praca w ochronie

Ochroniarzy spotykamy każdego dnia – w sklepach, urzędach, szkołach, a także na budowach czy podczas imprez masowych. To jedna z branż, w której rozstrzał obowiązków jest ogromny. Szukasz mało wymagającego zajęcia, aby sobie dorobić? A może interesuje Cię  praca pełna wyzwań i adrenaliny? Czym zajmuje się osoba na tym stanowisku? Ochroniarz z kwalifikacjami czy bez? Poznaj podstawowe różnice.

Praca w ochronie – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Ochrona praca – charakterystyka zawodu

Podstawowym zadaniem osoby na stanowisku ochroniarza jest ochrona osób i mienia. Ochroniarz powinien wyróżniać się sprawnością fizyczną oraz umiejętnością samoobrony, ale wiele zależy od charakteru jego pracy i miejsca zatrudnienia. To odpowiedzialna praca, która często niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia. W sytuacji napadu – ochroniarz jest pierwszą osobą, w której przestępca wyczuje zagrożenie. Nawet starszy pan w supermarkecie musi pilnować, aby nic nie zostało skradzione, a klienci czuli się w pełni bezpiecznie.

Stereotypowy ochroniarz to właśnie wspomniany wcześniej starszy pan, który czas pracy umila sobie oglądaniem filmów. Oczywiście można spotkać takie przypadki, ale nie są one częste, a niestety często wpływają na opinię o całym zawodzie. Branża ochroniarska intensywnie się rozwija, dlatego coraz częściej jest to grono wyszkolonych, wykształconych i wykwalifikowanych pracowników do sprawowania profesjonalnej ochrony.

Praca ochrona – na czym polega?

Pracownik ochrony w centrum handlowym, w sklepie czy na parkingu nie potrzebuje specjalnych uprawnień, ale warto wiedzieć, że brak odpowiednich kwalifikacji znacząco ogranicza jego działania. Praca w ochronie bez kwalifikacji sprowadza się w głównej mierze do patrolowania terenu, obserwowania monitoringu, wykrywania i raportowania kradzieży oraz sprawdzania alarmów. W sytuacjach nagłego zdarzenia taki ochroniarz wzywa najczęściej służby, czyli policję, straż pożarną lub pogotowie ratunkowe. Zdecydowanie większe uprawnienia posiada kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej.

Ochroniarz kwalifikowany ma znacznie większe kompetencje. Do jego zadań (w zależności od firmy, w której pracuje) może należeć konwojowanie pieniędzy oraz wartościowych lub niebezpiecznych przedmiotów, wykonywanie czynności w ramach specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych, ochranianie osób czy też nadzorowanie pracy niewykwalifikowanych ochroniarzy.

Jaki zawód wybrać, by do mnie pasował?

jak zostać ochroniarzem

Jak zostać ochroniarzem?

Jeśli interesuje Cię praca jako ochroniarz, musisz spełnić następujące wymagania:

 • być obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej lub innego kraju Unii Europejskiej;
 • mieć ukończony 21. lub 18. rok życia w zależności od kwalifikacji;
 • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych;
 • przedstawić zaświadczenie o niekaralności;
 • posiadać nienaganną opinię.

Technik ochrony fizycznej osób i mienia

Choć do wykonywania zawodu ochroniarza nie jest już wymagana licencja, zawsze przydaje się chociaż podstawowe przygotowanie do pracy. To pomaga zwiększyć szanse na dobrą i lepiej płatną posadę. Specjalistyczne kompetencje najczęściej zdobywa się po ukończeniu kursów. Trwają one od 3 do 6 miesięcy i są prowadzone w trybie weekendowym. Po zdaniu wewnętrznych egzaminów otrzymasz dyplom uprawniający do podjęcia zatrudnienia. Część firm organizuje także wewnętrzne szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników.

Jak uzyskać wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej?

Aby uzyskać taki wpis, musisz złożyć cały szereg dokumentów, między innymi:

 • pisemny wniosek o wpisanie na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej. Składasz go do komendanta wojewódzkiego policji odpowiedniego dla Twojego miejsca zamieszkania lub Komendanta Stołecznego Policji jeśli mieszkasz poza granicami Polski;
 • kserokopię dowodu osobistego;
 • kserokopię dokumentu potwierdzającego zdobyte wykształcenie;
 • oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych;
 • oświadczenie o niekaralności (za przestępstwa umyślne) oraz oświadczenie o nietoczeniu się przeciwko wnioskodawcy postępowania karnego (o przestępstwa umyślne);
 • kserokopię zaświadczenia lub świadectwa potwierdzającego przygotowanie praktyczne i teoretyczne w zakresie: wyszkolenia strzeleckiego, samoobrony, technik interwencyjnych, a także znajomość przepisów prawa związanych z wykonywaniem ochrony osób i mienia (w przypadku osób ubiegających się o wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej).
praca ochrona

Wnioski – zajrzyj i zobacz, jak napisać podanie krok po kroku

W internecie znajdziesz szeroką ofertę kursów, które umożliwią Ci zdobycie odpowiedniego zaświadczenia

Całą procedurę krok po kroku oraz szczegółowe informacje dotyczące uzyskania wpisu na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej znajdziesz na stronie gov.pl.

Kwalifikowany pracownik ochrony – uprawnienia:

Pracownik kwalifikowany ochrony ma prawo do wykonywania wszystkich działań związanych z ochroną osób i mienia w ramach uzbrojonych formacji ochronnych. Zalicza się tutaj również wspomniane wcześniej konwojowanie pieniędzy i drogocennych przedmiotów, ale to nie wszystko. Uprawnienia ochroniarza kwalifikowanego pozwalają także na ochronę ważnych osób – polityków, gwiazd muzycznych, aktorów, biznesmenów. Najczęściej zatrudniają ich największe firmy ochroniarskie (szczególnie na terenie Warszawy). 

Szukam pracy w ochronie – gdzie warto zajrzeć?

Musisz wiedzieć, że jako pracownik ochrony bez kwalifikacji zdecydowanie łatwiej znajdziesz pracę w godzinach wieczornych i nocnych. Dlaczego? Ponieważ wiele instytucji zatrudnia ochroniarzy do pilnowania obiektów, podczas gdy już nikt nie przebywa na ich terenie. 

Praca w godzinach nocnych jest dodatkowo płatna, zobacz, ile wynosi dodatek za godziny nocne

Poszukiwania pracy możesz zacząć od wpisania najpopularniejszych fraz w wyszukiwarkę internetową np. “kwalifikowany pracownik ochrony praca”, “pracownik ochrony Warszawa”, “praca w ochronie Wrocław”, “praca ochrona Włocławek”, “praca w ochronie dla emeryta Warszawa”, “oferty pracy w ochronie”. Musisz jednak wiedzieć, że tak robi prawie każdy, w związku z czym wyświetlone oferty będą najbardziej oblegane.

Koniecznie odwiedź także najbardziej znane wyszukiwarki ofert pracy, takie jak: Olx, Pracuj.pl, Indeed, Gumtree, czy Jooble. Zajrzyj też na LinkedIn, strony internetowe firm, w których chciałbyś pracować oraz Centralną Bazę Ofert Pracy stworzoną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Ochroniarz praca – gdzie może pracować ochroniarz?

Ochroniarz nie powinien mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Możesz pracować w agencji ochrony na zleceniu lub bezpośrednio w miejscu, w którym potrzebna jest taka osoba. Poza tym ochroniarze przyjmowani są w centrach handlowych, portierniach, osiedlach, instytucjach publicznych itp. Innym rozwiązaniem jest posada ochroniarza personalnego odpowiadającego za bezpośrednią ochronę fizyczną życia i zdrowia swojego klienta. Jeszcze innym typem ochrony jest konwojówka. Aby się do niej dostać, należy posiadać co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe, ponieważ obarczona jest dużym ryzykiem (przewożenie pieniędzy i przedmiotów wartościowych). Konwojenci oraz pracownicy grup interwencyjnych zobowiązani są do zdawania specjalistycznych testów sprawnościowych raz na kwartał.

praca w ochronie od zaraz

Zatrudnienie w branży ochroniarskiej jest także dla wielu osób świetną pracą dorywczą. Zwykle podczas festynów czy wydarzeń sportowych angażuje się studentów, którzy chcą sobie dorobić. Zadań w trakcie takich eventów nie brakuje. Mogą między innymi pełnić rolę stewardów lub pracować w służbie porządkowej. Obowiązki stewarda polegają przede wszystkim na rzetelnym informowaniu uczestników imprez masowych o przyjętych rozwiązaniach organizacyjnych oraz obserwacji i egzekwowaniu zachowań niezgodnych z regulaminem wydarzenia. Służba porządkowa z kolei, reaguje na czynności stwarzające realne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Ma również prawo użycia środków przymusu bezpośredniego.

Zobacz też: Przebranżowienie i przekwalifikowanie

CV dla pracownika ochrony

W większości ofert pracy warunkiem przystąpienia do procesu rekrutacji jest przesłanie CV. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci przejść przez zadanie tworzenia CV szybko i skutecznie.

 • Przede wszystkim przeczytaj dokładnie ofertę pracy i skup się na wymaganiach pracodawcy. Następnie zawrzyj w swoim życiorysie te umiejętności, które w największym stopniu odpowiadają na stawiane wymagania (Więcej informacji znajdziesz tutaj: Jak dopasować CV do oferty pracy?).
 • Umieść podsumowanie zawodowe, czyli krótki opis, który zachęci pracodawcę do zapoznania się z dalszą częścią Twojego  CV. Napisz o tym kim jesteś, jakie są Twoje szczególne kompetencje i osiągnięcia zawodowe.
 • Pochwal się swoimi konkretnymi kwalifikacjami, przede wszystkim stawiaj na konkrety. 
 • Zadbaj o wygląd swojego dokumentu. Nie posiadasz umiejętności graficznych? Nic nie szkodzi! W naszym kreatorze znajdziesz różnorodne wzory CV, które z łatwością dopasujesz do swoich preferencji. To nowoczesne propozycje spełniające niezbędne wymogi rekrutacyjne, a wypełnienie wybranego szablonu zajmuje tylko kilka minut.

Ile wynoszą zarobki ochroniarza?

Zarobki w ochronie są zależne od sektora, w którym pracuje. Najmniej zarabiają ci bez licencji, a najwięcej konwojenci i ochroniarze personalni. Na portalu wynagrodzenia.pl znajdziesz mediany wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach:

 • Funkcjonariusz służby ochrony – 3800 zł brutto;
 • Pracownik ochrony – 3710 zł brutto;
 • Pracownik ochrony fizycznej – 3710 zł brutto;
 • Kierownik ochrony – 5250 zł brutto;
 • Konwojent wartości pieniężnych – 4460 zł brutto.

Wypłata wynagrodzenia – na konto czy do ręki? Co jeśli na koncie brak wypłaty?

Praca ochroniarza – szczególne przypadki

Praca na ochronie bez kwalifikacji nie jest trudna do znalezienia, ale musisz liczyć się z tym, że zarobki są adekwatne do stanowiska, na którym nie wymaga się wykształcenia, kursów ani doświadczenia. A co z pracą dla emerytów i osób z orzeczeniem o niepełnosprawności?

praca ochrona

Praca w ochronie dla emeryta

Bardzo często w sklepach, centrach handlowych i na zamkniętych osiedlach ochroniarzem jest starszy pan. Zatrudnianie emerytów przynosi bowiem korzyści dla obu stron. Pracownik może sobie dorobić, a jednocześnie czuje się potrzebny. Z kolei pracodawca nie musi odprowadzać za niego składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i zyskuje oddanie pracownika, który nierzadko dzieli się swoim doświadczeniem zawodowym i życiowym z resztą pracowników. 

Ile lat przed emeryturą jest okres ochronny? – Poznaj swoje prawa!

Pracownik ochrony z orzeczeniem

Praca dla niepełnosprawnych w branży ochroniarskiej to dość powszechna praktyka. Dzieje się tak głównie ze względu na korzystne dla pracodawcy dofinansowania i niskie koszty utrzymania takiego pracownika. Zatrudnianie osób z orzeczeniem stało się jednak kwestią sporną w społeczeństwie ze względu na liczne nadużycia i niedostosowywanie obowiązków do utrudnień pracownika spowodowanych niepełnosprawnością.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zawód ochroniarz – czy warto?

Jak każda praca, również praca ochroniarza ma swoje wady i zalety. Plusem jest przede wszystkim możliwość rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji, co ułatwia awans zawodowy. Nie jest to również nudna praca, ponieważ nigdy nie wiesz, co danego dnia się wydarzy i przede wszystkim łatwo ją znaleźć – to niewątpliwa zaleta w dzisiejszych czasach. Minusem jest natomiast stres i ryzyko oraz niebezpieczeństwo. Wielu zniechęcają także niskie zarobki, szczególnie dla kandydatów bez kwalifikacji.

Zajrzyj też do pozostałych artykułów:

Dlaczego nie mogę znaleźć pracy? Co robić, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?
Praca w banku – ile zarabia pracownik banku?
List motywacyjny i CV pracownik produkcji
Project manager – kim jest i jaki ma zakres obowiązków?
Testy psychologiczne dla kierowców i do wojska – kto musi zdawać psychotesty?
Emerytury stażowe – kiedy emerytury stażowe wejdą w życie? Zobacz najnowsze informacje o emeryturach stażowych
Czym zajmuje się hostessa? Jak stworzyć CV hostessy?
Stewardessa / steward: jak zostać stewardessą? Ile zarabia stewardessa?
CEO – co oznacza popularny skrót CEO oraz CTO, COO i CFO?
Praca w korporacji – na czym polega praca w korporacji?
Jak założyć Profil Zaufany?
Rozmowa kwalifikacyjna – jakie są najczęstsze błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej?