Proces tworzenia CV to bardzo ważny element budowania wizerunku potencjalnego kandydata. To właśnie od tego dokumentu, w dużej mierze zależy, czy rekruter zainteresuje się Twoją osobą i zaprosi na indywidualną rozmowę. Profesjonalne CV to takie, które w sposób odpowiedni przedstawia predyspozycje i umiejętności kandydata. Ważnym elementem, choć nie obowiązkowym,  jest dobrze wykonane zdjęcie. Dlaczego warto wstawić zdjęcie do CV i jak powinno wyglądać? Podpowiadamy.

Zdjęcie do CV – Spis treści

Zdjęcie do CV – dlaczego warto?

Zdjęcie nie jest obowiązkowym elementem CV, ponieważ wygląd kandydata nie jest oczywiście żadną podstawą do oceny jego umiejętności. Jednak dobrze wykonane zdjęcie w CV może zachęcić rekrutera do zaproszenia kandydata na dalszy etap rekrutacji. Dlaczego?

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Przede wszystkim sam fakt umieszczenia zdjęcia w CV podkreśla pewne cechy kandydata. Taka postawa oznacza otwartość oraz profesjonalne podejście do oferty pracy. Wygląd zewnętrzny, w ogłoszeniach często nazywany aparycją, ma znaczenie również w przypadku pracy wymagającej bezpośredniego kontaktu z klientem. 

Przeczytaj artykuł :
Jakie umiejętności wpisać w CV? – Zainteresowania w CV (Przykłady)

Co więcej, według badań przeprowadzonych przez LinkedIn, CV posiadające wizerunek kandydata są wyświetlane kilkanaście razy częściej, niż te niezawierające fotografii. To chyba już wystarczający argument, aby przygotować profesjonalne zdjęcie profilowe. 

Profesjonalne zdjęcie do CV – jakie powinno być?

Nie ma uniwersalnego przepisu na idealne zdjęcie, ponieważ dużo zależy od rodzaju stanowiska, o jakie ubiega się kandydat. Jednak warto zastosować się do kilku poniższych zasad:

Jakie zdjęcie do CV – Instrukcja krok po kroku

  1.  Zadbaj o odpowiednią jakość zdjęcia. Najlepiej, jeśli zostanie ono wykonane przez profesjonalnego fotografa. Oczywiście, wykonanie dobrego jakościowo zdjęcia w domu również jest możliwe. Należy zadać, aby w pomieszczeniu znajdowała się odpowiednia ilość światła. Warto zorganizować również neutralne, najlepiej białe tło. Taką rolę może pełnić na przykład zwykła, biała ściana. 
  2. Postaraj się znaleźć kogoś do pomocy lub wykorzystaj statyw i opcję samowyzwalania. Zdjęcia wykonane samodzielnie, telefonem trzymanym w ręce – tak zwane selfie – zupełnie nie nadają się do umieszczenia na formalnym dokumencie. 
  3. Dokładnie przemyśl swój strój. Na zdjęciu nie widać dokładnie całej stylizacji, jednak bardzo dużo można wywnioskować z tego, co jest widoczne. W zależności od rodzaju stanowiska stylizacja może być mniej lub bardziej oficjalna. Kategorycznie jednak należy unikać zupełnie niezobowiązujących stylizacji w mocnych kolorach. Unikaj odsłoniętych ramion czy w przypadku kobiet zbyt głębokiego dekoltu. 
  4. Fryzura oraz – w przypadku mężczyzn – zarost to również ważne elementy zdjęcia. Kobiety często zastanawiają się, czy mogą rozpuścić włosy. Oczywiście można, jednak w przypadku odpowiedzialnych i poważnych stanowisk, lepiej wyglądają włosy upięte. Tak jak w przypadku mężczyzn ubiegających się o wyższe stanowiska, lepiej unikać zbyt dużego zarostu. 
  5. Osoby z wadą wzroku mają dylemat, czy zrobić zdjęcie w okularach korekcyjnych. Jak najbardziej, zdjęcie CV w okularach jest odpowiednie. 
  6. Ostatnia, bardzo zastanawiająca kwestia to wyraz twarzy na zdjęciu. Unikaj zdjęć ponurych, zupełnie bez wyrazu czy cienia uśmiechu. Nie należy jednak przesadzać również w drugą stronę. 
CV bez doświadczenia
Gotowy szablon CV bez doświadczenia ze zdjęciem w kolorze żółtym

Wygeneruj CV!

Profesjonalne CV
Profesjonalne CV w kolorze grafitowym

Stwórz CV!

Podstawowe CV
Darmowy prosty szablon CV

Skonfiguruj CV!

Jak wstawić zdjęcie do CV?

Odpowiednie formatowanie dokumentu CV wpływa na jego profesjonalny wygląd i pozwala uniknąć sytuacji, w której część tekstu znajdzie się zupełnie nie tam, gdzie powinna. Formatowanie dokumentów nie jest niczym trudnym, jednak nie każdy musi być w tym mistrzem. W tej sytuacji warto jest skorzystać z dostępnych w sieci kreatorów CV. To specjalne edytory z gotowymi szablonami. Wystarczy wybrać odpowiedni wzór CV i wypełnić dane. 

Dowiedz się jak napisać CV

W tego typu generatorach jest również opcja wstawiania zdjęć w wyznaczonych do tego miejscach. Zdjęcie w CV najczęściej znajduje się po prawej stronie, zaraz obok danych personalnych kandydata. Generatory umożliwiają nie tylko szybkie wstawienie zdjęcia, ale również jego niewielką edycję, na przykład obrót, przycięcie czy poprawienie parametrów światła i koloru. Dzięki temu fotografia odpowiednio wkomponuje się w dokument, bez zbędnego formatowania. 

CV zdjęcie – czego unikać?

Selfie

Selfie to nie jest dobry pomysł na zdjęcie do CV, nawet jeśli wydaje Ci się, że jest ładne i dobrze wykonane. Zdjęcie w dokumencie musi być przede wszystkim profesjonalne, wykonane z należytym zaangażowaniem. Selfie się do tego po prostu nie nadaje, nie wspominając już o filtrach czy minach typu “dziubek”. 

Słaba jakość zdjęcia

Zdjęcie nie musi być wykonane profesjonalnym i drogim sprzętem. Dobre zdjęcie do CV można wykonać nawet smartfonem. Najważniejsze, aby było odpowiednio ostre i jasne. Ciemne lub rozmyte zdjęcia nie wyglądają dobrze i przywołują negatywne emocje osoby rekrutującej. 

Zdjęcie wycięte z tłumu

Często popełnianym błędem jest wycinanie swojej osoby z innych, grupowych zdjęć, na przykład ze znajomymi. Lepiej nie dodać zdjęcia wcale, niż dodać tak przypadkową fotografię. Dodatkowo na takich zdjęciach często zarówno strój, jak i wyraz twarzy nie są profesjonalne. 

Jakie zdjęcie do CV – (FAQ) – Pytania i odpowiedzi

1. Czy w CV musi być zdjęcie?

Nie, zdjęcie w dokumencie CV nie jest elementem obowiązkowym, jeśli w ogłoszeniu nie zostało to wspomniane. Jednak CV ze zdjęciem budzi pozytywne skojarzenia i wygląda dużo bardziej profesjonalnie.

2. Jak powinno wyglądać zdjęcie do CV?

Jest kilka zasad, o których powinniśmy pamiętać. Najważniejsze jednak, aby zdjęcie było dobrej jakości, wykonane na neutralnym tle. Ubiór i fryzura powinny być schludne i stonowane.

3. Jak wkleić zdjęcie do CV?

Zdjęcie można wkleić bezpośrednio w edytorze tekstu, na przykład Wordzie, o ile mamy odpowiednie umiejętności edycji. W dużo prostszy sposób zdjęcie można wkleić za pomocą specjalnie przystosowanych do tego generatorów. 

4. Czego należy unikać w zdjęciu?

Kategorycznie należy unikać zbyt swobodnych ujęć, przypadkowych miejsc i tła oraz wycinania swojego wizerunku z innych fotografii. 

Dobrze stworzone CV, zawierające wszystkie wymagane elementy oraz fotografię, znacznie zwiększa szanse kandydata w prowadzonym procesie rekrutacyjnym. To ważne, ponieważ tylko część kandydatów ma szansę zaprezentować się na bezpośredniej rozmowie kwalifikacyjnej i przekonać do siebie przyszłego pracodawcę. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV