Choć może się wydawać, że wykształcenie to kluczowy czynnik decydujący o Twoim ewentualnym zatrudnieniu – wcale tak nie jest! Znaczna część pracodawców uważa, że o wiele ważniejsze jest doświadczenie, sukcesy i umiejętności, a kandydaci po studiach nie zawsze są odpowiednio przygotowani do pracy. Gdzie najlepiej zamieścić w CV wykształcenie oraz jakie informacje warto zawrzeć, by zainteresować rekrutera? Tego wszystkiego oraz wiele więcej dowiesz się z naszego artykułu.

Spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Wykształcenie w CV – kolejność

Kolejność w CV ma duże znaczenie. Z pewnością nie wpisuj wykształcenia na samej górze dokumentu. To bardzo ważne, ponieważ  pracodawca, otwierając Twoje CV, w pierwszej kolejności szuka informacji na temat doświadczenia oraz sukcesów zawodowych. Zamieszczone na początku dokumentu wykształcenie w CV utrudni mu odnalezienie konkretnych danych na temat Twojej kariery. W sytuacji, gdy możesz pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym, umieść je na pierwszej stronie dokumentu. Informacje na temat edukacji mogą znaleźć się dopiero w dalszej części, ponieważ to, co ma przyciągnąć uwagę rekrutera to podsumowanie zawodowe oraz umiejętności. 

Jeżeli nie otrzymujesz zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne, może okazać się, że rekruter w krótkim czasie, który przeznacza na przejrzenie jednego CV, nie znalazł w nim przydatnych informacji. Źle skonstruowanym dokumentem prawdopodobnie zmniejszasz swoje szanse na pracę. Wpisz wykształcenie w CV w odpowiednim miejscu, a poprawisz skuteczność swoich aplikacji.

Jak opisać wykształcenie w CV, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

Zastanawiasz się, jak wpisać wykształcenie w CV? Pamiętaj o jednej ważnej zasadzie- podawaj tylko najważniejsze informacje. Jeżeli szkoła podstawowa, gimnazjalna lub średnia nie zostały przez Ciebie ukończone jako ostatni etap edukacji, to lepiej je pominąć, podobnie jak pełną nazwę placówki. Choć nie jest to błąd, to wersja skrócona pozwala zaoszczędzić wiele cennego miejsca. Unikaj zbędnych szczegółów. Część osób po studiach, w CV wpisuje nazwę wydziału, co jest niepotrzebne. Tak samo jak tryb studiów (na przykład: studia jednolite magisterskie, studia pierwszego stopnia). Wystarczy, gdy zawrzesz otrzymany tytuł zawodowy. W CV powinien się znaleźć ostatnio ukończony etap edukacji, nawet gdy jest to wykształcenie podstawowe, a także studia podyplomowe, jeżeli są w powiązanie ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Możesz umieścić w CV również adekwatną działalność studencką, koła naukowe i akademickie osiągnięcia, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz karierę.

Poprawnie opisane wykształcenie w CV w praktyce prezentuje się następująco:

2009.10 – 2012.06 – UAM w Poznaniu, Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, licencjat

Taka forma wygląda znacznie lepiej niż:

2009.10.2012.06 – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, kierunek Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalność – Zarządzanie Komunikacją w Biznesie, studia stacjonarne I stopnia (licencjackie).

Krótszy opis przyciąga uwagę i sprawia, że pracodawca szybciej zeskanuje go wzrokiem. Ponadto zajmuje mniej miejsca w CV, które możesz przeznaczyć na opis, sukcesów, umiejętności lub osiągnięć. W ten sposób podniesiesz swoje szanse na zatrudnienie. 

Zanim zaczniesz uzupełniać swoje CV, sprawdź, jakie rodzaje wykształcenia obowiązują w Polsce.

Poziomy wykształcenia w Polsce

  • wykształcenie podstawowe – po ukończeniu szkoły podstawowej lub podstawowego studium zawodowego;
  • wykształcenie gimnazjalnewykształcenie po gimnazjum;
  • wykształcenie zasadnicze zawodowe – po ukończeniu zasadniczej szkoły zawodowej lub szkoły zasadniczej;
  • wykształcenie średnie – po ukończeniu szkoły podstawowej (wykształcenie po liceum, wykształcenie po technikum) z wyjątkiem zasadniczej szkoły zawodowej;
  • wykształcenie wyższe – po ukończeniu studiów wyższych oraz uzyskania tytułu licencjata, inżyniera, magistra lub stopnia naukowego doktora.

Zyskaj więcej praktycznych porad:

Jak napisać podanie o pracę?
Jaki zawód wybrać, by do mnie pasował?
Co napisać w mailu z CV?
Jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony?
Zwroty grzecznościowe w mailu

Jak wpisać studia w CV, gdy skończyłeś więcej niż jeden kierunek?

Uzupełniając swoje CV, skup się przede wszystkim na wymaganiach pracodawcy, przeczytaj dokładnie ogłoszenie o pracę i przeanalizuj, które umiejętności będą szczególnie pożądane. W sytuacji, gdy Twój drugi kierunek studiów jest powiązany ze stanowiskiem, na które aplikujesz, warto by znalazł się w CV. Ukończyłeś studia z zarządzania oraz wykształcenie podyplomowe z turystyki i marketingu, na które z nich warto pozostawić podczas pisania CV?

Załóżmy, że studiowałeś zarządzanie, ale chcesz zmienić branżę i spróbować swoich sił w marketingu. Przebranżowienie i przekwalifikowanie jest ostatnio coraz częściej obserwowane. W takiej sytuacji umieść w CV studia magisterskie z zarządzania i podyplomowe z marketingu, pomijając turystykę. Jeśli jednak szukasz pracy w dziale marketingu biura podróży, koniecznie zawrzyj informację także o studiach podyplomowych z turystyki. Umieszczone w ten sposób wykształcenie w CV pokazuje rekruterowi, że jesteś odpowiednim kandydatem do pracy. Co więcej, nie tracisz cennego miejsca na sekcję “edukacja”, która jest zbędna z punktu widzenia pracodawcy.

Od każdej reguły zdarzają  jednak odstępstwa. Jeżeli w ogłoszeniu widnieje informacja, że preferowani są studenci jednego z kierunków, który akurat ukończyłeś, to koniecznie wpisz go w CV. Wykształcenie wyższe oczekiwane przez pracodawcę warto dokładniej scharakteryzować. To jedna z nielicznych sytuacji, gdy dłuższy opis może Ci pomóc.

Średnia ze studiów – wpisywać czy nie?

Z założenia CV powinno być proste. Z tego względu nie wpisuj do niego średniej ze studiów. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy szukasz pierwszej pracy i nie masz żadnego doświadczenia zawodowego, praktyk czy staży. Jeśli jednak udało Ci się odbyć staż w swoim zawodzie- krótko opisz swoje obowiązki i sukcesy. Stażowe osiągnięcia będą bardziej cenione przez pracodawcę niż wysoka średnia. Warto pokazać, że pomimo krótkiego doświadczenia zawodowego, masz już za sobą pierwsze sukcesy na tym polu.

Dowiedz się, jak napisać proste CV, które przykuje uwagę rekrutera.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Co jeszcze zamieścić w sekcji wykształcenie, jeśli dopiero zaczynasz pracę?

W CV po studiach powinny znaleźć się informacje na temat stypendiów zagranicznych. Dzięki temu pokażesz pracodawcy, że nie boisz się nowych wyzwań, jesteś proaktywny, masz za sobą doświadczenie w środowisku wielokulturowym, co stanie się atutem, jeśli ubiegasz się o zatrudnienie w dużej firmie lub międzynarodowej korporacji. Jeśli dostałeś stypendium, będziesz też postrzegany jako osoba pracowita i ambitna.

To dobry sposób, by zwiększyć swoją przewagę nad kandydatami, którzy nie mogą się pochwalić podobnymi doświadczeniami. Starając się o pracę, w której wykształcenie nie jest wymagane, warto skupić się na tym, by jak najlepiej opisać swoją osobowość, charakter oraz umiejętności.

Zapraszamy do naszego artykułu, w którym znajdziesz podpowiedzi, jak napisać pierwsze CV.

Czy wpisywać temat pracy dyplomowej do sekcji wykształcenie w CV?

Ogólna zasada mówi o tym, by nie wpisywać tematów prac licencjackich i magisterskich w CV. Wyjątkowo warto je zawrzeć, jeśli są bezpośrednio powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Nie dodawaj jednak tematu pracy dyplomowej w sytuacji, gdy masz kilka lat doświadczenia zawodowego. Jest ono znacznie cenniejsze dla pracodawcy, niż temat pracy napisanej na studiach.

Jak opisać daty w CV – wykształcenie

Wiesz już, jak opisać w CV wykształcenie i które informacje są najważniejsze. W jaki sposób uporządkować daty? Zawsze podawaj je w kolejności odwrotnie chronologicznej. Twoje pierwsze doświadczenia zawodowe powinny znaleźć się na samym dole sekcji.

CV wykształcenie – przykład:

2011.10 – 2013.06 – Politechnika Warszawska, Logistyka, magister
2008.10 – 2011.06 – SGGW w Warszawie, Logistyka, licencjat

Jak wpisać w CV wykształcenie w trakcie?

Jeśli jesteś w trakcie studiów, zamiast daty ukończenia napisz, że kontynuujesz naukę. Warto wpisać przewidywaną datę zakończenia studiów, co może być istotne z punktu widzenia pracodawcy, który przyjmuje Cię na staż. Dzięki temu będzie wiedział, kiedy ewentualnie możesz dołączyć do pracy na pełen etat.

Jak wpisać w CV studia bez obrony?

To pytanie często nasuwa się osobom, które nie zdążyły obronić się w terminie. Jeśli studia ukończyłeś w czerwcu 2015, a pracę obroniłeś w styczniu 2016, wpisz datę 06.2015. Z kolei jeśli w ogólnie nie obroniłeś pracy, nie podawaj tytułu naukowego, a jedynie lata i kierunek studiów.

Przerwa w edukacji – co napisać?

Zdarzył Ci się urlop dziekański lub gap year? Jeśli jesteś na początku kariery, to zawrzyj te informacje w sekcji wykształcenie CV. Gap year możesz przekuć w swoją zaletę i zyskać przewagę nad innymi kandydatami. Dlaczego? Pracownik, który mieszkał za granicą, prawdopodobnie lepiej odnajdzie się w międzynarodowym środowisku pracy. Mając tego typu doświadczenia, podnosisz swoje szanse na zatrudnienie, dlatego koniecznie je zawrzyj w swoim CV.

Posiadasz dodatkowe kursy i certyfikaty? W CV warto je umieścić. Sprawdź, jak zrobić to poprawnie.

Czy można mieć zbyt wysokie wykształcenie?

Zdecydowanie uważaj na to, co wpisujesz w swoje CV. Studia doktoranckie ukończone pod wpływem nacisków innych nie okazały się kluczem do sukcesu i chcesz spróbować swoich sił w innej branży? Choć nie dla każdego jest to oczywiste, zbyt wysokie wykształcenie w niektórych sytuacjach nie jest zbyt dobrze postrzegane, szczególnie, jeśli decydujesz się na pracę w innej branży. Dlaczego może Ci zaszkodzić? Pracodawca z mniejszym wykształceniem może się obawiać, że zechcesz go zdominować, ignorować jego polecenia lub Twoje aspiracje nie pozwolą Ci długo pozostać na danym stanowisku.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Już wiesz, gdzie umieścić sekcję edukacja, jakie informacje są najważniejsze oraz jak wpisać w CV nieukończone studia. Stosując się do powyższych wskazówek, przyciągniesz uwagę pracodawcy i zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie. Pamiętaj też o aktualnej klauzuli dotyczącej przetwarzania danych osobowych, by mieć pewność, że Twoja aplikacja w ogóle zostanie rozpatrzona.

Sprawdź też nasze pozostałe artykuły:

Jak napisać dobre CV i wyróżnić je na tle innych kandydatów?
Najlepiej płatne zawody w Polsce
CV dla doradcy klienta
Poziomy znajomości języka w CV
Umiejętności miękkie i twarde – Rodzaje umiejętności
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i gotowe odpowiedzi
Jak wygląda CV sprzedawcy? Zobacz co zawiera CV dla sprzedawcy