project manager

Project manager – angielsko brzmiąca nazwa, choć nasuwa pewne skojarzenia, nie zdradza wprost, czego dotyczy. Kierownik projektu? Osoba zarządzająca? Tylko czym w tej definicji miałby być wspomniany projekt, i na czym polegałoby owe zarządzanie? Kim właściwie jest project manager, czy też manager projektu, oraz jakie są jego zadania?

Project manager – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Manager czym się zajmuje – czyli o stanowisku słów kilka

Manager jest osobą odpowiedzialną za podejmowanie decyzji, śledzenie, kierowanie procesem zarządzania oraz organizowanie pracy. Project manager będzie wobec tego przypisany do danego projektu, w którym planuje następny krok i poszczególne działania, aby cały proces przebiegał sprawnie. Możemy zatem powiedzieć, że jest to osoba, dzięki której chaos nie ma prawa się wkraść, a wszyscy pracownicy wiedzą jakie jest ich miejsce i zadania. 

Project manager obowiązki – czym właściwie się zajmuje?

Jak już wiesz – jest on odpowiedzialny za planowanie oraz czuwanie nad projektem, ale jak to rozumieć? Do jego zakresu obowiązków zaliczamy między innymi zarządzanie grupą ludzi, którzy współtworzą zespół wewnątrz danego projektu. Potrzebne jest tu inteligentne rozporządzenie czasem, narzucenie terminów, rozdzielenie zadań oraz pilnowanie, żeby wszystko było gotowe na czas. Trzeba też dodatkowo wziąć pod uwagę takie rozplanowanie, które nie wywoła dodatkowej frustracji wśród pracowników – mogłoby to spowodować niepotrzebne opóźnienie pracy lub wątpliwej jakości efekt końcowy.

Oprócz obserwacji współpracowników, project manager powinien analizować też rynek i działania konkurencji. Oprócz tego musi pilnować, żeby pracownicy działali zgodnie z przepisami i według narzuconego tempa pracy. Jeśli pojawi się kryzys – to właśnie on jest odpowiedzialny za rozwiązanie konfliktów oraz problemów. Musi wobec tego mieć oko na  wszystkie etapów projektu. 

Praca w korporacji – na czym polega praca w korporacji?

project manager zarobki

Project manager co robi? Jakich zadań możesz się spodziewać

Wiesz już, jaki jest zakres obowiązków managera ogólne. Teraz przedstawimy Ci dokładny spis czynności służbowych, jakie mogą czekać Cię na tym stanowisku.

Project manager zakres obowiązków:

project manager obowiązki
 • organizacja zespołu projektowego, a także dobór osób, które mają się w nim znaleźć;
 • kontrolowanie prac nad projektem;
 • opracowywanie planu działań i rozdzielania obowiązków;
 • przegląd i analiza wyników pracy; 
 • podejmowanie odpowiednich kroków, jeżeli plan pracy nie jest realizowany, a także szukanie przyczyn i rozwiązań w sytuacjach problemowych oraz rozpoznawanie i klasyfikowanie tych problemów, jako funkcjonalne lub techniczne;
 • kontaktowanie się na zasadzie łącznika pomiędzy pracownikami wewnątrz projektu a kierownikami z wyższego szczebla hierarchii firmy;
 • prezentowanie przełożonym dotychczasowych wyników i postępów;
 • proponowanie nowych rozwiązań lub przerwania prac nad projektem w sytuacji, gdy osiągnięcie celu staje się niewykonalne lub powodujące zbyt dużo strat.

Zajrzyj do naszego artykułu i skorzystaj z porad, aby opisać swoje doświadczenie w CV

Kierownik projektu zakres obowiązków – jaki powinien być

W każdym przedsiębiorstwie, osoba zarządzająca i wprowadzająca ogólny ład jest wręcz niezbędna. Od kandydatów na to stanowisko wymaga się sprawnej organizacji czasu pracy, umiejętności kierowania zespołem oraz wiedzy z konkretnej dziedziny. Na przykład w branży IT – project manager, powinien mieć szeroką wiedzą na temat technologii, roli poszczególnych pracowników i działaniach firmy. Choć można stworzyć tu pewien schemat, jaką wiedzę trzeba posiadać, to konkretne informacje będą zawsze zależne od miejsca zatrudnienia. Należy jednak pamiętać, że pracodawca zwróci też uwagę na to, czy masz odpowiednie kompetencje miękkie i predyspozycje do planowania oraz czuwania nad projektem, a zatem:

 • czy jesteś komunikatywny;
 • jak odnajdujesz się podczas pracy w grupie i czy jesteś dobrym organizatorem;
 • jak szybko i jak trafnie podejmujesz decyzje;
 • jak bardzo samodzielny jesteś;
 • czy zachowujesz dobrą organizację pracy własnej oraz innych jako koordynator;
 • czy potrafisz myśleć logicznie i przewidywać możliwe scenariusze, żeby podjąć odpowiednie działania;
 • czy masz doświadczenie w zarządzaniu projektami oraz, czy znasz metody prowadzenia ich;
 • czy posiadasz umiejętności negocjacyjne i zdolności przywódcze;
 • w jakim stopniu jesteś kreatywny – może to być bardzo przydatne przy szukaniu nowych rozwiązań w sytuacjach problematycznych, ale także gdy firma chce podjąć nowe działania i musisz ocenić i zaplanować jak Twój zespół mógłby przyczynić się do sukcesu projektu;
 • czy jesteś otwarty na wyzwania – może bowiem czekać Cię dużo nowych zadań, z którymi nie spotkałeś się wcześniej;
 • czy jesteś odporny na stres – praca pod presją czasu, albo w sytuacji, gdy pracodawca denerwuje się terminem końcowym bardziej niż zespół, może nie być sprzyjająca, ale musisz pokazać, że sobie z tym poradzisz.

Zobacz przykładowe CV managera:

Czego jeszcze może oczekiwać od Ciebie pracodawca na stanowisku lider projektu? Będą to oczywiście kompetencje twarde: znajomość pakietu MS Office, a więc PowerPoint, Excel oraz Word. Do tego konieczne okaże się z pewnością znajomość języka angielskiego – wyjątek mogą stanowić firmy, które współpracują z przedsiębiorstwami z konkretnego państwa, np. Niemiec czy Szwecji i oczekiwania (zamiast języka angielskiego) dotyczyć będą ojczystego języka kontrahentów. 

Umowa B2B – czy to korzystne rozwiązanie dla project managera?

Project manager zarobki – ile możesz oczekiwać?

Jak podaje portal wynagrodzenia.pl – stan ze stycznia 2022 roku – pensja na tym stanowisku zmienia się w zależności od stopnia kwalifikacji i przedstawia się następująco:

Project manager – zarobki:

PoziomMediana bruttoMediana netto
Młodszy specjalista5 550 PLN4 011 PLN
Specjalista6 930 PLN4 975 PLN
Starszy specjalista9 100 PLN6 429 PLN

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Powyższa tabelka przedstawia medianę zarobków, czyli ich uśrednioną wartość. Co oznacza, że nie są to kwoty, które na pewno dostaniesz. Możesz otrzymać mniej, jak i więcej. Pamiętaj też, że w sytuacji, gdy możesz wykazać się swoimi osiągnięciami na aktualnym stanowisku przed pracodawcą – warto złożyć wniosek o podwyżkę wynagrodzenia

 • Junior project manager zarobki – będą przykładowo wahać się pomiędzy 4 540 PLN a 6 650 PLN brutto. 
 • Senior project manager zarobki dla porównania może liczyć na wynagrodzenie  w granicach: 7 040 PLN – 12 280 PLN brutto.

Zaczynasz swoją karierę? Stwórz profesjonalne CV studenta!

manager czym się zajmuje

Project manager – podsumowanie

Wiesz już, że project manager jest pośrednikiem pomiędzy pracownikami a przełożonymi. Informuje on o postępach w działaniu, analizuje sytuację w firmie i rynek, a także proponuje nowe ścieżki rozwoju i postępowania. Osoba na tym stanowisku powinna umiejętnie zarządzać czasem swoim i innych oraz być komunikatywna. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu uważasz, że to posada idealna dla Ciebie i chcesz zacząć pracę jako project manager, to zacznij szukać już teraz! W znalezieniu atrakcyjnego zatrudnienia z pewnością pomoże Ci dobrze zrobione przykładowe CV. Dzięki naszemu kreatorowi będzie to łatwe i przyjemne.

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykładowe wzory CV

Dowiedz się więcej:

Jak stworzyć profesjonalne video CV? Czy CV multimedialne pomaga zdobyć pracę?
Stewardessa / steward: jak zostać stewardessą? Ile zarabia stewardessa?
CEO – co oznacza popularny skrót CEO oraz CTO, COO i CFO?
Jak napisać CV w 2023 roku?
Jak się dostać do wojska i jak wygląda praca w wojsku?
Co to jest public relations i jak wygląda praca w PR?
Praca kurier – ile zarabia kurier i jak nim zostać?
Jak napisać podanie o przedłużenie umowy? Podanie wzór
Jak napisać podanie o urlop okolicznościowy? Praktyczne porady i gotowy wzór wniosku