Stworzenie i wysłanie dobrego CV to nie wszystko, co musimy zrobić, aby zdobyć wymarzoną pracę. Jeżeli pracodawcy spodoba się nasza aplikacja, to w następnej kolejności czeka nas rozmowa kwalifikacyjna. W większości przypadków rekruterzy najpierw przeprowadzają ją przez telefon lub wybrany komunikator internetowy, a dopiero później zapraszają na kolejny etap, czyli spotkanie na żywo w siedzibie firmy. Zdalne rozmowy kwalifikacyjne stają się coraz bardziej powszechne, szczególnie w dobie zagrożeń epidemicznych i wprowadzanych obostrzeń sanitarnych. Dlatego warto być na taką ewentualność przygotowanym i zapoznać się z informacjami, jak wypaść dobrze na zdalnej rozmowie o pracę, aby otworzyła nam drzwi do kolejnego etapu procesu rekrutacyjnego.

Rozmowa kwalifikacyjna – Spis Treści

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jeżeli masz już umówioną rozmowę z pracodawcą to postaraj się zadbać o to, abyś był dobrze do niej przygotowany i żeby zakończyła się ona dla Ciebie sukcesem – zatrudnieniem bądź zakwalifikowaniem do kolejnego etapu rekrutacji. Trzeba pamiętać, że rozmowa o pracę przez telefon, a rozmowa kwalifikacyjna przez internet trochę się różnią, więc do każdej z nich trzeba się inaczej przygotować.

Rozmowa rekrutacyjna przez telefon –  jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę

Zanim jeszcze odbędzie się umówiona rozmowa kwalifikacyjna przez telefon, powinniśmy zadbać nie tylko o siebie, ale też o nasz telefon. Pierwszym krokiem jest wyłączenie “melodii na czekanie” oraz poczty głosowej. Nie chcemy przecież, żeby pracodawca usłyszał jakąś piosenkę disco lub tekst na poczcie nagrany głównie dla znajomych. Musimy też pamiętać, aby bateria była naładowana, ponieważ trudno oszacować, jak długo taka  rozmowa o pracę przez telefon będzie trwała. Ewentualnie, warto mieć pod ręką ładowarkę lub powerbank.

Drugim krokiem, który powinno się wykonać jest zaczerpnięcie informacji o firmie, która być może okaże się naszym nowym miejscem zatrudnienia. Jest to jeden z ważniejszych elementów, bo podczas rozmowy mogą pojawić się pytania o to, czy wiesz czym dana firma się zajmuje i dlaczego aplikowałeś właśnie do niej. Warto więc od razu przygotować się na tego typu możliwość i zapoznać się ze stroną internetową pracodawcy, opiniami o firmie i zastanowić się, co szczególnie jest dla nas atrakcyjne na tym stanowisku.  

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon powinna odbywać się w cichym miejscu, aby osoba po drugiej stronie wyraźnie nas słyszała.  Jeżeli jesteśmy umówieni na rozmowę na konkretną godzinę, to najlepiej zostać w domu i na spokojnie przeprowadzić ją w zaciszu swoich czterech ścian. Wpływa to nie tylko na jakość połączenia, ale też może pomóc Ci się bardziej skupić i zrelaksować, niż na przykład podczas jazdy tramwajem, czy też na zakupach w supermarkecie. Rozmowa przez telefon nie należy do najłatwiejszych, więc tym bardziej polecamy wybrać ustronne miejsce, w którym będzie można swobodnie rozmawiać. Pytania będzie lepiej słychać, nie będą przeszkadzać szumy z ulicy, czy też ludzie w pobliżu. 

Jaki zawód wybrać, by do mnie pasował?

Na tym etapie rekrutacji kluczowym elementem jest to, że rozmowa kwalifikacyjna przez telefon to tylko i wyłącznie połączenie głosowe. Jak się przygotować do rozmowy o pracę w takiej wersji? Przede wszystkim musimy postarać się o to, aby nasz ton głosu był miły i uprzejmy dla rozmówcy. Mimo, że osoba po drugiej stronie nie widzi naszej mimiki, to barwa głosu jest zupełnie inna, kiedy się uśmiechamy, a kiedy tego nie robimy. Zalecane więc jest, aby podczas rozmowy telefonicznej “uśmiechać się do słuchawki”, ponieważ tym sposobem nasz głos staje się bardziej miękki i przyjazny. Od samego początku, kiedy tylko zacznie się rozmowa o pracę przez telefon powinno się mówić pewnym tonem głosu, aby pracodawca słyszał, że kandydat jest osobą zdecydowaną i pewną swoich umiejętności. Nie jest to łatwe do zrobienia, ale jeżeli będziemy dobrze przygotowani merytorycznie, to pewność siebie będzie słyszalna w naszym głosie bez większych starań.

Kolejną sugestią, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej jest to, aby mieć przy sobie swoje przykładowe CV podczas rozmowy z przyszłym pracodawcą. Biorąc pod uwagę, że jest to rozmowa kwalifikacyjna przez telefon, pytania i odpowiedzi, życiorys, przygotowane informacje o firmie możesz mieć zawsze przed sobą. Rozmówca nie będzie widział Twoich notatek, a Ty możesz czuć się pewniej mając tego typu „ściągi” przed oczami. Ważne jest jednak, aby nie czytać z tych dokumentów, tylko korzystać z nich pomocniczo, żeby przypominać sobie co chcielibyśmy jeszcze powiedzieć. Najprawdopodobniej rekruter też będzie miał przy sobie Twoje CV i może zadawać pytania odnośnie wykształcenia bądź doświadczenia zawodowego. Lepiej więc mieć je też przed sobą, aby wiedzieć o jakich datach czy poprzednich stanowiskach pracy mówi rekruter. Nie każdy ma pamięć do dat i nie każdy pamięta wszystkie swoje prace w chronologicznej kolejności.

Rozmowa kwalifikacyjna przez internet

Rozmowa o pracę przez telefonto nie jedyna możliwość przeprowadzenia rozmowy rekrutacyjnej bez spotkania na żywo. Alternatywą, która coraz bardziej zyskuje na popularności, jest rozmowa kwalifikacyjna przez Skype lub inny komunikator. Porady dotyczące tego, jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w takiej postaci, nie różnią się zbytnio od tych, które opisaliśmy powyżej. Zasadnicze różnice są dwie: musimy mieć dobre połączenie internetowe oraz odpowiednio się ubrać.

Na samym początku, kiedy tylko pracodawca zaproponuje Ci rozmowę przez aplikację, musisz zweryfikować swoją nazwę użytkownika na tym komunikatorze. Nie zrobisz dobrego wrażenia, jeżeli Twój nick na Skype będzie nieprofesjonalny, typu ZielonyŻółwik czy Misiaczek91. Jeżeli nie masz możliwości zmiany swojej nazwy, to zalecamy założyć drugi profil, które będzie służyć jako konto oficjalne, na przykład do rozmów kwalifikacyjnych. Proponujemy użyć formatu imię.nazwisko lub imię.n (pierwsza litera nazwiska), jeżeli nie chcesz podawać nazwiska na Skype.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest dobre połączenie internetowe i komputer, który nie będzie się zawieszał podczas rozmowy. Zarówno Tobie, jak i rekruterowi będzie łatwiej przeprowadzić spotkanie, jeżeli rozmowa nie będzie się zacinać i przebiegnie płynnie. 

Szablony CV / Wzory CV – Jakie są rodzaje CV i który powinieneś wybrać?

Jeżeli czeka Cię taka rozmowa kwalifikacyjna, przygotowanie powinno się zacząć od wybrania odpowiedniego stroju. W przypadku rozmowy przez internet nie wystarczy tylko miły ton głosu, ale trzeba też ubrać się profesjonalnie. Podczas takiego spotkania online należy ubrać się w ten sam sposób, jak na rozmowę kwalifikacyjną na żywo. Nie wystarczy więc tylko założyć koszulę, a od pasa w dół mieć na sobie dres i kapcie. Może się zdarzyć tak, że podczas rozmowy trzeba będzie wstać od komputera, aby coś przynieść i wówczas kawałek dresu może pojawić się na ekranie rekrutera, co niestety nie wpłynie dobrze na ocenę kandydata. Lepiej zapobiec takiej sytuacji i ubrać się w pełni tak, jak byśmy ubrali się na spotkanie z pracodawcą w siedzibie firmy.

Ostatnią, ale również ważną rzeczą jest mowa ciała. Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę przez kamerkę? Ważne jest, aby się uśmiechać, siedzieć w jednym miejscu i starać się nie machać rękoma. Bawienie się włosami, dotykanie po twarzy czy skubanie paznokci może być źle odebrane przez rozmówcę i możemy wydawać się bardzo zdenerwowani. Należy też patrzeć na ekran podczas rozmowy, a nie rozglądać się po pokoju, bo nie będziemy wyglądać na skupionych. Komunikacja niewerbalna jest bardzo ważna podczas takich spotkań i warto skupić się na tym, aby wypaść dobrze przed pracodawcą.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Na jakim tle się ustawić?

Zanim jeszcze odbierzesz połączenie od pracodawcy upewnij się, czy tło, na którym będziesz widoczny jest odpowiednie. Jeżeli tego nie sprawdzisz wcześniej, możesz dowiedzieć się za późno o tym, że za Tobą widać np. niepozmywane naczynia. Rekruter na pewno będzie zwracał uwagę na takie niuanse, więc lepiej nie popełnić błędu już na samym początku rozmowy. Zatem, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Jakie wybrać tło? Najlepszą opcją będzie gładka ściana, bez plakatów, obrazów itp. Możesz też ustawić się przy półce z książkami, co może pozytywnie wpłynąć na Twój wizerunek. Niektóre komunikatory mają wbudowaną funkcję rozmazywania tła, warto ją wcześniej sprawdzić i zastosować podczas rozmowy.

Czego unikać podczas rozmowy rekrutacyjnej przez telefon

  • Powyżej opisaliśmy szczegółowo jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Czego powinno się unikać? Gdzie możemy popełnić nieświadomie błąd? Przede wszystkim powinniśmy unikać przeprowadzenia rozmowy w głośnym miejscu. Rekruter może wówczas słabo nas słyszeć, my możemy nieświadomie krzyczeć i nie będzie to profesjonalnie przeprowadzona rozmowa bez dodatkowego stresu. 
  • Drugą sytuacją, której powinno się unikać to poganianie rozmówcy. Jeżeli nie mamy czasu, jesteśmy aktualnie w sklepie, czy też prowadzimy samochód, to pod żadnym pozorem nie możemy powiedzieć rekruterowi, żeby się pospieszył. W takiej sytuacji lepiej poprosić o telefon w innym terminie i wytłumaczyć, że w danej sytuacji nie ma się możliwości na przeprowadzenie spokojnej rozmowy.
  • Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę? Jakiego błędu nie popełnić? Podczas pytania o poprzednich pracodawców nie powinno się mówić na ich temat w negatywnych barwach. Jest to zazwyczaj źle odbierane przez firmy i może obniżyć nasze szanse na zdobycie zatrudnienia. Lepiej w takim przypadku powiedzieć, co podobało nam się w poprzednich pracach, a czego szukamy teraz.

Jakie pytania możesz usłyszeć w czasie rozmowy o pracę przez telefon i jak na nie odpowiadać

Szukając pracy każdy chce dowiedzieć się najpierw jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Nie wystarczy pójść na jedną taką rozmowę, aby nabyć doświadczenia. Są jednak pytania, które często pojawiają się na rozmowach rekrutacyjnych, niezależnie od oferowanych stanowisk czy branż. Poniżej kilka takich pytań i przykładowe odpowiedzi, które mogą pomóc w zdobyciu nowej pracy.

Dlaczego chciałbyś pracować w naszej firmie?

To pytanie pojawia się podczas większości rozmów kwalifikacyjnych. Pomaga pracodawcy nie tylko dowiedzieć się o Twoich planach i ambicjach, ale też sprawdzić czy przygotowałeś się do tej rozmowy. Aby odpowiedzieć na to pytanie postaraj się opisać co możesz wnieść nowego do ich zespołu, co mogą zyskać zatrudniając Ciebie i wymień jakie wartości tej firmy są dla Ciebie ważne.

Dowiedź się więcej: Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i gotowe odpowiedzi

Dlaczego chcesz zmienić pracę?

Tak jak opisywaliśmy wcześniej – pod żadnym pozorem nie narzekaj na poprzednich pracodawców! Możesz powiedzieć, że chcesz się rozwijać i mieć możliwość awansu, ale niestety w aktualnej firmie na razie nie ma takiej możliwości. Dobrą motywacją do zmiany pracy może być też chęć zdobycia nowych doświadczeń w innej branży.

Przebranżowienie i przekwalifikowanie – przygotuj się z naszym poradnikiem

Gdzie widzisz się za 5 lat?

Podczas odpowiedzi na to pytanie warto skupić się tylko na swojej sytuacji zawodowej. Pracodawca nie pyta o to, żeby dowiedzieć się czy planujesz ślub czy kupno nowego samochodu. Twoja odpowiedź musi więc dotyczyć przyszłości w danej firmie i  tego jakie masz cele zawodowe.

Jakie zarobki Cię interesują?

Jeżeli mamy już duże doświadczenie w danej branży, to zazwyczaj wiemy ile powinno się zarabiać na różnych stanowiskach. Problem pojawia się wtedy, kiedy niestety nie znamy dobrze branży i nie wiemy jakie dokładnie są zarobki. Jeżeli podamy niską kwotę – możemy dostać zatrudnienie, ale będziemy zarabiać za mało jak na doświadczenie i potrzebne umiejętności w tym fachu. Jeżeli podamy za wysoką kwotę – możemy zostać zdyskwalifikowani z dalszej rekrutacji, ze względu na zbyt wysokie wymagania. Najlepiej jest najpierw zapoznać się z danymi o stanowisku, poszukać w internecie informacji o zarobkach i wyznaczyć sobie odpowiednią kwotę. Wskazane jest, by wymarzone wynagrodzenie podawać w widełkach, pilnując by nie były zbytnio rozstrzelone kwotowo.

Zobacz: Najniższa krajowa 2022

Rozmowa o pracę – jak się przygotować?

Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj wiąże się ze stresem, przygotowaniami i nadzieją na zatrudnienie. Niezależnie od tego, czy mamy zaproszenie na spotkanie do siedziby firmy, czy też na początek czeka nas rozmowa rozmowa rekrutacyjna przez telefon, to zawsze musimy poświęcić trochę czasu na przygotowanie się do niej, według powyżej przedstawionych wskazówek, aby uniknąć zbędnego stresu. Trzeba być pewnym siebie i znać swoje mocne strony. Im lepsze przygotowanie do rozmowy, tym lepszy efekt ona przyniesie.

Sprawdź również:

Jak znaleźć pracę? – Dowiedz się jak znaleźć pracę
Wymiar czasu pracy 2020, 2021 i 2022 + liczba godzin 1/2 etatu, 3/4 etatu i pełny etat
Kursy i certyfikaty w CV – gdzie wpisać prawo jazdy w CV?
Wniosek o wczasy pod gruszą – ile trzeba przepracować, żeby dostać wczasy pod gruszą?
Jak napisać podanie o przedłużenie umowy? Podanie wzór
Wniosek o urlop wypoczynkowy – pobierz gotowy wzór wniosku o urlop
Szukam pracy za granicą, czyli gdzie znaleźć zatrudnienie i jak wygląda życie za granicą?