“Kim chcesz zostać jak dorośniesz?”. Z pewnością usłyszałeś to pytanie w dzieciństwie. W Twojej głowie zrodziły wtedy się różne pomysły, zaczynając od kariery tancerza, po przekazywanie wiedzy jako nauczyciel języka polskiego. Być może są osoby, które zrealizowały swój plan z dzieciństwa, jednak inni wciąż zastanawiają się, jaki zawód będzie odpowiedni właśnie dla nich lub szukają nowych ścieżek rozwoju i rozważają opcję przekwalifikowania.

Jeśli wciąż nie do końca wiesz, w jakim kierunku powinna potoczyć się Twoja ścieżka kariery, to nic straconego! Istnieje bowiem szeroka lista zawodów, które mogą Cię zainteresować. Co więcej, z roku na rok tych pozycji jest coraz więcej, a co za tym idzie, wybór odpowiedniego zajęcia jest również coraz większy. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Dla przykładu, jeżeli czujesz, że praca w obecnej korporacji jest dla Ciebie zbyt nudna, a czynnością, która sprawia Ci prawdziwą przyjemność jest opieka nad zwierzętami, może powinieneś pomyśleć nad zarabianiem jako groomer? A może to pojęcie nie jest Ci znane? To jeden z nowszych zawodów- w najprostszym ujęciu tego słowa oznacza po prostu psiego fryzjera.

Jakie zawody powinieneś przeanalizować, aby zdecydować się na odbycie kursu z danej specjalizacji i sprawdzenie, czy to właśnie ta praca jest zajęciem w pełni satysfakcjonującym? Przeanalizujmy razem spis popularnych zawodów i przekonajmy się, czy znajdziemy w nich pozycje, które doskonale wpasują się w Twoje oczekiwania co do pracy.

Alfabetyczna lista zawodów – popularne zawody w Polsce

Zawody w Polsce na literę A  

Administrator nieruchomości

Nadzorowanie budynku, przyjmowanie skarg lokatorów, czy też kontrola stanu technicznego nieruchomości to podstawowe zadania administratora nieruchomości. Nie trzeba posiadać specjalnych certyfikatów i dyplomów ukończenia studiów, by pracować w tym zawodzie.

Agent ubezpieczeniowy

Praca jako agent ubezpieczeniowy może zainteresować osoby, które lubią pracę z ludźmi. Do codziennych obowiązków należy pozyskiwanie klientów i zawieranie umów w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeniowego. 

Analityk systemowy 

Jeśli dobrze odnajdujemy się w pracach projektowych i tematy oprogramowań nie są dla nas obce, możemy spróbować swoich sił jako analityk systemowy, który koordynuje wybrane prace informatyków i jest odpowiedzialny za kontakt z klientem. 

Zobacz inne nasze artykuły:

Zawody w Polsce na literę B 

Barman 

Nie przepadasz za porannym zrywaniem się z łóżka, masz najwięcej energii wieczorem i uwielbiasz kontakt z ludźmi? Praca barmana z pewnością da Ci cenne doświadczenie, a obok podstawowego wynagrodzenia w grę wchodzą również napiwki, których wysokość może zaskoczyć niejednego z nas! 

Bibliotekarz

Jeśli czytanie książek wypełnia każdą Twoją wolną chwile, a biblioteczka w pokoju z każdym tygodniem powiększa się o nowa pozycję, może czas pomyśleć o pracy w prawdziwej bibliotece? Pomyśl tylko – nieograniczony dostęp do książek, cisza i porządek.

Blacharz

Z całą pewnością są osoby, które zdecydowanie wolą pracować fizycznie. Dodajmy do tego zainteresowanie motoryzacją i szczególną dbałość o swój samochód. W tym przypadku praca jako blacharz samochodowy może okazać się strzałem w dziesiątkę! 

Zawody w Polsce na literę C 

Cukiernik

Praca jako cukiernik wymaga nie tylko dobrego smaku, ale również umiejętności manualnych. Niektóre słodkie wypieki wyglądają często jak dzieła sztuki i potrafią odwzorować prawdziwe przedmioty. Jest to zatem doskonałe zajęcie dla osób kreatywnych, które potrafią połączyć wygląd ze smakiem.

Copywriter 

Z usług copywrierów korzystają często osoby prowadzące swoje własne sklepy internetowe. W tym zawodzie możesz wykazać się kreatywnością oraz umiejętnościami pisarskimi. Powstaje coraz więcej kursów dla copywriterów, na których możesz dowiedzieć się, jak pisać, by zainteresować odbiorców.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV
Stwórz CV dla copywritera

Coach 

Jeżeli lubisz pracować z ludźmi, umiesz im doradzać i czujesz satysfakcję, gdy ich problemy zostaną rozwiązane z Twoją pomocą, to może czas przyjrzeć się szkoleniom lub studiom z coachingu? Już podczas trwania zajęć możesz pracować się w firmach jako coach- w końcu z usług takich podmiotów korzysta coraz więcej organizacji. 

Zawody w Polsce na literę D 

Dietetyk

Jeśli chcesz pracować jako dietetyk musisz interesować się żywieniem. Ten zawód wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu biochemii i anatomii, którą możesz nabyć na dedykowanych kursach, czy studiach. 

Przykładowe CV dietetyka

Doradca finansowy 

Bycie doradcą finansowym wiąże się z ścisłym pośrednictwem między bankiem a klientem. Taka praca wymaga zatem zdolności komunikacyjnych, a także umiejętności sprzedażowych.

Drukarz

Obsługa maszyn drukarskich to kluczowa czynność, za którą odpowiedzialny jest drukarz. Ze względu na pracę przy precyzyjnych urządzeniach, drukarz powinien cechować się spostrzegawczością i zręcznością.

Zawody w Polsce na literę E 

Elektryk

Montaż, konserwacja i naprawa instalacji elektrycznych – aby wykonywać niniejsze obowiązki jako elektryk należy posiadać specjalne uprawnienia. Do pracy jest również potrzebne potwierdzenie od lekarza o odpowiednim stanie zdrowia, a ze względu na różne miejsca wykonywania zleceń w ofertach o pracę w tym zawodzie często zamieszczone jest prawo jazdy kategorii B.

Jak stworzyć CV dla elektryka? Sprawdź przydatne wskazówki

Ekspedient

Jeśli lubisz pracować z ludźmi, a jeszcze bardziej im doradzać, to praca jako ekspedient może okazać się zajęciem, które będzie satysfakcjonujące. Interesuje Cię moda? Poszukaj ogłoszeń o pracę jako ekspedient w butiku z odzieżą. Lubisz jazdę na rowerze? Spróbuj sił jako ekspedient w sklepie ze sprzętem sportowym.

Przykładowe CV sprzedawcy

Elektromechanik 

Elektromechanik zajmuje się serwisem maszyn, montażem instalacji i przeprowadzaniem przeglądów. Do wykonywania tego rodzaju zajęcia potrzebne są nam uprawnienia, pracy możemy poszukiwać w fabrykach motoryzacyjnych, warsztatach i zakładach produkcyjnych.

Zawody w Polsce na literę F

Fryzjer

Zawód fryzjera wymaga od nas dokładności i umiejętności manualnych. Jest to praca z klientem, więc z pewnością będzie to odpowiednie zajęcie dla osób komunikatywnych i otwartych na nowe znajomości. Możesz zacząć od praktyki w wybranym salonie fryzjerskim, a gdy nauczysz się analizować strukturę włosa oraz odpowiednio je pielęgnować, warto pomyśleć o założeniu własnego zakładu.

Szukasz pracy? Zobacz, jak stworzyć CV dla fryzjera

Farmaceuta

Aby pracować jako farmaceuta wymagane jest wykształcenie w tym kierunku oraz specjalne uprawnienia. Co więcej, wspomniana praca w dużej mierze opiera się na obsłudze klienta, więc idealny kandydat na to miejsce powinien cechować się wysoką kulturą osobistą. 

Stwórz profesjonalne CV farmaceuty

Fizjoterapeuta

Jeśli od zawsze interesowała nas anatomia i marzymy o pracy, w której będziemy mogli realnie wpłynąć na poprawę zdrowia drugiego człowieka, to powinniśmy zainteresować się szkołą lub studiami z zakresu fizjoterapii. Po uzyskaniu właściwych uprawnień można zacząć pracę w szpitalu, ośrodku rehabilitacyjnym lub założyć swój własny gabinet.

Skorzystaj z naszych porad i stwórz CV fizjoterapeuty

Zawody w Polsce na literę G

Geodeta

Praca geodety wiąże się z wdrażaniem systemów sterowania maszyn, wykonywaniem pomiarów oraz przygotowywaniem obmiarów robót. Osoba na tym stanowisku może też pełnić funkcję inspektora z zakresu geodezji i kartografii. Firmy szukające geodetów podkreślają zazwyczaj, że zależy im na osobach, które mogą pochwalić się doświadczeniem kierunkowym. Nie oznacza to, że musimy od razu zapisywać się na pięcioletnie studia – istnieje wiele szkół policealnych i szkoleń, na których poznamy niezbędne programy do wykorzystania podczas pracy. 

Zawody w Polsce na literę H 

Historyk

Interesuje nas historia i lubimy dzielić się zdobytą wiedzą? Warto zainteresować się studiami na kierunku Historia, Historia Sztuki, czy też Archeologia. Już w trakcie ich trwania można poszukać pracy w muzeum, archiwum lub szkole. 

Hydraulik 

Jak zostać hydraulikiem i konserwować, naprawiać lub montować sieci hydrauliczne? Jednym ze sposobów na wykonywanie tego zawodu jest ukończenie technikum lub szkoły zawodowej o profilu kierunkowym. Możesz zapisać się na szkolenie, na którym poznamy praktyczne aspekty wykonywanej pracy.

Hostessa

Praca jako hostessa może przybierać różne postacie. Możesz zgłosić się do stałej współpracy z agencjami, które korzystają z usług hostess na dużych eventach  czy imprezach firmowych. Oprócz zachęcania gości do spróbowania przekąsek, hostessa może również promować wybrane produkty spożywcze lub kosmetyczne podczas akcji w sklepach. 

Dowiedz się więcej. Poznaj konkretne rodzaje CV

Zawody w Polsce na literę I 

Instruktor fitness

Jeśli to właśnie codzienny trening, jest tym, co sprawia nam prawdziwą przyjemność, może warto zarazić inne osoby swoją pasją i zacząć na tym zarabiać? Nie trzeba kończyć kilkuletnich studiów, by zostać instruktorem fitness – wystarczy kurs, dzięki któremu dowiemy się, jak bezpiecznie i skutecznie ćwiczyć z klientem.

Informatyk 

Informatycy wątpliwości są bardzo pożądani na rynku pracy. Jeśli mamy zdolności analityczne i interesuje nas postęp technologiczny, możemy zacząć swoją przygodę z informatyką od młodszego specjalisty IT. Firmy organizują często dodatkowe szkolenia rozwojowe, więc jeśli pokażemy nasze zaangażowanie i chęć zdobywania wiedzy, będzie czekać na nas możliwość awansu.

CV informatyk– sprawdź

Ilustrator 

Cechuje nas kreatywność, wyczucie estetyki i nieograniczona wyobraźnia, którą przenosimy z łatwością na papier? Czas przejrzeć oferty pracy jako ilustrator. Możemy spełniać się poprzez projektowanie okładek książek czy ilustracji w magazynach.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zawody w Polsce na literę J

Jubiler

Aby zostać jubilerem można skończyć szkołę branżową lub studia na kierunku Wzornictwo. Można również przejść specjalistyczny kurs i zdobywać praktykę w zakładzie jubilerskim. Wytwarzanie biżuterii wymaga od jubilera zdolności manualnych oraz umiejętnego odróżniania kamieni szlachetnych i materiałów, z których powstaje rękodzieło.

Językoznawca

Zawsze zwracamy uwagę na to, w jaki sposób mówią inni ludzie?  Warto rozwinąć zainteresowanie językiem i zapisać się na studia w tym kierunku. Po ich ukończeniu możemy prowadzić badania nad językiem oraz udzielać się placówkach kulturalnych.

Jogin 

Jeśli uwielbiasz jogę, medytację, skupienie, prowadzenie zajęć z jogi i przekazywanie dobrej energii innym uczestnikom niewątpliwie przyniesie Cisatysfakcję.

Zawody w Polsce na literę K

Kucharz

To właśnie Ty zawsze jesteś nazywany mistrzem kuchni? Wiesz, jakich przypraw używać i co weekend serwujesz znajomym jakieś nowe danie? Może czas powiększyć grono testerów i zacząć zarabiać na swoim talencie do gotowania? Każdy z wielkich kucharzy zaczynał od krojenia cebuli w restauracji, więc warto uzbroić się w cierpliwość, a z czasem otworzysz własny lokal!

CV kucharza – stwórz!

Kurier

Cierpliwość, poczucie odpowiedzialność, terminowość- takie zalety powinien posiadać kurier. Praca nie jest monotonna, ponieważ nigdy nie wiesz, komu będziesz dostarczać paczkę danego dnia. Ze względu na pracę w terenie w ogłoszeniach może pojawić się wymaganie prawa jazdy kategorii B.

Dowiedz się, jak wygląda praca kuriera?

Kelner 

Pracując jako kelner z całą pewnością nie można narzekać na nudę. Idealnym kandydatem na to stanowisko jest osoba kontaktowa, cechująca się wysoką kulturą osobistą. Oprócz obsługi gościa, kelner jest odpowiedzialny także za przygotowanie sali oraz dbałość o czystość zastawy.

Idealne CV kelnera:

Zawody w Polsce na literę L

Lakiernik

Lakiernik zajmuje się szeroko rozumianą pielęgnacją powierzchni samochodowych. Oznacza to m.in. przeprowadzanie renowacji i remontów pojazdów. Jeśli zdecydujemy się na pracę w tym zawodzie, miejmy na uwadzę fakt, że jest to zajęcie które naraża nas na szkodliwe działanie pyłów i oparów.

Listonosz

Jeżeli jesteś sprawny fizycznie i nie lubisz monotonnej pracy w jednym miejscu, może zawód listonosza jest tym, który okaże się dla Ciebie odpowiedni? W tej pracy z pewnością odnajdą się osoby dokładne, odpowiedzialne oraz odporne na stres.

Logopeda

Odpowiednie wykształcenie to tylko jedno z wymagań, które będzie oczekiwał pracodawca poszukujący logopedy do swojej firmy. Liczy się również empatia, otwartość, cierpliwość oraz stanowczość.

Zawody w Polsce na literę M

Manager

W dużym uproszczeniu, manager to osoba, która zajmuje się całym procesem zarządzania tzn. planowaniem, podejmowaniem decyzji, organizowaniem, przewodzeniem, motywowaniem i kontrolowaniem. Managerów można podzielić według obszarów zarządzania np. manager finansów czy public relations.

Marynarz motorzysta

Funkcja motorzysty zaliczana jest do stanowisk pomocniczych niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi. Wykonywanie tego zawodu wymaga odpowiednich kwalifikacji udokumentowanych świadectwem wydanym przez urząd morski. Do jego zadań należy między innymi: sterowanie statkiem pod nadzorem kierownika statku, sondowanie szlaku żeglugowego czy obsługiwanie urządzeń i mechanizmów siłowni statku.

Maszynista

Maszynista to osoba posiadająca uprawnienia do prowadzenia pociągów. Pracuje w kabinie sterowniczej lokomotywy lub zespołu trakcyjnego. To odpowiedzialna praca, wymagająca sprawności psychofizycznej pracownika. Maszyniści prowadzą nieregularny tryb życia, a dodatkowo narażeni są na długotrwałe działanie ciepła/ zimna lub innych czynników uciążliwych dla zdrowia.

Mechanik

Pracując jako mechanik powinniśmy być sprawni w pracach manualnych oraz spostrzegawczy. Możesz znaleźć zatrudnienie w zakładach produkcyjnych i pomagać przy montażu maszyn lub pracować przy samochodach i być odpowiedzialnym za ich konserwację. 

Profesjonalne CV mechanika – zobacz praktyczne wskazówki

Makijażysta

Zdolności manualne, poczucie estetyki oraz cierpliwość to tylko nieliczne cechy, którymi powinien charakteryzować się profesjonalny makijażysta. Jest to praca z ludźmi, często w bardzo niestandardowych godzinach. Możesz rozpocząć od praktyki w drogeriach lub salonach kosmetycznych, żeby w przyszłości założyć swoje własne studio makijażu.

Wybierz kreator CV i wygeneruj CV dla kosmetyczki

Motorniczy

Jeżeli uwielbiasz jeździć samochodem i pewnie czujesz się za kółkiem, warto żebyś sprawdził się w zawodzie motorniczego. Jest to bardzo odpowiedzialna praca, która wymaga umiejętnej organizacji czasu oraz radzenia sobie w stresujących sytuacjach.

Zawody w Polsce na literę N

Nauczyciel

Nauczyciel to osoba, która musi być empatyczna i cierpliwa. Możemy wybrać różne specjalizację- od edukacji wczesnoszkolnej, po nauczanie konkrentych przedmiotów. Niewątpliwie zawód nauczyciela nie opiera się jedynie na przekazywaniu wiedzy, ale również na rozwiązywaniu konfliktów i wspieraniu osób z problemami.

Stwórz CV nauczyciela

Nawigator 

Chcąc zostać nawigatorem, musisz ukończyć specjalną szkołę lub uniwersytet. Praca polega m.in. na obsłudze symulatorów nawigacyjnych. Żeby móc rozwijać się w tym kierunku niezbędna jest znajomość języka obcego. To doskonałe zajęcie dla osób, które interesują się podróżami i odkrywaniem nowych miejsc.

Podoba ci się artykuł? – Zobacz inne ciekawe tematy:

Niania

Opieka nad dziećmi sprawia Ci radość i jesteś w pełni zaangażowany w każdą zabawę z nimi? Takie cechy  są pożądane przez osoby, które szukają niani dla swoich własnych pociech. Ogłaszają się oni na takich portalach jak OLX oraz udostępniają posty na mediach społecznościowych na grupach dotyczących opieki nad dziećmi.

Wygeneruj CV niani w kilka chwil

Zawody w Polsce na literę O

Ogrodnik

Wszyscy Twoi znajomi mówią, że masz rękę do kwiatów, a Ty czujemy się doskonale, gdy otacza Cię roślinność i przyroda? Może czas podszkolić się z wiedzy dotyczącej warunków uprawy i sprawdzić się jako ogrodnik?Jest to praca dla osób, które nie mają żadnych alergii i są sprawne fizycznie. 

Ochroniarz

Pracując jako ochroniarz musimy być odporni na stresujące sytuacje oraz cechować się stanowczością i asertywnością. Istnieje wiele kursów przygotowujących do tego zawodu. Po ich zakończeniu możesz szukać pracy jako ochroniarz w galeriach handlowych, supermarketach, czy też pracować podczas eventów. 

Optyk

Aby zostać optykiem nie potrzebujesz studiów kierunkowych. Możesz zapisać się do szkoły policealnej, która kształci w tym kierunku. Praca optyka polega na tworzeniu okularów, a także na ich naprawie, pomocy w doborze odpowiednich oprawek oraz na udzielaniu porad osobom, które mają problemy ze wzrokiem. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zawody w Polsce na literę P

Projektant wnętrz 

Cechuje Cię duże wyczucie estetyki i możesz pochwalić się zdolnościami manualnymi? Dodajmy do tego zainteresowanie najnowszymi trendami w urządzaniu mieszkań i dbałość o każdy detal w wykonywanych zajęciach. Powinieneś zainteresować się studiami lub szkoleniami z projektowania wnętrz, by móc podjąć pracę w zawodzie projektanta.  

Psycholog

Jeśli interesuje Cię psychika i emocje rozmówców, a przyjaciele zawsze zwracają się do Ciebie z prośbą o wysłuchanie, powinieneś zacząć pracę jako psycholog. Potrzebną wiedzę możesz zdobyć podczas pięcioletnich studiów. To również tam wybierasz kierunek dalszego rozwoju, czyli specjalizację np. psychologię biznesu, neuropsychologię, czy też psychoterapię.

Programista

Do zalet pracy programisty należy niewątpliwie zaliczyć wysokie zarobki oraz rozwojowy charakter wykonywanych obowiązków. Jeśli lubisz pracować przed komputerem i jesteś nastawieni na stałe zdobywanie wiedzy, możesz nauczyć się wybranych języków programowania. Zacznij od darmowych filmików na YouTube, gdzie doświadczeni programiści krok po kroku wprowadzą Cię do świata kodowania.

Pracownik zabezpieczenia technicznego

Pracownik zabezpieczenia technicznego zajmuje się montażem elektronicznych urządzeń i systemów alarmowych sygnalizujących zagrożenie chronionych osób i mienia. Dodatkowo wykonuje naprawy i konserwacje takich urządzeń.

Zawody w Polsce na literę R

Ratownik wodny

Aby zostać ratownikiem wodnym musisz oczywiście bardzo dobrze pływać. Jednak sama umiejętność nie jest wystarczająca- aby pracować na kąpieliskach publicznych, uczyć innych pływać, czy też pilnować bezpieczeństwa na basenie potrzebne są nam kwalifikacje i odpowiednie uprawnienia. Możesz zdobyć je dzięki licznym kursom ratownictwa wodnego.

Ratownik medyczny

Praca ratownika medycznego wymaga od nas poświęcenia i ogromnego poczucia odpowiedzialności. Musimy być bardzo dobrze zorganizowani i gotowi na pracę w nieregularnym wymiarze godzin. Jest to zajęcie dla osób, które chcą nieść pomoc innym i są gotowe na stawienie czoła różnym trudnym sytuacjom.

Przykładowe CV ratownika medycznego

Radca prawny

Jeśli lubimy się uczyć i chcemy poświęcić swój czas na studia prawnicze, możemy zastanowić się nad pracą w zawodach prawniczych np. jako radca prawny.. W tym zawodzie pomagamy innym poprzez doradztwo w zakresie prawnym. Kancelarie bardzo często oferują staże, podczas których zdobędziesz praktyczną wiedzę i będziesz mógł przekonać się, jak wygląda prowadzenie takiej działalności.

Zawody w Polsce na literę S

Strażak

Aby zostać strażakiem należy spełnić kilka podstawowych wymagań, m.in. nie można być karanym za przestępstwo, należy mieć co najmniej średnie wykształcenie. O naborze do straży nie dowiesz się z tablicy na OLX, czy ogłoszeń z pracuj.pl. Zapotrzebowanie na pracowników zależy od województwa, dlatego informacji musisz szukać na stronach komendy wojewódzkiej straży pożarnej.

Zobacz, jak zostać strażakiem?

Sekretarz 

Wykonywanie pracy sekretarza sprowadza się do prowadzenia terminarza, kontaktu telefonicznego z osobami zainteresowanymi, czy też określania zapotrzebowania na artykuły biurowe. Taka osoba jest również odpowiedzialna za obieg dokumentów oraz często pełni rolę reprezentacyjną podczas różnego rodzaju spotkań, czy wyjazdów służbowych. 

Sprzedawca

Sprzedawca powinien być komunikatywny i zaangażowany w rozmowę z klientem. Często bowiem od sprzedanych produktów zależy wysokość premii, o ile znajdziesz propozycję pracy, która przewiduje taki rodzaj wynagrodzenia. Wykonując opisywany zawód niezbędna jest znajomość obsługi kasy fiskalnej, czasem pracodawcy wymagają również aktualnej książeczki sanepidowskiej.

Wzór CV sprzedawca
Czytaj więcej:

Wymiar czasu pracy 2021 + liczba godzin 1/2 etatu, 3/4 etatu i pełny etat
Dowiedz się jak znaleźć pracę
Kursy i certyfikaty w CV – gdzie wpisać prawo jazdy w CV?

Zawody w Polsce na literę T

Taksówkarz

Praca taksówkarza to kolejny przykład pracy z naszej alfabetycznej listy zawodów, która wiąże się z wypełnianiem obowiązków w niestandardowych godzinach. Taksówki są bowiem dostępne 24 godziny na dobę, dlatego musisz przygotować się również na pracę w nocy. 

Tapicer

Pracując jako tapicer możemy zajmować się pokrywaniem wybranym materiałem mebli, jak i wyposażeniem aut czy sprzętów sportowych. Jest to zawód typowo rzemieślniczy, do którego potrzebny jest zmysł estetyczny oraz dokładność. 

Tłumacz

Niektórym z nas nauka języków obcych przychodzi z łatwością. Jeśli możemy zaliczyć się do takiej grupy osób, warto wykorzystać swoje zdolności i pomyśleć nad studiami lingwistycznymi. Już podczas nauki możemy odbyć praktykę w gabinecie tłumacza oraz wybrać, czy chcemy specjalizować się w tłumaczeniach ustnych czy literackich. Ofert pracy w tym zakresie jest naprawdę wiele.

Zawody w Polsce na literę U

Urzędnik

Urzędnik będzie idealną propozycją pracy dla osób, które szukają stabilnej posady i lubią zajmować się dokumentacją. Aby dostać pracę na stanowisku, można poszukać stażów, które często organizowane są przez tego typu jednostki. Po zdobyciu doświadczenia, wiele urzędów oferuje pracę w pełnym wymiarze godzin. 

Urbanista

Urbanista zajmuje się modernizacją miast i usprawnieniem jego funkcjonalności. Jeśli chcemy pracować w tym zawodzie, powinniśmy mieć zdolność planowania przestrzennego oraz zdobyć odpowiednie wykształcenie w tym kierunku.

Urbanista

Urbanista zajmuje się modernizacją miast i usprawnieniem jego funkcjonalności. Jeśli chcemy pracować w tym zawodzie, powinniśmy mieć zdolność planowania przestrzennego oraz zdobyć odpowiednie wykształcenie w tym kierunku.

Urolog

Chcąc zostać urologiem, czy jakimkolwiek innym lekarzem o wybranej specjalizacji, nie wystarczy ukończyć kursu i interesować się anatomią. Potrzebne są nam studia oraz wieloletnia praktyka. Praca urologa, jako osoby, która leczy choroby układu moczowego, jest bowiem niezwykle odpowiedzialną pracą, która wiąże się z poświęceniem i zaradnością.

Zawody w Polsce na literę W

Wykładowca 

Jeśli jesteśmy dociekliwi, bardzo dobrze znamy się na konkretnej dziedzinie i lubimy przekazywać wiedzę innym osobom, możemy zatrudnić się jako wykładowca w szkole prywatnej. Oczywiście, możemy również zostać wykładowcą na uniwersytecie publicznym, jednak wymaga to spełnienia warunków danej uczelni. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Wodzirej

Nasza lista zawodów przedstawia różne propozycje. Jeśli więc lubimy muzykę, jesteśmy osobami towarzyskimi i lubimy być w centrum uwagi, połączmy pracę z przyjemnością i zacznijmy pracować jako wodzirej! Jeśli rzeczywiście umiemy rozkręcić każdą imprezę, to z pewnością będziemy mieli dużo zleceń.

Woźny

Praca woźnego polega głównie na dbaniu o czystość. W zależności od miejsca, w którym wykonywana jest praca, do obowiązków można zaliczyć również dodatkowe funkcje, np. wsparcie nauczycieli wczesnoszkolnych w zakresie opieki nad dziećmi lub wydawanie im posiłków.

Zawody w Polsce na literę Z 

Zoolog

Jeśli lubisz zajmować się zwierzętami,  możesz pogłębić swoją wiedzę w tym kierunku i zapisać się na studia na kierunku Zoologia. Poznasz naukowe metody badawcze, które możesz wykorzystać podczas pracy na uniwersytetach i ogrodach zoologicznych.

Zegarmistrz

Zegarmistrz zajmuje się naprawą i sprzedażą zegarków. Jest to praca dla osób cierpliwych, dbających o detale oraz zdolnych manualnie. Aby móc efektywnie sprzedawać zegarki niezbędna jest także podstawowa wiedza z zakresu metalurgii i elektroniki. 

Zarządca nieruchomości 

Do obowiązków zarządcy nieruchomości należy m.in. zawieranie umów z dostawcami usług, zwoływanie zebrań wspólnoty oraz prowadzenie dokumentacji finansowej. Do 2014 roku wymogiem było posiadanie specjalnej licencji uprawniającej do wykonywania opisywanego zawodu, jednak dziś może być to osoba wybrana przez wspólnotę lub właściciela budynku.

Zawody regulowane

Czy wiesz, że w Polsce występują zawody regulowane? Co to takiego? Do wykonywania zawodu regulowanego niezbędne jest posiadanie konkretnego dyplomu otwierającego dostęp do jego wykonywania. Zwykle, aby uzyskać odpowiednie uprawnienia konieczne jest zdanie egzaminów państwowych lub zarejestrowanie się organizacji zawodowej. Obecnie w Polsce jest ponad 380 zawodów regulowanych (najwięcej w UE). Należą do nich między innymi: inżynier budownictwa czy bibliotekarz dyplomowany.

Alfabetyczna lista zawodów – znajdźmy pracę dla siebie!

Potrzebujesz zmian w swoim życiu? Myślisz o zmianie zawodu? Nasza alfabetyczna lista zawodów to oczywiście tylko nieliczne stanowiska. Przedstawiliśmy zarówno zawody, które wymagają zdolności manualnych, jak i typowo fizycznych. Mamy nadzieję, że są wśród nich pozycje, które zainspirowały do dalszego poszukiwania informacji na temat specyfiki danej pracy. Nieustannie trzymamy kciuki za znalezienie wymarzonego zawodu i spełnienia zawodowego!

Przykładowe CV
Sprawdź przykładowe wzory CV

Zobacz też przykładowe wnioski: