalne

Podaj swoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe, czyli numer telefonu oraz adres e-mail. Jeśli chcesz, możesz wpisać także miejscowość, w której mieszkasz, ale nie podawaj pełnego adresu. Niepotrzebne z perspektywy rekrutera okażą się także informacje takie, jak stan cywilny czy liczba posiadanych dzieci.

 1. Podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe to parę zdań o sobie, które warto umieść na górze CV. Wielu kandydatów nadal tego nie robi, dzięki czemu wyróżnisz się spośród innych.

 1. Doświadczenie zawodowe

Wspomnij o tym, gdzie już pracowałeś. Zacznij od tych pozycji, które są powiązane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Jeżeli jeszcze nie pracowałeś – nie przejmuj się. Możesz tu wpisać różne wolontariaty, staże oraz praktyki, w których brałeś udział. Ważne, aby pokazać, że praca Ci nie straszna!

 1. Umiejętności (kompetencje miękkie i twarde)

Pracodawcy lubią widzieć w CV konkretne informacje o kandydacie. Dużo łatwiej jest ocenić to, co pracownik już umie, jeśli wypisze on swoje umiejętności. Umożliwi to dodatkowo ocenę, czego jeszcze powinien się nauczyć i jakie stanowisko można mu w związku z tym zaproponować. 

W tej sekcji możesz też wspomnieć o językach obcych, które znasz przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Warto ponadto podać konkretny stopień zaawansowania.

 1. Wykształcenie

Jeżeli jeszcze się uczysz lub pracujesz- podaj tylko aktualny/ostatni stopień edukacji. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy szkoła, do której uczęszczałeś, była profilowana i wykształcenie tam uzyskane może Ci pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy. 

W tej sekcji wspomnij też o ukończonych kursach oraz uzyskanych certyfikatach. będzie to dodatkowa zaleta, która może przekonać pracodawcę o zatrudnieniu Cię.

 1. Zainteresowania

Ludzie często uważają, że zainteresowania nie są istotnym aspektem w CV. Jest to jednak błędne przeświadczenie. Okazuje się, że hobby może dużo powiedzieć o kandydacie. Jeśli jest ono związane z wykonywaną profesją – świadczy o tym, że pracownik będzie oddany swoim obowiązkom i należycie je wykona. Gdy zainteresowania wykraczają poza obowiązki zawodowe – pokazują, że kandydat potrafi się odciąć od pracy i odstresować. Jest to przydatna umiejętność, zwłaszcza w czasach, w których coraz częściej dochodzi do wypalenia zawodowego.

 1. Klauzula RODO

Koniecznym elementem, który musi się znaleźć w CV, jest aktualna klauzula o przetwarzaniu danych osobowych. Bez niej pracodawca nie będzie miał prawa do skorzystania z Twoich danych w procesie rekrutacyjnym. Oznacza to, że nie powiadomi Cię o rozmowie kwalifikacyjnej, a więc nie zdobędziesz posady, o którą się ubiegasz. 

Warto dodać również zdjęcie. Fotografia kandydata jest często wymagana. Zadbaj o to, aby wskazywała ona na Twoje kompetencje. Nie dołączaj zdjęcia z imprezy czy wakacji. Powinno ono być profesjonalnie wykonane.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Dostosuj swoje CV do oferty, na którą odpowiadasz. Jeżeli spełniasz wymagania – napisz cechy, które będą kluczowe na samym początku dokumentu.

To również może Cię zainteresować:

Portfolio – co to jest portfolio? Jak stworzyć portfolio?
Jak wygląda proces rekrutacyjny pracownika?
Team leader – ile zarabia team leader?
Czym się zajmuje i ile zarabia fizjoterapeuta? 
Praca na wysokości – jak zdobyć uprawnienia do pracy na wysokości?
Ewidencja czasu pracy 2023 – Ile godzin pracy w miesiącu?
Bezrobocie – przyczyny, rodzaje i skutki bezrobocia 
Zwolnienie dyscyplinarne – za co można zwolnić dyscyplinarnie? Skutki zwolnienia dyscyplinarnego
Przykładowe CV
Bon turystyczny – do kiedy jest ważny? Jak aktywować bon turystyczny?
CV dla ucznia – jak napisać przykładowe CV ucznia?
Wypłata wynagrodzenia – na konto czy do ręki? Co jeśli na koncie brak wypłaty?
Kosiniakowe – co przysługuje kobiecie w ciąży bez pracy? + wzór wniosku
Szablony CV