proces rekrutacyjny

Rozmowy kwalifikacyjne zwykle wiążą się z dużym stresem – zwłaszcza jeśli od dłuższego czasu zmagasz się z poszukiwaniami zatrudnienia lub ubiegasz się o swoją pierwszą pracę. Proces rekrutacyjny zdaje się wtedy nie mieć końca. Uwierz, że z perspektywy pracodawcy sytuacja również nie jest tak prosta, jak się wydaje. Znalezienie wykwalifikowanego specjalisty, który dopasuje się do zespołu i zrozumie wartości firmy to duże wyzwanie. Dlatego zobacz, jak wygląda proces rekrutacji z punktu widzenia pracodawcy.

Proces rekrutacyjny – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Co to jest rekrutacja? 

Proces rekrutacyjny polega na zgromadzeniu pewnej liczby kandydatów i ich selekcji, w celu zatrudnienia odpowiedniej osoby na dane stanowisko. Zazwyczaj jest to wieloetapowe działanie, które umożliwia dokładne sprawdzenie kwalifikacji zawodowych aplikujących. Proces rekrutacji pracowników może prowadzić właściciel firmy (CEO), prezes, pracownicy działu kadr lub HR czy też team liderzy poszczególnych działów.

Rekrutacje pracowników przybierają różne formy. W związku z tym wyróżnia się trzy rodzaje rekrutacji:

  • rekrutacja wewnętrzna – polega na wyborze pracownika na nowe stanowisko spośród osób, które już pracują w danej firmie;
  • rekrutacja zewnętrzna – polega na wytypowaniu kandydatów wśród osób spoza firmy;
  • rekrutacja mieszana – jak nietrudno się domyślić, w rekrutacji mieszanej mogą brać udział zarówno pracownicy, jak i osoby z zewnątrz.

Zobacz przykładowe CV!

Jeśli zastanawiasz się, który z tych sposobów jest najlepszy, to niestety nie ma na to odpowiedzi. W momencie, gdy pracodawca zdecyduje, że potrzebuje pracownika, musi dokładnie przemyśleć, w jaki sposób go szukać.

Jakie są etapy rekrutacji?

Oczywiście każda rekrutacja do pracy wygląda inaczej. Wiele zależy od wielkości i struktury organizacyjnej danej firmy. W inny sposób będzie przebiegała rekrutacja do pracy w międzynarodowej korporacji, w inny do małego, lokalnego przedsiębiorstwa, a jeszcze w inny do pracy w startupie. 

Praca w korporacji – na czym polega praca w korporacji?

Pewne elementy są jednak niezmienne i niezależnie po której stronie procesu rekrutacji jesteś – czy szukasz pracowników, czy poszukujesz zatrudnienia – warto, abyś poznał podstawowe etapy procesu rekrutacji. Dzięki zdobytej wiedzy – jako aplikujący lepiej się przygotujesz, a jako rekruter, zaplanujesz rekrutację dopasowaną do własnych potrzeb. 

Poszczególne etapy rekrutacji pracowników znajdziesz poniżej!

Analiza potrzeb firmy i przygotowanie oferty

Rekrutacja pracownika to nie tylko publikacja oferty, parę spotkań i wybór kandydata. Należy ją rozpocząć od dokładnej analizy potrzeb firmy. Pracodawca musi zastanowić się czy nowy pracownik jest potrzeby, a jeśli tak – to jakie kwalifikacje zawodowe powinien posiadać na tym konkretnym stanowisku? Dokładnie określenie potrzeb, pozwala przygotować precyzyjną ofertę pracy. 

Co powinno zawierać profesjonalne ogłoszenie o pracę? Przede wszystkim opis firmy i stanowiska, oczekiwania wobec kandydatów i zakres prac przyszłego pracownika, a także korzyści, jakie firma może zaoferować nowej osobie. 

Poszukiwanie kandydatów i selekcja nadesłanych zgłoszeń

Na tym etapie prowadzona jest selekcja nadesłanych dokumentów aplikacyjnych. Rekruterzy lub pracodawcy sprawdzają czy kandydaci posiadają wymagane kompetencje. Coraz częściej etap ten jest zautomatyzowany. Co oznacza, że programy komputerowe weryfikują CV pod kątem występowania w nich słów kluczowych zgodnych z ogłoszeniem. Dlatego tak ważne jest, aby życiorys dopasować do oferty pracy i jako pierwsze wypisać te kwalifikacje, których oczekuje pracodawca. 

W dużych firmach, gdzie funkcjonują rozbudowane działy HR, część kandydatów znajdują sami rekruterzy i headhunterzy, zwykle za pośrednictwem LinkedIna. Co oczywiście nie oznacza, że inni kandydaci zostają wykluczeni. Najważniejszymi czynnikami są posiadane umiejętności przyszłego pracownika. Jeżeli spełniasz oczekiwania – na tym etapie firma skontaktuje się z Tobą.

proces rekrutacji

Kontakt telefoniczny z potencjalnymi pracownikami

Rekruterzy kontaktują się z wyłonionymi kandydatami na dwa sposoby: drogą mailową lub telefonicznie. Wskazana jest jednak rozmowa telefoniczna, która daje więcej możliwości. Często także na tym etapie przesyłają dodatkowe zadania do wykonania – od ich realizacji zależy, czy otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Rekrutacja w formie AC – jak wygląda? jak się do niej przygotować?

Rozmowa kwalifikacyjna z wybranymi kandydatami

etapy rekrutacji

To część procesu rekrutacyjnego, w którym pracodawca lub pracownik działu HR (zdarza się, że na spotkaniu są także inni przedstawiciele firmy) spotyka się z wybranymi kandydatami. Zwykle osobiście, ale coraz częściej prowadzone są także rozmowy kwalifikacyjne przez telefon lub online. Podczas jej trwania, potencjalny pracownik odpowiada na pytania, opowiada o swoim doświadczeniu, umiejętnościach oraz motywacji. 

Ten etap może obejmować także testy kompetencyjne (np. językowe) i inne zadania, z którymi pracownik zetknie się w przyszłej pracy. Podczas rozmowy jest także czas na pytania samego kandydata. Spotkanie kwalifikacyjne jest kluczowym elementem całego procesu – w dużej mierze od niego zależy Twoje powodzenie. 

Weryfikacja dokumentów wybranego pracownika

Pracodawca może zweryfikować dokumenty kandydata podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a jeżeli tego nie zrobi – po wyborze pracownika. Zwykle sprawdza się dyplom ukończenia studiów, certyfikaty językowe, potwierdzenia ukończonych kursów czy zaświadczenia odbytych badań lekarskich.

Przekazanie informacji o wynikach rekrutacji

Osoba odpowiedzialna za rekrutację musi poinformować wybranego kandydata o chęci podjęcia z nim współpracy, co jest oczywiste. Ale czy wiesz, że bardzo dobrą praktyką jest poinformowanie także pozostałych aplikujących o zakończonej rekrutacji? Taki feedback ułatwi im dalsze poszukiwanie zatrudnienia.

Ewentualne negocjacje i przygotowanie umowy

Ostatni etap to złożenie oferty wybranemu kandydatowi i gotowość na ewentualne negocjacje warunków umowy np. wysokości pensji, a następnie podpisanie umowy z nowym pracownikiem.

Podczas wprowadzania nowego pracownika do firmy niezbędny jest także onboarding, który powinien mieć miejsce tuż po podpisaniu umowy lub pierwszego dnia w nowej pracy. Chodzi tu o wdrożenie zatrudnionego w nowe obowiązki i zapoznanie go z zespołem oraz przestrzenią biurową. Pracodawca powinien zadbać o to, aby pracownik dobrze poczuł się w nowym miejscu i chciał pozostać w firmie na dłużej.

rekrutacja do pracy

Proces zatrudnienia pracownika z jego perspektywy – porady

Gdy już znajdziesz idealną ofertę pracy – stwórz profesjonalne CV i dodatkowo list motywacyjny. Co jeśli pracodawca nie wymaga listu? Mimo wszystko warto go przygotować. W ten sposób pokażesz, że naprawdę zależy Ci na tej pracy. Poza tym masz okazję rozwinąć zaprezentowane w CV kwalifikacje.

Pamiętaj, że na jedno stanowisko kandyduje zwykle wiele osób, dlatego musisz naprawdę przyłożyć się do tworzenia swoich dokumentów aplikacyjnych. Zadbaj o to, aby odpowiadały one potrzebom pracodawcy zawartym w ogłoszeniu. Ważna jest nie tylko treść, ale też wygląd. Życiorys powinien być spójny, logiczny i estetyczny. Koniecznie opisz w nim obowiązki, które wykonywałeś w poprzednich miejscach pracy. Nie zapomnij też o kompetencjach miękkich i twardych oraz o odniesionych sukcesach. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Gdy otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, koniecznie się do niej przygotuj. Sprawdź, czym zajmuje się firma, do której aplikujesz i poćwicz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zobacz też, jakie są najczęściej popełniane błędy podczas rozmowy rekrutacyjnej i postaraj się nie popełnić żadnego z nich.

Nasza rada: przygotuj sobie listę pytań, które zadasz pracodawcy/ rekruterowi. Gdy tego nie zrobisz, zostaniesz odebrany jako osoba mało zaangażowana i niedostatecznie zainteresowana tym stanowiskiem. Po rozmowie możesz też wysłać maila z podziękowaniem za spotkanie. Wbrew pozorom proces rekrutacji jest stresujący dla obu stron. Powinien więc być prowadzony starannie i z poszanowaniem każdej osoby. Źle dobrane sposoby rekrutacji świadczą o firmie. Dlatego jeśli w Twoim odczuciu nie wszystko jest zgodne z ogólnymi zasadami, przemyśl swoją decyzję o podjęciu współpracy z danym zakładem.

Sprawdź też:

Trener personalny – ile zarabia trener personalny i jak nim zostać? 
Nadgodziny – Kodeks pracy: ile płatne są nadgodziny?
Aneks do umowy – jak napisać aneks do umowy o pracę? Aneks do umowy – wzór
Dress code co to – jaki strój do pracy jest odpowiedni?
Team leader – ile zarabia team leader?
Praca dodatkowa – jak dorobić?
Wynagrodzenie zasadnicze – co to jest wynagrodzenie zasadnicze?
Praca w warunkach szkodliwych – jakie zawody są uważane za szkodliwe?
Nagroda jubileuszowa – komu i kiedy przysługuje?
Umowa na czas określony – ile umów na czas określony 2023?
Średnia krajowa – ile wynosi średnia krajowa 2023?
Okres wypowiedzenia – jak się liczy okres wypowiedzenia?
Urlop na poszukiwanie pracy – ile dni na poszukiwanie pracy?
Szablony CV