freelancer

Wzrost popularności internetu doprowadził do wykształcenia się zupełnie nowych profesji. Z pewnością freelancing jest jedną z branż, która rośnie w siłę. Praca jako freelancer z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. To kusząca alternatywa dla każdego, kto ceni sobie elastyczny czas pracy, brak nadzoru, możliwość pracowania z dowolnego miejsca na ziemi, pełną kontrolę nad realizowanymi zleceniami czy pracę na podstawie umowy innej niż umowa o pracę. Wraz z rozwojem technologii, zatrudnienie na etacie przestaje być oczywistym wyborem. Czy freelancing to wymarzone zajęcie dla Ciebie? Czy masz umiejętności niezbędne w pracy wolnego strzelca? Poznaj plusy i minusy samozatrudnienia i sprawdź, jak zostać freelancerem?

Freelancing – z tego artykułu dowiesz się:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Freelancer kto to?

Wiele osób zastanawia się, co kryje się pod pojęciem “freelancer”. Jest to nikt inny, jak tzw. wolny strzelec, czyli osoba świadcząca usługi, ale nie będąca zatrudniona na etacie. Zwykle zatrudniona na umowach cywilnych; o dzieło lub zlecenie. Najczęściej jednak freelancerzy prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze i rozliczają się na podstawie faktur. Freelancer sam pozyskuje różnych klientów, oferując im swoje usługi na określonych przez niego warunkach. Jeśli chcesz zająć się tym na poważnie, musisz posiadać specjalizację oraz wiedzę i umiejętności w danej dziedzinie. 

Pamiętaj, aby nie mylić freelancingu z podobnymi pojęciami:

 • home business, czyli prowadzenie własnej działalności gospodarczej w domu. Przykładem może być każda aktywność zawodowa związana np. z hobby, jak pieczenie ciast na zamówienie czy warsztat samochodowy w prywatnym garażu. To domowy biznes, a nie freelancing;
 • praca zdalna – to forma pracy wykonywana dla jednego pracodawcy z tą różnicą, że w domu, a nie w biurze.

Dowiedz się więcej z artykułu: Zarabianie przez internet w 2023

Co musi wyróżniać wolnego strzelca?

Osoby zajmujące się freelancingiem wyróżniają pewne predyspozycje niezbędne w tej profesji. Ponieważ z każdym klientem omawiają szczegóły zlecenia, muszą posiadać odpowiednie kompetencje miękkie np. komunikatywność. Dodatkowo dobry freelancer specjalizuje się w wąskiej dziedzinie, ale potrafi działać wielotorowo: pozyskuje zlecenia, dba o to, aby terminowo wykonywać zadania, nawiązuje stałe współprace, promuje swoją działalność i organizuje swój czas pracy.

Freelancer pracuje nieco inaczej inaczej niż osoba zatrudniona na etacie. Musi posiadać własny model zarobkowania, dbać o tzw. life&balance, aby nie narazić się na brak wolnego czasu. To wszystko wymaga sporej zaradności i dobrej organizacji pracy.

Freelancer – zawody

Dzięki zaawansowanej technologii katalog zawodów, w których można pracować jako freelancer, stale się poszerza. Na ten moment najpopularniejsze są jednak branże twórcze:

Z raportu Freelancing w Polsce i na świecie 2021 wynika, że już 49.5% freelancerów całkowicie rezygnuje z etatu na rzecz realizacji wyłącznie własnych zleceń. Z kolei 50,5% łączy freelancing z pracą pełnoetatową.

freelancer praca

Według badań przeprowadzonych przez amerykańską Freelancers Union; freelancerów można podzielić na 5 typów.

 1. Niezależny wykonawca, czyli osoba wykonująca wyłącznie zlecenia, która nie posiada stałego zatrudnienia i dochodu;
 2. pracownik mieszany to osoba, która równomiernie łączy przychód ze zleceń wraz z pracą w tradycyjnym wymiarze;
 3. pracownik dodatkowy w ciągu dnia pracuje na etacie, a wieczorami i w nocy realizuje dodatkowe zlecenia;
 4. pracownik tymczasowy to osoba, która posiada jednego pracodawcę i jeden kontrakt na czas krótkoterminowy;
 5. freelancer we własnym biznesie jest właścicielem firmy, a jednocześnie pracuje też jako wolny strzelec.

Freelancer – jak zacząć?

Jeśli rozważasz całkowite przejście na freelancing, zadbaj o zabezpieczenie finansowe, aby przetrwać w początkowej fazie, która nie zawsze musi być dochodowa. Następnie stwórz profesjonalne CV i portfolio, które będzie potwierdzeniem posiadanych przez Ciebie umiejętności. Wyeksponuj swoje doświadczenie zawodowe oraz ambicje i cel, do którego dążysz. Koniecznie napisz o umiejętnościach – najlepiej rozbić je na twarde i miękkie. Warto również wspomnieć o zainteresowaniach, szczególnie jeśli powiązane są z Twoją profesją. Dobrze postrzegane są również referencje w CV. Wielu freelancerów zdobywa nowe zlecenia, właśnie dzięki pozytywnym opiniom poprzednich zleceniodawców.

Przykładowe CV programisty:

Jeśli nie chcesz poświęcać tworzeniu CV zbyt wiele czasu, aby wykorzystać go na działania biznesowe, profesjonalny dokument stworzysz w naszym kreatorze online. To prosty w obsłudze program, który umożliwia wygenerowanie nowoczesnego życiorysu zgodnie z aktualnymi wymogami rekrutacyjnymi. Wystarczy, że wybierzesz jeden z dostępnych szablonów CV, uzupełnisz go informacjami o sobie i pobierzesz gotowy dokument w formacie PDF.

Większość freelancerów pracuje z domu, dlatego startując powinieneś zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia, które pozwolą Ci zarabiać. Na początek niezbędny będzie komputer, oprogramowanie komputerowe i antywirusowe oraz telefon. Posiadasz już podstawy? Kolejnym krokiem jest zdobycie i wybór zleceń.

Gdzie szukać zleceń we freelancingu?

Podobnie, jak każde rozpoczęcie nowej pracy jest stresujące, tak proces szukania zleceń w pracy freelancera również nie należy do łatwych. Praca dla freelancera dostępna jest przede wszystkim na sprawdzonych i pewnych portalach, na których warto się zarejestrować. Znajdziesz tam wiele zleceń z różnych branż, sam też masz możliwość wystawienia takiego ogłoszenia. Polecane strony dla freelancerów:

 • Useme – jest to serwis, który pozwala na wyszukiwanie i podejmowanie się różnych zleceń. Platforma umożliwia również legalne wystawianie faktur bez posiadania własnej firmy;
 • Freelancer.pl – to część międzynarodowego serwisu freelancer.com, który jest największym na świecie rynkiem freelancingu i crowdsourcingu pod względem liczby użytkowników. Za jego pośrednictwem pracodawcy mogą zatrudniać freelancerów z rozmaitych branż;
 • Oferia – to serwis internetowy, który szybko i bez żadnych kosztów pozwala zlecić wykonanie pracy lub konkretnego projektu;
 • Freelanceria – na tym portalu pracodawcy z branży nowych technologii spotykają się z freelancerami;
 • Proz.com – to portal zrzeszający freelancerów, przeznaczony głównie do zamieszczania ofert pracy dla tłumaczy;
 • Textbookers – to platforma, która umożliwia zamawianie tekstów SEO lub specjalistycznych artykułów u copywriterów.
freelancer jak zacząć

Freelancer zlecenia znajdzie też w mediach społecznościowych. Możesz na swoim profilu opublikować post, w którym napiszesz, czym się zajmujesz. Proś o lajki i udostępnienia – być może ktoś z Twoich znajomych potrzebuje pomocy z dziedziny, w której się specjalizujesz odezwie się do Ciebie w celu nawiązania kontaktu. Praca dostępna jest także na grupach tematycznych. Oferty dla freelancerów na Facebooku:

 • Mam pracę dla freelancera/znajomy szuka pracy (ok. 77,2 tys. członków);
 • SEO SEM Ogłoszenia: Freelancer, Domeny, Hosting, Pozycjonowanie, STRONY WWW (ok. 8,9 tys. członków);
 • GRAFIKA / ZLECENIA / PRACA – UI/UX / STRONY WWW. / APKI / MARKETING (ok. 17,6 tys. członków);
 • Zlecenia dla freelancerów (ok. 15,6 tys. członków);
 • ZLECENIA I OGŁOSZENIA – Szukam GRAFIKA – Freelancerzy (ok. 800 członków);
 • Copywriter poszukiwany – zlecenia dla copy (ok. 32,3 tys. członków);
 • Praca – Social Media – Oferty Pracy – Zlecenia (ok. 8,7 tys. członków).

Korzystanie z wyżej wymienionych grup jest zaskakująco proste. Zleceniodawcy zamieszczają na nich ogłoszenie (zwykle zawierające wymagania i budżet), a zainteresowani freelancerzy odpowiadają na nie w komentarzach lub w wiadomości prywatnej w celu przesłania oferty. Pamiętaj, że poszukując pracy na Facebooku, Twój profil automatycznie staje się Twoją wizytówką.

Warto również stworzyć profil na LinkedIn. To międzynarodowy serwis społecznościowy specjalizujący się w kontaktach zawodowo-biznesowych, który zdecydowanie usprawnia znajdowanie zleceniodawców. Za jego pośrednictwem wielu ludzi poszukuje zleceń lub pracy, dlatego podrasuj swój profil tak, aby był atrakcyjny dla potencjalnego zleceniodawcy i eksponował Twoje umiejętności. Dzięki temu klient sam Cię znajdzie. Badania pokazują, że 44,3% freelancerów pracuje dla mikro przedsiębiorstw oraz małych i średnich firm (33,4%), dlatego swoją ofertę warto kierować do takich miejsc.

W poszukiwaniu zleceń bardzo pomocna jest też własna strona internetowa, gdzie można przedstawić swoją ofertę i proponowanie usługi, a także przykłady zrealizowanych projektów. Dobrze sprawdza się też prowadzenie firmowego bloga, reklama w wyszukiwarce Google i na Facebooku czy też pozycjonowanie SEO. Możesz również nawiązać bezpośredni kontakt z agencjami, które współpracują z freelancerami, poprzez przesłanie CV i portfolio.

Sprawdź też: Jak i gdzie szukać pracy?

Prowadzenie działalności gospodarczej – jak dobierać klientów?

Freelancer, który zaczyna swoją karierę, chce jak najszybciej zdobyć zlecenia. Przede wszystkim po to, aby zacząć zarabiać i móc poszerzać swoje portfolio. Jeśli specjalizujesz się w danej branży, staraj się wybierać jedynie takie projekty, które odpowiadają Twoim zainteresowaniom. Szczególnie na początku istotne jest, aby zlecenia były realizowane na najwyższym poziomie, w taki sposób zbudujesz swoją renomę. Według raportu Useme, 64,9% freelancerów swoje zlecenia zdobywa od stałych klientów, z kolei 58,7% poprzez polecenia i rekomendacje. Bądź jednak uważny dobierając klientów, nie każdemu można zaufać na słowo. Wystrzegaj się przede wszystkim:

 • niejasnych zleceń, w których nie wiadomo do końca, o co chodzi;
 • ofert bez konkretnej stawki;
 • szybkich zleceń do wykonania na już;
 • zleceń, w których wymaga się próbki Twoich umiejętności w postaci gotowego tekstu lub grafiki. 

Wybieraj rozsądnie i nie marnuj swojego czasu, to jedna z najcenniejszych rzeczy, którą posiadasz. 

Zajrzyj też do pozostałych artykułów:

Ile trwa urlop macierzyński?
Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów
Gotowe wzory CV do wypełnienia
Jak zostać programistą i co robi programista?
Co powinno zawierać idealne CV?
Przebranżowienie i przekwalifikowanie

Freelancer praca – jakie są wady i zalety?

Freelancing, jak każda praca ma swoje wady i zalety. Taka forma zarabiania sprawdzi się najlepiej u osób, które wykazują się dużą samodyscypliną i lubią same dla siebie być szefem. Jednak czy to wystarczy? Poznaj plusy i minusy takiego rozwiązania.

Zalety pracy freelancera

 1. Samodzielnie dobierasz klientów – dzięki temu nie musisz wykonywać zleceń niezgodnych z Twoimi zainteresowaniami lub wartościami. Możesz też zrezygnować ze współpracy z osobą, z którą już na początku nie można wypracować wspólnego planu działania. Przyjmowanie najciekawszych ofert współpracy w swojej dziedzinie sprawia, że wykonywanie zlecenia staje się bardziej satysfakcjonujące.
 2. Elastyczne godziny pracy i miejsce pracy – to jedna z najczęściej wymienianych zalet pracy na własną rękę. Freelancer sam decyduje, w jakich godzinach realizuje projekty i jak wiele czasu w ciągu dnia poświęcisz na to, aby wykonywać zadania. Taka elastyczność pozwala osiągnąć maksymalną produktywność.
 3. Sam decydujesz o wysokości swoich zarobków – samodzielnie ustalasz swoje stawki i sam decydujesz o liczbie zleceń. Chcesz wyrabiać nadgodziny? Nie musisz nikogo o to prosić.
 4. Sam jesteś swoim szefem – freelancer pełni rolę tzw. wolnego strzelca, czyli nikomu nie podlega, zobowiązują go jedynie umowy zawarte z klientami. Nie masz szefa, dlatego nikt nie stoi Ci nad głową i nie kontroluje Twojej pracy. Coś poszło nie tak? Tracisz jedynie klienta, a nie tracisz pracy. Możesz wyciągnąć wnioski i inaczej podejść do kolejnego zlecenia.
 5. Możesz się samorealizować rozwijać według własnych upodobań, w końcu samodzielnie pracujesz na swoje nazwisko i budujesz własną markę.
 6. Jako przedsiębiorca posiadający własną działalność gospodarczą możesz korzystać z atrakcyjnych kredytów i dotacji dla małych przedsiębiorstw.

Wady pracy freelancera

 1. Twoje zarobki uzależnione są od liczby zleceń, jeśli ich nie masz – nie masz pieniędzy. Będąc freelancerem, sam jesteś odpowiedzialny za swoje wynagrodzenie, które jest nieregularne i w głównej mierze zależy od ilości zleceń. Nikt nie zapłaci Ci za siedzenie przy biurku.
 2. Obowiązują Cię terminy – fajnie jest być szefem, jednak musisz pamiętać, że wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami, których sam musisz dopilnować. Jeśli coś pójdzie niezgodnie z planem, sam ponosisz za to odpowiedzialność. Musisz pilnować terminów wykonania zadania – niewywiązanie się z umowy to także brak zapłaty, dlatego terminowość jest w tym przypadku bardzo ważna.
 3. Możesz trafić na oszustów – nie zdarza się to bardzo często, ale szczególnie młodzi freelancerzy stają się ofiarami klientów, którzy nie płacą. Najczęściej wynika to z braku odpowiedniego zabezpieczenia w postaci umowy.
 4. Musisz poświęcić sporo czasu na poszukiwanie nowych zleceń – pracując na etacie nie obchodzą Cię formalności, a jedynie skupiasz się na wykonywaniu powierzonych Ci zadań. Praca freelancera wymaga przebojowości i umiejętności, które pomagają w zdobyciu stałej klienteli. W przypadku pracy na własny rachunek sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ sam jesteś odpowiedzialny za wykonywane zlecenia oraz ich zdobywanie, szczególnie na początku. Z czasem nawiążesz stałe współprace lub zdobędziesz klientów z polecenia. Duża czasu zajmują też negocjacje i odpowiadania na wszelkie pytania klientów.
 5. Nie masz gwarancji stałości i bezpieczeństwa finansowego, jaką daje praca na etacie. Dodatkowo jako freelancer sam musisz opłacać podatki i nie przysługuje Ci płatny urlop czy wynagrodzenie chorobowe.
 6. Freelancerzy borykają się także z niskimi stawkami, często zaniżanymi przez początkujące osoby lub studentów.
freelancer w Polsce

Freelancer zarobki – jak się kształtują?

Raport Freelancing w Polsce 2020 potwierdza, że zarobki freelancerów wcale nie są wysokie:

 • 37,7% zarabia poniżej 1000 zł;
 • 20,4% – 1001 – 2000 zł;
 • 14,8% – 3001 – 5000 zł;
 • 12,3% – powyżej 5000 zł.

Takie ukształtowanie zarobków może wynikać z faktu, że duża część freelancerów wykonuje zlecenia, pracując jednocześnie na etacie. Warto jednak zauważyć, że w porównaniu do roku 2018, liczba osób zarabiających powyżej 5000 zł wzrosła z 8,1% do 12,2%. 

Sprawdź, jakie są najlepiej płatne zawody w Polsce

Freelancer Polska – ile zarabiają freelancerzy z poszczególnych branż?

Copywriting i social media:

 • 46% badanych zarabia do 1000 zł,
 • 21% – 1001 – 2000 zł,
 • 13% – 2001 – 3000 zł,
 • 13% – 3001 – 5000 zł;
 • 5% – 5001 – 10 000 zł;
 • 1% – powyżej 10 000 zł,

Przykładowe CV Copywritera:

grafika i projektowanie: 

 • 39% – do 1000 zł,
 • 16% – 1001 – 2000 zł,
 • 14% – 2001 – 3000 zł,
 • 16% – 3001 – 5000 zł,
 • 13% – 5001 – 10 000 zł;
 • 3% – powyżej 10 000 zł,

programowanie, IT:

 • 22% – do 1000 zł,
 • 10% – 1001 – 2000 zł, 
 • 13% – 2001 – 3000 zł,
 • 17% – 3001 – 5000 zł;
 • 21% – 5001 – 10 000 zł;
 • 17% – powyżej 10 000 zł,

tłumaczenia:

 • 38% – do 1000 zł,
 • 16% – 1001 – 2000 zł, 
 • 16% – 2001 – 3000 zł,
 • 22% – 3001 – 5000 zł;
 • 5% – 5001 – 10 000 zł;
 • 3% – powyżej 10 000 zł,

fotografia, wideo i animacja:

 • 34% – do 1000 zł,
 • 20% – 1001 – 2000 zł, 
 • 16% – 2001 – 3000 zł,
 • 23% – 3001 – 5000 zł;
 • 16% – 5001 – 10 000 zł;
 • 6% – powyżej 10 000 zł,

Przykładowe CV fotografa:

Jak freelancer/ freelancerka może wyliczyć stawkę za zlecenie?

Podczas wyceny zlecenia należy wziąć pod uwagę dwa podstawowe czynniki; czyli nakłady finansowe potrzebne do wykonania zadania oraz czas poświęcony na jego realizację. Zanim opracujesz swój cennik, przemyśl dokładnie, ile środków potrzebujesz na pracę oraz towarzyszące temu wydatki: wynajem biura, dojazdy do biura i na spotkania, podatki, księgowość, marketing oraz materiały i sprzęt niezbędny w codziennej pracy. W tym wszystkim należy pamiętać też o codziennym życiu i zabezpieczeniu na przyszłość w postaci oszczędności. Powinieneś też umieć oszacować czas potrzebny na realizację danego zlecenia, wliczając w to e-maile, rozmowy telefoniczne, spotkania, podpisywanie umów oraz ewentualne poprawki. Wbrew pozorom takie drobne czynności mogą okazać się bardzo zajmujące czasowo. 

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione czynniki, możesz rozliczać się na dwa sposoby:

 • za pomocą stawki godzinowej – wydaje się, że jest to najprostsza i wygodna forma rozliczenia dla każdej ze stron, jednak często freelancerzy skupiają się na czasie, a nie na jakości powierzonego zadania, z kolei klienci lubią zaniżać tego typu stawki;
 • za całość wykonanego zlecenia – to korzystna forma zapłaty, daje możliwość podniesienia stawki, uniemożliwiając klientowi negocjacje. Poza tym zleceniodawca płaci za wysokiej jakości “produkt”, a nie za nabijanie godzin.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak rozlicza się freelancer w Polsce?

Sposobów rozliczeń dla wolnych strzelców jest kilka:

 • umowa o dzieło (korzysta z niej 48,6% freelancerów);
 • umowa zlecenie (25,4%);
 • faktura VAT (22,2%);
 • bez rachunku, faktury i umowy (13,6%);
 • wystawianie rachunku (11,8%).

Jak zostać freelancerem? Podsumowanie:

 1. Przede wszystkim zastanów się, czy posiadasz wystarczająco samodyscypliny i jesteś na tyle zorganizowany, aby samodzielnie odpowiadać za swoje zarobki. Zawód freelancera zdecydowanie wymaga tych cech osobowości.
 2. Przygotuj profesjonalne CV i dobre portfolio, które zaprezentuje Twoje umiejętności.
 3. Zadbaj o odpowiednie miejsce pracy.
 4. Ustal swój cennik i zdecyduj o sposobie rozliczania się.
 5. Szukaj zleceń przez portale dla freelancerów, media społecznościowe oraz stosując inne formy reklamy.
 6. Zachęcaj swoich klientów do polecania Twoich usług.
freelancing

Jeśli uważasz, że poradzisz sobie jako freelancer, uwierz w swoje możliwości, nie zniechęcaj się porażkami, tylko wyciągaj z nich wnioski. Pamiętaj też o tzw. work-life-balance, planuj codzienną pracę, biorąc pod uwagę swoje możliwości i postaraj się rozdzielić życie zawodowe od prywatnego. Pracując we własnym w domu, ta granica bardzo łatwo się zaciera. Pamiętaj też o tym, aby zawsze zawierać umowy. O opracowanie odpowiedniego wzoru możesz poprosić prawnika specjalizującego się w tej dziedzinie.

Dowiedz się więcej:

Urlop wypoczynkowy – Jak obliczyć urlop wypoczynkowy? Czy pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego?
Jak napisać CV managera? Przykładowe CV na stanowisko kierownicze
Przerwa w pracy – ile przerwy przysługuje pracownikowi?
Najniższa krajowa 2021 – ile wynosi minimalne wynagrodzenie?
Jak napisać wypowiedzenie z pracy? Wzór wypowiedzenia umowy o pracę
CV logistyk – porady, jak napisać CV i list motywacyjny logistyka
Jak stworzyć profesjonalne CV dla elektryka?
Praca dla nieletnich – Zobacz 11 przykładów prac dla nieletnich