rozmowa kwalifikacyjna

Przed Tobą rozmowa o pracę? To duży krok do wymarzonej kariery zawodowej. Już możesz świętować swój mały sukces, ponieważ w procesie rekrutacyjnym zwykle bierze udział wiele osób, ale tylko niewielkiej części z nich udaje się otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Rozmowa to często kluczowy etap w poszukiwaniu zatrudnienia, który może realnie zmienić nie tylko perspektywy zawodowe, ale i całe życie. Chcesz dobrze zapisać się w pamięci rozmówcy? Dowiedz się czego unikać podczas spotkania z pracodawcą. Sprawdź, jakie są najczęstsze błędy na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Rozmowa rekrutacyjna – czym jest i jak przebiega?

Rozmowa kwalifikacyjna to pierwsze spotkanie pracodawcy z potencjalnym pracownikiem. W Polsce taka praktyka jest często stosowana. Pozwala bowiem lepiej poznać kandydata i opowiedzieć mu o sposobie działania firmy oraz oczekiwaniach wobec niego. Z punktu widzenia pracownika, rozmowa w sprawie pracy jest kluczowa, ponieważ najczęściej ostatecznie przesądza o zatrudnieniu na danym stanowisku. Celem takiego spotkania  jest przede wszystkim sprawdzenie czy oczekiwania obu stron pokrywają się ze sobą. Wtedy to pracodawca, może zweryfikować informacje zawarte w Twoim życiorysie, a Ty masz szansę realnie ocenić ofertę firmy. 

Ile trwa rozmowa o pracę?

Długość rozmowy o pracę zależy od wielu czynników; takich jak stanowisko, na które aplikujesz, liczba kandydatów oraz fakt, czy będziesz musiał zmierzyć się z zadaniami praktycznymi. Można przyjąć, że optymalny czas to 60 minut, podczas których rekruter jest w stanie przeprowadzić spokojną i pogłębioną rozmowę. Jeśli ubiegasz się o posadę specjalisty, a rozmowa nie trwa nawet 45 minut – powinno to wzbudzić Twoje wątpliwości. Niekiedy zdarza się, że doświadczonemu rekruterowi wystarczy ok. 20 minut, aby dobrze poznać kandydata, który będzie pracował w większym zespole. Na stanowisko, gdzie nie  wymaga się rozległej wiedzy czy odpowiednich kwalifikacji wystarczy krótkie spotkanie.

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

Tak naprawdę nie istnieje jeden utarty schemat rozmowy kwalifikacyjnej. Wszystko zależy od branży i standardów danej firmy. Proces rekrutacji może przebiegać wieloetapowo i trwać kilka dni lub skończyć się na jednym spotkaniu. Nie bez znaczenia jest także rozwój nowoczesnych technologii, umożliwiający zdalne formy rekrutacji, które są mniej czasochłonne i często bardziej komfortowe dla obu stron. Możesz spotkać się z następującymi sposobami selekcji kandydatów:

jak zachować się na rozmowie o pracę

W zależności od stanowiska rekruter może zechcieć sprawdzić Twoją znajomość języka obcego i w pewnym momencie zaproponuje przejście np. na język angielski. Musisz być gotowy na taką ewentualność, szczególnie jeśli Twoja przyszła praca tego wymaga.

Jakie błędy na rozmowie kwalifikacyjnej pojawiają się najczęściej?

Ukończyłeś świetne studia, możesz pochwalić się bogatym doświadczeniem, a profesjonalne CV doskonale pokazuje Twoje zalety. Mimo wszystko, ostatnie rozmowy kwalifikacyjne kończą się niepowodzeniem. Być może popełniasz najczęstsze błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że świetne CV to nie wszystko, a przygotowanie do spotkania rekrutacyjnego jest równie ważne. Jeśli otrzymałeś na nie zaproszenie, pracodawca wstępnie zaakceptował Twoje kwalifikacje. Uniknij błędów, które mogą pozbawić Cię szans na zatrudnienie. 

Brak przygotowania merytorycznego

Możesz być pewien, że na rozmowie kwalifikacyjnej padnie pytanie dotyczące miejsca, w którym chcesz pracować. Potencjalny pracodawca zakłada, że nie będzie to dla Ciebie zaskoczeniem i na pewno poświęciłeś chwilę na dokładny research. Jeśli nie wiesz, czym zajmuje się firma, do której wysłałeś CV, raczej marne szanse, że zostaniesz w niej zatrudniony. Świadczy to o Twoim szacunku do pracodawcy i realnym zainteresowaniu konkretną ofertą. Co dokładnie powinieneś wiedzieć?

 • Czym zajmuje się firma?
 • Z jakimi problemami i wyzwaniami musiała się zmierzyć w ostatnim czasie?
 • Jakie są jej największe sukcesy?
 • Jakie są wymagania na stanowisku, o które się ubiegasz?
 • Kto przeprowadzi z Tobą rozmowę rekrutacyjną (przełożony czy rekruter)?

Tego wszystkiego dowiesz się ze strony internetowej firmy, ale warto też odwiedzić profile w mediach społecznościowych. Pamiętaj, że działa to w dwie strony – pracodawcy także bardzo często sprawdzają social media kandydatów. Upewnij się, że informacje tam zawarte pokrywają się z zawartością CV.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Nieodpowiedni strój i zła mowa ciała

Chociaż trendy modowe zmieniają się bardzo szybko, zasady dotyczące ubioru na rozmowę kwalifikacyjną, pozostają niezmienne. Wygląd powinien być schludny i elegancki. Dobrze dobrany strój ma bardzo pozytywny wpływ na odbiór kandydata. Nie przesadzaj ze zbyt wyszukanymi stylizacjami i odważnymi kreacjami. Klasyka zawsze pozostaje w modzie.

Sprawdź, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną i zrób dobre pierwsze wrażenie!

Oczywiście każdy reaguje inaczej w sytuacjach stresowych i nie nad wszystkim da się zapanować, ale nie pozwól, by stres całkowicie przejął nad Tobą kontrolę. Niewłaściwa mimika twarzy, bawienie się dłońmi lub włosami, ziewanie czy nerwowa gestykulacja mogą negatywnie wpłynąć na odbiór Twojej osoby. Jak siedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej, żeby dobrze wypaść? Przede wszystkim zachowuj kontakt wzrokowy, siedź swobodnie – nie bardzo sztywno, ale też się nie garb. Nie pokazuj również oznak znudzenia – ziewanie lub spoglądanie na telefon z pewnością nie zachęci pracodawcy do zatrudnienia Cię w swojej firmie. 

rozmowa rekrutacyjna

Spóźnienie skreśli Cię już na wstępie 

Chyba nie dziwi nikogo, że jeśli spóźnisz się na pierwsze spotkanie z potencjalnym pracodawcą, prawdopodobnie przekreślisz swoje szanse na pracę marzeń. Spotkanie rekrutacyjne to czas, w którym rozmówca wyrabia sobie opinie na Twój temat (czasami już pierwsze sekundy są decydujące), a spóźnienie oznacza brak profesjonalizmu, który może przełożyć się także na błędy w przyszłej pracy. 

Co zrobić, aby uniknąć spóźnienia? Jeśli znasz dokładną datę, godzinę i miejsce spotkania, zaplanuj swoją trasę dojazdu (oczywiście z odpowiednim wyprzedzeniem). Zorientuj się, czy o tej porze nie ma korków lub nie występują utrudnienia związane z remontami, dzięki czemu unikniesz niespodzianek. Na rozmowę kwalifikacyjną najlepiej przybyć 10 minut przed czasem (bycie zbyt wcześnie także nie jest wskazane). W recepcji firmy podaj swoje dane i powiedz, że jesteś umówiony na spotkanie o konkretnej godzinie z konkretną osobą.

Jak zachować się, gdy jesteś spóźniony?

Jest wiele sytuacji losowych, których nie sposób uniknąć (korki, awarie, wypadki itp.). Jeśli już wiesz, że nie dotrzesz na czas, po prostu uprzedź o tym rekrutera. Może się też zdarzyć, że w ogólnie nie dojedziesz na umówione spotkanie – o tym również poinformuj rozmówcę, który może mieć kolejne rekrutacje.

Zobacz też inne artykuły:

Co to jest public relations i jak wygląda praca w PR?
Praca kurier – ile zarabia kurier i jak nim zostać?
Świadczenie postojowe – jak złożyć wniosek o postojowe?
Jak napisać wniosek do sądu o nabycie spadku?
Wniosek o mieszkanie socjalne
Praca na statku – jak zostać marynarzem?
Jak napisać CV i dopasować je do konkretnej oferty pracy?
Przykładowe CV

Kłamstwo, czyli czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej

Osoby starające się o pracę często mają tendencję do koloryzowania informacji na temat zajmowanych stanowisk, posiadanych umiejętności czy kwalifikacji. Jednak nie tędy droga, ponieważ kłamstwo szybko wychodzi na jaw – szczególnie, że większość informacji po prostu łatwo zweryfikować. 

Weź pod uwagę, że przerwa w doświadczeniu zawodowym lub brak umiejętności obsługi specjalistycznego programu nie przekreśla Twojej kandydatury, natomiast jeśli rekruter odkryje, że wcale nie potrafisz tego, o czym wspomniałeś podczas rozmowy – zdyskwalifikuje Cię na starcie. Nikt nie chce pracować z osobą, która oszukuje w tak ważnej kwestii.

Nieprecyzyjne odpowiedzi

Jesteś na rozmowie kwalifikacyjnej? Wykreśl ze swojego słownika słowo “nie wiem”. Nawet jeśli nie znasz odpowiedzi na jakieś pytanie, nie poddawaj się na starcie i pokaż swoją kreatywność. Wielu kandydatów nie podejmuje takich prób, co zostaje odebrane jako lekceważenie. Nie należy też przesadzać w drugą stronę. Gadatliwości mówimy nie! Chodzi o to, aby na pytania odpowiadać precyzyjnie i nie odbiegać od poruszanego tematu. W przeciwnym wypadku rozmówca nie będzie w stanie ocenić Twoich kwalifikacji i wiedzy. Niedopuszczanie rekrutera do głosu i przerywanie jego wypowiedzi też nie powinno mieć miejsca. Rozmowa kwalifikacyjna służy wzajemnemu poznaniu swoich oczekiwań.

Niejasne i pokrętne odpowiedzi wynikają najczęściej z braku przygotowania. Rozmowa rekrutacyjna to Twoja szansa, w trakcie jej trwania powinieneś jak najwięcej opowiedzieć o swoim doświadczeniu i kwalifikacjach, a niestety nie będzie to możliwe bez odpowiedniego przygotowania. Ciągłe zacinanie się czy szeptanie pod nosem nie wzbudzi zaufania rozmówcy.

Jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony? Sprawdź!

o co pytają na rozmowie kwalifikacyjnej

Brak pytań do pracodawcy

Wbrew pozorom, zadawanie pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest bardzo dobrze postrzegane przez rekruterów. To najlepszy dowód na to, że naprawdę zależy Ci na tej pracy i jesteś zainteresowany ofertą. Zadawanie pytań pozwoli Ci uniknąć ewentualnych nieporozumień i dowiedzieć się więcej o specyfice stanowiska, na którym chcesz pracować. Spodziewaj się, że na koniec każdej rozmowy zostaniesz poproszony o zadawanie pytań – ich brak to najgorsza odpowiedź.

Zobacz, jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej

Jakie inne błędy pojawiają się na rozmowie kwalifikacyjnej?

Wpadki zdarzają się każdemu, ale wielu błędów można uniknąć, jeśli tylko zdasz sobie z nich sprawę. Ostatecznie to od rozmowy kwalifikacyjnej, zależy powodzenie procesu rekrutacji. Zobacz, jakie inne błędy popełniają kandydaci.

co mówić na rozmowie o pracę
 • Noszenie słuchawki w uchu;
 • noszenie okularów przeciwsłonecznych;
 • nie pamiętanie, co zawarłeś w CV;
 • zapomnienie dodatkowej kopii CV, certyfikatów lub portfolio;
 • ziewanie;
 • żucie gumy;
 • zabawa długopisem;
 • głośny śmiech;
 • odbieranie telefonu w trakcie rozmowy;
 • sprawdzanie wcześniej przygotowanych notatek;
 • narzekanie na cokolwiek.

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania

Większość rozmów kwalifikacyjnych wygląda podobnie – rekruter zadaje pytania, a kandydat na nie odpowiada. Przygotuj się na to, że będzie ich sporo, wszystko po to, aby lepiej Cię poznać. Dobra wiadomość jest taka, że wiele pytań się powtarza, dlatego jeśli masz już za sobą taką rozmowę o pracę, prawdopodobnie będziesz wiedział co odpowiedzieć. To Twoja pierwsza rozmowa kwalifikacyjna? Sprawdź, jakie pytania pojawią się najczęściej.

Najczęściej pojawiające się pytania na rozmowie kwalifikacyjnej:

 1. Powiedz nam coś o sobie.
 2. Dlaczego chcesz z nami pracować?
 3. Co wiesz o naszej firmie?
 4. Dlaczego właśnie Ciebie powinniśmy zatrudnić?
 5. Jakie są Twoje słabe strony?
 6. Jakie są Twoje mocne strony?
 7. Co Cię motywuje do pracy?
 8. Gdzie widzisz siebie za 5 lat?
 9. Wolisz pracować samodzielnie czy w zespole?
 10. Czym się interesujesz?
rozmowa o pracę

Pytania na rozmowie rekrutacyjnej – jak nie odpowiadać?

 1. Nie krytykuj byłego pracodawcy i współpracowników

Zbyt emocjonalne podejście i ostra krytyka wobec osób, z którymi współpracowałeś w poprzedniej firmie, może zostać odebrana jako brak lojalności i wzbudzić w pracodawcy wiele obaw. Jeśli nie chcesz zostać odebrany jako osoba roszczeniowa i niegodna zaufania, kieruj się zasadą, że o byłym przełożonym mówimy dobrze albo wcale. Podobnie jest w przypadku kolegów z pracy. Obmawianie innych, sprawi, że stworzysz negatywny obraz swojej osoby.

 1. Nie zdradzaj szczegółów z poprzedniej pracy

Mówiąc o swoim doświadczeniu zawodowym, skup się na obowiązkach, które wykonywałeś i czego się nauczyłeś. Nie zdradzaj żadnych szczegółów ani nieprawidłowości dotyczących poprzedniego miejsca pracy oraz pracodawcy. Stworzysz w ten sposób wizerunek dyskretnej osoby, co zostanie docenione podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 1. Nie mów komplementów.

Oczywiście powinieneś pochlebnie wypowiadać się o firmie i argumentować, dlaczego chcesz w niej pracować, ale komplementowanie rozmówcy (szczególnie w kwestiach wyglądu) nie przystoi podczas spotkania rekrutacyjnego. Wzbudzaj sympatię i bądź miły, ale jednocześnie neutralny w swych opiniach i poglądach. 

 1. Oceń realnie swoje wymagania zarobkowe

Przede wszystkim nie inicjuj jako pierwszy tematu zarobków. Poczekaj, aż pracodawca sam zapyta o Twoje oczekiwania. Nie podawaj sumy z kosmosu – przed rozmową warto sprawdzić przeciętne zarobki na stanowisku, o które się ubiegasz. Jeśli podasz zbyt małą kwotę, ograniczysz możliwość wyższej wypłaty w przyszłości, z kolei zbyt wysoka, zwiększa ryzyko, że zostanie wybrany kandydat o niższych wymaganiach.

Najlepiej płatne zawody w Polsce – ten artykuł pomoże Ci wybrać dobrze płatną pracę.

jak wygląda rozmowa o pracę

Co zabrać ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną?

Otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Warto, abyś zabrał ze sobą referencje od poprzedniego pracodawcy i zadbał o odpowiedni strój, który może stać się Twoim atutem. Pamiętaj, że jeśli pracodawca poprosi Cię o wykonanie jakiegoś zadania, to musisz przygotować je w takiej formie, w jakiej sobie życzy. Co jeszcze może okazać się przydatne?

 • Dokumenty aplikacyjne (CV i list motywacyjny);
 • notatnik i długopis;
 • zapiski z pytaniami do rekrutera.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jeśli możesz pochwalić się ciekawym CV i nie popełnisz wyżej wymienionych błędów, podczas rozmowy kwalifikacyjnej, masz naprawdę duże szanse na zatrudnienie. Miej świadomość, że to spotkanie biznesowe, które ma pokazać Twoją wartość zawodową. Bądź pewny siebie, ale nie zbyt arogancki i wyniosły. Życzymy powodzenia!

Dowiedz się więcej:

Praca na pół etatu – jak wygląda zatrudnienie na pół etatu?
CV recepcjonistka/ recepcjonista – jak wygląda praca recepcjonistki?
List motywacyjny geodeta – jak stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne?
Urlop wypoczynkowy – Jak obliczyć urlop wypoczynkowy? Czy pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego?
Jakie studia wybrać? Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów
Szablony CV
Najniższa krajowa 2022 – ile wynosi minimalne wynagrodzenie?
CV kucharz: porady, które pomogą Ci stworzyć profesjonalny list motywacyjny i CV dla kucharza
Gotowe wzory CV do wypełnienia – Zobacz 24 szablony CV do pobrania
Przykładowe CV informatyka – Jak napisać dobre CV programisty?
Program do pisania CV