Szukasz pracy jako prawnik? Twoje CV może oceniać HR manager, partner zarządzający w kancelarii prawnej, prezes zarządu, dyrektor departamentu czy też konsultant w firmie doradztwa personalnego. Każda z tych osób spojrzy na Twoje dokumenty aplikacyjne w inny sposób, skupiając się na odmiennych elementach. Jedno jednak jest pewne – niezależnie od tego, w czyje ręce trafi Curriculum Vitae, ma pozostawić w pamięci odbiorcy pozytywne wrażenie na temat Twojej kandydatury. Nie wiesz, jak tego dokonać? W poniższym artykule znajdziesz cenne wskazówki, które pozwolą Ci stworzyć profesjonalne CV dla prawnika, które z pewnością zostanie zauważone.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Profesjonalne CV prawnika – od czego zacząć?

CV adwokata odpowiada za pierwszy kontakt z potencjalnym pracodawcą. Stanowi nieodłączny element poszukiwania pracy, dlatego warto przygotować je z należytą dbałością. Po lekturze życiorysu rekruter powinien utożsamiać Twoje nazwisko z głównymi obszarami aktywności zawodowej. To jeden z ważniejszych powodów, dla którego powinieneś napisać podsumowanie zawodowe. Inaczej – cel zawodowy, który pełni funkcję prasowego leadu, zawiera najważniejsze informacje o Tobie. Wspomnij w nim o swoim wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach i szczególnych osiągnięciach. Co jeszcze może wnieść podsumowanie zawodowe? Z pewnością zachęci czytelnika do zapoznania się z całością Twojego CV oraz przekona rekrutera, by to właśnie Ciebie zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. 

W podsumowaniu zawodowym podkreśl również, jakie masz cele zawodowe, napisz dlaczego chcesz pracować akurat w tej firmie lub co nowego do niej wniesiesz. To miejsce na Twoje najważniejsze osiągnięcia i atuty. Stosuj konkretne argumenty i dane liczbowe, a staniesz się bardziej wiarygodny. Cel zawodowy nie może być zbyt długi, by nie zanudzić czytelnika. Postaraj się zmieścić w 4-5 zdaniach. 

Poniżej przedstawiamy propozycje pytań – odpowiedzi, które pomogą Ci stworzyć profesjonalne podsumowanie zawodowe:

 • Kim jesteś? Jestem prawnikiem z 5-letnim doświadczeniem;
 • Jakie posiadasz kompetencje? Specjalizuję się w prawie handlowym i podatkowym. Na swoim koncie posiadam kilkanaście spraw administracyjnych zakończonych sukcesem;
 • Jaki jest Twój cel zawodowy? W państwa firmie chciałbym się rozwijać i poszerzać swoją wiedzę z zakresu międzynarodowego prawa handlowego.

CV prawnik: wzór podsumowania zawodowego:

Jestem prawnikiem z 10-letnim doświadczeniem. Posiadam udokumentowane doświadczenie w osiąganiu korzystnych dla klientów rezultatów. Specjalizuję się w analizie dokumentacji oraz skutecznym przedstawianiu spraw przed sądem. Jako silny lider, doskonale radzę sobie w stresujących sytuacjach. Poszukuję pracy, która pozwoli mi na dalszy rozwój i poszerzanie wiedzy. 

Jeśli chcesz wywrzeć dobre wrażenie, nie wysyłaj masowo tego samego CV. Podsumowanie zawodowe dopasuj do konkretnej oferty, a rekruter odniesie wrażenie, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko.

Sprawdź przykładowe CV prawnika:

Jak opisać dane osobowe w CV prawnika?

Sekcję “dane osobowe” umieść obok podsumowania zawodowego. Powinna ona zawierać Twoje podstawowe dane kontaktowe oraz zdjęcie. Nie marnuj cennego miejsca na wpisywanie daty urodzenia, dokładnego adresu czy stanu cywilnego. Takie informacje są zupełnie niepotrzebne. 

Sekcja dane osobowe powinna zawierać:

 • Twoje imię i nazwisko;
 • Numer telefonu;
 • Adres e-mail – zadbaj, by był on profesjonalny. Najlepiej, gdy będzie składać się z imienia i nazwiska np. anna.kaczmarek@gmail.com;
 • Opcjonalnie: wykonywany zawód/zajmowane stanowisko;
 • Możesz też dołączyć link do profilu na LinkedIn, jeśli taki posiadasz.

Doświadczenie w CV prawnika – o czym pamiętać?

Wiele osób zastanawia się, która sekcja jest ważniejsza – “wykształcenie” czy “doświadczenie zawodowe”? Jeśli tworzysz CV studenta prawa i nie posiadasz zbyt dużego doświadczenia, a jedyne czym możesz się pochwalić to praktyki studenckie, zdecydowanie postaw na wykształcenie. Napisz o tym, jaką uczelnię ukończyłeś wraz z jej dokładną nazwą i latami nauki, wspomnij o wyróżnionych wykładach specjalizacyjnych lub/oraz o temacie pracy magisterskiej. Dzięki temu potencjalny pracodawca będzie wiedział, w jakiej dziedzinie czujesz się najlepiej. Podkreśl też swoją aktywność w trakcie studiów m.in. udział w olimpiadach i kołach naukowych. Możesz także podać informację o wpisie na listę radców prawnych czy adwokatów.

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem czy adwokat w renomowanej kancelarii prawnej, tuż pod podsumowaniem zawodowym, powinien napisać o swoim doświadczeniu. 

Z naszą pomocą stworzysz idealne CV

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak opisać doświadczenie w CV adwokata?

Jednym z kluczowych elementów podczas opisywania doświadczenia jest zachowanie ram czasowych. Jeśli posiadasz wieloletnie doświadczenie możesz podać jedynie lata, jednak zaleca się doprecyzowanie tej kwestii, wpisując także konkretne miesiące rozpoczęcia oraz zakończenia współpracy z danym pracodawcą. Dzięki temu łatwiej określić ciągłość zatrudnienia oraz jego faktyczną długość.

Kolejną zasadą, której należy przestrzegać, jest podanie pełnej nazwy organizacji wraz ze wszystkimi elementami składowymi np. “S.A.”. Podobnie jest w przypadku zajmowanego stanowiska, które powinno być takie, jak na umowie regulującej współpracę z danym podmiotem. 

Dowiedz się, jak i gdzie szukać pracy?

Zakres obowiązków: profesjonalne CV prawnika

Zakres obowiązków jest zdecydowanie niezbędnym elementem CV radcy prawnego. Powinien zostać przedstawiony przejrzyście, najlepiej w punktach. Postaraj się, by na samym początku wymienić te obowiązki, których oczekuje Twój potencjalny pracodawca. Pamiętaj również o kolejności odwróconej chronologii. Oznacza to, że na pierwszej pozycji należy opisać swoją ostatnią/obecną pracę. Stanowiska przed kilku lat są mniej ważne dla pracodawcy, dlatego mogą znaleźć się na dole tej sekcji. 

W CV nie ma miejsca na skromność. Nie bój się pisać o największych sukcesach. Dobrym pomysłem będzie wydzielenie oddzielnej rubryki, w której opiszesz dodatkowo swoje szczególne osiągnięcia.

CV prawnika: wzór doświadczenia:

09.2015 – 12.2020 Kancelaria Prawna Nowaczyk sp.k. 
Radca Prawny

Zakres obowiązków:
analiza stanu prawnego w odniesieniu do sytuacji klienta;
prowadzenie sporów oraz egzekwowanie przepisów i regulacji;
opracowywane stanowisk, gromadzenie dowodów oraz przedstawianie spraw przed sądem i ławą przysięgłych;
reprezentowanie spółek przed organami nadzoru (KNF, UOKiK, RF);
doradztwo prawne oraz sporządzanie opinii prawnych;
analiza zmian w przepisach i aktach prawnych;
przygotowywanie odpowiedzi na pisma urzędowe;

Najważniejsze osiągnięcia:
15 spraw administracyjnych zakończonych sukcesem

Przykłady innych obowiązków w CV prawnika:
 • sporządzanie pełnomocnictw;
 • analiza zmian w przepisach i aktach prawnych;
 • rejestrowanie i archiwizacja dokumentów;
 • zgłaszanie szkód;
 • wypełnianie różnego rodzaju formularzy np. z różnego rodzaju organów nadzoru;
 • sporządzanie wzorów / indywidualnych umów, pism;
 • reprezentowanie klientów kancelarii w ramach prowadzonych postępowań sądowych;
 • reprezentowanie spółki w negocjacjach i spotkaniach biznesowych;
 • udział w redagowaniu i tworzeniu wewnętrznych aktów prawnych (regulaminów, procedur).

CV radca prawny – opis wykształcenia:

Opis wykształcenia jest kolejnym niezbędnym elementem, który musi znaleźć się w CV. W większości zawodów prawniczych wymagane jest ukończenie studiów magisterskich na kierunku prawo. 

Tak, jak wspomnieliśmy wyżej – jeśli posiadasz wieloletnie doświadczenie jako prawnik, skup się jedynie na najważniejszych kwestiach, jak nazwa uczelni, kierunek, uzyskany tytuł oraz lata nauki. Nie wspominaj o niższych szczeblach edukacji, w tym przypadku nie są one istotne, a wolne miejsce w dokumencie możesz wykorzystać znacznie efektywniej. 

Wzór wykształcenia dla prawnika z doświadczeniem:

2007-2012 – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Prawo, studia magisterskie

Osoby bez doświadczenia zawodowego, sekcję “wykształcenie” powinny umieścić wyżej i bardziej ją rozbudować.

Wzór wykształcenia dla prawnika bez doświadczenia:

2010-2015 Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu

Prawo, studia magisterskie
Tytuł pracy magisterskiej: Ochrona praw człowieka przez międzynarodowe organizacje pozarządowe

Dodatkowa aktywność:
Aktywny udział w Kole Naukowym Prawa Europejskiego

Jak wpisać wykształcenie w CV – dowiedz się więcej

Umiejętności i specjalizacje w CV prawnika

To rubryki, którym także należy poświęcić sporo uwagi, a przede wszystkim, ważne jest, by dopasować je do charakteru stanowiska, na które aplikujesz. Zapoznaj się dokładnie z treścią ogłoszenia o pracę i jako pierwsze wymień te umiejętności, które znajdują się w wymaganiach. To sekcja, gdzie liczą konkrety i sformułowania, które przyciągną uwagę rekrutera.

Radcy prawni dążą do rozwiązywania sporów prawnych poprzez podejmowanie wielu czynności, takich jak: opracowywanie i negocjowanie umów, prowadzenie spraw sądowych w imieniu swoich klientów czy zaspokajanie roszczeń. Są także odpowiedzialni za badanie powierzonych im spraw, przepisów i regulacji. Zwykle też prowadzą negocjacje w imieniu swoich klientów oraz interpretują dokumenty prawne. Właśnie dlatego w tym zawodzie tak ważne są umiejętności i konkretne specjalizacje.

Chcesz wiedzieć, ile zarabia prawnik? Sprawdź najlepiej płatne zawody w Polsce

Specjalizacje prawne – przykłady:

 • Prawo cywilne;
 • Prawo spółek;
 • Prawo pracy;
 • Prawo pomocy publicznej;
 • Prawo podatkowe, celne, dewizowe;
 • Bankowość i finanse;
 • Windykacja należności;
 • Prawo karne gospodarcze;
 • Prawo imigracyjne;
 • Prawo medyczne;
 • Prawo własności intelektualnej;
 • Prawo administracyjne;
 • Ochrona środowiska.

Umiejętności – przykłady:

 • znajomość, prawa cywilnego, gospodarczego i administracyjnego 
 • znajomość przepisów postępowania cywilnego;
 • analityczne podejście do rozwiązywanych zagadnień i problemów prawnych;
 • obsługa prawna przedsiębiorstw;
 • obsługa klientów indywidualnych;
 • tworzenie i opiniowanie umów;
 • analiza zmian przepisów prawnych;
 • reprezentowanie spółki przed organami regulacyjnymi;
 • prowadzenie procesów;
 • profesjonalna obsługa prawna;
 • prowadzenie negocjacji.

Warto wymienić również kompetencje miękkie, które w pracy prawnika są niezwykle istotne:

 • umiejętność pracy pod presją czasu;
 • samodzielność;
 • odpowiedzialność,
 • probiznesowe nastawienie;
 • własna inicjatywa;
 • dobra organizacja pracy;
 • skrupulatność.

Kursy i certyfikaty – jak wpisać znajomość języków obcych: CV prawnik

Ukończone kursy i zdobyte certyfikaty również świadczą o Twoich umiejętnościach. Zdecydowanie warto umieścić je w swoim CV, by wyróżnić się na tle innych. Zwróć jednak uwagę, aby zawrzeć jedynie te, które związane są ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

CV prawnika przykład kursów

 • Upadłość konsumencka w praktyce;
 • Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne;
 • KPC: postępowanie rozpoznawcze po zmianach;
 • Postępowanie sądowe o podział majątku wspólnego – problemy  praktyczne;
 • Skuteczne zarządzanie kilkuosobową kancelarią. Budowanie zgranego zespołu i efektywne pozyskiwanie klientów;
 • Efektywna sprzedaż usług prawnych.

Więcej o kursach w CV znajdziesz w naszym poradniku.

Znajomość języków w CV radcy prawnego

Języki zawsze podawaj wraz ze stopniem ich znajomości. W tym przypadku najlepiej posiłkować się klasyfikacją Rady Europy, gdzie poziomy znajomości określone zostały symbolami od A1 do C2. Jeśli dodatkowo uzyskałeś językowe certyfikaty, koniecznie je uwzględnij. 

Znajomość języków – przykład

Język angielski – C2, Certyfikat CAE
Język niemiecki – B2

Więcej przydatnych wskazówek znajdziesz w artykule: Poziomy znajomości języka w CV

Sprawdź też:

Jak stworzyć profesjonalne CV fotografa?
Przykładowe CV informatyka
Jak napisać CV dla kierowcy?
Co powinno zawierać CV dla osoby sprzątającej?
Jak stworzyć CV i list motywacyjny dla fryzjera?
Jak napisać CV dla kelnera?

CV prawnika po angielsku

Przeglądając ogłoszenia o pracę, można zauważyć, że część z nich pisana jest w języku angielskim, co wiążę się z koniecznością przesłania CV także w tym języku. Problem podczas tworzenia takiej wersji dokumentu może pojawić się już na wstępie – podczas nazywania dokumentu, dlatego podpowiadamy, który nagłówek zastosować:

 • Résumé – sprawdzi się podczas aplikacji do pracodawcy ze Stanów Zjednoczonych;
 • CV – to odpowiednia wersja, gdy aplikujesz na gruncie europejskim, jak i do Azji lub Afryki.

Ogólna zasada pisania CV po angielsku jest podobna, jak w języku polskim, jednak z drobnymi wyjątkami:

 • w CV po angielsku nie zamieszcza się zdjęcia. Dokument z fotografią prawdopodobnie nie zostanie uwzględniony w procesie rekrutacji. Dzieje się tak dlatego, że pracodawcy obawiają się oskarżenia o dyskryminację np. ze względu na płeć;
 • podsumowanie zawodowe, które w Polsce nie jest jeszcze tak popularne, w CV po angielsku koniecznie musi się znaleźć;
 • nigdy nie tłumacz nazw firm i przedsiębiorstw, aby pracodawca nie miał problemu z ich odnalezieniem w internecie (możesz w nawiasie doprecyzować charakter podmiotu);
 • unikaj podawania dat dziennych, miesiąc oraz rok w zupełności wystarczą.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Wpisywać zainteresowania w CV prawnika?

Dla pracodawców ważne są kwalifikacje i umiejętności, jednak cenią sobie również pracowników posiadających pasje oraz zainteresowania. Właśnie dlatego taką sekcję również warto umieścić w CV. Postaraj się, aby w pierwszej kolejności wymienić zainteresowania związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz oraz takie, które mogą być przydatne w przyszłej pracy. Nie jest to najważniejsza rubryka, dlatego najlepiej umieścić ją na końcu dokumentu.

Zainteresowania w CV prawnika: wzór:

Interesuję się prawem handlowym, również w ujęciu międzynarodowym. W wolnych chwilach chętnie czytam książki o historii antycznej oraz uprawiam wspinaczkę górską. 

Przykładowe CV prawnika

List motywacyjny prawnik – kiedy należy wysłać?

Choć przygotowanie listu motywacyjnego najczęściej nie stanowi koniecznego wymogu, to może się zdarzyć, że pracodawca uwzględni w ogłoszeniu tego typu wymaganie. W takiej sytuacji jesteś zobowiązany przygotować i wysłać dokument. 

Co w sytuacji, gdy nie ma takiego wymagania? Wtedy nie musisz wysyłać listu motywacyjnego, jednak mimo wszystko warto to zrobić, by wyróżnić się na tle innych i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. 

List motywacyjny do kancelarii lub innej pracy w charakterze prawnika powinien opierać się na faktach oraz logicznych argumentach. Jego zadaniem jest rozszerzenie informacji zawartych w CV o konkretne przykłady z życia zawodowego. W ten sposób pokażesz, jak posiadane umiejętności potrafisz wykorzystać w codziennej pracy. Dokument ten nie powinien być zbyt długi, jedna strona A4 w zupełności wystarczy. 

List motywacyjny radca prawny – wskazówki:

 • Nie powielaj informacji zawartych w CV;
 • Dopasuj treść listu do ogłoszenia o pracę;
 • Największą uwagę skup na swoich umiejętnościach i doświadczeniach;
 • Pochwal się sukcesami i szczególnymi osiągnięciami;
 • Pokaż, co firma zyska, zatrudniając właśnie Ciebie;
 • Wspomnij o swoich oczekiwaniach względem przyszłej pracy;
 • Zadbaj o czytelność dokumentu;
 • Wyraź chęć spotkania podczas rozmowy kwalifikacyjnej;
 • Dokument wygeneruj w formacie PDF.

CV i list motywacyjny prawnika – o czym jeszcze pamiętać?

Choć budowa CV wydaje się prosta, należy pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu sekcji oraz ich kolejności. Bardzo ważne jest, aby merytorycznie, a zarazem czytelnie przedstawić swoje kwalifikacje i osiągnięcia, a także pozostałe rubryki uznane za standardowe. Zadbaj też o treściwe podsumowanie zawodowe, w którym już na wstępie zaznaczysz swoje cele. Życiorys oraz list motywacyjny warto kilkukrotnie przeanalizować pod kątem błędów ortograficznych i literówek. Nie zapomnij o aktualnej klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych – to wymóg formalny, bez którego Twoja aplikacja nie zostałaby uwzględniona w procesie rekrutacji. 

Musisz pamiętać, że nawet najbardziej merytoryczne CV nie przyciągnie uwagi pracodawcy, jeśli nie zadbasz o jego odpowiednią szatę graficzną. Dopasowana kolorystyka, wyróżnienie najważniejszych informacji, wyrównana czcionka, jak również ogólny wygląd dokumentu przyciągną uwagę i sprawią, że odbiorca chętnie się z nim zapozna, a to już pierwszy krok do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Zarówno życiorys, jak i list motywacyjny wygeneruj w formacie PDF i dołącz do maila, jako załączniki. Jeśli masz taką możliwość, możesz też przesłać referencje od poprzednich pracodawców, które potwierdzą posiadane przez Ciebie umiejętności. 

Jak napisać list motywacyjny? Poznaj sprawdzone sposoby

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci odpowiednio przygotować się do poszukiwania pracy. Skorzystaj też z naszego kreatora CV, gdzie czekają na Ciebie gotowe wzory CV do wypełnienia, dzięki któremu w pełni profesjonalny dokument przygotujesz nawet w kilka minut. Życzymy powodzenia!

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykładowe wzory CV

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie szukania pracy? Zajrzyj do naszych pozostałych artykułów:

Program do pisania CV
Praca dla nieletnich – Zobacz 11 przykładów prac dla nieletnich
Co to jest CV?
Zwroty grzecznościowe w mailu
Jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony (wady i zalety)?
Zarabianie przez internet w 2023
Rekrutacja w formie AC – jak wygląda? jak się do niej przygotować?
Jak napisać podanie o pracę?
Zdjęcie do CV: czy w CV musi być zdjęcie? jakie zdjęcie do CV wybrać?
Klauzula CV czyli zgoda na przetwarzanie danych osobowych