CV OBSŁUGA KOMPUTERA

Zaskakujący może wydawać się fakt, że pomimo wszechobecnej, globalnej cyfryzacji nie każdy pracownik może pochwalić się doskonałą znajomością różnych programów i systemów operacyjnych. Spora grupa kandydatów nie wie, w jaki sposób zaprezentować w CV znajomość programów i opisuje je w CV w sposób bardzo lakoniczny. Są to zazwyczaj hasła typu: – obsługa komputera; – ms komputer; czasami poszukujący pracy decydują się na nieco bardziej szczegółowe określenia: – znajomość pakietu office; – obsługa pakietu office; nieco lepszym działaniem jest wyszczególnienie programów, które kandydat obsługuje, np. – znajomość Excela; – WordPress program; czy –Word obsługa.

To jednak wciąż za mało. Pracodawca nie jest w stanie, na podstawie krótkich myślników ocenić jakie są faktyczne umiejętności kandydata, a przecież już na podstawie CV powinien wywnioskować, na jakim poziomie jest Twoja obsługa programów komputerowych. Wtedy wzrosną Twoje szanse na to, że zaprosi cię na rozmowę kwalifikacyjną. Jak powinna być opisana obsługa komputera w CV? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

OBSŁUGA KOMPUTERA W CV – SPIS TREŚCI

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

PODSTAWOWE PROGRAMY KOMPUTEROWE W CV

Pracodawcy zwracają dziś uwagę na faktyczne umiejętności kandydata. Często nawet bardziej niż na jego wykształcenie, czy nawet doświadczenie. Z tego względu ważne, by w CV jasno określić swoje kompetencje, między innymi to na jakim poziomie jest Twoja znajomość obsługi programów komputerowych.

Posługiwanie się podstawowymi programami komputerowymi wymagane jest niemal w każdej pracy. O ile dla młodych pracowników nie powinno stanowić to problemu, to umiejętność sprawnej obsługi komputera dla osób starszych nadal może być wyzwaniem. Ale przecież nic straconego. Można spróbować dokształcić się, korzystając z darmowych poradników w Internecie.

Co należy wyszukać, by nabyć nowe umiejętności w tym zakresie i aby podstawowa obsługa komputera przestała być czymś trudnym? Polecamy zacząć od fraz: podstawy obsługi komputera dla każdego; obsługa komputera dla początkujących pdf; pakiet ms office na czym polega?; ms office jak sie nauczyc? lub jak napisać pismo na komputerze? Każdy przecież kiedyś zaczynał.

Obsługa komputera CV – gdzie wpisać umiejętność obsługi komputera?

Kiedy już zgłębisz wiedzę o programach komputerowych, pora umieścić te informacje w CV. Obsługa komputera w CV powinna znaleźć się w sekcji UMIEJĘTNOŚCI. Sekcje możesz dodatkowo podzielić na dwie grupy: umiejętności twarde i miękkie. Gdy już to zrobisz, umiejętność obsługi programów i systemów operacyjnych umieść w sekcji kompetencji twardych (dla przypomnienia: przykładowe umiejętności miękkie to umiejętność pracy w zespole, orientacja na cel, komunikatywność czy samodzielność). 

Programy office i nie tylko – jak opisać ich znajomość?

Na pewno nie wystarczy krótkie: dobra znajomość obsługi komputera. Pracodawca oczekuje bardziej precyzyjnych informacji. Szczególnie, że „dobra znajomość” dla każdego może oznaczać coś innego. Dla kogoś będzie to umiejętność pisania mail, dla innej osoby– wiedza o tym, jak stworzyć program komputerowy. Opisz swoją znajomość programów komputerowych szczegółowo, a na pewno zyskasz przewagę nad innymi kandydatami. Jak to dokładnie zrobić?

Obsługa komputera w CV – wymień konkretne programy komputerowe

W tym miejscu mogą się znaleźć programy Microsoft Office, czyli: Word, Excel, PowerPoint, Outlook i inne programy. Możesz je dodatkowo pogrupować na:

 • edytory tekstu: OpenOffice, LibreOffice Writer;
 • arkusze kalkulacyjne: OpenOffice, Calc;
 • programy graficzne: Photoshop, Canva, Gimp, Ilustrator;
 • programy do tworzenia prezentacji: Prezi, Corel Presentation, OpenOffice Impress;
 • programy Google: Documents, Forms, Sheets, Slides;
 • programy do zarządzania treścią: Joomla, WordPress na komputerze, Drupal.

Z punktu widzenia rekrutera będzie to dobrze postrzegane, podobnie jak wypisanie konkretnych umiejętności.

Jak opisać znajomość obsługi komputera? Określ poziom znajomości programu

Oprócz tego, że wymienisz poszczególne programy komputerowe specjalistyczne, następnym krokiem powinno być określenie poziomu zaawansowania obsługi danego programu. Spróbuj określić, czy jest to znajomość na poziomie podstawowym, czy może zaawansowanym? Możesz to zrobić pisemnie lub w formie graficznej.

Najczęściej do określania poziomu znajomości programów używa się sformułowań: poziom podstawowy, poziom średniozaawansowany, poziom zaawansowany. Ale to jeszcze nie wszystko. Możesz wymienić kilka zaawansowanych funkcji programów, w których się specjalizujesz lub dodać linki do swoich prac wykonanych za pomocą programów graficznych, np. grafik wykonanych w Photoshopie, Gimpie.

Zobacz też, jak określić poziom znajomości języka w CV

Przeczytaj również inne artykuły na naszym blogu

Znajomość programów komputerowych – podaj funkcje, z których potrafisz korzystać

Przykładowo: znajomość pakietu MS office, a konkretnie obsługa Worda może być opisana w taki sposób: Ms Word – poziom zaawansowany: tworzenie makr, efektów graficznych, skomplikowanych dokumentów tekstowych;

 • Poziomy znajomości Excela: Obsługa Excel – poziom podstawowy: wprowadzanie danych, podstawowe funkcje, poruszanie się po dokumencie;
 • Poziom znajomości Adobe Photoshop: Adobe Photoshop – poziom zaawansowany: link do portfolio;
 • Znajomość MS PowerPoint: MS PowerPoint – poziom zaawansowany: tworzenie animowanych wykresów, smartartów;

Obsługa MS Office i programów specjalistycznych – nie koloryzuj

Opisując w CV znajomość programów, zrób to zgodnie z prawdą. Weź pod uwagę, czy Twoja znajomość MS Office, którą wyniosłeś z lekcji informatyki w liceum 10 lat temu jest nadal na tym samym poziomie? W jakim stopniu dzisiaj umiałbyś z niego korzystać? Pamiętaj, że kłamstwo szybko wyjdzie na jaw. Umiejętności można z łatwością zweryfikować, chociażby w kolejnym etapie rekrutacji– na rozmowie kwalifikacyjnej. 

Zobacz, jakie są najczęstsze błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Wymagania pracodawcy i charakter stanowiska, czyli na co jeszcze zwrócić uwagę, aby dobrze opisać znajomość programów?

Oczywiście nie zawsze i nie w każdym CV trzeba przedstawić umiejętności związane z obsługą komputera w ten sam sposób. Wszystko zależy od stanowiska, na które aplikujesz. Są zawody, w których tworzenie skomplikowanych dokumentów, a więc obsługa obsługa konkretnych programów potrzebna jest bardziej, a w innych mniej. Dzisiaj jednak trudno znaleźć stanowisko, na którym pracodawca nie wymagałby znajomości chociażby podstawowych programów komputerowych, szczególnie że często komputer jest podstawowym narzędziem pracy. Dlatego opis kompetencji w tej dziedzinie powinien być dopasowany właśnie do charakteru stanowiska, na które aplikujesz i do wymagań pracodawcy, zawartych w ogłoszeniu o pracę.

Jak opisać znajomość programów komputerowych? Oczekiwania pracodawcy? Oczekiwania pracodawcy

Jeżeli w ogłoszeniu znajduje się informacja, że na danym stanowisku wymagana jest umiejętność obsługi pakietu MS Office, nie musisz umieszczać w CV innych programów, które obsługujesz. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy znasz jakiś program szczególnie dobrze oraz jest dopasowany do profilu firmy, do której aplikujesz. Jeśli jednak pracodawca w ogłoszeniu nie podaje programów, których znajomości będzie od ciebie oczekiwał, możesz wymienić te, z których korzystasz/korzystałeś do tej pory na poprzednich stanowiskach lub hobbystycznie.

Zawsze należy kierować się kryterium dopasowania umiejętności do stanowiska, na które aplikujesz i nie umieszczać w CV programów zupełnie z nim niezwiązanych. Używanie oprogramowania na własny użytek dla rekrutera również ma znaczenie, chociażby z tego względu, że mówi o naszym zainteresowaniu, chęci nauki i dbania o swój rozwój na wielu różnych płaszczyznach.

Umiejętności z zakresu obsługi komputera – jakie programy na jakich stanowiskach?

Systemy oraz programy komputerowe ułatwiają (lub w ogóle umożliwiają) pracę na różnych stanowiskach w wielu branżach. Dziennikarze, pracownicy banków, urzędnicy, lekarze, bibliotekarze, policjanci, nauczyciele i wiele innych zawodów wykorzystuje komputery i inne urządzenia elektroniczne w swojej codziennej pracy. Coraz rzadziej zdarza się, by ktoś nie potrafił obsługiwać ich przynajmniej w stopniu podstawowym. Są natomiast zawody, jak np. programista, architekt, grafik od których wymaga się ich znajomości na poziomie zaawansowanym. Znajomość jakich programów przyda się więc najbardziej na poszczególnych stanowiskach?

Szykujesz się do rozmowy rekrutacyjnej? Poniższe artykuły mogą Cię zainteresować:

Podstawowa znajomość obsługi komputera – znajomość pakietu Microsoft Office

 • wymagana jest najczęściej w pracach biurowych. Program Word koniecznie umieść w CV, jeżeli aplikujesz na stanowisko związane z pracą w marketingu, dziennikarstwie, administracji; Excel – opis znajomości dodaj, gdy starasz się o pracę w księgowości, banku, finansach, przy tworzeniu/analizie baz danych; PowerPoint– w profesjach związanych z marketingiem, sprzedażą lub jako przedstawiciel handlowy;

Obsługa komputera CV – WordPress

 • program do pracy przy tworzeniu witryn internetowych. Do CV warto go wpisać, jeśli aplikujesz na stanowisko: specjalista SEO, dziennikarz, specjalista ds. marketingu. Jego znajomość może być niezbędna do zarządzania serwisem firmowym;

Jak opisać w CV obsługę komputera – Google Docs

 • jest to wersja dokumentów od Google w wersji online (darmowa alternatywa dla pakietu office), która pozwala przechowywać dane na dysku Google, z czego chętnie korzysta wiele firm, ponieważ pozwala to uniknąć ciągłej wymiany maili z załącznikami; wykorzystywany w prawie każdej branży;

Programy komputerowe – AutoCAD

 • niezbędny w branżach inżynierskich i technicznych, np. w branży elektrycznej, architektonicznej czy w budownictwie; Jest narzędziem, które umożliwia projektowanie;

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Znajomość komputera w CV – Google Analytics

 • jeden z najpopularniejszych programów do analityki internetowej, wykorzystywany w prawie każdej branży;

Biegła obsługa komputera – Adobe Photoshop

 • informację o znajomości Photoshopa należy umieścić w CV, jeśli aplikujesz na stanowisko: fotografa, grafika, ale też pracownika marketingu, w prasie, w agencjach reklamowych;

OBSŁUGA KOMPUTERA W CV – PODSUMOWANIE

Najważniejsze, o czym musisz pamiętać: zapis dobra znajomość komputera, czy nawet bardzo dobra znajomość pakietu MS Office nie wystarczy. Umiejętności kandydata są dla pracodawcy istotną informacją. Zwróć uwagę w jaki sposób znajomość programów ujęta jest w ogłoszeniu o pracę, albo sprawdź jakie narzędzia są najczęściej wykorzystywane na stanowisku, na które aplikujesz. Następnie wpisz je w swoje CV– oczywiście zgodnie z prawdą określają w jakim stopniu potrafisz je obsługiwać. Wymień ich nazwy, określ poziom ich znajomości i wymień funkcje, z których korzystasz Jeśli to możliwe, dodaj linki do swoich prac, które stworzyłeś za ich pomocą. I gotowe.

Zajrzyj też do pozostałych artykułów:

Wymiar czasu pracy 2020, 2021 i 2022 + liczba godzin 1/2 etatu, 3/4 etatu i pełny etat
Kursy i certyfikaty w CV – gdzie wpisać prawo jazdy w CV?
Podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną – jak napisać maila po rozmowie rekrutacyjnej?
Najlepiej płatne zawody w Polsce
Jak i gdzie szukać pracy?
Zwroty grzecznościowe w mailu
CV studenta – jak napisać pierwsze CV?
Jak napisać proste CV – Sprawdzone wzory – Poznaj proste szablony CV
Kosiniakowe – co przysługuje kobiecie w ciąży bez pracy? + wzór wniosku
Wniosek o urlop – sprawdź, jak napisać podanie o urlop bezpłatny