pierwszy dzień w nowej pracy

Nowa praca to przede wszystkim szansa na rozwój, zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń, a także poznanie ciekawych ludzi. Niestety pierwszy dzień pracy dla wielu osób jest stresujący. Jak zrobić dobre wrażenie? Czy odnajdę się w nowym miejscu? Czy zespół mnie polubi? To najczęściej pojawiające się pytania w naszych głowach. Jak przygotować się do najtrudniejszego, a zarazem najważniejszego momentu w karierze zawodowej? Mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek.

Pierwszy dzień w nowej pracy – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Pierwsze dni w nowej pracy

Pierwszy dzień w pracy przedszkolanki będzie się różnił od pierwszego dnia pracy na produkcji czy w biurze rachunkowym. Wszystko zależy od specyfiki branży, obowiązków i wyzwań na danym stanowisku. Jedno jednak jest pewne – bez względu na zawód, wdrożenie nowego pracownika trwa, a stres to nieodłączny towarzysz każdego w tym czasie. Chcesz zminimalizować uczucie strachu i wejść pewnym krokiem na kolejny etap swojego rozwoju zawodowego? Skorzystaj z naszych porad.

Choć bezrobocie nie należy do przyjemnych momentów w życiu, to samo poszukiwanie pracy nie jest aż tak stresujące. Na samym początku należy przygotować profesjonalne CV i list motywacyjny, znaleźć ciekawe oferty pracy, przejść przez wszystkie etapy rekrutacji i wyczekiwać decyzji. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, wybierz sprawdzony Kreator CV, w którym wygenerujesz nowoczesny i zgodny z wymogami dokument. Gdy w końcu dowiadujesz się, że dostałeś wymarzoną pracę i przed Tobą dzień próbny, radość miesza się ze stresem. Z jednej strony masz szansę na karierę, z drugiej chcesz wypaść jak najlepiej. 

Strach przed nową pracą – jak pokonać?

Przede wszystkim każdy kiedyś zaczynał i nawet jeśli ktoś będzie traktował Cię lekceważąco lub patrzył na Ciebie z góry, to pamiętaj, że też był kiedyś na Twoim miejscu. Daj się poznać, nie uciekaj od razu do swoich zadań. Jeśli nie zostaniesz oficjalnie przedstawiony, wyjdź z inicjatywą – przedstaw się i przywitaj z innymi. Pierwszy dzień w pracy – jak się przedstawić? Najlepiej jeśli przygotujesz sobie wcześniej kilka zdań o sobie. Opowiedz o tym czym zajmowałeś w poprzedniej firmie, jakie masz wykształcenie i co będziesz robił na obecnym stanowisku. Staraj się nie przechwalać, nikt tego nie lubi. Więcej szczegółów o sobie zdradź komuś, kto naprawdę będzie chciał Cię poznać. Warto znaleźć osobę, z którą będziesz utrzymywał bliższe relacje, dzięki temu będziesz miał kogoś, kto zawsze Ci pomoże i odpowie na Twoje pytania.

pierwszy dzień pracy

Dobry research pozwoli zniwelować stres w nowej pracy

Dowiedz się jak najwięcej o swojej firmie, chociaż dokładny research powinieneś zrobić jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną. Ważne, abyś wiedział, jakie są najważniejsze cele i potrzeby Twojego miejsca pracy oraz w jaki sposób możesz przyczynić się do ich realizacji. Zajrzyj też do zakładki prezentującej pracowników, dzięki temu łatwiej zapamiętasz kto, jaką pełni funkcję i szybciej powiążesz twarze z imionami.

Zaplanuj swój pierwszy dzień

Dobre rozplanowanie zdecydowanie zminimalizuje stres. Już dzień wcześniej przygotuj sobie strój (jeśli nie wiesz, jaki dress code obowiązuje w Twojej firmie, skontaktuj się z działem HR i o to zapytaj). Dodatkowo zaplanuj swoją podróż do pracy, sprawdź, jak długo potrwa i czy na trasie nie pojawiły się żadne utrudnienia. Spakuj niezbędne rzeczy, jak notatnik i długopis czy laptopa, aby zanotować najważniejsze informacje, ponieważ nigdy nie wiesz, co zastaniesz na swoim stanowisku pracy. Zadbaj też o posiłek, w razie gdybyś nie miał możliwości wyjścia na lunch. 

Pozytywne nastawienie to praca bez stresu

Przed pierwszym dniem w pracy koniecznie zadbaj o relaks. Poczytaj książkę, obejrzyj ulubiony serial lub wybierz się na smaczną kolację. Bardzo ważne jest także, aby dobrze się wyspać, ponieważ wypoczęta głowa lepiej przyswoi wszystkie informacje. Pamiętaj również o pozytywnym nastawieniu. Nowa praca to przecież nowe możliwości dla Ciebie.

stres przed nową pracą

Szukasz sprawdzonych porad? Zobacz:

Jak napisać podanie o przedłużenie umowy?
Jak napisać podanie o praktyki zawodowe?
Staż z urzędu pracy – jak wygląda staż?
Co to jest karta MultiSport i jak ją zdobyć?
Freelancer – kim jest freelancer i jak zacząć?
Przerwa w pracy – ile przerwy przysługuje pracownikowi?

Dzień próbny w pracy – jak się zachować?

Pracodawca może ustalić z Tobą pierwszy dzień w pracy gwarantujący, że posiadasz już dane stanowisko. Ale często praktykowany jest także dzień próbny, który polega na powierzeniu kandydatowi zadań do zrealizowania,  ostatecznie przesądzających o zatrudnieniu bądź nie. Bez względu na formę, warto zrobić dobre wrażenie. Jak tego dokonać?

Pierwszy dzień w pracy – porady:

 • Zadbaj o punktualność i schludny wygląd – możesz być pewien, że spóźnienie pierwszego dnia zostanie źle odebrane. Bądź więc punktualny i przygotowany do nowych zadań. Pamiętaj o uśmiechu, dzięki czemu łatwiej nawiążesz kontakty z innymi pracownikami. Dostosuj się także do dress codu obowiązującego w Twojej firmie, a jeśli taki nie istnieje – ubierz się stosownie do sytuacji, w tym celu unikaj zbyt wyrazistych i wyzywających ubrań. Ubiór jest zdecydowanie ważniejszy, niż mogłoby Ci się wydawać, szczególnie gdy współpracownicy jeszcze Cię nie znają. Strój często decyduje o wizerunku, dlatego szukaj kompromisów, które pomogą Ci wyrazić siebie, a z drugiej strony są pożądane w miejscu pracy, jak koszula, proste, długie spodnie czy elegancka sukienka. Unikaj opinających sylwetkę fasonów i dużych dekoltów. Niewskazane są również krótkie spodenki, nawet latem. W międzyczasie zorientujesz się, jakie stroje wybierają inni pracownicy i dostosujesz się do ogółu.
 • Bądź skromny – nawet jeśli jesteś specjalistą z wieloletnim doświadczeniem, staraj się nie przechwalać i nie uważać za eksperta w każdej dziedzinie. Pierwszego dnia lepiej słuchać i odpowiadać na pytania. Szansa na zaprezentowanie umiejętności na pewno nadarzy się w późniejszym czasie. 
 • Nie ograniczaj się jedynie do swoich zadań – oczywiście nie chodzi o to, abyś mówił innym jak mają pracować, ale jeśli zauważysz, że jest do zrobienia coś, co wymaga konkretnych umiejętności, które posiadasz – zaoferuj swoją pomoc. Dzięki temu odciążysz swoich współpracowników, a jednocześnie zaprezentujesz się jako osoba pracowita i nastawiona na rozwój. 
 • Telefon odłóż na bok – w pierwszy dzień pracy ogranicz rozmowy z przyjaciółmi i skup się na wykonywaniu swoich obowiązków. Najlepiej jeśli go wyciszysz – ciągłe sprawdzanie wiadomości skutecznie wybije Cię z rytmu. To zasada obowiązująca nie tylko na stanowisku pracy, ale też w częściach wspólnych, gdzie lepiej rozmawiać z innymi niż siedzieć z nosem w telefonie.
 • Zadawaj pytania – to chyba jedna z najważniejszych porad. W wielu firmach za onboarding odpowiadają specjalnie wyszkolone do tego działy lub zostaje oddelegowany pracownik z dłuższym stażem, którego zadaniem jest wdrożenie Cię w obowiązki. Jeśli jednak nie masz tyle szczęścia i zostałeś ze wszystkim sam – nie bój się pytać, gdy czegoś nie wiesz. Dzięki temu rozwiejesz swoje wątpliwości, zminimalizujesz stres i odpowiednio wykonasz powierzone ci zadania.
pierwszy dzień w pracy
 • Bądź sobą i chętnie zawieraj nowe znajomości – dobra atmosfera w pracy to jeden z ważniejszych czynników, dlatego bądź otwarty i uprzejmy, chętnie zabieraj głos, ale też słuchaj, co inni mają do powiedzenia. Mimo wszystko nie kreuj się na kogoś innego, zawsze bądź sobą. Przełamanie towarzyskich lodów to krok milowy, szczególnie jeśli pracujesz w dużej korporacji. Nie wiesz jak poznać współpracowników? Przede wszystkim zapamiętaj ich imiona (zwracając się do osób po imieniu, sprawiasz wrażenie, że czują się ważni). Możesz też poprosić osobę, która Cię oprowadza o przedstawienie Cię członkom Twojego zespołu.
 • Poznaj panujące zasady – przed rozpoczęciem pracy w nowej firmie, dobrze poznaj obowiązujące w niej zasady. Dowiedz się, o której godzinie zaczyna się pracę i kiedy jada się posiłki. Dzięki temu będziesz lepiej zorganizowany i zintegrujesz się z grupą.
 • Poznaj swoje obowiązki – na samym początku zorientuj się, jakie będą Twoje główne zadania i czego wymaga pracodawca. Wspólnie ustalcie zasady współpracy i określcie zakres kompetencji. Jeśli już na samym początku weźmiesz na siebie zbyt wiele obowiązków, prawdopodobnie im nie podołasz.
 • Nie chowaj się – staraj się nie udawać, że Cię ma, nie unikaj też przełożonych. Oni także chcą lepiej Cię poznać, w końcu jesteś teraz częścią zespołu, który tworzą.  Spróbuj być otwarty i rozmawiać z każdą osobą napotkaną na swojej drodze.
 • Nie oceniaj się negatywnie  – pierwsze dni w pracy są stresujące dla każdego. To logicznie, że nie zostaniesz od razu duszą towarzystwa i ekspertem od wszystkiego. Daj sobie czas, aby zaaklimatyzować się w nowym miejscu i dokładnie je poznać.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Nowa praca – stres

Praca to jeden z najważniejszych aspektów w naszym życiu. W końcu spędzamy w niej aż 8 godzin każdego dnia. Nic dziwnego, że często jej zmiana jest dużym wydarzeniem w życiu. To normalne, że się stresujesz, dlatego spróbuj pokonać to w naturalny sposób. Unikaj jakichkolwiek środków uspokajających. Nawet łagodne specyfiki czy te na bazie ziół mogą negatywnie wpłynąć na Twoje skupienie i spowodować ospałość, a to szczególnie niewskazane w dniu, kiedy musisz przyswoić sporą ilość informacji. Dzień wcześniej postaw na relaks i dobrze się przygotuj, dzięki temu nic Cię nie zaskoczy.

Pierwszy dzień w nowej pracy niewątpliwie jest najbardziej stresujący, ale mówi się, że to trzy pierwsze miesiące decydują o Twojej karierze w danej firmie. Jest to tak zwany okres próbny, w którym kształtujesz opinie na temat samego siebie, dlatego już na samym początku roztaczaj wokół siebie pozytywną aurę i wprowadzaj miłą atmosferę. Dzięki temu wzrośnie motywacja i efektywność całego zespołu.

strach przed pójściem do pracy

Pierwszy dzień w nowej pracy na kierowniczym stanowisku

Zaczynając pracę na stanowisku kierowniczym, również powinieneś dać się poznać pozostałym pracownikom firmy. Przede wszystkim przedstaw się i powiedz, czym się będziesz zajmował. Zainteresuj się pracą swoich podwładnych i staraj się nawiązać z nimi kontakt. Dobrym pomysłem jest też chwilowe objęcie stanowiska każdego z nich, dzięki czemu lepiej poznasz pracownika i zrozumiesz jego potrzeby. Daj się poznać jako specjalista, a z drugiej strony nawiązuj przyjacielskie relacje z zespołem. Mniejszy dystans między podwładnym a pracownikami pozwala lepiej zorganizować pracę. 

Zobacz przykładowe CV na stanowisko kierownicze:

Nowa praca – kiedy można prosić o urlop?

strach przed nową pracą

Każdy pracownik ma coroczne prawo do skorzystania z urlopu wypoczynkowego przydzielonego na podstawie stażu pracy. Ile dni urlopu Ci przysługuje?

 • 20 dni urlopu – jeśli Twój staż pracy nie przekroczył 10 lat;
 • 26 dni urlopu – jeśli masz staż pracy powyżej 10 lat.

Urlop wypoczynkowy ma wymiar do ok. 1,5 dnia za każdy przepracowany miesiąc. Oznacza to, że teoretycznie pracownikowi nie przysługuje prawo do urlopu w pierwszym miesiącu. Jeśli zachorujesz w tym czasie – skorzystaj po prostu z chorobowego. L4 to lepsze rozwiązanie niż narażenie swoich kolegów na zarażenie.

Jak przetrwać pierwszy dzień w pracy – podsumowanie

Nowa praca to wydarzenie niezwykle ekscytujące, ale i stresujące. Musisz zaaklimatyzować się w nowym miejscu i w otoczeniu nowych ludzi. Dodatkowo ciąży na Tobie presja, aby jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki i polecenia pracodawcy, ponieważ od tego zależy Twoja przyszłość w danej firmie. Pierwszy dzień w pracy może często sprawdzać Twoją wiedzę i umiejętności. Nie można jednak zapomnieć, że zmiana zatrudnienia jest przecież szansą na poszerzenie horyzontów i rozwój zawodowy. Jeśli zadbasz o odpowiednie nastawienie, stworzysz odpowiedni plan działania i będziesz sobą, znacznie ułatwisz sobie dobry start. Korzystając z powyższych wskazówek, skutecznie zmniejszysz strach przed pójściem do pracy pierwszego dnia. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zdobądź wymarzoną pracę z naszą pomocą:

Szukam pracy za granicą, czyli gdzie znaleźć zatrudnienie i jak wygląda życie za granicą?
Staż z urzędu pracy – jak wygląda staż?
List motywacyjny bez doświadczenia zawodowego
Jak napisać CV i dopasować je do konkretnej oferty pracy?
Jak napisać CV managera? Przykładowe CV na stanowisko kierownicze
Jakie studia wybrać? Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów
Gotowe wzory CV do wypełnienia – Zobacz 24 szablony CV do pobrania
Szablony CV
Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej
Przykładowe CV
Jak napisać dobre CV i wyróżnić je na tle innych kandydatów?