workation

Słyszałeś kiedyś o takim terminie, jak workation? Nie wiesz, co on oznacza? Workation to połączenie dwóch angielskich słów: “work”, czyli praca, oraz “vacation”, czyli wakacje. Niektórzy tłumaczą to pojęcie jako pracowczasy lub pracowakacje. Aby dowiedzieć się, na czym polega ten nowy rodzaj wykonywania obowiązków – koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Workation – z tego artykułu dowiesz się:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Workation co to – jak rozumieć to pojęcie?

Workation to rodzaj pracy zdalnej. Nie polega on jednak na wykonywaniu obowiązków w domu, a na wyjeździe. Możesz dzięki temu podróżować, nie wykorzystując jednocześnie urlopu wypoczynkowego. Kierunek, który wybierzesz, zależy od Ciebie.

Jak to możliwe? Jeśli pracodawca wyrazi zgodę na kilkudniową pracę zdalną – nie powinno być problemu. Nie podejmuj jednak tej decyzji samodzielnie – zawsze warto uzgodnić zasady pracy z przełożonym. Jest to istotne zwłaszcza z tego powodu, że według idei workation, to właśnie on powinien pokryć koszty wyjazdu. W innym wypadku taki wyjazd wiązałby się z obniżeniem wynagrodzenia, mimo, że dana osoba nadal będzie wykonywać swoje obowiązki. Praco-wakacje to z założenia czas dla pracownika – nie może go zatem obciążać dodatkowymi kosztami.

Workation – czy jest popularny?

W Polsce praca zdalna nie była zbyt częstym wyborem pracodawców. Zmieniło się w to w czasie pandemii Covid-19, kiedy to większość przełożonych proponowała przejście na home office. W związku z coraz częstszym korzystaniem z tej możliwości (także po zakończeniu lockdownu) jej forma zaczęła się zmieniać. Ludzie zauważyli, że aby pracować zdalnie, nie muszą wcale być w domu – a w dowolnym miejscu na świecie! 

W ten sposób spopularyzowała się idea workation, a zatem wakacji połączonych z wypoczynkiem. Nie jest to zwyczajna praca, ponieważ wyjeżdżając, zmieniasz otoczenie, możesz odpocząć, ale jednocześnie nie musisz brać urlopu wypoczynkowego (przecież wykonujesz swoje obowiązki). 

Mimo że w Polsce ta wersja pracy nie jest jeszcze zbyt popularna, część społeczeństwa podejrzewa, że nastąpi to prędzej czy później. Ludzie, chcąc uciec od codziennego biegu i rutyny, będą wybierali możliwość, w której mogą odpocząć, jednocześnie nie tracąc przy tym dni wolnych. Jak prawo obecnie traktuje ideę workation?

Workation – co na to prawo?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że skoro workation nie jest urlopem – korzystanie z niego nie może zmniejszać dostępnej liczby dni wolnych dla każdego pracownika. Zmuszenie go do wykonywania obowiązków w czasie, w którym ma prawo do pełnego wypoczynku, jest niezgodne z prawem. Przełożony może wymagać, aby pracownik zabrał ze sobą, np. telefon służbowy, aby mieć możliwość kontaktu – nie obliguje go to jednakże do stałego noszenia urządzenia przy sobie. 

Workation nie posiada jeszcze uregulowania prawnego. Jest to opcja stosunkowo nowa, przez co należy się do niej odnosić, tak jak do zwyczajnej pracy, ponieważ wykonujesz podczas niej normalne obowiązki. Można zastosować w tym przypadku też przepisy dotyczące pracy zdalnej. 

workation a prawo

To również może Cię zainteresować: Prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy

Workation – czy jest idealne miejsce do pracy zdalnej?

Każdy z nas powinien sobie sam odpowiedzieć na pytanie o to, gdzie pracuje mu się najlepiej. Trend workation jednak już zaczyna przebijać się do rynku, wskutek czego powstają specjalne wioski, a zatem miejsca w ośrodkach wypoczynkowych, które są oddzielone od reszty ośrodka. Dlaczego tak jest? W tych miejscach warunki mieszkalne są zoptymalizowane specjalnie pod konkretne zapotrzebowanie – dobry dostęp do sieci wi-fi, wygodne miejsce do wykonywania obowiązków zawodowych, czy też łatwy dostęp do wszelkich potrzebnych rzeczy. W takich miejscach jest też oczywiście oferowany nocleg, dzięki czemu możesz pojechać na praco-wakacje do miejsca specjalnie dostosowanego na tę okazję. 

Póki co takich wiosek nie powstało jeszcze zbyt dużo – prawdopodobnie zmieni się to jednak w kolejnych latach. Dla właścicieli ośrodków turystycznych jest to dodatkowa zaleta, ponieważ mają oni szansę pozyskać gości w różnych momentach roku (praca na wyjeździe nie musi odbyć się w terminie okresu wakacyjnego, a w dowolnym momencie roku).

Oczywiście nie masz przymusu wybierania się na workation do takiego miejsca – możesz wybrać dowolną lokalizację. Przed wyjazdem upewnij się jednak, że są tam dostępne warunki odpowiednie do pracy.

workation dla kogo

Workation – dla kogo są dobrym rozwiązaniem?

Workation to kolejna z możliwości wykonywania obowiązków – nie każdemu jednak musi ona odpowiadać. Przede wszystkim, aby mieć szansę na taki wyjazd – musisz wykonywać zadania, które są łatwo dostępne w formie zdalnej. Jeżeli wszystkie Twoje obowiązki wymagają pracy stacjonarnej – nie ma możliwości, by zająć się nimi z innego miejsca. Spełniasz ten wymóg? Decyzja o wyjeździe zależy od Ciebie i Twojego pracodawcy. Komu workation prawdopodobnie się nie spodoba?

Jeżeli nie lubisz zbyt długo przebywać z dala od rodziny czy przyjaciół, lub nie potrafisz się skupić w nowym miejscu (czy wręcz ogólnie w otoczeniu domowym, a nie w biurze) – workation prawdopodobnie nie jest dla Ciebie. Zawsze warto jednak pojechać i przekonać się samemu.

Ta opcja sprawdzi się przede wszystkich u osób, które mają samodzielne stanowisko i sami planują swój czas pracy. Muszą one dobrze zarządzać czasem, aby dopilnować wykonania wszystkich obowiązków.

Wymiar czasu pracy – sprawdź, w jakim wymiarze możesz pracować!

Workation – kiedy są dobrym wyborem?

Planujesz wyjechać na wakacje i pomyślałeś, że świetnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie workation podczas czasu wolnego? Uważasz, że popołudniami zdążysz odpocząć, a od rana możesz pracować? To zły pomysł. Każdemu należy się pełen odpoczynek. Nie zamieniaj możliwości regeneracji organizmu na dodatkową pracę. Takie działanie może się przyczynić do przemęczenia lub – w dalszej perspektywie – wypalenia zawodowego. Aby go uniknąć, oddziel czas na odpoczynek od pracy. Workation może być dobrym rozwiązaniem raz na jakiś czas, jako inna forma wykonywania obowiązków zawodowych.

Nie potrafisz utrzymać w swoim życiu work-life balance? Może zmiana otoczenia pomoże Ci nad tym zapanować? Będziesz miał możliwość odpoczynku i jednocześnie zostaniesz zmuszony do wprowadzenia tej zasady w życie – w przeciwnym wypadku wcale nie odpoczniesz, jeżeli sprawy zawodowe i czas wolny połączą się w jedno. Warto zatem zaryzykować i spróbować. Może to właśnie jest idealna metoda dla Ciebie?

Workation – jakie są wady i zalety?

Jak każde rozwiązanie – workation posiada wady i zalety. Dlaczego warto wyjechać, a co przemawia przeciwko tej opcji?

Workation – wady

  • Ryzyko trudności w skupieniu w nowym miejscu;
  • nieodpowiednie warunki (np. brak internetu) – gdy nie zadbasz o zapewnienie ich przed wyjazdem;
  • samotność – przebywanie daleko od bliskich i znajomych.

Workation – zalety

  • Zmiana otoczenia, a więc i perspektywy;
  • możliwość poznania nowych ludzi;
  • szansa na odpoczynek bez korzystania z urlopu;
  • ucieczka od rutyny.
workation wady i zalety

Workation – jest opcją gorszą czy lepszą od pracy zdalnej?

Praca zdalna wiąże się z różnymi ograniczeniami i szansami. Możesz pracować w zaciszu własnego domu, współpracownicy nie stoją Ci nad głową, a ulubiona kawa jest w zasięgu ręki. Brzmi jak idealna wizja? Okazuje się, że praca przy domownikach nie zawsze musi być wygodna. Hałasy, takie jak remonty czy kłótnie sąsiadów także nie są pomocne. Ponadto będąc cały czas w domu, powinieneś teoretycznie mieć więcej czasu na gotowanie i sprzątanie. Presja, wynikająca z natłoku zadań, z jednoczesnym wrażeniem, że to dzień wolny, nie zawsze jest dobrym połączeniem. Kolejnym minusem jest też brak ruchu – nie musisz przecież nawet wychodzić z domu.

Workation staje się idealną odpowiedzią na większość wad, jakie mogą towarzyszyć pracy zdalnej:

  • workation może być wyjazdem jednoosobowym – domownicy nie będą zatem zawracać Ci głowy;
  • brak dodatkowych obowiązków – skoro jesteś na wyjeździe, to nie musisz sprzątać domu, a zamiast gotowania możesz wyjątkowo zamówić coś gotowego;
  • dodatkowy ruch – jak tylko skończysz pracę, możesz przespacerować się brzegiem morza, po lesie lub w takich warunkach, jakie wybrałeś na wyjazd (a do tego umożliwi zwiedzenie ciekawych miejsc).

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Workation – czy to zawsze coś dobrego?

Workation to wyjazd w celu wykonywania obowiązków zawodowych, a może praca w trakcie wyjazdu? Okazuje się, że ta druga opcja nie jest aż tak pozytywna, jak początkowo mogłoby się wydawać. W sytuacji, w której zabierasz pracę ze sobą na wakacje – zbliżasz się do pracoholizmu. Musisz odpowiednio wyważyć granicę pomiędzy tymi możliwościami. 

Wyjeżdżasz na wakacje i pakujesz laptopa, żeby pracować? Wziąłeś kilka dni wolnych, żeby odpocząć, ale praca nie może zaczekać? To zdecydowanie złe podejście. W ten sposób zbliżasz się do wypalenia zawodowego i pracoholizmu. Zaplanowałeś wyjazd, aby odpocząć? Nie bierz ze sobą pracy, zamiast tego zaplanuj różne aktywności, jakimi mógłbyś się zająć na miejscu. 

Zamiast siedzieć w biurze, poprosiłeś o kilka dni pracy zdalnej w celu wyjazdu? Nie zamierzałeś odpoczywać, a chcesz pracować? Nie tracisz dni z urlopu wypoczynkowego, ponieważ nadal będziesz wykonywał swoje obowiązki? To dobrze! Postanowiłeś wykorzystać pozytywna stronę workation – tak trzymać!

Zajrzyj też do innych artykułów od Ciekawego CV:

Customer service – na czym polega customer service i jak rozpocząć pracę?
Zaświadczenie o niekaralności (+ zaświadczenie o niekaralności online) – jak je zdobyć?
Jak wygląda rejestracja bezrobotnego w Urzędzie Pracy? [Rejestracja jako bezrobotny online]
Resume – co oznacza po polsku? Czym różni się od CV?
Wzory CV
PPK – co to i czy warto? Jak wygląda rezygnacja z PPK?
Concierge – co to? Na czym polegają usługi concierge?
Szablony CV
Jak wygląda powrót do pracy po macierzyńskim – jak się do niego przygotować?
Technika pomodoro – jak działa metoda pomodoro i czy jest skuteczna?
Curriculum Vitae, czyli CV – jak napisać?
Przykładowe CV
Zmiana pracy – kiedy i jak zmienić pracę bez stresu?
Zdjęcie biznesowe damskie a zdjęcie męskie – po co je robić? Czym się charakteryzuje?
Headhunter – kto to? Czym się zajmuje? Ile zarabia?
Networking – co to? Jak stworzyć sieć kontaktów?
Prawnik – ile zarabia prawnik? Co robić po prawie?
Odprawa emerytalna 2023 – jak liczyć? Ile odprawy emerytalnej?