ile zarabia fizjoterapeuta

Nie da się ukryć, że praca fizjoterapeuty jest trudna, odpowiedzialna i wyczerpująca – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Chęć niesienia pomocy często jest jednak silniejsza od pojawiających się przeszkód. Jeżeli Ty również czujesz, że to Twoje życiowe powołanie, zobacz, co robi fizjoterapeuta w swojej codziennej pracy i jak nim zostać?

Spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Fizjoterapia praca – na czym polega?

Fizjoterapia polega na wykorzystywaniu aktywności fizycznej pozytywnie oddziałującej na układ ruchu człowieka. Pomaga poprawić sprawność fizyczną i siłę organizmu oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe związane z układem ruchu. Dziedzina ta kojarzona jest głównie z masażem za pomocą rąk, jednak stosowane techniki są znacznie szersze – wykorzystuje się terapie na basenach, w salach gimnastycznych lub z użyciem specjalistycznych urządzeń. Najczęściej jest to cała seria zabiegów pozwalająca przywrócić pacjentowi sprawność fizyczną.

Czy wiesz, jak opisać swoje doświadczenie w CV? Sprawdź!

Dzisiejsze pojęcie “fizjoterapii” jeszcze 10 lat temu traktowane było jako “rehabilitacja”. Dzisiaj wygląda to nieco inaczej. Nasz język został dopasowany do światowej terminologii medycznej, gdzie fizjoterapia jest jedną ze składowych rehabilitacji (rehabilitacja obejmuje także terapie psychologiczne, neurologiczne czy kardiologiczne).

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta co to? A raczej kto to? Fizjoterapeuta jest w Polsce samodzielnym zawodem medycznym. Jego prawa i obowiązki zostały uregulowane zapisami Ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty. 

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty określa zakres jego zadań, które obejmują między innymi:

 • diagnostykę funkcjonalną pacjenta;
 • kwalifikowanie, planowanie i prowadzenie fizykoterapii, kinezyterapii oraz masażu;
 • zlecanie wyrobów medycznych;
 • dobieranie wyrobów medycznych do potrzeb pacjenta;
 • wydawanie opinii i orzeczeń odnośnie stanu funkcjonalnego pacjentów poddawanych fizykoterapii oraz fizjoterapii;
 • prowadzenie działalności fizjoprofilaktycznej;
 • nauczanie pacjentów posługiwania się wyrobami medycznymi.

Każdy fizjoterapeuta musi przynależeć do Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Jest to organizacja reprezentująca przedstawicieli tego zawodu, która sprawuje pieczę nad jego prawidłowym wykonywaniem.

jak zostać fizjoterapeutą

Praca fizjoterapeuta – jak wygląda w praktyce?

Osoba zgłaszająca się do fizjoterapeuty posiada zwykle skierowanie od lekarza oraz aktualne wyniki badań: RTG, wyniki obrazowe tomografii i rezonansu wraz z opisami oraz wynik badania USG narządu ruchu. 

Pierwszy kontakt z pacjentem opiera się na przeprowadzeniu szerokiego wywiadu dotyczącego przebytych chorób oraz prowadzonych dotychczas rehabilitacji. Specjalista może  dobrać na jego podstawie odpowiedni sposób badań. Badania polegają na poruszaniu kończynami lub też na próbie wykonania określonych ćwiczeń przez pacjenta. Dzięki temu fizjoterapeuta jest w stanie postawić odpowiednią diagnozę.

Zwolnienie lekarskie – najważniejsze informacje

Fizjoterapeuta co robi?

Podczas pierwszej wizyty specjalista ustala plan terapii oraz jej cel. Kolejne spotkania polegają na prowadzeniu ćwiczeń z pacjentem. Można w tym celu wykorzystywać sportowy sprzęt, wyciągi, niekiedy także lasery, prąd elektryczny czy pole magnetyczne. Do technik fizjoterapeutycznych zaliczane są także masaże, kąpiele, ciepłolecznictwo lub krioterapia oraz leczenie uzdrowiskowe.

fizjoterapia praca

Jak zostać fizjoterapeutą?

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze tej ścieżki rozwoju – przemyśl dokładnie swoje predyspozycje psychiczne, czyli tzw. kompetencje miękkie. Ponieważ jest to zawód medyczny, wiąże się z dużą ilością pracy i bezpośrednim kontaktem z pacjentami (czyli osobami borykającymi się z różnymi chorobami i schorzeniami). Powinieneś zatem być wytrwały, wyrozumiały, odporny emocjonalnie i empatyczny. Nie bez znaczenia jest także sprawność fizyczna. Zawód fizjoterapeuta wymaga wykonywania ćwiczeń i masaży – potrzebna jest więc siła i kondycja.

Zawód fizjoterapeuta jest tzw. zawodem regulowanym – należy więc spełnić szereg wymagań, aby otrzymać prawo do jego wykonywania. Fizjoterapeuta wymagania:

 • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych;
 • stan zdrowia pozwalający na wykonywanie tego zawodu;
 • posiadanie odpowiednich kwalifikacji potwierdzonych dyplomem, świadectwem lub innym dokumentem;
 • brak skazania prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu, wolności seksualnej i obyczajowości;
 • znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym wykonywanie zawodu fizjoterapeuty.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Fizjoterapeuta jak zostać? Aktualne przepisy:

Dopiero planujesz swoją karierę zawodową? Myślisz o pracy fizjoterapeuty? Twoja sytuacja jest jasna! Osoby rozpoczynające naukę po 1 października 2017 roku, aby uzyskać prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty, zobowiązani są:

 • ukończyć jednolite 5-letnie studia magisterskie w zakresie fizjoterapii;
 • odbyć 6-miesięczną praktykę zawodową;
 • posiadać wykształcenie wyższe (uzyskać tytuł magistra);
 • zdać z wynikiem pozytywnym Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny (PEF).

Wcześniej było to łatwiejsze, ponieważ osobom, które rozpoczęły studia między 30 września 2012 roku, a 1 października 2017 roku – do potwierdzenia kwalifikacji wystarczył tytuł licencjata.

praca dla fizjoterapeuty

Trzeba jednak pamiętać, że kształcenie fizjoterapeuty nie kończy się na zdobyciu odpowiedniego tytułu. Ponieważ jest to dziedzina, która stale się rozwija, istotne znaczenie ma uczestnictwo w specjalistycznych kursach. Szkolenia pozwalają poszerzać umiejętności i poznawać nowe metody pracy, a także odpowiadać na aktualne potrzeby pacjentów.

Najlepiej płatne zawody w Polsce

Jak zostać fizjoterapeutą bez studiów?

Przed wejściem w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, czyli przed 31 maja 2016 roku, zawód fizjoterapeuty mogli wykonywać absolwenci szkoły policealnej, którzy uzyskali tytuł zawodowy: technik fizjoterapii. Obecnie jedynym warunkiem jest ukończenie studiów wyższych i zdobycie tytułu magistra.

Fizjoterapeuta zawód – jak uzyskać uprawnienia?

fizjoterapeuta zarobki
 1. Złóż wniosek o przyznanie prawa do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Znajdziesz go na stronie internetowej KIF. Wydrukuj otrzymany dokument, podpisz we wskazanych miejscach i wyślij lub dostarcz do biura Krajowej Izby Fizjoterapeutów w Warszawie.
 2. Dołącz do wniosku wymagane załączniki: dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie, zdjęcie oraz dowód opłaty (wynosi ona 100 zł).
 3. Krajowa Rada Fizjoterapeutów poinformuje Cię o pozytywnym lub negatywnym rozpatrzeniu Twojego wniosku.
 4. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku nastąpi stwierdzenie prawa wykonywania zawodu i wpis do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów.

Fizjoterapeuta zarobki

Jakie są zarobki fizjoterapeuty? Wiele osób zastanawia się nad tą kwestią przed ostatecznym wyborem zawodu fizjoterapeuty. Niestety mimo odpowiedzialności spoczywającej na fizjoterapeutach, ich zarobki są niewielkie. Jak podaje portal wynagrodzenia.pl, mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 3 670 zł brutto, co daje jedynie 2 811 zł na rękę. 25 proc. przedstawicieli tej profesji zarabia jeszcze mniej, natomiast kolejne 25 proc. – nieco więcej. Wszystko zależy od doświadczenia, specjalizacji i wielkości firmy, w której znajdziesz zatrudnienie. 

Twoja pensja Cię nie satysfakcjonuje? Sprawdź: Jak negocjować podwyżkę i wynagrodzenie?

Ile zarabia fizjoterapeuta prywatnie?

Korzystniejszym – z perspektywy finansowej – rozwiązaniem jest założenie prywatnego gabinetu fizjoterapii. Samodzielne przyjmowanie pacjentów (pod warunkiem posiadania odpowiedniego sprzętu) często jest bardziej opłacalne. Miesięczne zyski mogą oscylować w granicach 7 000 zł brutto. W tym przypadku ogromny wpływ ma oferta oraz liczba klientów, którzy zdecydowali się skorzystać z pomocy danego specjalisty.

fizjoterapia zarobki

Fizjoterapeuta praca za granicą – ile można zarobić?

Poza prowadzeniem własnego gabinetu, fizjoterapeuci mają jeszcze jedną alternatywę jaką jest praca za granicą. To zawód pożądany w całej Europie, dlatego nie ma problemów ze znalezieniem zatrudnienia, a zarobki są naprawdę atrakcyjne i wynoszą około 11 000 zł brutto.

Myślisz o wyjeździe? Zobacz, gdzie znaleźć zatrudnienie i jak wygląda życie za granicą?

Praca dla fizjoterapeuty – gdzie?

Wykwalifikowany fizjoterapeuta zdobędzie pracę w wielu miejscach:

 • szpitalach;
 • centrach rehabilitacyjnych;
 • klubach sportowych;
 • uzdrowiskach;
 • przychodniach.

Stwórz profesjonalne CV fizjoterapeuty!

Fizjoterapeuta praca – jak szukać?

Jak i gdzie szukać pracy? Większość osób poszukujących pracy, po prostu wpisuje w Google popularne frazy, jak:  “praca fizjoterapia Warszawa”, “fizjoterapia Wrocław praca”, “praca fizjoterapeuta Rzeszów”. Innym, równie popularnym sposobem, jest zajrzenie na popularne portale ogłoszeniowe – między innymi: olx, pracuj.pl, indeed, jooble, gratka.

Pamiętaj jednak o ważnej rzeczy! Są to zdecydowanie najbardziej oblegane oferty pracy dla fizjoterapeuty. Znacznie lepiej zajrzeć na medyczne strony i portale, takie jak:

 • fizjoterapia.pl
 • rynekzdrowia.pl
 • portal-medica.pl

oraz na bezpośrednie strony placówek medycznych, np:

 • Grupa LUX MED
 • Medicover
 • Enel-Med.

Odwiedź również Centralną Bazę Ofert Pracy stworzoną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

A może zaczynasz budowanie własnej marki? Koniecznie załóż konto w serwisie: ZnanyLekarz.pl lub RankingLekarzy.pl.

praca fizjoterapeuta warszawa

Zobacz też, jak stworzyć CV dla przedstawicieli innych medycznych zawodów:

CV lekarza
CV ratownik medyczny
CV farmaceuty
CV pielęgniarka

Jak napisać CV i list motywacyjny fizjoterapeuty?

Choć może się wydawać, że podczas poszukiwania pracy najważniejsze są Twoje kwalifikacje zawodowe, musisz wiedzieć, że istotne jest też to, jak zaprezentujesz je w swoim CV.  Zadbaj o to, aby swój życiorys dopasować do oferty pracy i zadbaj o jego wyróżniający się wygląd. Przygotuj też list motywacyjny, dzięki czemu pokażesz, że naprawdę zależy Ci na zatrudnieniu w konkretnej placówce.

Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym artykule: CV fizjoterapeuty – jak stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne?

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zobacz też:

Rodzaje urlopów – kiedy i jakie urlopy przysługują pracownikowi?
Czym się zajmuje branża FMCG? Jak znaleźć pracę w tym sektorze?
Umowa na czas nieokreślony – kiedy umowa na stałe?
Jak wygląda praca w HR?
Urlop na żądanie – ile urlopu przysługuje? Poznaj podstawowe zasady
Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron
Praca w banku – ile zarabia pracownik banku?
Project manager – kim jest i jaki ma zakres obowiązków?
Bon turystyczny – do kiedy jest ważny? Jak aktywować bon turystyczny?
Licencja pilota – jak zostać pilotem?
Jak się dostać do wojska i jak wygląda praca w wojsku?