certyfikat angielski

Szukasz pracy i chcesz udowodnić, że znasz język angielski na określonym poziomie? A może marzysz o dostaniu się na zagraniczną uczelnię? Jeżeli potrzebujesz certyfikatu znajomości języka obcego, ale nie wiesz o nim zbyt dużo – koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dzięki temu zdobędziesz większą wiedzę na nurtujący Cię temat.

Certyfikat angielski – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Certyfikaty angielski – jak definiowane są poziomy znajomości języka?

Spotkałeś się kiedyś z takimi pojęciami jak B2, C1 czy A2? Zastanawiałeś się, co one oznaczają? Okazuje się, że te sformułowania służą do określania poziomu znajomości języka angielskiego! Jest to nazewnictwo przyjęte zarówno w edukacji, jak i w procesie przygotowania CV. Jeśli posłużysz się tym systemem oznaczania – rekruter z pewnością będzie wiedział, jaki jest Twój stopień zaawansowania, ponieważ skróty te opisują poziomy znajomości języka w skali Rady Europy. 

Zobacz nasze Przykładowe CV!

Certyfikaty angielski poziomy – jak rozumieć skróty?

 1. A1 – poziom początkujący (ang. beginner)

Osoba na tym poziomie potrafi przekazywać proste komunikaty oraz porozumiewać się w codziennych sytuacjach. Jesteś zatem w stanie przeprowadzić rozmowę w języku angielskim, o ile rozmówca nie będzie mówił zbyt szybko lub niezrozumiałe.

 1. A2 – poziom podstawowy (ang. elementary/ pre-intermediate)

Osoba, która posługuje się językiem angielskim na tym poziomie, potrafi przeprowadzić rozmowę na podstawowe tematy. Znajomość słownictwa jest większa, niż na poziomie A1, więc pozwala na codzienne konwersacje.

 1. B1 – poziom średnio zaawansowany (ang. intermediate)

To poziom, który umożliwia Ci swobodną konwersację na znane Ci tematy. W prosty sposób potrafisz zaprezentować swoją opinię oraz wziąć udział w rozmowie. Większość sytuacji komunikacyjnych nie powinna sprawiać Ci większego problemu.

 1. B2 – poziom wyższy niż średnio zaawansowany (ang. upper/ post-intermediate)

Wypowiedzi ustne oraz pisemne nie sprawiają Ci problemu. Potrafisz wyrazić swoją opinię oraz zrozumieć przekaz konkretny i abstrakcyjny. Złożone wypowiedzi nie sprawiają Ci trudności – jesteś na odpowiednim poziomie, aby pojąć sens rozmowy.

 1. C1 – poziom zaawansowany (ang. advanced)

C1 jest poziomem zaawansowanym, który umożliwia Ci swobodną i spontaniczną rozmowę na rozmaite tematy. Twoje wypowiedzi są płynne. Możesz śmiało korzystać z języka angielskiego zarówno w sytuacjach towarzyskich, jak i związanych z pracą.

 1. C2 – poziom zbliżony do native speakera (ang. nearly native speaker level).

Twoja znajomość języka jest zbliżona do native speakera, a więc osoby, która posługuje się językiem angielskim jako ojczystym. Jesteś w stanie bez problemu zrozumieć wszystko. Trudność mogą Ci sprawić jedynie specjalistyczne terminy. Do Twoich kompetencji można zaliczyć płynne i dokładne wypowiedzi oraz odtwarzanie poznanych wcześniej informacji w postaci streszczeń.

Certyfikat z angielskiego – jaki poziom znajomości dają poszczególne egzaminy z angielskiego?

Chcesz zdać odpowiedni egzamin certyfikujący, aby otrzymać zaświadczenie o znajomości języka w danym stopniu? Okazuje się, że każda nazwa egzaminu odpowiada innemu stopniowi znajomości. Znaczenie ma też cel, do którego dążysz i potrzebujesz odpowiedniego certyfikatu. Jak rozróżnić, który z testów jest odpowiedni do Twojego stopnia? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy spis certyfikatów z ich dokładną charakterystyką. 

Sprawdź też, jak wpisać certyfikaty w CV

Certyfikat język angielski – ogólne zasady

Zanim wybierzesz określony rodzaj egzaminu, musisz wiedzieć, że standardowo każdy z nich składa się z pięciu różnych elementów. Można wyróżnić następujące części:

 • czytanie (ang. reading);
 • leksykalno – gramatyczną, czyli język angielski w użyciu (ang. use of English);
 • pisanie (ang. writing);
 • słuchanie (ang. listening);
 • mówienie (ang. speaking).

Certyfikaty Cambridge wydawane są bezterminowo. Oznacza to, że nie musisz ich powtarzać po określonym czasie. 

certyfikat język angielski

Egzamin B2 angielski – co zrobić, by otrzymać certyfikat angielski B2?

Kończysz studia, a przed Tobą certyfikat na poziom B2? A może sam dla siebie chcesz do niego przystąpić? Jak nazywa się taki egzamin i dlaczego to właśnie od niego należy zacząć?

Certyfikat z angielskiego B2 – First Certificate jaki to poziom?

Zadajesz sobie pytanie: First Certificate in English – jaki to poziom? Okazuje się, że pierwszym certyfikatem, jaki możesz uzyskać, jest ten na poziomie B2. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie ten stopień znajomości umożliwia swobodne posługiwanie się językiem obcym, a to właśnie na tym zależy pracodawcom, gdy wpiszesz znajomość języka w CV.

Egzamin FCE – FCE jaki to poziom?

Egzamin FCE to właśnie skrót od First Certificate in English. Jest to inna nazwa na dokument świadczący o opanowaniu poziomu B2. Jego posiadanie potwierdza, że znasz angielski na tyle dobrze, aby pracować lub uczyć się w jego otoczeniu.

Napisz też profesjonalne angielskie CV – skorzystaj z naszych wskazówek!

egzamin FCE

Egzamin FCE – jak wygląda?

Na egzamin FCE składają się wszystkie elementy, które zostały wymienione powyżej. Trwają one kolejno:

 • reading and use of English – 1 godz. 15 min;
 • writing – 1 godz. 20 min;
 • listening – 40 min;
 • speaking – 14 min (podzielone na parę kandydatów, a więc średnio 7 min na 1 osobę).

FCE certyfikat wymaga następujących umiejętności:

 • napisania maila i raportu (nie są to długie formy);
 • przeprowadzenia rozmowy po angielsku, w której np. opiszesz swój pomysł;
 • rozumienia wypowiedzi, które zawarte są w mediach, np. telewizji czy w artykułach prasowych.

Egzamin FCE należy do Cambridge English Qualifications, więc to tam musisz się zgłosić, aby go zdać i otrzymać FCE certyfikat.

C1 angielski – o czym świadczy ten certyfikat języka angielskiego?

Certyfikaty Cambridge wyróżniają poziom C1, jako jeden wyżej od B2. Świadczy on już o większej znajomości języka i płynniejszym posługiwaniu się nim. Jak zdobyć ten angielski certyfikat i pod jaką inną nazwą można go spotkać? 

Egzaminy angielski – CAE jaki to poziom?

CAE certyfikat to to samo, co certyfikat C1 angielski. Skrót CAE oznacza Certificate in Advanced English. Jest to znajomość pozwalająca na posługiwanie się językiem angielskim w sytuacjach biznesowych.

Na test mogą złożyć się różne pytania. Ogólny zarys przedstawia jednak czas, jaki będziesz mógł wykorzystać do wykonania danego rodzaju zadań.

CAE egzamin przykładowy:

 • reading and use of English – 1 godz. 30 min;
 • writing – 1 godz. 30 min;
 • listening – 40 min;
 • speaking – 15 min (podzielone na parę kandydatów).

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Certyfikat C2 angielski – jak potwierdzić najwyższy poziom angielskiego?

Poziom C2 w znajomości języka angielskiego, czyli najwyższy stopień znajomości, potwierdza certyfikat CPE. Nazwa tego poziomu oznacza Certificate of Proficiency in English, czyli certyfikaty biegłości w języku angielskim. Jego posiadanie świadczy o tym, że potrafisz płynnie posługiwać się językiem angielskim, zarówno w okolicznościach akademickich, naukowych, jak i w otoczeniu zawodowym. 

CPE certyfikat – kiedy warto go uzyskać?

Chcesz zabłysnąć przed pracodawcą i pokazać mu, że Twoja znajomość języka angielskiego pozwala na objęcie znacznie wyższego stanowiska? A może zamierzasz rozpocząć studia podyplomowe lub doktoranckie za granicą? W tych przypadkach ubieganie się o certyfikat CPE jest bardzo dobrą decyzją! Otworzy on przed Tobą nowe możliwości. 

CPE przykładowy test – jakim wymaganiom musisz sprostać?

Konkretny test za każdym razem może wyglądać inaczej. Nie zaprezentujemy Ci zatem konkretnych pytań, ale możemy zdradzić, jakie umiejętności z pewnością będą sprawdzane na tym egzaminie. Zastanów się, czy potrafisz:

 • zrozumieć praktycznie wszystko w języku angielskim, z czym masz styczność (zarówno z tekstu czytanego, jak i słyszanego);
 • korzystać z języka potocznego oraz oficjalnego w tym akademickiego;
 • brać aktywny udział w dyskusjach oraz negocjacjach, podczas których poruszane są różne tematy, także skomplikowane.

Certyfikaty z języka angielskiego pomogą Ci zdobyć pracę za granicą, sprawdź dostępne możliwości:

Praca Czechy – jak wygląda praca i życie w Czechach? + Zarobki Czechy
Praca Dania – jak wygląda życie i praca w Danii?
Praca Holandia – ile zarabia się w Holandii? Jakie formalności trzeba wypełnić?
Praca w Kanadzie – czy emigracja do Kanady to dobry pomysł?

angielski certyfikaty

Angielski certyfikaty – ile czasu otrzymujesz na każdą z części egzaminu?

Aby otrzymać certyfikat CPE, musisz wykonać zadania z każdej z części w określonym czasie:

 • reading and use of English – 1 godz. 30 min;
 • writing – 1 godz. 30 min;
 • listening – 40 min;
 • speaking – 16 min (podzielone na parę kandydatów).

Certyfikaty językowe angielski – czy istnieją inne poziomy egzaminów?

Możesz zdobyć certyfikaty na niższe stopnie: B1, czy nawet A2. Certyfikat FCE (na poziomie B2) jest jednak ważniejszy, jeśli chcesz pochwalić się pracodawcy swoim poziomem znajomości języka angielskiego.

Egzaminy Cambridge poziomy – czym charakteryzują się certyfikaty A2 oraz B1?

Rzeczywistym pierwszym dostępnym egzaminem certyfikującym jest A2 Key. Potwierdza on posługiwanie się językiem angielskim na poziomie podstawowym. Chociaż w przypadku wykorzystania go w pracy czy na uczelni – jest to zdecydowanie za niski poziom, taki certyfikat może okazać się przydatny przy konieczności potwierdzenia postępów w nauce.

Certyfikaty z języka angielskiego – co musisz umieć, żeby zdać egzamin na poziomie A2?

Aby odpowiednio zaprezentować się na egzaminie i otrzymać certyfikat na poziomie A2, powinieneś posiadać określone kompetencje:

 • być w stanie zadać pytania dotyczące ludzi (siebie, jak i innych) oraz na nie odpowiedzieć;
 • rozumieć informacje przekazywane powoli i wyraźnie przez innego rozmówcę;
 • potrafić wypowiedzieć się na temat swojego zdania odnośnie przeczytanych lub zasłyszanych kwestii.

Egzamin na poziom A2 różni się od wyższych stopni. Nie ma w nim elementu “use of English”, a pisanie jest liczone razem z czytaniem w następujący sposób:

 • reading and writing – 1 godz.;
 • listening – 30 min;
 • speaking – 8 – 10 min (podzielone na parę kandydatów).
certyfikaty z języka angielskiego

Certyfikat B1 angielski – jak wygląda egzamin na ten certyfikat znajomości języka angielskiego?

Poziom B1 Preliminary wskazuje z kolei na znajomość języka angielskiego w życiu codziennym. Nadal nie jest on wystarczający do podjęcia studiów za granicą w języku angielskim, czy do pracy na wyższym stanowisku, ale może być podstawą do dalszej nauki lub potwierdzenia dalszych postępów. Co więcej – ten stopień znajomości umożliwia porozumienie się z innymi osobami, np. gdy wyjeżdżasz na wakacje za granicę, a także w pracy, gdy będziesz zmuszony odpowiedzieć klientowi nieposługującemu się językiem polskim.

certyfikat B1 angielski

Aby spokojnie zdać egzamin na poziomie B1, powinieneś zaprezentować następujące umiejętności:

 • mówienie o swoich preferencjach (co lubisz) oraz dyskutowanie z innymi na ten temat;
 • rozumienie komunikatów przekazywanych za pomocą mowy lub pisma przez innego rozmówcę, np. instrukcje;
 • pisanie listu lub notatek ze spotkania/ rozmowy/ dyskusji.

Egzamin na poziom B1, tak samo jak A2, nie zawiera w sobie elementu “use of English”. W tym przypadku czytanie i pisanie jest jednak liczone osobno. Jak rozłożony jest czas na każdy z poziomów?

 • reading – 45 min;
 • writing – 45 min;
 • listening – 30 min;
 • speaking – 12 – 17 min (podzielone na parę kandydatów).

Dobra znajomość języka angielskiego ułatwi Ci udział w rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku.

Certyfikat językowy angielski – jakie inne certyfikaty możesz zdobyć?

Egzaminy podane powyżej, które możesz zaliczyć poprzez Cambridge, nie są jedyne. Okazuje się, że istnieją też inne możliwości. Zobacz jakie i zdecyduj, która z nich najbardziej Ci odpowiada.

Certyfikaty z angielskiego – TOEFL

TOEFL to nietypowy certyfikat. Nie dzieli się na różne rodzaje egzaminów w zależności od tego, który poziom wybierzesz. Posiada natomiast tylko jeden wspólny poziom –  to jego wynik przesądzi o tym, który ze stopnia znajomości zostanie potwierdzony. Po napisaniu nie czekasz zatem na informację o tym czy zdałeś, a na wiadomość, na ile zdałeś. Konkretny poziom podawany jest w tej samej skali, co w przypadku testów Cambridge. Możesz zatem osiągnąć wynik na: A1, A2, B1, B2, C1 lub C2.

Co więcej – inne certyfikaty językowe są zazwyczaj bezterminowe, a ważność certyfikatu TOEFL wynosi dwa lata.

Pełna nazwa dla tego egzaminu to Test of English as a Foreign Language. Za przeprowadzanie tego testu odpowiada Educational Testing Service (ETS). Oprócz wersji stacjonarnej posiada też formę zdalną (TOEFL iBT).

Certyfikat z języka angielskiego – IELTS

IELTS to skrót oznaczający International English Language Testing System. W jego obrębie wyróżnia się kilka rodzajów:

 • IELTS Academic;
 • IELTS General Training;
 • IELTS for UK Visas and Immigrations (w jednej z dwóch powyższych wersji);
 • IELTS Life Skills (A1 lub B1).

Certyfikat z angielskiego, w wersji IELTS, jest ważny przez 2 lata (tak jak w przypadku TOEFL).

Pytania: “jak zdobyć certyfikat językowy?” oraz “jakie są dokumenty poświadczające znajomość danego języka?”, mogą zatem prowadzić do różnych odpowiedzi. Istnieje więcej certyfikatów, niż te, które zostały wymienione w artykule. Powyższe są jednak wybierane najczęściej.

certyfikat z języka angielskiego

Egzamin C1 angielski lub egzamin angielski B2 – jak wpisać certyfikat językowy do CV?

Uzyskałeś już certyfikat z angielskiego C1 lub na innym poziomie? Przygotowujesz życiorys? Koniecznie pochwal się swoim stopniem znajomości tego języka obcego! Nie ma jednego wzoru, według którego musisz podać tę informację. Wybierz sposób, który najbardziej Ci odpowiada. Na początku pamiętaj, aby podać język, którego stopień znajomości chcesz określić. Następnie napisz, w jakim stopniu go znasz.

Certyfikat angielski C1 – użyj opisu słownego

Obok określonego języka napisz odpowiedni stopień znajomości. Możesz do tego użyć polskiego lub angielskiego nazewnictwa poziomów:

 • początkujący/ beginner;
 • podstawowy/ elementary/ pre-intermediate;
 • średnio zaawansowany/ intermediate;
 • wyższy niż średnio zaawansowany/ ponad średnio zaawansowany/ średnio zaawansowany wyższy/ upper/ post-intermediate;
 • zaawansowany/ advanced;
 • zbliżony do native speakera/ zaawansowany wyższy/ nearly native speaker level.

Wybierz nowoczesne Wzory CV!

Certyfikat angielski – użyj oznaczeń

Opis poziomu nie musi być słowny. Zapis symboliczny jest powszechnie rozumiany przez rekruterów. Śmiało skorzystaj z tej opcji i podaj odpowiedni poziom: A1, A2, B1, B2, C1, C2.

Oprócz zawierania informacji o poziomie warto też poprzeć to wiadomością o uzyskanym certyfikacie. Dzięki temu rekruter będzie przekonany, że nie podałeś wysokiego stopnia znajomości bez powodu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o rekrutacji i prawie pracy? Skorzystaj z naszych poradników:

Jak wygląda powrót do pracy po macierzyńskim – jak się do niego przygotować?
Prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy – co określa Kodeks pracy?
CV naukowe – jak napisać życiorys naukowy?
ATS system do rekrutacji – czym jest?
Zdjęcie biznesowe damskie a zdjęcie męskie – po co je robić? Czym się charakteryzuje?
Etyka zawodowa co to? Poznaj podstawowe zasady etyki zawodowej
Życiorys – jak napisać życiorys i jak wygląda wzór życiorysu?
Jakie osiągnięcia w CV? Jak je wpisać? 
Umowa zlecenie a emerytura – czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury i stażu pracy?
Elementy CV – jaka jest odpowiednia budowa CV?
Szablony CV
Jakie są rodzaje umów o pracę? Poznaj typy umów o pracę
Działalność nierejestrowana 2023
Jak napisać CV nauczyciela i list motywacyjny do pracy w szkole? – porady
Oferta pracy – jak napisać ogłoszenie o pracę? Jak wygląda wzór ogłoszenia o pracę?
Zwolnienie od psychiatry – ile można być na zwolnieniu lekarskim od psychiatry?