Proces tworzenia CV to bardzo ważny element budowania wizerunku potencjalnego kandydata. To właśnie od tego dokumentu, w dużej mierze zależy, czy rekruter zainteresuje się Twoją osobą i zaprosi na indywidualną rozmowę. Profesjonalne CV to takie, które w sposób odpowiedni przedstawia predyspozycje i umiejętności kandydata. Ważnym elementem, choć nie obowiązkowym,  jest dobrze wykonane zdjęcie. Dlaczego warto wstawić zdjęcie do CV i jak powinno wyglądać zdjęcie do CV? Podpowiadamy.

Zdjęcie do CV – Spis treści

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zdjęcie do CV – dlaczego warto?

Wiele osób zastanawia się czy zdjęcie w CV jest konieczne? Fotografia nie jest obowiązkowym elementem CV, ponieważ wygląd kandydata nie stanowi podstawy do oceny jego umiejętności. Jednak dobrze wykonane zdjęcie w CV może zachęcić rekrutera do zaproszenia Cię na dalszy etap rekrutacji. Dlaczego?

Przede wszystkim CV ze zdjęciem podkreśla pewne cechy kandydata. Umieszczenie go w dokumencie oznacza otwartość oraz profesjonalne podejście do oferty pracy. Wygląd zewnętrzny, w ogłoszeniach często nazywany aparycją, ma znaczenie również w przypadku pracy wymagającej bezpośredniego kontaktu z klientem. Bardzo ważne jest, aby fotografię dopasować do charakteru stanowiska, o które się ubiegasz. Jeśli przykładowo starasz się o pracę w branży kreatywnej, gdzie pozytywne nastawienie i głowa pełna pomysłów są niezbędne – smutna czarno-biała fotografia może nie przekonać rekruterów do zatrudnienia właśnie Ciebie.

Zobacz też, najczęstsze błędy podczas pisania CV

Co więcej, według badań przeprowadzonych przez LinkedIn, CV posiadające wizerunek kandydata są wyświetlane kilkanaście razy częściej, niż te nie zawierające fotografii. Po drugie, w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, pracodawca szybciej skojarzy kandydata z konkretną aplikacją. Szukasz pracy marzeń? Zwiększ swoje szanse przygotowując profesjonalne zdjęcie profilowe.

Przeczytaj artykuł :
Jakie umiejętności wpisać w CV? – Zainteresowania w CV (Przykłady)

Profesjonalne zdjęcie do CV – jakie powinno być?

Nie ma uniwersalnego przepisu na idealne zdjęcie, ponieważ dużo zależy od rodzaju stanowiska, o jakie ubiega się kandydat. Jednak warto zastosować się do kilku poniższych zasad:

Jakie zdjęcie do CV – Instrukcja krok po kroku

  1.  Zadbaj o odpowiednią jakość zdjęcia. Najlepiej, jeśli zostanie ono wykonane przez profesjonalnego fotografa. Oczywiście, wykonanie dobrego jakościowo zdjęcia w domu również jest możliwe. Należy zadać, aby w pomieszczeniu znajdowała się odpowiednia ilość światła. Warto zorganizować również neutralne, najlepiej białe tło. Taką rolę może pełnić na przykład zwykła, biała ściana. 
  2. Postaraj się znaleźć kogoś do pomocy lub wykorzystaj statyw i opcję samowyzwalania. Zdjęcia wykonane samodzielnie, telefonem trzymanym w ręce – tak zwane selfie – zupełnie nie nadają się do umieszczenia na formalnym dokumencie. 
  3. Dokładnie przemyśl swój strój. Na zdjęciu nie widać dokładnie całej stylizacji, jednak bardzo dużo można wywnioskować z tego, co jest widoczne. W zależności od rodzaju stanowiska stylizacja może być mniej lub bardziej oficjalna. Kategorycznie jednak należy unikać zupełnie niezobowiązujących stylizacji w mocnych kolorach. Unikaj odsłoniętych ramion czy w przypadku kobiet zbyt głębokiego dekoltu. 
  4. Fryzura oraz – w przypadku mężczyzn – zarost to również ważne elementy zdjęcia. Kobiety często zastanawiają się, czy mogą rozpuścić włosy. Oczywiście można, jednak w przypadku odpowiedzialnych i poważnych stanowisk, lepiej wyglądają włosy upięte. Tak jak w przypadku mężczyzn ubiegających się o wyższe stanowiska, lepiej unikać zbyt dużego zarostu. 
  5. Osoby z wadą wzroku mają dylemat, czy zrobić zdjęcie w okularach korekcyjnych. Jak najbardziej, zdjęcie CV w okularach jest odpowiednie. 
  6. Ostatnia, bardzo zastanawiająca kwestia to wyraz twarzy na zdjęciu. Unikaj zdjęć ponurych, zupełnie bez wyrazu czy cienia uśmiechu. Nie należy jednak przesadzać również w drugą stronę. 
zdjęcie w cv

Zdjęcie do CV – jak się ubrać?

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej – strój musi być przede wszystkim schludny i dopasowany do charakteru pracy. Starając się o posadę prawnika czy księgowego najlepiej jeśli będziesz mieć na sobie garnitur, a w przypadku kobiet – marynarkę i elegancką bluzkę. Chcesz pracować jako grafik czy programista? Osoby, które nie są odpowiedzialne za kontakt  z klientem, z powodzeniem mogą zrobić zdjęcie do CV w zwykłej koszuli. Kolory, które doskonale sprawdzają się w obiektywie to szary, grafitowy, błękitny, granatowy (pamiętaj, aby nie łączyć ze sobą więcej niż 3 kolorów). Unikaj również geometrycznych wzorów, kratek, kwiatów, nadruków, rozpiętych guzików czy odkrytych ramion – strój powinien być formalny, stonowany i jednolity.

Dowiedz się również, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Profesjonalne zdjęcie do CV to nie tylko dbałość o formalny strój, ale również detale. Nadmiar biżuterii i dodatków oraz zbyt mocny makijaż zdecydowanie nie są wskazane. Choć w CV nie widać całej postaci, zwróć uwagę na to czy Twoje ubrania są czyste i wyprasowane. Istotna jest też ładnie ogolona twarz i uczesane włosy. Taka skrupulatność będzie świadczyć o tym, że jesteś profesjonalistą i dbasz o każdy, nawet najmniejszy aspekt.

Jak zrobić zdjęcie do CV?

Bardzo często zdarza się, że zdjęcie do CV to po prostu selfie wykonane telefonem lub ułamek fotografii wycięty z rodzinnej pamiątki – nigdy nie powielaj tego schematu! To świadczy o braku profesjonalizmu, a co za tym idzie, zniechęca pracodawcę. Jeśli możesz zainwestować w siebie, umów się na biznesową sesję zdjęciową. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoje zdjęcie w CV jest wysokiej jakości i idealnie prezentuje Twoją osobę. W sytuacji, gdy nie możesz pozwolić sobie na tego typu wydatek, warto popytać znajomych. Może ktoś z nich interesuje się fotografią i chętnie Ci pomoże. 

zdjęcie cv

Jak samemu zrobić zdjęcie do CV?

Oczywiście do robienia profesjonalnych zdjęć najlepsza jest lustrzanka lub bezlusterkowiec, ale nie każdy posiada taki sprzęt. Dobra wiadomość jest taka, że w dzisiejszych czasach możesz użyć do tego smartfona. Jeśli nie jesteś w stanie nikogo poprosić o pomoc w tej kwestii, użyj podpory, a najlepiej statywu, na którym umieścisz telefon i samowyzwalacza lub pilota do wyzwolenia migawki. Zdjęcie do CV jak zrobić? Przygotuj odpowiednie tło, najlepiej jasną ścianę, pomalowaną na jednolity kolor, możesz też wykorzystać duży brystol w formacie B0, który przymocujesz np. do szafy. Następnie zadbaj o dobre oświetlenie – najlepiej dzienne.

Ważnym elementem jest także odpowiednia poza. Zdjęcie do CV powinno prezentować Twoją twarz lub twarz z ramionami (w takim przypadku warto, aby twarz wypełniała większość kadru). Wzrok skieruj w obiektyw, aby nawiązać coś w rodzaju kontaktu wzrokowego z osobą przeglądającą Twoje CV. Twarz może być ustawiona prosto lub delikatnie bokiem. Staraj się też nie kombinować z układaniem rąk – rekruterzy nie przepadają za takimi zdjęciami. 

jak zrobić zdjęcie do cv

Jak wstawić zdjęcie do CV?

Zastanawiasz się, jak dodać zdjęcie do CV? Odpowiednie formatowanie dokumentu CV wpływa na jego profesjonalny wygląd i pozwala uniknąć sytuacji, w której część tekstu znajdzie się zupełnie nie tam, gdzie powinna. Formatowanie dokumentów nie jest niczym trudnym, jednak nie każdy musi być w tym mistrzem. Oczywiście możesz zastanawiać się, jak wkleić zdjęcie do CV w Wordzie lub jak wstawić zdjęcie do CV w Openoffice, ale są na to zdecydowanie prostsze sposoby. Warto skorzystać z dostępnych w sieci kreatorów CV. To specjalne edytory z gotowymi szablonami. Wystarczy wybrać odpowiedni wzór CV i wypełnić dane. 

Dowiedz się jak napisać CV

W tego typu generatorach jest również opcja wstawiania zdjęć w wyznaczonych do tego miejscach. Zdjęcie w CV najczęściej znajduje się po prawej stronie, zaraz obok danych personalnych kandydata. Generatory umożliwiają nie tylko szybkie wstawienie zdjęcia, ale również jego niewielką edycję, na przykład obrót, przycięcie czy poprawienie parametrów światła i koloru. Dzięki temu fotografia odpowiednio wkomponuje się w dokument, bez zbędnego formatowania. 

CV zdjęcie – czego unikać?

Selfie

Selfie to nie jest dobry pomysł na zdjęcie do CV, nawet jeśli wydaje Ci się, że jest ładne i dobrze wykonane. Zdjęcie w dokumencie musi być przede wszystkim profesjonalne, wykonane z należytym zaangażowaniem. Selfie się do tego po prostu nie nadaje, nie wspominając już o filtrach czy minach typu “dziubek”. 

Słaba jakość zdjęcia

Zdjęcie nie musi być wykonane profesjonalnym i drogim sprzętem. Dobre zdjęcie do CV można wykonać nawet smartfonem. Najważniejsze, aby było odpowiednio ostre i jasne. Ciemne lub rozmyte zdjęcia nie wyglądają dobrze i przywołują negatywne emocje osoby rekrutującej. 

Zdjęcie wycięte z tłumu

Często popełnianym błędem jest wycinanie swojej osoby z innych, grupowych zdjęć, na przykład ze znajomymi. Lepiej nie dodać zdjęcia wcale, niż dodać tak przypadkową fotografię. Dodatkowo na takich zdjęciach często zarówno strój, jak i wyraz twarzy nie są profesjonalne. 

Nadmierna powaga lub zbyt wesołe zdjęcie

Czarno-białe zdjęcie w CV? Zrezygnuj z tego pomysłu. Unikaj również zbyt poważnych min, ale nie przesadzaj też w drugą stronę. Uchwycony wybuch śmiechu na pewno nie zrobi dobrego wrażenia na pracodawcy. Staraj się być możliwie najbardziej naturalny – delikatny uśmiech sprawdzi się idealnie.

jakie zdjęcie do cv

Zdjęcie niczym z instagrama

Wyzywający strój, ekskluzywny bankiet czy nietuzinkowa sesja zdjęciowa – tego typu zdjęcia znajdziesz dzisiaj na instagramie. Choć w mediach społecznościowych sprawdzają się dobrze, w CV zdecydowanie nie pomogą Ci w zdobyciu zatrudnienia.

zdjęcie do cv

CV ze zdjęciem czy bez?

Czy CV musi zawierać zdjęcie? – to często pojawiające się pytanie w głowach osób poszukujących pracy. Choć wygląd nie jest najważniejszy i to kompetencje odgrywają kluczową rolę w procesie rekrutacji, nie da się ukryć, że zdjęcie biznesowe do CV pomoże Ci zrobić lepsze pierwsze wrażenie i przyciągnąć uwagę pracodawcy. Szata graficzna życiorysu odgrywa kluczową rolę w procesie selekcji aplikacji i to właśnie fotografia znacząco wpływa na ostateczny wygląd dokumentu.

CV bez zdjęcia

Czy wiedziałeś, że w niektórych państwach zdjęcie w CV może wykluczyć Cię z procesu rekrutacji? Tworzysz CV po angielsku? Planujesz je wysłać do jednej z firm w Stanach Zjednoczonych? Nie umieszczaj w nim zdjęcia, podobnie, jak klauzuli CV oraz danych dotyczących płci, rasy czy wyznania. Według zagranicznych pracodawców, fotografia w CV doskonale obrazuje to wszystko, przez co może stanowić podstawę do zarzutów o dyskryminację.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jakie zdjęcie do CV – (FAQ) – Pytania i odpowiedzi

Czy w CV musi być zdjęcie?

Nie, zdjęcie w dokumencie CV nie jest elementem obowiązkowym, jeśli w ogłoszeniu nie zostało to wspomniane. Jednak CV ze zdjęciem budzi pozytywne skojarzenia i wygląda dużo bardziej profesjonalnie.

Jak powinno wyglądać zdjęcie do CV?

Jest kilka zasad, o których powinniśmy pamiętać. Najważniejsze jednak, aby zdjęcie było dobrej jakości, wykonane na neutralnym tle. Ubiór i fryzura powinny być schludne i stonowane.

Jak wkleić zdjęcie do CV?

Zdjęcie można wkleić bezpośrednio w edytorze tekstu, na przykład Wordzie, o ile mamy odpowiednie umiejętności edycji. W dużo prostszy sposób zdjęcie można wkleić za pomocą specjalnie przystosowanych do tego generatorów. 

Czego należy unikać w zdjęciu?

Kategorycznie należy unikać zbyt swobodnych ujęć, przypadkowych miejsc i tła oraz wycinania swojego wizerunku z innych fotografii. 

Dobrze stworzone CV, zawierające wszystkie wymagane elementy oraz fotografię, znacznie zwiększa szanse kandydata w prowadzonym procesie rekrutacyjnym. To ważne, ponieważ tylko część kandydatów ma szansę zaprezentować się na bezpośredniej rozmowie kwalifikacyjnej i przekonać do siebie przyszłego pracodawcę. 

Poszerz swoją wiedzę z Ciekawym CV?

CV recepcjonistka/ recepcjonista – jak wygląda praca recepcjonistki?
CV pielęgniarka – jak napisać CV i list motywacyjny pielęgniarki?
Urlop macierzyński 2023 – ile trwa urlop macierzyński?
CV fizjoterapeuty – jak stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne?
Jak napisać CV managera? Przykładowe CV na stanowisko kierownicze
Przerwa w pracy – ile przerwy przysługuje pracownikowi?
Jakie studia wybrać? Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów
Najniższa krajowa 2023 – ile wynosi minimalne wynagrodzenie?
Jak napisać wypowiedzenie z pracy? Wzór wypowiedzenia umowy o pracę
CV logistyk – porady, jak napisać CV i list motywacyjny logistyka
Jak stworzyć profesjonalne CV dla elektryka?

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV