format CV

Przygotowujesz CV? Szukasz nowej pracy i chcesz zrobić jak najlepsze wrażenie? Nie wiesz, jak sformatować tekst, a zatem także jak sformatować CV? Chcesz poznać metodę, by to zrobić, zaoszczędzić czas i nie zniechęcić się po chwili? Mamy dla Ciebie przygotowane porady! Zapoznaj się z poniższym artykułem, aby dowiedzieć się, jak zrobić format życiorysu.

Format CV – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Format dokumentu – w jaki sposób sformatować swoje CV?

Curriculum Vitae, które zostanie odpowiednio sformatowane, wygląda o wiele lepiej. Każdy rekruter z pewnością doceni to i chętniej przyjrzy się dokumentowi, który został odpowiednio przygotowany. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób powinieneś się do tego zabrać – skorzystaj z porad, które przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie! 

Format CV – wskazówki

 1. Zadbaj o takie same marginesy po obu stronach. Najlepszym wyborem będzie odległość około 2 cm. Zbyt duże wcięcia sprawią, że dokument będzie wyglądał karykaturalnie. Zbyt małe z kolei mogą spowodować problemy w druku lub wpinaniu życiorysu do segregatora. Mimo że jest to kwestia estetyczna, rekruterzy mogą zwrócić na nią uwagę.
 1. Skorzystaj z jednego rodzaju czcionki do CV. Nie powinna ona być zbyt wymyślna. Zdecyduj pomiędzy Times New Roman, Calibri a Arial. Są to najbardziej neutralne fonty, a więc z pewnością zostaną zaakceptowane. Odpowiednia wielkość czcionki to 10 – 12. Pamiętaj, że CV powinno mieścić się na jednej stronie A4. Jeśli zastosowałeś czcionkę w rozmiarze 12, a tekst przeszedł na drugą stronę – spróbuj ją zmniejszyć. 
 1. Nazwy nagłówków powinny być wyróżnione poprzez pogrubioną lub większą czcionkę. Dzięki temu dokument okaże się bardziej przejrzysty, a rekruter z łatwością się z nim zapozna. 
 1. Wyróżnij odpowiednie elementy CV: dane osobowe, podsumowanie zawodowe, doświadczenie, umiejętności, wykształcenie oraz zainteresowania. Możesz dodać także inne rubryki. Pamiętaj o zawarciu klauzuli RODO.
 1. W tych sekcjach, w których wymieniasz kilka pozycji, najlepiej oddziel je od siebie, wypisując od myślników lub punktów. Dzięki temu dokument będzie bardziej przejrzysty. Lepiej się też będzie go czytało, co z całą pewnością zachęci pracodawcę do zapoznania się z całością życiorysu. 
 1. Cały dokument powinien być spójny pod względem formatowania. Jeśli przyjąłeś daną konwencję zapisywania dat, to trzymaj się jej w całym życiorysie. Nie zmieniaj nagle zdania – wprowadzi to nieprzyjemne wrażenia estetyczne i zaburzy porządek dokumentu aplikacyjnego. 
 1. Zadbaj o to, aby tekst nie wydawał się zbyt gęsty. Zastosuj przerwy, aby był bardziej przejrzysty, przez co przyjemniej będzie się go czytać. Możesz skorzystać z interlinii o wielkości od 1,0 do maksymalnie 1,5. Wybierz jedną konkretną odległość i zastosuj taką sama w całym tekście. 
 1. Wyjustuj tekst. Będzie on sprawiał wrażenie bardziej poukładanego, przez co cały dokument stanie się profesjonalny. Dokumenty, które nie zostały wyjustowane, wyglądają, jak pisane na kolanie. Aby sprawić wrażenie, że dobrze przygotowałeś życiorys – zadbaj o ten aspekt. Zadajesz sobie pytanie: “wyjustować to znaczy”? Jest to sposób wyrównania tekstu, który znajdziesz w edytorze tekstu. Możesz wyszukać go na panelu lub skorzystać ze skrótu klawiszowego Ctrl + Shift + J. Pamiętaj, aby przed tym zaznaczyć odpowiedni obszar tekstu. Dzięki temu zabiegowi tekst będzie równo ustawiony względem krawędzi bocznych. Wyjustuj każdą z sekcji, aby dokument lepiej wyglądał.
 1. Zastosuj dodatkowe spacje, które będą oddzielały nagłówki od normalnego tekstu. Dzięki temu tekst będzie jeszcze bardziej czytelny, a rekruter z łatwością odnajdzie, w którym miejscu kończy i zaczyna się dana sekcja. 
 1. Skorzystaj z pogrubionej czcionki w tych miejscach, w których znajdują się informacje świadczące o Tobie szczególnie dobrze. Np. najistotniejsze osiągnięcia czy dane, którymi chcesz się pochwalić. Dzięki takiemu wyróżnieniu pracodawca szybciej je zauważy, co może pozytywnie wpłynąć na jego decyzję o zatrudnieniu Cię. 
 1. Wszelkie wyróżnienia w tekście ogranicz do zmiany rozmiaru czcionki lub pogrubienia. Nie stosuj nietypowych zbitek kolorów. Możesz oczywiście zdecydować się na jakąś konwencję barw. Pamiętaj jednak, że ten aspekt może wpłynąć na ocenę przełożonego. Dostosuj je zatem do stanowiska, o które się ubiegasz. Większa paleta barw jest zatem dopuszczalna, gdy stanowisko, na które aplikujesz, charakteryzuje się kreatywnością. Jeżeli jednak Twoja praca ma być poważna – nie wybieraj jaskrawych kolorów. Postaw na stonowany, elegancki styl.
 1. Staraj się, aby tekst był w miarę możliwości w równym układzie. Rozsypywanie go w przypadkowych miejscach CV nie jest dobrym pomysłem. Ułożenie poszczególnych sekcji względem siebie powinno zachować porządek. Zastanów się też, jak dużo treści umieścisz w jakiej rubryce. Lewa i prawa strona dokumentu powinny być stosunkowo równo zapełnione.
formatowanie CV

Gotowy dokument zapisz w formacie pdf. Jest to najbezpieczniejsza z opcji. Dzięki niej masz pewność, że rekruter otrzyma dokładnie taki życiorys, jaki wysłałeś. W przypadku zapisywania dokumentu np. jako doc, czcionka może się przemieścić. W takiej sytuacji cała Twoja praca przy formatowaniu poszłaby na marne. Jest to ponadto format nieedytowalny, co znacznie utrudnia wprowadzanie w nim zmian. Nie musisz się zatem stresować, że ktoś zmodyfikuje dane, które tam zawarłeś. 

Formatowanie CV najlepiej jest zacząć podczas przygotowania dokumentu. Dzięki temu już na samym początku dostosujesz marginesy, interlinię oraz czcionkę. Będziesz mógł także na bieżąco obserwować jaki układ sekcji jest najlepszy. 

Jak sformatować CV – który wariant życiorysu wybierzesz?

Istnieją różne wzory CV, spośród których możesz wybrać idealny dla Ciebie. Różnią się one stylem wykonania. Oczywiście możesz wymyślić swój własny układ sekcji i rodzaj zdobień. Jeśli jednak nie jesteś pewien jak sformatować tekst i do tego jeszcze stworzyć całą graficzną część dokumentu – łatwiej Ci będzie zainspirować się gotowymi szablonami. Jakie formaty CV możesz spotkać i czym się one wyróżniają? 

Curriculum Vitae format – który z nich wybrać? 

Poniżej specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy opis wzorów CV. Możesz dzięki temu zapoznać się z każdym z nich i wybrać ten, który najlepiej do Ciebie pasuje! Zobacz nasze przykładowe CV!

Curriculum Vitae format – podstawowe CV

To format dla ludzi, którzy są stanowczy i konkretni. Jeśli nie lubisz udziwnień, wzorów i mieszanki kolorów – zdecyduj się na ten szablon. Pozwoli on rekruterowi skupić się na treści, którą zawrzesz w swoim życiorysie. Ta CV forma jest przejrzysta i estetyczna. Z pewnością sprawdzi się, gdy ubiegasz się o wyższe stanowisko wymagające pragmatycznego podejścia (np. CV dla prawnika). Taki dokument świadczy o tym, że nie rozdrabniasz się na zdobienia i kolory, więc można powierzyć Ci zadania, w których potrzebne jest realne spojrzenie na problem. 

Curriculum Vitae format
format dokumentu

Curriculum Vitae format – kreatywne CV

Ubiegasz się o pracę w branży kreatywnej? Warto będzie zaprezentować swój charakter nie tylko w portfolio, ale i na życiorysie. Ten format CV pomoże Ci zainteresować pracodawcę. Jego wzrok z pewnością przykują nietypowe zdobienia dokumentu. Dzięki temu Twój dokument będzie też przez niego lepiej zapamiętany.

Curriculum Vitae format – wyróżniające CV

Chcesz się wyróżnić z tłumu kandydatów, ale format kreatywnego CV Ci nie odpowiada? Możesz zdecydować się na dokument, który będzie inny niż wszystkie, a jednocześnie nie przesadzony. Ten szablon Curriculum Vitae przykuje uwagę rekruterów i zostanie szybko zapamiętany. Możesz go jednak użyć w różnych branżach, nie tylko kreatywnej. Kreatywne CV wskaże na to, że nie chcesz myśleć szablonowo, tak, jak większość społeczeństwa. Zastanów się, czy w kontekście Twojej przyszłej pracy będzie to zaleta. Jeśli tak – śmiało wypróbuj ten format CV.  

CV forma
jak sformatować CV

Curriculum Vitae format – uniwersalne CV

Nie możesz się zdecydować? Boisz się, że zbytnie wyróżnienie się nie będzie dobrze odebrane przez pracodawcę, ale jednocześnie nie chcesz zginąć w tłumie innych kandydatów? Wypróbuj uniwersalne CV! Sprawdzi się ono w każdych okolicznościach. 

Curriculum Vitae format – profesjonalne CV

Chcesz, aby Twoje CV przedstawiło Cię z jak najlepszej strony? Ubiegasz się o stanowisko na wysokim szczeblu i musisz zaznaczyć swój profesjonalizm? Wybierz taki format, który będzie na to wskazywał. Nie może on zawierać zbędnych zdobień, ale powinien wyróżniać się z tłumu i odpowiednio uwydatniać najważniejsze kwestie. Dostosuj kolor dokumentu do zawodu – profesjonalizm kojarzy się zazwyczaj ze stonowanymi barwami. Jako osoba, która zna branżę od podszewki, sam z pewnością wiesz, co będzie najlepszym wyborem.

format CV profesjonalne CV

Po przeczytaniu opisów nadal masz wątpliwości? Chciałbyś połączyć dwa lub trzy wzory w jeden? Jeśli posiadasz odpowiednie umiejętności graficzne – oczywiście możesz to zrobić. Pamiętaj jednak o tym, aby styl dokumentu był spójny. 

Sformatuj jak najlepiej – który rodzaj wybrać?

Zanim jeszcze przystąpisz do formatowania CV, musisz określić jaki rodzaj najbardziej preferujesz. CV może być chronologiczne, funkcjonalne lub mieszane. Czym się one charakteryzują i dlaczego wybór jednego ma aż takie znaczenie? Wszystko zależy od tego, na jakim etapie życia jesteś i co w Curriculum Vitae okaże się najważniejsze. Musisz zdecydować jakie elementy należy wyróżnić. 

Chcesz się pochwalić umiejętnościami, ponieważ to one zagwarantują Ci sukces? Wolisz postawić na doświadczenie w CV, gdyż jesteś oddanym i skrupulatnym pracownikiem, co pokazują Twoje długotrwałe okresy zatrudnienia w jednym miejscu? A może najbardziej zależy Ci na wyróżnieniu spośród innych kandydatów, bez naciskania na konkretną sekcję? Wybierz tę opcję, która najlepiej Cię opisuje. 

chronologiczny format CV

Chronologiczny format CV (czyli z odwróconą chronologią)

Chronologiczny format CV jest wybierany najczęściej. Uchodzi za model klasyczny, przez co zachęca do siebie zdecydowaną większość ludzi. Jest wobec tego najczęściej spotykany przez pracodawców i rekruterów. Oceniają go jako najwygodniejszego, ponieważ z może zostać bez problemu zeskanowany w systemie ATS

Chronologiczny format CV wykorzystuje zasadę odwróconej chronologii. Oznacza to, że w każdej sekcji, w której podawane są daty (np. wykształcenie w CV czy doświadczenie), od góry należy zacząć podawać te najnowsze, a kończyć na najstarszych. 

Curriculum Vitae format w postaci chronologicznej sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy chcesz zaprezentować, jak rozwijała się Twoja kariera. Ten sposób jest też użyteczny, gdy pragniesz zaznaczyć, że długo pracowałeś w jednym miejscu. Taki fakt świadczy o tym, że jesteś dobrym pracownikiem. Wykorzystanie tego formatu będzie jednak złym pomysłem, jeśli miałeś krótkie okresy pracy i często zmieniałeś stanowiska lub posiadasz długie przerwy pomiędzy kolejnymi zatrudnieniami. 

Funkcjonalny format CV

Funkcjonalny format CV pomaga ukryć historię zatrudnienia. Jest przez to dobrym wyborem, jeśli nie byłeś zatrudniony w regularnych odcinkach czasowych. Ta CV forma uwydatnia z kolei sekcję “umiejętności”. Jeśli zatem masz czym się pochwalić w tym zakresie – postaw na ten format!

Jest to opcja dobra też dla pracowników, którzy wiele razy były zatrudnione na podobnym stanowisku (przy zbliżonych obowiązkach). Pozwala ona zapobiec wymieniania ich wielokrotnie. Funkcjonalne CV sprawdza się też w przypadku braku doświadczenia, ponieważ pozwala zatuszować ten fakt, a podkreślić inne kompetencje

Musisz mieć świadomość, że wersja funkcjonalna nie może być skanowana przez system ATS. Z tego powodu rekruterzy mogą odnieść się do niego niechętnie. 

Ten rodzaj dokumentu jest dobry dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę w danej karierze. Korzystają z niego zatem studenci, osoby szukające pierwszej pracy, jak i ludzie z dużym doświadczeniem, którzy dążą do przekwalifikowania

funkcjonalny format CV
mieszany format CV

Mieszany format CV

Mieszany format CV, jak sama nazwa wskazuje, to połączenie obu powyższych sposobów. Nie skupia się na umiejętnościach, ani na zatrudnieniu. Traktuje je w równym stopniu. 

Jest to idealny format, jeśli posiadasz doświadczenie z różnych sfer. Możesz je w łatwy sposób zaprezentować, nie kładąc nacisku na żadną z sekcji.

Dla kogo mieszany format CV będzie najlepszym wyborem? Zdecydowanie mogą z niego skorzystać osoby, które posiadają duże kwalifikacje zawodowe. Przedstawienie ich w ten sposób da możliwość podkreślenia, jak bardzo jesteś przygotowany do zawodu, dzięki czemu wyróżnisz się spośród mniej doświadczonych kandydatów.

Jak sformatować CV – o czym jeszcze warto pamiętać? 

 1. Dane kontaktowe powinny znajdować się w widocznym miejscu. Umieść je w górnej części dokumentu, tak, aby szybko rzuciły się w oczy pracodawcy.
 1. Nie korzystaj z nadmiernego zdobienia swojego dokumentu. Zbyt duże obrazki czy ikony mogą nie zostać przyjęte pozytywnie, przez co nie zostaniesz potraktowany poważnie.
 1. Pamiętaj, aby dokument zapisać w formacie pdf. Bez tego całe formatowanie będzie zbędne, ponieważ u rekrutera Twój życiorys może wyglądać zupełnie inaczej. Ma to związek z konkretnym programem, z którego będzie on korzystał. 
 1. Zadbaj o to, aby Twoje Curriculum Vitae było wolne od literówek i błędów ortograficznych. System ATS może je pominąć. Nie ryzykuj, że Twoje najważniejsze osiągnięcia nie zostaną odczytane. Aby upewnić się, że wszystko zapisałeś poprawnie, poproś kogoś zaufanego o ponowne sprawdzenie dokumentu. Możesz też skorzystać z programów internetowych, które wykrywają błędy. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zajrzyj też do pozostałych artykułów:

Curriculum Vitae, czyli CV – jak napisać?
Kompetencje kluczowe – jakie kompetencje są kluczowe według Rady UE?
Outsourcing co to? Wady i zalety + rodzaje outsourcingu
Sabbatical – co to znaczy? Czym jest urlop sabatowy?
Zmiana pracy – kiedy i jak zmienić pracę bez stresu?
Zaświadczenie o dochodach oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach – wzór
Headhunter – kto to? Czym się zajmuje? Ile zarabia?
Praca Czechy – jak wygląda praca i życie w Czechach? + Zarobki Czechy
Prawnik – ile zarabia prawnik? Co robić po prawie?
Odprawa emerytalna 2023 – jak liczyć? Ile odprawy emerytalnej?
Praca w przedszkolu – nauczyciel oraz pomoc nauczyciela w przedszkolu
Spedytor kto to? Co robi i czym zajmuje się spedytor?
Ustawa o ochronie danych osobowych – co to jest ochrona danych osobowych i na czym polega RODO?
Praca sezonowa w Polsce 2023 i praca sezonowa za granicą
Elementy CV – jaka jest odpowiednia budowa CV?
Badania medycyny pracy – jakie badania do pracy? Kiedy trzeba wykonać badania lekarskie do pracy?
Netto brutto – brutto ile to netto? Sprawdź swoje wynagrodzenie na rękę
L4 w ciąży – jak ZUS wypłaca L4 w ciąży 2023?