zmiana pracy

Zmiana pracy może być podyktowana decyzją pracodawcy, lub też trudnym i czasochłonnym postanowieniem samego zatrudnionego. Znalazłeś się w sytuacji, w której praca nie daje Ci satysfakcji? Przełożony lub współpracownicy coraz bardziej Cię irytują? Doskonale wiesz, że fantazjowanie o zmianie pracy może stać się rzeczywistością. Jeśli wątpliwości sprawiają, że boisz się podjąć ostateczną decyzję – sprawdź, kiedy i jak zmienić pracę bez stresu!

Zmiana pracy – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Kiedy zmienić pracę? 10 sygnałów wskazujących na konieczność zmiany pracy

Odpowiedź na pytanie, dlaczego chcesz zmienić pracę, pomoże Ci podjąć tę trudną decyzję i utwierdzi w przekonaniu, że jest ona słuszna. Przede wszystkim nie działaj pod wpływem chwili i nie rób tego wbrew sobie. Jeśli zbyt impulsywnie postanowisz złożyć wypowiedzenie możesz tego później żałować.

Sprawdź, jakie są konsekwencje porzucenia pracy z dnia na dzień

Warto pamiętać, że praca powinna być satysfakcjonująca pod kątem finansowym, ale też dawać spełnienie zawodowe i możliwość rozwoju własnych kwalifikacji zawodowych. Zmieniający się rynek pracy zdecydowanie wpływa na nasze oczekiwania i zwiększoną świadomość, dlatego szczególnie młodzi ludzie, coraz częściej decydują się na zmianę pracy. Jakie okoliczności decydują o tym najczęściej?

Dlaczego chcesz zmienić pracę?

 • Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie – właściwie jest to najczęstsza przyczyna zmiany pracy. Niska pensja skutkuje obniżeniem motywacji, ale przede wszystkim brakiem środków na codzienne wydatki. Każdy, kto uważa, że finanse nie są najważniejsze, prawdopodobnie nie doświadczył takiego problemu. Zanim podejmiesz decyzję o odejściu, porozmawiaj ze swoim przełożonym o podwyżce wynagrodzenia, być może wynegocjujesz lepsze warunki (sprawdź, jak negocjować podwyżkę?)
 • Brak możliwości rozwoju – każda firma powinna jasno wyznaczać ścieżkę rozwoju i możliwości awansu. Stagnacja często prowadzi do chęci zmiany. Jeśli uważasz, że Twój potencjał się marnuje, nie uczysz się niczego nowego, a pracodawca nie chce inwestować w kursy i szkolenia, być może warto pomyśleć o odejściu.
 • Zła atmosfera w pracy – to główny powód zmęczenia psychicznego i wypalenia zawodowego. Odpowiednia atmosfera w miejscu pracy jest kluczowym elementem życia zawodowego. Oczywiście warto najpierw wyjaśnić taką sytuację z przełożonym i współpracownikami, jeśli nic się nie zmieni – zmiana pracodawcy może wyjść Ci na dobre.
 • Zmiana pracy stres – ciągle czujesz, że nie spełniasz wymagań pracodawcy? Zadania Cię przerastają? Praca to jedyna rzecz, która zajmuje Ci głowę po powrocie do domu, a na myśl o kolejnym dniu w biurze masz ciarki? To dobry powód zmiany pracy.
dlaczego chcesz zmienić pracę
kiedy zmienić pracę
 • Rutyna – wydaje Ci się, że ciągłe powtarzanie tych samych czynności zaczyna Cię męczyć? Czujesz, że popadasz w rutynę i przez to tracisz zapał do pracy? To dobry powód, aby zmienić stanowisko, zakres obowiązków lub nawet miejsce pracy.
 • Zła sytuacja Twojej firmy – problemy finansowe Twojej firmy mogą być oczywiście przejściowe, ale wiele sygnałów może też wskazywać na zbliżającą się upadłość. Jeśli obserwujesz niepokojące symptomy – nie czekaj do samego końca, pomyśl o zmianie pracy wcześniej.
 • Nie czujesz się doceniony – zwiększyłeś swoją wydajność? Szkolisz się? Nabywasz nowe umiejętności? Wyrabiasz nadgodziny? A mimo wszystko nikt tego nie docenia? Nie możesz liczyć na pochwałę, a co dopiero na podwyżkę? To dobry powód, aby zmienić pracę.
 • Za wszelką cenę unikasz swojego szefa – relacje z przełożonym są kluczowym aspektem pracy. Jeśli naprawdę go nie lubisz lub, co gorsza, stosuje wobec Ciebie mobbing – to idealna motywacja do zmiany pracy.
 • Z trudem idziesz do pracy – jeśli nie możesz wstać z łóżka, żyjesz od weekendu do weekendu, a myśl o kolejnym tygodniu w pracy Cię paraliżuje to sygnał do zmiany zatrudnienia.
 • Powody osobiste – niekiedy życie osobiste należy postawić wyżej niż zawodowe. Sytuacja, taka jak rodzicielstwo, przeprowadzka lub choroba mogą wręcz zmusić nas do zmiany pracy.

Pierwszy dzień w nowej pracy – jak go przeżyć i jak pokonać stres przed nową pracą? Sprawdź!

Jak zmienić pracę bez stresu?

Zmiana stanowiska pracy na gorsze, stres, obawy przed nowym środowiskiem – strach przed zmianą pracy towarzyszy większości osób. Jeśli podjąłeś decyzję o opuszczeniu obecnego pracodawcy – przygotuj się odpowiednio zanim złożysz wypowiedzenie. Zobacz, jak i kiedy odejść z pracy ograniczając dodatkowy stres.

 • Znajdź nową pracę. Układasz w swojej głowie scenariusz rzucenia pracy pod wpływem emocji z dnia na dzień? Odejście z pracy bez nowej nie jest jednak dobrym pomysłem. Być może odczujesz chwilową satysfakcję, ale jeśli nie masz żadnych oszczędności, szybko dopadnie Cię presja czasu. Co to oznacza? Zamiast znaleźć satysfakcjonujące stanowisko, możesz być zmuszony przyjąć gorszą ofertę.
 • Nie mów nikomu o tym, że szukasz nowej pracy. Nie przeglądaj ofert pracy na firmowym komputerze, nie rozmawiaj z rekruterami przez telefon, nie mów o swoich planach współpracownikom – takie plotki szybko się rozchodzą. Jeśli dojdą one do przełożonego, może dojść do konfliktu lub wcześniejszego zwolnienia, na które nie będziesz gotowy.
 • Zadbaj o swój profil na LinkedIn. Zdecydowana większość pracodawców korzysta obecnie z tego portalu. Jeśli jeszcze nie masz tam profilu, koniecznie go załóż! Zadbaj o aktualność, aby rekruterzy lub headhunterzy mogli znaleźć najważniejsze informacje o Twojej ścieżce zawodowej.
 • Buduj relacje zawodowe (networking). Zarówno wspomniany wcześniej LinkedIn, jak i znajomi i inne osoby z branży mogą pomóc Ci w zdobyciu nowego zatrudnienia. Być może ktoś pracuje w branży HR? A może poszukuje pracownika do swojej firmy? 
jak zmienić pracę bez stresu
kiedy odejść z pracy
 • Stwórz profesjonalne dokumenty aplikacyjne. Chcesz zainteresować pracodawców? Twoje CV i list motywacyjny muszą się wyróżnić na tle innych kandydatów. Nowoczesne wzory CV znajdziesz w naszym kreatorze. Po więcej wskazówek zajrzyj do artykułu: Jak napisać CV – Napisz profesjonalne CV
 • Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? To pierwszy krok do zdobycia wymarzonej pracy! Aby dobrze przygotować się do takiego spotkania, sprawdź: pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i gotowe odpowiedzi oraz jakie są najczęstsze błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
 • Spróbuj zdobyć referencje do CV. Jeśli powód zmiany pracy był inny niż napięte relacje z przełożonym i raczej dogadywaliście się bez problemu – poproś go o referencje. Takie potwierdzenie, że byłeś dobrym pracownikiem może okazać się przydatne podczas poszukiwania nowego zatrudnienia.
 • Porozmawiaj szczerze ze swoim przełożonym. Pomimo napiętych relacji z przełożonym spokojnie poinformuj go o swoim odejściu, nie prowokuj kłótni. Nigdy nie wiesz kogo w przyszłości spotkasz na swojej drodze zawodowej. Warto również kulturalnie pożegnać się z całym zespołem. Pozostaw po sobie, jak najlepsze wrażenie. 

Jak często zmieniać pracę?

Choć każda zmiana pracy jest dużym wyzwaniem i wnosi do naszego życia stres oraz niepewność – eksperci przekonują, że częste zmiany w życiu zawodowym są dobre. Jednak jak często je wprowadzać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Część ekspertów uważa, że najlepiej zrobić to w momencie uczucia silnego zmęczenia i wypalenia zawodowego. Większość radzi, by zmieniać pracę co 2-3 lata. 

Przy czym nie musi być to całkowita zmiana pracodawcy, a po prostu przejęcie nowych obowiązków, awans lub degradacja.  Niestety niepewna sytuacja na rynku pracy sprawia, że raczej trzymamy się swojego stanowiska, nawet jeśli nie daje całkowitej satysfakcji.

Oczywiście zbyt częsta zmiana stanowiska także nie jest wskazana. Potencjalny pracodawca może postrzegać Cię jako osobę mało wytrwałą, która nie umie angażować się w powierzane zadania. Zaleca się, aby przez minimum 18 miesięcy pozostać w konkretnym miejscu pracy.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak zmienić pracę po 40. roku życia?

Zmiana pracy możliwa jest w każdym wieku. Być może uznałeś, że czas na coś nowego? A może postawiłeś na całkowite przebranżowienie?  Pokaż pracodawcy, że patrzysz w przyszłość i jesteś gotowy na rozwój!

Z pewnością posiadasz już bogate doświadczenie zawodowe, udowodnij, że zdobyte przez lata umiejętności wykorzystasz w nowej pracy i przyniesiesz wiele korzyści nowej firmie. Zwróć uwagę na kompetencje kojarzone zwykle z młodymi osobami, podkreśl chęć nauki nowych technologii i programów – przecież w każdym wieku można się uczyć.

Co ważne, nie udawaj nikogo i nie próbuj na siłę się odmładzać. Po prostu bądź sobą, a przyszły pracodawca z pewnością to doceni.

Zmiana pracy po 10 latach

Zmiana pracy po wielu latach nigdy nie jest łatwa. Prawdopodobnie zdążyłeś już zapomnieć, jak to wygląda i jakie emocje towarzyszą poszukiwaniom nowego zatrudnienia. Z pewnością będziesz musiał poświęcić trochę czasu, aby zapoznać się z nowymi realiami i dopasować do aktualnych standardów rekrutacyjnych. Jak przygotować się do zmiany pracy po 10 latach?

 1. Uwierz w swoje możliwości, wiedzę oraz doświadczenie zawodowe.
 2. Sprawdź, jak obecnie wygląda poszukiwanie pracy i jacy specjaliści są aktualnie pożądani w Twojej branży.
 3. Zaktualizuj swoje CV – przede wszystkim podkreśl swoje bogate doświadczenie i sukcesy zawodowe. Zwróć także uwagę na wygląd dokumentu. Czarno białe życiorysy już dawno przestały się sprawdzać. Jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie sprawdź nasze szablony CV i uzupełnij jeden z nich.
 4. Znajdź swoje słabe i mocne strony, a następnie zbuduj pewność siebie. Upewnij się, że wiesz, w jakim kierunku będzie rozwijać się Twoja kariera.
 5. Przygotuj się do poszukiwań – po wielu latach w jednej firmie dezorientacja w temacie rekrutacji jest całkowicie normalna. Daj sobie czas na chwilę odpoczynku i z nową energią przystąp do poszukiwań. Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz tutaj: Jak i gdzie szukać pracy?
zmiana pracy po 10 latach

Nowa praca a urlop – co musisz wiedzieć?

Wiele osób zastanawia się, co z urlopem przy zmianie pracy? Zgodnie z Kodeksem pracy przysługuje Ci 20 lub 26 dni urlopu. Urlop wypoczynkowy naliczany jest proporcjonalnie do przepracowanego okresu. Jak wygląda to w praktyce?

Za każdy przepracowany miesiąc przysługuje Ci 1/12 z puli urlopowej.

Załóżmy, że przysługuje Ci 26 dni urlopu, a przed zmianą pracy przepracowałeś 5 miesięcy. Przysługuje Ci 11 dni wolnych (26 : 12 x 5 = 10,83). Urlop zaokrągla się w górę. Co ważne, nawet jeśli w danym miesiącu przepracujesz wyłącznie 1 dzień, podczas obliczania urlopu jest on traktowany jako pełny miesiąc.

Zmieniając pracę urlop możesz wykorzystać proporcjonalnie do przepracowanego okresu u obecnego pracodawcy, a następnie u nowego. Nie da się więc przenieść całej puli urlopu do nowej pracy, dlatego przed odejściem warto wykorzystać przysługujące dni wolne.

Jeśli nie ma takiej możliwości, również nie musisz się martwić. Choć dni urlopowe przepadną, pracodawca będzie zobowiązany wypłacić Ci ekwiwalent pieniężny za urlop

Kiedy można wziąć urlop po zmianie pracy?

Co z urlopem, jeśli zmienisz pracę w ciągu roku? U nowego pracodawcy otrzymasz go w wymiarze proporcjonalnym do czasu, który pozostał do końca roku.

Dopiero wraz z nowym rokiem kalendarzowym uzyskasz pełen wymiar urlopu u tego pracodawcy.

Urlop zostanie proporcjonalnie pomniejszony jeśli nie będziesz pracował do końca roku, lub u poprzedniego pracodawcy wykorzystasz urlop w wyższym wymiarze.

kiedy można wziąć urlop po zmianie pracy

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy

Czy zmienić pracę jeśli starasz się o kredyt hipoteczny? Wydaje Ci się, że nowe, wyższe zarobki wpłyną pozytywnie na decyzję banku? 

Niestety zmiana pracy spowoduje, że bank prawdopodobnie wstrzyma się z decyzją o udzieleniu kredytu.

Najczęściej banki wymagają, aby umowa o pracę trwała co najmniej 3 miesiące. Często możesz też spotkać się z warunkiem, że nie może ona wygasnąć w ciągu 6 miesięcy. Wzrost zarobków nie wpływa na te kwestie.

Po otrzymaniu decyzji kredytowej możesz już spokojnie zmienić pracę. Część banków wymaga poinformowania o takim fakcie (zwykle, gdy dochodzi do utraty dochodu lub pomniejszenia go o ⅓). W praktyce jeśli regularnie spłacasz raty kredytu, nie musisz informować kredytodawcy o zmianie pracy.

Czy warto zmieniać pracę? Podsumowanie

Zmiana pracy nie zawsze musi oznaczać zmiany na lepsze, ale często tak właśnie jest. Decyzja o odejściu z aktualnego miejsca zatrudnienia zwykle podyktowana jest mocnymi przesłankami – stres, brak satysfakcji, niskie wynagrodzenie, ograniczone możliwości rozwoju zawodowego czy niestabilna pozycja firmy. To wszystko powoduje obniżenie motywacji i prowadzi do wypalenia zawodowego.

Rynek pracy jest różnorodny i otwarty. Daje pracownikom szansę na znalezienie lepszego pracodawcy i negocjacje satysfakcjonujących warunków zatrudnienia. Ważne, aby decyzję o zmianie pracy dokładnie przemyśleć i odpowiednio przygotować się do takiego kroku. Mamy nadzieję, że nasz artykuł Ci w tym pomoże.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę w temacie rekrutacji? Sprawdź nasze poradniki:

Umiejętności do CV – co wpisać w umiejętnościach w CV?
Kwestionariusz osobowy – kwestionariusz osobowy dla pracownika 2023
Niedziela handlowa – kiedy są niedziele handlowe 2023? Niedziele handlowe lista
Dni wolne od pracy 2023 – sprawdź kalendarz świąt 2023 i pozostałe dni ustawowo wolne od pracy
Przykładowe CV
Opinia o praktykancie – czy ocena z praktyk jest istotna?
Zwolnienie od psychiatry – ile można być na zwolnieniu lekarskim od psychiatry?
Ubezpieczenie zdrowotne 2023 – ile wynosi składka zdrowotna?
Okres wypowiedzenia – jak się liczy okres wypowiedzenia?
Europass CV
Praca na wysokości – jak zdobyć uprawnienia do pracy na wysokości?
Praca w ochronie – jak zostać kwalifikowanym pracownikiem ochrony?
Czym się zajmuje branża FMCG? Jak znaleźć pracę w tym sektorze?
Bezrobocie – przyczyny, rodzaje i skutki bezrobocia 
Dlaczego nie mogę znaleźć pracy? Co robić, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?
Project manager – kim jest i jaki ma zakres obowiązków?